17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Z dziejów Podlasia (594)

9 sierpnia 2017 r.

Bulwersująca sprawa w Opolu (Podedwórzu)

Na początku XIX w. Jan Szlubowski postanowił wybudować w swej posiadłości Opole (obecnie gm. Podedwórze) kaplicę grobową. Niestety po rozpoczęciu budowy zmarł i dopiero w roku 1807 synowie dokończyli dzieło. Początkowo kaplica służyła wyłącznie właścicielom, ale w ten sposób w Opolu powstały dwie rzymskokatolickie świątynie.

Istniała też cerkiew grekokatolicka, która ok. roku 1811 uległa zniszczeniu. Wówczas unici zwrócili się z prośbą do właściciela, aby mogli korzystać z jednego z dwóch istniejących kościołów rzymskokatolickich. Kolator Jan Szlubowski i władze duchowne zgodziły się - odstąpiono unitom dawny drewniany kościół, a katolikom, którzy stanowili mniejszość, pozostawiono niedawno wystawioną murowaną kaplicę grobową.

Obie parafie funkcjonowały w Opolu bez przeszkód aż do 1875 r., kiedy oficjalnie zlikwidowano cerkiew grekokatolicką i kościół unicki został zamieniony na cerkiew prawosławną. Po urzędowym uporaniu się z unitami władze rosyjskie postanowiły zlikwidować parafię rzymskokatolicką w Opolu pod pretekstem, że stanowi ona zagrożenie dla interesów prawosławia. W 1876 r. już nie zatwierdzono nowego proboszcza i włączono katolików opolskich do parafii w Sosnowicy. Rok później generał-gubernator warszawski Kotzebue całkowicie zabronił odprawiania nabożeństw w kościele w Opolu. W 1890 r. car Aleksander III przekazał budynek kościoła w Opolu Cerkwi prawosławnej. Parafia prawosławna wprawdzie przejęła kościół, ale nie korzystała z niego; budynek wymagał remontu. Po ukazie tolerancyjnym setki opornych z Opola pośpieszyły do kościoła w Sosnowicy, aby przepisać się na katolicyzm, a w grudniu 1905 r. poprosili oni o przywrócenie parafii rzymskokatolickiej w Opolu i zwrot kościoła. Oficjalnie powtórzono to w roku następnym.

14/27 czerwca 1906 przedstawiciele opolskich katolików, m.in. Bogdan Zaleski - właściciel majątku Antopol, Zdzisław Pytkowski -współwłaściciel dóbr Kalinka i Łukasz Rudko z Zahajek, wysłali do warszawskiego generał-gubernatora prośbę o zwrot kościoła. Petycję tę na zebraniu parafialnym poparły 362 osoby. Nie otrzymano jednak odpowiedzi. Zniecierpliwieni parafianie w październiku 1906 r. sami zajęli opuszczony kościół przeznaczony przez władze rosyjskie na cerkiew i pilnowali go dzień i noc. Perswazje gubernatora siedleckiego Wołżyna nie odniosły skutku. Parafianie odpowiadali, że trzymając świątynię, czekają na odpowiedź cesarza Mikołaja II. W niedługim czasie przybył naczelnik powiatu włodawskiego ze strażnikami i siłą usunął przebywających w kościele. Niektórych dotkliwie pobito i pokaleczono. Zrozpaczeni opolanie uzyskali od dziedzica tej miejscowości Mierzyńskiego oranżerię pałacową, którą przerobiono na kaplicę, i czekali cierpliwie na odpowiedź z Petersburga.

W lutym 1907 r. nadeszła wieść pocieszająca, że Rada Ministrów przekazała tą sprawę do Dumy. W Opolan wstąpiła nadzieja, że odzyskają kościół, bo w kaplicy oranżeryjnej mogło się zmieścić tylko ok. 40 osób. Mniej spokojni okazali się: władze duchowne w Chełmie i miejscowy pop prawosławny. Obawiali się oni, że jeśli na drodze legalnej kościół zostanie parafianom zwrócony, to pozostali prawosławni przejdą na katolicyzm, a w tej parafii pozostanie sam pop i pusta cerkiew. Prawosławny biskup chełmski Eulogiusz postanowił stworzyć fakt dokonany i wiedząc, że prawo zabrania oddawać innemu wyznaniu świątynię poświęconą na prawosławną, kazał wyświęcić kościół opolski na cerkiew.

2/15 grudnia 1907 r. czterech duchownych prawosławnych w towarzystwie licznej grupy strażników dokonało poświęcenia dawnej kaplicy grobowej Szlubowskich na cerkiew prawosławną.

Mieszkający w Radzyniu były właściciel Opola Bronisław Szlubowski chciał się naocznie przekonać, w jakim stanie znajdują się jego grobowce rodzinne. Pojechał więc do Opola i pisemnie prosił popa Salwickiego, aby go wpuścił do świątyni, ale otrzymał odpowiedź odmowną. Udał się więc do Petersburga, aby w tej sprawie uzyskać audiencję u premiera. Okazało się, że przedtem premier Stołypin zasięgnął informacji u bp. Eulugiusza, kim jest Szlubowski, który zarzuca go prośbami i pismami. Biskup chełmski miał odpowiedzieć, że jest to podstęp i potomkowie fundatorów nie istnieją. Do audiencji więc nie doszło.

W tej sytuacji parafianie opolscy zaczęli redagować interpelację do Dumy. Gdy wieść o tym doszła do władz rosyjskich, postanowiono przekupić parafian. Zaoferowano im sumę 8 tys. rubli na budowę nowego kościoła, jeśli wycofają interpelację. Opolanie tę ofertę odrzucili. Władze rosyjskie podwyższyły sumę najpierw do 10 tys. rubli, a po ponownym odrzuceniu - do 15 tys. rubli. Gdy i to odrzucono, zaoferowano sumę 18 tys. rubli. Parafianie opolscy oparli się tej pokusie, rozumiejąc, że droga ich sercu świątynia nie może być przedmiotem frymarczenia.

Pod koniec lata 1908 r. przyjechał do Opola urzędnik z kancelarii generał-gubernatora warszawskiego Skałłona i długo rozmawiał ze znaczącymi parafianami, aby odstąpili od interpelacji. Do swoich przełożonych napisał kłamliwy raport, że parafianie godzą się wziąć ofiarowane pieniądze i sprawa jest zakończona. Dowiedziawszy się o treści raportu, parafianie zaprotestowali w prasie rosyjskiej, iż jest nieprawdą, że się zgodzili na sprzedaż świątyni. W międzyczasie złożyli prośbę do cara, ale ten ją odrzucił. 24 listopada (7 grudnia) 1908 r. wnieśli więc interpelację do Dumy, którą podpisali m.in. L. Dymsza, R. Dmowski, J. Świeżyński i wielu Rosjan, a nawet Litwinów, ale debata utknęła w martwym punkcie. Bp Eulogiusz stwierdził, że sprawa nie ma podstaw prawnych ani faktycznych, a rosyjski nacjonalista hr. Bobrińskij z patosem wołał, że interpelacji przysłuchuje się cały naród rosyjski od Kamczatki do Cissy za Karpatam, i zażądał przerwania dyskusji w Dumie. Sprawę odłożono do 1910 r., a później w głosowaniu odrzucono.

Józef Geresz

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR