21 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Pogoda: Siedlce

Numer 20
17-23 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

RYKI

1 sierpnia 2017 r.

Kino w wakacyjnym wydaniu


fot. MGCKRyki

Letni wieczór na leżakach w towarzystwie nowości kinowych... Czemu nie? Taki sposób spędzania wolnego czasu zaproponowało kino Renesans. Przez trzy dni na terenie zespołu pałacowo-parkowego trwał plenerowy pokaz filmów.

Pomysłodawcą akcji było Miejsko-Gminne Centrum Kultury. Pieniądze na realizację projektu wyłożyła Filmoteka Narodowa. Od piątku do niedzieli w wakacyjnych seansach wzięła udział ponad setka wielbicieli dużego ekranu.

Miks gatunków

 

Kinomaniaków przyciągnął starannie dobrany repertuar i darmowy wstęp. Każdego wieczoru prezentowany był inny film. Na początek odbył się pokaz francuskiej komedii ,,Facet na miarę’’. W sobotę przyszła kolej na produkcję polską. Organizatorzy wyemitowali nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz w Sundance film ,,Córki Dancingu’’. Natomiast na zakończenie weekendu widzowie obejrzeli dokument biograficzny ,,Janis’’, opowiadający o dzieciństwie i karierze piosenkarki Janis Joplin. - Długo zastanawialiśmy się, jakie filmy wybrać. Zdecydowaliśmy się na te, które nie były jeszcze grane - mówi Donata Jurzysta-Łukasiak, kierownik kina Renesans. - Wprowadzając różne gatunki, chcieliśmy zaspokoić gust każdego odbiorcy. Sądząc po reakcjach widzów, w znacznej części nam się to udało - dodaje.

Wszystkie pokazy poprzedziła prezentacja filmów nagrodzonych w konkursie ,,Ryki kręcą młodych - Młodzi kręcą Ryki’’. Każda z amatorskich produkcji powstała w ramach konkursu z okazji 60-lecia nadania Rykom praw miejskich.

 

Relaks na leżakach

 

Tak oryginalny sposób spędzania wolnego czasu wywołał spore zaskoczenie wśród mieszkańców. Do tej pory podobne przedsięwzięcie nie było realizowane. Nic więc dziwnego, że rozstawione leżaki i duży ekran przyciągnęły tłumy. - Pewnego dnia zabrakło nam wolnych miejsc. Musieliśmy dostawić krzesła - przyznaje D. Jurzysta-Łukasiak. Dodatkowemu uprzyjemnieniu letnich wieczorów posłużył kącik gastronomiczny.

Niemal każdy uczestnik letniego kina pod chmurką czuł zadowolenie. Pod adresem organizatorów napłynęło wiele pytań o przyszłość inicjatywy. - W tym sezonie, niestety, nie planujemy już plenerowych emisji, ale zapraszamy za rok. Chcielibyśmy, aby było to wydarzenie cykliczne, przeprowadzane zawsze w lipcu - zdradza kierownik ryckiego kina.

Tegoroczny pokaz filmowy nie odbyłby się bez funduszy Filmoteki Narodowej. Wniosek o jego sfinansowanie Miejsko-Gminne Centrum Kultury zgłosiło już w marcu. Dzięki wsparciu zewnętrznej firmy na placu przed pałacem stanęło 130 leżaków, profesjonalny ekran i projektor.

Tomasz Kępka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
 

POLECAMY


Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
Rdz 3, 9-15. 20; Ps 87, 1-3. 5-6
Ewangelia:
J 2, 1-11 albo J 19, 25-27 albo Łk 1, 26-38

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR