17 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Waleria, Salomea, Grzegorz

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

DIETA NA MEDAL

25 lipca 2017 r.

Dieta wspomagająca stawy


fot. PIXABAY.COM

Na stan stawów i sprawność ruchową człowieka wpływa jego sposób odżywiania się. Odpowiednia dieta zapobiega bólom stawów, może opóźnić proces chorobowy lub złagodzić dolegliwości towarzyszące chorobom stawów. Są też produkty spożywcze, które nasilają dolegliwości.

Składnikiem odżywczym ważnym dla zdrowia stawów jest białko, podstawowy budulec chrząstki stawowej. Dlatego też poleca się spożywać jaja, chude produkty mleczne (twarogi, jogurty, kefiry), mięso drobiowe oraz ryby.

Usprawnienie działania przeciążonych lub zaatakowanych chorobą stawów umożliwia spożywanie białka kolagenu. Naturalnie występuje on w różnych galaretkach mięsnych (galarety z nóżek, głowizny) i rybnych oraz w galaretkach owocowych.

Kwasy tłuszczowe omega-3 polepszają ruchomość stawów, gdyż sprzyjają powstawaniu związków zapobiegających procesom zapalnym stawów. Mogą też łagodzić objawy zapalenia stawów. Najlepszym źródłem kwasów omega-3 są tłuste ryby morskie (halibut, łosoś, makrela, sardynki, śledź, tuńczyk). Produkty te powinny być stałym składnikiem diety. Dla zdrowia stawów polecane są także oleje (rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek), orzechy włoskie i siemię lniane. Dostarczają kwasów omega-3 oraz witaminę E, która ma działanie przeciwzapalne. W diecie zapewniającej dobrą kondycję stawów powinny znaleźć się również warzywa i owoce. Najbardziej wskazane to: marchew, dynia, brokuły, szpinak, kapusta, buraki, seler, por, morele, porzeczki, truskawki, cytrusy, owoce dzikiej róży. Warzywa i owoce są źródłem witamin o działaniu przeciwutleniającym. Zapobiegają zwyrodnieniom stawów, gdyż niszczą wolne rodniki, które sprzyjają powstawaniu zmian zapalnych stawów. Zawarta w owocach i warzywach witamina C jest niezbędna do wytwarzania kolagenu, który buduje chrząstkę, poprawia stan tkanki łącznej i odpowiada za kondycję stawów i ścięgien. Naturalnym przeciwutleniaczem jest witamina E. Występuje dość powszechnie w żywności m.in. w olejach, margarynach i kiełkach pszenicy. Istotnym składnikiem diety bezpiecznej dla stawów są pełnoziarniste produkty: razowe pieczywo i makarony, brązowy ryż, kasze, płatki owsiane. Dostarczają one błonnika pokarmowego, który pozwala utrzymywać prawidłową masę ciała i nie przeciążać stawów. Ważne jest dostarczanie z dietą również składników mineralnych (cynk, żelazo, siarka).

Aby utrzymać stawy jak najdłużej w dobrym stanie, należy ograniczyć - albo w ogóle wykluczyć - spożywanie niektórych produktów. Najlepiej unikać spożywania tłuszczów zwierzęcych (smalec, masło, słonina, tłusta wieprzowina, tłuste wędliny, podroby). Tłuszcz zwierzęcy zmniejsza przyswajalność białek. Niewskazane jest spożywanie produktów zawierających kwas arachidonowy, który może sprzyjać stanom zapalnym stawów (czerwone mięso, olej słonecznikowy, kukurydziany). W celu ochrony stawów nie należy pić mocnej kawy, mocnej herbaty oraz alkoholu, które zmniejszają przyswajalność białka. Poza wymienionymi, inne produkty mogą też szkodzić stawom, co jest cechą indywidualną. Dlatego też, gdy komuś dokuczają stawy, należy zwrócić uwagę, czy po spożyciu jakiegoś produktu dolegliwości się nasilają. Wskazane jest wykluczenie takiego produktu z diety.

Milena Wasilewska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR