17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

26 lipca 2017 r.

Pęki białych róż

Weta prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie reformy sądownictwa były dla totalnej opozycji sygnałem do rozpoczęcia ulicznego karnawału. Jeśli ktokolwiek liczył, że ulica pójdzie do domu, to mocno się rozczarował. Ulica uwierzyła bowiem w swoją siłę i świętowała zwycięstwo.

Szczęśliwa sędzia Gersdorf po płomiennym przemówieniu dostała symboliczny pęk białych róż, którego wręcz nie była w stanie ogarnąć. Zadowolony prezes Rzepliński przekonywał, że „trzeba zmienić wszystko, żeby wszystko pozostało po staremu”. I że to wcale nie koniec demonstracji. „Przed nami długa droga” - kreślił wizję przyszłości. Tomasz Lis dumnie ogłosił, że „dzięki protestowi Polaków układ władzy pękł. Już nigdy nie będzie tak zwarty jak jeszcze 24 godziny temu. Potrzebna jeszcze większa presja!”.

Sekundowała mu Monika Olejnik, przekonując, że „ulica ma siłę i przywraca rozsądek”. Swoje pięć minut wykorzystały też mocno wyblakle gwiazdy ekranu. Dorota Stalińska w swoich wystąpieniach wyraźnie konkurowała z - mogłoby się wydawać bezkonkurencyjną, jeśli idzie o przekrzykiwanie - naszą rodaczką Kamilą Gasiuk-Pihowicz. Gotowa uwierzyć, że może być liderem opozycji, deklarowała, że chciałaby ją poprowadzić, ale „musi wiedzieć dokąd”. (No, to przecież prezes Rzepliński określił). Bojownicza Stalińska nie widzi możliwości żadnego dialogu z tymi, którzy chcą reformować państwo. „Wyznawcy PiS-u są jak sekta”, „PiS jest jak jakaś organizacja islamska”, „Tu nie ma dialogu” - emocjonuje się z największym przekonaniem.

Polityczne okoliczności wykorzystała też do przypomnienia o sobie Joanna Szczepkowska. Tak, ta sama, która przed laty ogłaszała, że „4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”. Teraz jej najgorętszym pragnieniem jest ogłoszenie narodowi, że „skończyła się władza Kaczyńskiego”. „Tak będzie” - wołała na wiecu pod Pałacem Prezydenckim. „Ja to zrobię i ja to powiem” - przekonywała. Oczywiście Joanna Szczepkowska wie, że na ogłoszenie tego radosnego komunikatu być może będzie jeszcze musiała trochę poczekać, bo póki co państwo zawłaszczająto obłudne PiS i mściwy Jarosław Kaczyński, ale ma nadzieję. I czeka na ten piękny dzień.

Znawca i miłośnik kobiet, a także męski kandydat na przywódcę opozycji Ryszard Petru filozoficznie stwierdza, że „polityka to gra zespołowa”. I tym razem chyba wie, co mówi. Wystarczy przypomnieć sobie jego ekwilibrystykę przy zabieraniu mikrofonu podczas głosowania w sejmie ustaw o sądownictwie czy wybitną rolę jego partyjnej koleżanki odpowiadającej w tym czasie za gaszenie światła na sejmowej sali.

Znamy wszyscy? Znamy. „Rozkwitały pąki białych róż”. Białe róże powróciły. Bo, jak powszechnie wiadomo, historia lubi się powtarzać. Tyle że - jak też wiadomo - w wersji znacznie gorszej. Ubrany w więzienny strój, z zatkniętą za pazuchą białą różą senatorJan Rulewski jest równie dramatyczny, co śmieszny. Nieskłonni do żadnych merytorycznych negocjacji i wykrzykujący nienawistne hasła demonstranci z białymi rożami i sponsorowanymi świecami budzą strach.

Za dwa miesiące wróci sprawa zawetowanych ustaw. Białe róże przekwitną? Śmiem w to, niestety, wątpić.

 

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR