19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Wyjątkowy festiwal

9 sierpnia 2017 r.

Bliskie spotkanie z muzyką Polesia


fot. JS

W Woli Wereszczyńskiej odbyła się kolejna edycja festiwalu pn. „Pieśni Bagien”. Wzięli w nim udział artyści z Polesia białoruskiego, ukraińskiego i polskiego. W programie były koncerty i potańcówki.

Na scenie zaprezentowali się śpiewacy i muzycy z Dołhobród, Warszawy, Wojsławic i okolic Urszulina, a także białoruskiej Chatyniczy i ukraińskiego Kijowa. Publiczność miała też okazję posłuchać kapel i muzykantów z Wohynia, Włodawy, Dubeczna i okolic Urszulina. Zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty śpiewu oraz gry na instrumentach.

Uczestnicy zajęć mieli możliwość zapoznania się z pieśniami Polesia - zarówno polskimi, białoruskimi, jak i ukraińskimi. Warsztaty śpiewu prowadzili: Oleh Korobow, Marharyta Skażenyk z Kijowa, Iryna Maziuk z Mińska, Jurij Pastuszenko z Warszawy, Sofia Herian z Krakowa oraz Agnieszka Szokaluk-Gorczyca - śpiewaczka i doktorantka w Instytucie Kultury Polskiego Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, zajmująca się śpiewem tradycyjnym Lubelszczyzny od 2000 r. - która zachęcała do nauki śpiewu polskich pieśni Polesia Lubelskiego.

- Warsztaty przeznaczone są dla kobiet, które ukończyły 16 rok życia. Nie biorą w nich udział mężczyźni z tej przyczyny, że posiadają odmienne skale głosowe - tłumaczyła A. Szokaluk-Gorczyca. - Zajęcia zaczynamy od poznania własnego głosu: jego tembru, siły, donośności. Jest to śpiew tzw. otwartym głosem, manierą wykonawczą charakterystyczną dla śpiewu ludowego, wiejskiego. Podstawowe metody można szybko opanować. Potem przechodzimy do konkretnych pieśni, np. sobótkowych, weselnych, ballad oraz kołysanek. Bazujemy na utworach, które nagrywałam w okolicy, a także zarchiwizowanych i nagranych w formie audio przez innych badaczy folkloru. W ubiegłym roku z zajęć skorzystało 13 kobiet i wiem, że niektóre panie samodzielnie kontynuowały naukę. Śpiewanie w grupie nie tylko daje satysfakcję, ale i tworzy wspólnotę - dodała.

 

Rady od 91-letniego muzyka

Chętnych nie brakowało także na popołudniowe instrumentalne spotkania warsztatowe. Nie bez znaczenia był fakt, że prowadził je 91-letni Edmund Brożek. - Pokazywałem młodym osobom, którym skrzypce nie są obce, mój sposób gry. Zwróciłem uwagę na prawidłowe trzymanie instrumentu i zaproponowałem kilka ćwiczeń. Mówiłem o grze ze słuchu, prezentując swoje utwory, m.in. „Marsz Połtawa”. Odpowiadałem na pytania młodzieży, dzieliłem się też swoją wiedzą, którą posiadam już od lat 40, kiedy to pobierałem naukę u wiejskich muzykantów - opowiadał E. Brożek. 91-latek jest również saksofonistą i klarnecistą. W swoim szerokim repertuarze posiada m.in. „pamięciowe”, bo poznane w młodości: oberki, polki, walce, fokstroty, kozaki i liczne marsze.

Warsztaty prowadzili również harmoniści z białoruskiej kapeli Kobryński harmonik, prezentując styl muzyczny z okolic Kobrynia i przygrywając melodie taneczne. Organizatorzy wystąpili także z propozycją warsztatów etnograficznych skierowanych do najmłodszych.

 

Na tradycyjną nutę

Podczas tegorocznej edycji festiwalu odbył się konkurs na wykonanie tradycyjnych pieśni pochodzących z terenów Polesia Lubelskiego usytuowanego - jak określili organizatorzy - między Wieprzem a Bugiem. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentowanie jednej pieśni wybranej spośród nagrań archiwalnych udostępnionych przez organizatora lub pozyskanych samodzielnie od wiejskich wykonawców z regionu. Udział wzięły zarówno osoby, które specjalizują się w śpiewie, jak i amatorzy, m.in. grupa 11-letnich dziewcząt, które przypomniały popularny utwór. Pierwszą nagrodę otrzymała Anna Trawicka z Lublina za zaśpiewanie piosenki „Młodziuśka Marysiu” z repertuaru Heleny Kłody z Rozkopaczewa.

 

Koncerty, wykłady, filmy

Podczas wieczornych koncertów i potańcówek wystąpili m.in.: O. Korobow i M. Skażenyk z Ukrainy, skrzypek, trębacz i harmonista ludowy Zdzisław Marczuk, Irina Maziuk z Mińska, która obok śpiewania zajmuje się badaniami tradycji muzycznych - głównie wokalnych oraz specyfiką wokalnej artykulacji różnych regionów Białorusi. Zaprezentowali się też: kapela Dudzińskich z Wohynia, artyści ze wsi Chatynicze oraz zespół Jutrzenka z Dołhobród. To jedna z najbardziej utytułowanych wiejskich grup śpiewaczych i teatralnych.

W programie festiwalu „Pieśni bagien” były też filmy dokumentalne, prezentacje oraz wykłady, m.in. O. Korobowa z Akademii Muzycznej w Kijowie na temat ekspedycji etnograficznych na Polesiu.

Organizatorami wydarzenia byli: Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz gmina Urszulin, których wsparło ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR