20 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

RYKI

1 sierpnia 2017 r.

Kino w wakacyjnym wydaniu


fot. MGCKRyki

Letni wieczór na leżakach w towarzystwie nowości kinowych... Czemu nie? Taki sposób spędzania wolnego czasu zaproponowało kino Renesans. Przez trzy dni na terenie zespołu pałacowo-parkowego trwał plenerowy pokaz filmów.

Pomysłodawcą akcji było Miejsko-Gminne Centrum Kultury. Pieniądze na realizację projektu wyłożyła Filmoteka Narodowa. Od piątku do niedzieli w wakacyjnych seansach wzięła udział ponad setka wielbicieli dużego ekranu.

Miks gatunków

 

Kinomaniaków przyciągnął starannie dobrany repertuar i darmowy wstęp. Każdego wieczoru prezentowany był inny film. Na początek odbył się pokaz francuskiej komedii ,,Facet na miarę’’. W sobotę przyszła kolej na produkcję polską. Organizatorzy wyemitowali nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz w Sundance film ,,Córki Dancingu’’. Natomiast na zakończenie weekendu widzowie obejrzeli dokument biograficzny ,,Janis’’, opowiadający o dzieciństwie i karierze piosenkarki Janis Joplin. - Długo zastanawialiśmy się, jakie filmy wybrać. Zdecydowaliśmy się na te, które nie były jeszcze grane - mówi Donata Jurzysta-Łukasiak, kierownik kina Renesans. - Wprowadzając różne gatunki, chcieliśmy zaspokoić gust każdego odbiorcy. Sądząc po reakcjach widzów, w znacznej części nam się to udało - dodaje.

Wszystkie pokazy poprzedziła prezentacja filmów nagrodzonych w konkursie ,,Ryki kręcą młodych - Młodzi kręcą Ryki’’. Każda z amatorskich produkcji powstała w ramach konkursu z okazji 60-lecia nadania Rykom praw miejskich.

 

Relaks na leżakach

 

Tak oryginalny sposób spędzania wolnego czasu wywołał spore zaskoczenie wśród mieszkańców. Do tej pory podobne przedsięwzięcie nie było realizowane. Nic więc dziwnego, że rozstawione leżaki i duży ekran przyciągnęły tłumy. - Pewnego dnia zabrakło nam wolnych miejsc. Musieliśmy dostawić krzesła - przyznaje D. Jurzysta-Łukasiak. Dodatkowemu uprzyjemnieniu letnich wieczorów posłużył kącik gastronomiczny.

Niemal każdy uczestnik letniego kina pod chmurką czuł zadowolenie. Pod adresem organizatorów napłynęło wiele pytań o przyszłość inicjatywy. - W tym sezonie, niestety, nie planujemy już plenerowych emisji, ale zapraszamy za rok. Chcielibyśmy, aby było to wydarzenie cykliczne, przeprowadzane zawsze w lipcu - zdradza kierownik ryckiego kina.

Tegoroczny pokaz filmowy nie odbyłby się bez funduszy Filmoteki Narodowej. Wniosek o jego sfinansowanie Miejsko-Gminne Centrum Kultury zgłosiło już w marcu. Dzięki wsparciu zewnętrznej firmy na placu przed pałacem stanęło 130 leżaków, profesjonalny ekran i projektor.

Tomasz Kępka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 24, 15-24; Pwt 32, 18-19. 20. 21 ;
Mt 19, 16-22

Ewangelia:
Mt 19, 16-22

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR