23 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

RYKI

1 sierpnia 2017 r.

Kino w wakacyjnym wydaniu


fot. MGCKRyki

Letni wieczór na leżakach w towarzystwie nowości kinowych... Czemu nie? Taki sposób spędzania wolnego czasu zaproponowało kino Renesans. Przez trzy dni na terenie zespołu pałacowo-parkowego trwał plenerowy pokaz filmów.

Pomysłodawcą akcji było Miejsko-Gminne Centrum Kultury. Pieniądze na realizację projektu wyłożyła Filmoteka Narodowa. Od piątku do niedzieli w wakacyjnych seansach wzięła udział ponad setka wielbicieli dużego ekranu.

Miks gatunków

 

Kinomaniaków przyciągnął starannie dobrany repertuar i darmowy wstęp. Każdego wieczoru prezentowany był inny film. Na początek odbył się pokaz francuskiej komedii ,,Facet na miarę’’. W sobotę przyszła kolej na produkcję polską. Organizatorzy wyemitowali nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz w Sundance film ,,Córki Dancingu’’. Natomiast na zakończenie weekendu widzowie obejrzeli dokument biograficzny ,,Janis’’, opowiadający o dzieciństwie i karierze piosenkarki Janis Joplin. - Długo zastanawialiśmy się, jakie filmy wybrać. Zdecydowaliśmy się na te, które nie były jeszcze grane - mówi Donata Jurzysta-Łukasiak, kierownik kina Renesans. - Wprowadzając różne gatunki, chcieliśmy zaspokoić gust każdego odbiorcy. Sądząc po reakcjach widzów, w znacznej części nam się to udało - dodaje.

Wszystkie pokazy poprzedziła prezentacja filmów nagrodzonych w konkursie ,,Ryki kręcą młodych - Młodzi kręcą Ryki’’. Każda z amatorskich produkcji powstała w ramach konkursu z okazji 60-lecia nadania Rykom praw miejskich.

 

Relaks na leżakach

 

Tak oryginalny sposób spędzania wolnego czasu wywołał spore zaskoczenie wśród mieszkańców. Do tej pory podobne przedsięwzięcie nie było realizowane. Nic więc dziwnego, że rozstawione leżaki i duży ekran przyciągnęły tłumy. - Pewnego dnia zabrakło nam wolnych miejsc. Musieliśmy dostawić krzesła - przyznaje D. Jurzysta-Łukasiak. Dodatkowemu uprzyjemnieniu letnich wieczorów posłużył kącik gastronomiczny.

Niemal każdy uczestnik letniego kina pod chmurką czuł zadowolenie. Pod adresem organizatorów napłynęło wiele pytań o przyszłość inicjatywy. - W tym sezonie, niestety, nie planujemy już plenerowych emisji, ale zapraszamy za rok. Chcielibyśmy, aby było to wydarzenie cykliczne, przeprowadzane zawsze w lipcu - zdradza kierownik ryckiego kina.

Tegoroczny pokaz filmowy nie odbyłby się bez funduszy Filmoteki Narodowej. Wniosek o jego sfinansowanie Miejsko-Gminne Centrum Kultury zgłosiło już w marcu. Dzięki wsparciu zewnętrznej firmy na placu przed pałacem stanęło 130 leżaków, profesjonalny ekran i projektor.

Tomasz Kępka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Ez 18, 21-28; Ps 130 (129), 1b-2. 3-4. 5-7a. 7b-8
Ewangelia:
Mt 5, 20-26

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR