16 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kościół

 
 

Z życia KSN

16 sierpnia 2017 r.

Nie można patrzeć tylko na siebie


fot. ARCHIWUM

Siedlecki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych świętuje 20 rocznicę powstania! Zachęcając do udziału w jubileuszowym spotkaniu aktualnych i byłych członków oraz wolontariuszy, Dariusz Samborski podkreśla, iż wszyscy są mile widziani, ponieważ każdy wniósł swój wkład w pisanie historii KSN.

Rozmawiamy tuż przed wyjazdem Darka do Częstochowy. Wyruszają rankiem 14 sierpnia, aby zdążyć na wejście Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych na Jasną Górę. - Naszą grupę, tj. bł. Unitów Podlaskich, cechuje rozśpiewanie i serdeczna atmosfera. Dołączamy do nich na ostatnim, siedmiokilometrowym odcinku - tłumaczy, zaznaczając, iż pątnicy, którzy zdecydowali się na przejście pieszo całej pielgrzymki, przeżyli w tym roku i upał, i burzę.

- Jednak kiedy wchodzisz w al. Najświętszej Maryi Panny i z daleka dostrzegasz szczyt Jasnej Góry, cały wcześniejszy trud okazuje się mało ważny… Cieszy świadomość, że udało się pokonać swoje słabości i ograniczenia, ale najbardziej - że Matka Boża była z tobą i jest nadal - podkreśla.

Wspominając pielgrzymkowy wyjazd sprzed 20 lat do Rzymu czy choćby wejście na Wiktorówki w Tatrach, D. Samborski wyjawia, iż sił do przebycia kolejnego etapu życia - postawienia trzech kroków, co w przypadku osób niepełnosprawnych często bywa nie lada wyzwaniem, ale też poradzenia sobie z trudnymi przeżyciami i zranieniami - dodaje wiara. - Dużo osiągniesz wtedy, kiedy uwierzysz, że jest ktoś, kto ci pomoże. Z Bogiem można i pokłócić się, i pogadać - jak z najbliższym przyjacielem - akcentuje.

 

Każdy ma swoje „niepełnosprawności”

Do Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Siedleckiej D. Samborski należy w zasadzie od początku jego istnienia. Siedlecki oddział powstał 20 lat temu. Rok wcześniej Artur Kiliszek, Edward Zając oraz - nieżyjąca już dziś - Barbara Rudnicka wpadli na pomysł powołania w Żelechowie stowarzyszenia działającego na rzecz osób niepełnosprawnych. Inicjatorem przeniesienia idei na siedlecki grunt był ks. Jarosław Grzelak. - Mieszkałem wtedy przy ul. Moniuszki i należałem do parafii katedralnej, gdzie ksiądz był wikariuszem. Z ogłoszeń dowiedziałem się, że o 14.00 w salce katechetycznej odbywają się spotkania z udziałem osób niepełnosprawnych. Zdecydowałem się pójść. Pierwsze wrażenie? - powtarza pytanie. - Zobaczyłem ludzi bardziej niepełnosprawnych niż ja. Zrozumiałem wówczas, że każdy człowiek ma swoje „niepełnosprawności”: kompleksy, problemy, z jakimi sobie nie radzi. Mimo to spotkania cechowała fajna, serdeczna atmosfera, co sprawiło, że wybrałem się na drugie i trzecie… - wspomina.

 

Nie wolno zamykać się w domu

Prezesem siedleckiego oddziału KSN Darek był przez dziewięć lat. Obecnie piastuje funkcję wiceprezesa macierzystej „filii”. Był też zastępcą prezesa zarządu głównego. Zapytany, czego nauczyła go przynależność do stowarzyszenia, odpowiada wprost: - Zrozumiałem, że nie można patrzeć tylko na siebie. Dywagacje typu: „Dlaczego akurat ja?” mijają się z celem w sytuacji, gdy dostrzega się wokół osoby bardziej doświadczone przez los. Życie nie zawsze jest takie, jakim je sobie wymarzymy - uwrażliwia. Tłumaczy zarazem, że jedyną drogą prowadzącą do radości z każdego dnia danego nam przez Boga jest akceptacja siebie, swojej życiowej sytuacji i powołania. - Nie wolno zamykać się w czterech ścianach. Niepełnosprawni, podobnie jak ludzie zdrowi, czują się nieraz odrzuceni przez Boga i ludzi. Jednak, aby mogli uwierzyć, że są potrzebni drugiemu człowiekowi, najpierw muszą pokochać siebie! - uwrażliwia.

Jako pomoc na drodze prowadzącej do pogodzenia się z losem D. Samborski wskazuje… wiarę. - Zawsze możemy zwrócić się do Boga - podpowiada. Przyznaje jednocześnie, iż często zdarza nam się błądzić, sądząc, że wiemy lepiej, czego nam potrzeba. Oskarżamy wówczas Boga, że nie chce spełniać naszych zachcianek, że nie rozumie potrzeb itd. I nieraz dopiero po latach ze zdziwieniem odkrywamy, że jednak to, co się wydarzyło, a na co On pozwolił, było naprawdę dobre.

 

Każdy jest po trosze aktorem

Hasło „integracja” w ostatnich latach odmieniane jest przez niemal wszystkie przypadki. Tymczasem nie brakuje zarzutów, że szczytna teoria nie zawsze pokrywa się z praktyką. Kiedy rozmowa zahacza o wątek stosunku ludzi zdrowych do niepełnosprawnych, Darek odwołuje się do sztuki „Niewidzialni”, przygotowanej przez członków KSN oraz wolontariuszy i wystawianą - z sukcesami! - tak na rodzimej, jak i stołecznej scenie. - Pada w niej m.in. kwestia: „Zostaw! Zbijesz!” - opowiada, tłumacząc, jak po jednym ze spektakli podszedł do niego niepełnosprawny chłopak, mówiąc: „Wiesz, jakbym słyszał te słowa przez całe życie…”. - Litość to najgorsze, co drugi człowiek może podarować osobie niepełnosprawnej. Każdy chce, by akceptowano go takim, jakim on jest, zwłaszcza że wszyscy mamy coś do zaoferowania… - sygnalizuje, wspominając jednocześnie, jak podczas plenerowych wyjazdów niektórzy po raz pierwszy w życiu smarowali chleb masłem czy rozkładali sztućce. - Bliscy, wyręczając osoby niepełnosprawne w codziennych czynnościach, robią im - często nieświadomie - wielką krzywdę. Błędem jest też życie w myśl zasady: „skoro jestem pokrzywdzony przez los, to wszystko mi się należy; mogę brać, nie dając nic w zamian…” - przestrzega.

Lata spędzone w strukturach stowarzyszenia nauczyły także Darka, czego nie ukrywa, iż… pozory mylą. - Na zewnątrz można być uśmiechniętym, tryskającym radością człowiekiem, a wewnątrz siebie skrywać żal, gorycz, smutek... Uważam, że każdy z nas jest po trosze aktorem. Nie umiemy być do końca szczerzy ani ze sobą, ani z innymi ludźmi. Wolimy ubarwiać swoje życie, próbując udowodnić, że jesteśmy lepsi niż w rzeczywistości - zauważa. Kończy zaś puentą, iż powinniśmy brać przykład z niepełnosprawnych. - Oni nie udają, nie analizują, co wypada, a co nie, tylko zwyczajnie mówią, jak jest…

 

Są wyjątkowi i czynią dobrze

W opinii D. Samborskiego opieka nad osobami niepełnosprawnymi to cenna lekcja, jaką wolontariusze zapamiętują na całe życie. - Zresztą oni sami przyznają, że więcej dostają niż dają - potwierdza z uwagą, iż spotkanie z osobą bardziej doświadczoną przez los, a mimo to zachowującą pogodę ducha, może mieć znaczenie terapeutyczne. - Piegi czy tusza wydają się być śmiesznym problemem w zderzeniu ze świadomością, że rówieśnica spędzi na wózku inwalidzkim całe życie - podkreśla.

Przywołując w pamięci jeden z plenerów, opowiada o dziewczynie z czterokończynowym porażeniem mózgowym. - Pieluchowanie, karmienie, przewracanie na bok… Trzeba było robić przy niej dosłownie wszystko. „Jest w waszym wieku, a musi być uzależniona od pomocy. Czeka, aż ktoś poda jej jedzenie, ubierze, zabierze na spacer…” - tłumaczyłem wolontariuszkom.

Darek wyjaśnia, że wiele spośród przyjaźni, jakie nawiązywały się przy okazji wspólnych wyjazdów czy spotkań w siedzibie oddziału, przetrwało do dzisiaj. Na facebookowym profilu KSN wolontariusze dzielą się świadectwami, jak bardzo przynależność do KSN wpłynęła na ich życie. - Zawsze im powtarzałem, że są wyjątkowi, a co, co robią, jest dobre. Mogli mieć pewność, że u nas będą docenieni i wysłuchani - akcentuje.

Siedlecki oddział KSN świętuje 20 rocznicę powstania! Zachęcając do udziału w jubileuszowym spotkaniu aktualnych i byłych członków oraz wolontariuszy, D. Samborski podkreśla, iż wszyscy są mile widziani, bo każdy wniósł swój wkład w pisanie historii stowarzyszenia…


W duchu jubileuszu

Siedlecki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Siedleckiej oficjalnie rozpoczął działalność 14 grudnia 1997 r. Pierwszym prezesem została Renata Orłowska, a asystentem kościelnym - ks. Jarosław Grzelak. Stowarzyszenie postawiło sobie za cel m.in.: ubogacanie wiary, podejmowanie inicjatyw ukierunkowanych na pomoc osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom, a także integrację. Spotkania KSN-owiczów odbywały się początkowo raz w miesiącu w salce katechetycznej przy plebanii. Członkowie stowarzyszenia uczestniczyli w zabawach walentynkowych, andrzejkowych, ogniskach itp. Brali udział w wyjazdach rekolekcyjnych i dniach skupienia. Formą prezentacji talentów artystycznych stał się Przegląd Twórczości Scenicznej Osób Niepełnosprawnych ph. „Być dobrym jak chleb”, organizowany od 2001 r. we wspomnienie św. Brata Alberta, patrona KSN. Prezesem oddziału był wówczas Wiesław Perzyna, a lokal stowarzyszenia mieścił się przy ul. Kilińskiego 13. Rok później na czele zarządu stanęła Beata Grochowska. KSN-owicze podjęli integrację ze społeczeństwem, biorąc udział w miejskich imprezach. Uczestniczyli także w wycieczkach, poznając piękno regionu i kraju. Wakacje z kolei upływały im pod hasłem Letnich Plenerów Artystycznych. Wypoczynek połączony z szansą udziału w warsztatach plastycznych, teatralnych, muzycznych czy sportowych nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc wolontariuszy. Na czele tworzącej się sekcji wolontariackiej stanęła Dorota Ruszkiewicz. Dzięki zaangażowaniu młodych powstały koła zainteresowań, co pozwoliło osobom niepełnosprawnym spotykać się również w tygodniu. W latach 2005-2014 funkcję szefa KSN pełnił Dariusz Samborski. Zastąpiła go B. Grochowska, która przewodzi stowarzyszeniu do dzisiaj.

AW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Czwartek XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 12, 1-12; Ps 78 (77), 56-57. 58-59. 61-62 ;
Mt 18, 21 – 19, 1

Ewangelia:
Mt 18, 21 – 19, 1

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR