25 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Wernisaż malarstwa

9 sierpnia 2017 r.

Pastel, olej, grafika, rysunek


fot. KN

28 lipca w działającej przy Radzyńskim Ośrodku Kultury galerii Oranżeria odbył się wernisaż prac Henryka Widelskiego. Wydarzenie otworzył kustosz galerii Arkadiusz Kulpa, przedstawiając gościa.

H. Widelski pochodzi z Bełżyc, gdzie mieszka i realizuje swoje twórcze projekty, wykorzystując różne techniki. Pastel, olej, grafika i rysunek - to właśnie w tych dziedzinach czuje się najlepiej. Poza tym pisze wiersze - dodał A. Kulpa. Następnie głos zabrał sam artysta. - Te prace są jednymi z pierwszych - wyjaśnił.

- Pochodzą z okresu szkolnego, kiedy byłem w liceum plastycznym. Inspirują mnie psychologia i człowiek - mówił H. Widelski. - Przygotowując tę wystawę, podchodziłem do niej jak do portretu psychologicznego, chcąc w ten sposób pokazać pewne stany duchowe: przeżywania czegoś, wzruszenia, radości. W tych pracach proszę doszukiwać się piękna duchowego, którego nieustannie szukamy, a które każdy z nas ma w sobie. Znajdziemy je, gdy zaczniemy patrzeć na drugiego człowieka duszą - podkreślił.

Na zakończenie artysta zaprezentował zebranym trzy wiersze swojego autorstwa.

H. Widelski jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Od 1983 r. zajmuje się konserwacją i renowacją dzieł sztuki. Jest uczestnikiem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. W 2009 r. otrzymał od ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Od 2010 r. pracuje w Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie jako nauczyciel meblarstwa artystycznego.

KN

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Rdz 22, 1-2. 9-13. 15-18; Ps 116B (115), 10 i 15. 16-17. 18-19 ;
Rz 8, 31b-34

Ewangelia:
Mk 9, 2-10

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR