19 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon

Pogoda: Siedlce

Numer 16
19-25 kwietnia 2018r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze Echa Katolickiego - m.in. relacja z powtórnego pogrzebu pierwszych biskupów naszej diecezji w Janowie Podlaskim. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Jak amen w pacierzu

1 sierpnia 2017 r.

A dziadek Goebbels mówił…

Jeszcze nie skończyła się jedna bitwa o reformę polskiego sądownictwa, na horyzoncie pojawiają się ciemne chmury wieszczące kolejną burzę. Chodzi o przygotowywaną przez PiS (najprawdopodobniej projekt zostanie przedstawiony sejmowi we wrześniu) ustawę zakładającą dekoncentrację - wzorem innych państw europejskich - kapitału na rynku medialnym, a pośrednio także repolonizację. Zapewne autorzy projektu ustawy wezmą pod uwagę rozwiązania obowiązujące w większości krajów europejskich (np. Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy oraz Hiszpania).

„Nawalankę” - w obronie wolności niezależnych mediów i demokracji, rzecz jasna - zapowiedział kilka dni temu najsłynniejszy polski plażowicz Grzegorz Schetyna. A więc będzie gorąco.

Bez większego trudu w zasobach internetu można znaleźć zestawienia prezentujące udział obcego kapitału w polskim rynku medialnym. Wedle różnych wyliczeń 98% gazet lokalnych jest w niemieckim posiadaniu, a tylko 2% znajduje się w rękach polskich (prym wiedzie tu koncern Polska Press wchodzący w skład międzynarodowej grupy Verlagsgruppe Passau)! Nie inaczej rzecz ma się z tygodnikami i dwutygodnikami (moda i styl, telewizja, motoryzacja, sport, pisma branżowe itp.) - osiągają one wielosettysięczne nakłady. Najwięksi gracze w tym segmencie to Bauer Media Polska, Ringier Axel Springer, Edipresse Polska, Hubert Burda Media i inne. Podobnie jest w dziedzinie mediów elektronicznych: TVN należy do amerykańskiej Scripps Networks Interactive (w najbliższym czasie ma ją nabyć Discovery Communications). Właścicielem RMF, Interii.pl jest Bauer Media Polska, popularnej radiowej Zetki - francuski koncern Lagardere, zaś portalu Onet.pl - Ringier Axel Springer. To tylko przykłady.

Kiedy mówi się o problemie w różnych środowiskach, zazwyczaj jest to zbywane wymownym spojrzeniem, odruchem politowania. Zgłaszającym kwestię zarzuca się teorie spiskowe i fobie. Podnosi się krzyk, że próby zmiany obecnego status quo to putinowskie zakusy. Zapewne takie i inne epitety usłyszymy w najbliższym czasie niezliczoną ilość razy, przeczytamy o tym na polskojęzycznych portalach internetowych, w „Newsweeku”, lokalnych niemieckich (polskojęzycznych) gazetach. Przypomni się nam, że mamy przecież wolność i demokrację, gwarancję swobodnego przepływu kapitału! Że to nie ma znaczenia w procesie podtrzymywania narodowej tożsamości. Że jest XXI w. i że PiS cofa nas do PRL! Dostaniemy znów trochę kuksańców od przyjaciół zza Odry, zmarszczy czoło pan Timmermans. Itp., itd.

Pozostaje jednak kilka nierozstrzygniętych pytań. Dlaczego, kiedy w 2005 r. amerykańsko-brytyjski inwestor próbował przejąć „Berliner Zeitung” w Niemczech, wybuchła taka histeria? Przeciwko sprzedaży pisma protestowali dziennikarze, politycy, elity intelektualne, ludzie kultury i sztuki. Wszyscy twierdzili, że nie jest dopuszczalne, aby ktoś zza granicy wpływał na poglądy niemieckiej opinii publicznej. Pojawiły się nawet argumenty, że pierwsze w historii przejęcie niemieckiej gazety przez zagraniczny kapitał może zagrozić wolności słowa i suwerenności dziennikarskiej! Ostatecznie zagraniczny inwestor wycofał się, odsprzedając swoje udziały niemieckiemu wydawnictwu DuMont Schauberg z siedzibą w Kolonii (za www.niewygodne.inf.pl).

Chyba to jednak nie jest takie obojętne, kto zarządza przepływem i jakością informacji. Wspomnianą wyżej informację ktoś celnie skomentował: „Niemcy mają bardzo duże know-how o tym, jak strategicznie ważne jest posiadanie mediów. Udowodnił im bowiem dziadek Goebbels, iż media mają siłę totalnego programowania społeczeństwa! W Polsce od lat umysły formatowane są przez neokolonialne i zagraniczne ośrodki medialne. W efekcie «wychowały» one całe tabuny osób mniej lub bardziej otwarcie wrogich wobec Polski i polskiej racji stanu”.

I to jest sedno problemu. Nic dodać, nic ująć.

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

W rocznicę katastrofy smoleńskiej


10 kwietnia minęło osiem lat od katastrofy samolotu Tu-154M, którym w 2010 r. polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele leciała na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Mieszkańcy regionu uczcili pamięć poległych - 96 osób, przedstawicieli najwyższych władz państwowych, parlamentarzystów, dowódców wojskowych, duchownych, kombatantów, ludzi świata kultury. W programie obchodów były apele pamięci, składanie wieńców i przemówienia włodarzy.

FOTOGALERIA

Powtórny pochówek biskupów


14 kwietnia w krypcie janowskiej kolegiaty odbyło się uroczyste złożenie szczątków bp. Piotra Pawła Szymańskiego i ziemi z grobu bp. Marcelego Gutkowskiego. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Turniej tańca towarzyskiego
22 kwietnia w Zespole Oświatowym w Kąkolewnicy odbędzie się VI Otwarty Turniej Tańca Towarzyskiego Powiatu Radzyńskiego Par Początkujących.
więcej »
Podlasze
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zachęca do obejrzenia wystawy zdjęć Konrada Węsaka.
więcej »
Ojcowski Poligon Duchowy
Już po raz drugi Klub Ojca działający przy Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach wraz z Klubem Ojca z Łukowa zapraszają ojców z diecezji siedleckiej na Ojcowski Poligon Duchowy. Odbędzie się on w sobotę 21 kwietnia. Tym razem spotkamy się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Szpakach - szczególnym miejscu kultu św. Józefa.
więcej »
Ten cenny czas
„Ten cenny czas” - to tytuł projektu Fundacji DONUM złożony w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w drugiej edycji Programu Wsparcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
więcej »
Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
 

POLECAMY


Papież o „Ojcze nasz”
Papież Franciszek koryguje modlitwę „Ojcze nasz” - donosiły w grudniu ubiegłego roku media. Czy rzeczywiście? Ukazała się za to książka, która wyjaśnia medialne zamieszanie.
więcej »
Tajemnica ks. Dolindo
Aleksandra Zapotoczny podąża śladami ks. Dolindo Ruotolo. Odwiedza jego ukochane miasto - Neapol. Prowadzi nas do miejsc związanych z życiem i działalnością tego świętego kapłana.
więcej »
Warunkiem jest zaufanie
Od wielu lat otrzymywane przez pielgrzymów łaski skrupulatnie notowane są przez ojców paulinów. Na nowo postanowiła się im przyjrzeć i opisać Anita Czupryn.
więcej »
Tam, gdzie mieszka Bóg
Pierwszy w historii film z udziałem papieża Franciszka - już w kinach!
więcej »
Kolejówka mówi NIE bezrobociu !
25 kwietnia siedlecka „Kolejówki”, tj. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, organizuje Dzień Otwarty dla wszystkich tegorocznych absolwentów gimnazjów.
więcej »
 

SONDA

 

Biblia w moim życiu....

jest najważniejszą książką, po którą często sięgam

stanowi drogowskaz, jak nie zagubić się w labiryncie życia

to księga, w której znajduję odpowiedzi na wszelkie nurtujące mnie pytania

czuję, że nie dorosłem/am do lektury Pisma Świętego

jest żywym słowem BogaLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Dz 8, 26-40; Ps 66 (65), 8-9. 16-17. 19-20
Ewangelia:
J 6, 44-51

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR