21 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Pogoda: Siedlce

Numer 20
17-23 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa

16 sierpnia 2017 r.

Most znowu połączył Polskę i Ukrainę


fot. JS

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa to okazja do otwarcia granic, poznawania kultury sąsiadów i piękna terenów, ale też rozmów o gospodarce, wspólnych projektach.

Spotkanie mieszkańców przygranicznych terenów umożliwia m.in. pontonowy most stanowiący przejście graniczne, które przez pięć dni posiadacze ważnego paszportu mogą przekraczać pieszo lub rowerem. EDD ściągają również tłumy turystów. Tak było również i w tym roku. Impreza rozpoczęła się w piątek 11 sierpnia uroczystym otwarciem mostu pontonowego na Bugu w Zbereżu. W programie znalazły się: kiermasze, festyny, konferencja ph. „Nasze Polesie, nasz Bug” i liczne zawody sportowe.

W trzydziestokilkustopniowym upale kilkanaście osób wystartowało w polsko-ukraińskim biegu transgranicznym - VII Biegu Polesie. 53-kilometrowa trasa wiodła przez sosnowe lasy i wokół jeziora Świtaź. Zawodnicy pokonali ją w ciągu ośmiu godzin i 20 min.

Ze względu na rozprzestrzeniający się wirus afrykańskiego pomoru świń w tym roku wyjątkowo festyn zorganizowano nie w Zbereżu przy przejściu granicznym, ale w Woli Uhruskiej. Wydarzenie rozpoczął polonez w wykonaniu Zespołu Piesni i Tańca „Kresowiak” z Woli Uhruskiej. W imprezie wzięli udział: m.in.: Andrzej Romańczuk - starosta włodawski, Jan Łukasik - wójt gminy Wola Uhruska oraz goście z Ukrainy: Vasilij Gołodyniec - starosta szacki, Siergiej Winniczuk - burmistrz Szacka i Siergiej Karpuk - przewodniczący rady rejonowej w Szacku. Nie zabrakło też przedstawicieli samorządu województwa lubelskiego, policji, straży granicznej.

 

Blisko, a jednocześnie daleko

- Celem EDD od zawsze było dążenie do zbudowania stałego przejścia granicznego. Naprawdę mamy z naszymi sąsiadami z Ukrainy wiele wspólnego. Razem aplikujemy o środki do programów transgranicznych i wspólnie będziemy je realizować. Mamy niedaleko, a jednocześnie daleko - powiedział A. Romańczuk, dziękując za współpracę ukraińskim samorządowcom, celnikom i służbom mundurowym. Natomiast wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk zwrócił uwagę na potrzebę budowy przejścia granicznego, podkreślając, iż ożywiłoby region. - Im więcej tego typu imprez i pokazywania władzom, że przejście graniczne jest potrzebne, tym efekty naszych starań będą większe - zapewnił.

 

Gospodarczy potencjał

Ważnym punktem programu była międzynarodowe VI Poleskie Forum Gospodarcze zorganizowane przez Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości i starostwo włodawskie. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli świata biznesu zarówno ze strony polskiej, jak i ukraińskiej oraz - po raz pierwszy - białoruskiej. Prowadzący spotkanie Jan Litaszewski, prezes CRiP we Włodawie, wskazał, że celem forum jest przede wszystkim pogłębienie współpracy oraz nawiązanie relacji gospodarczych. - Chodzi o wymianę doświadczeń handlowych i biznesowych - tłumaczył. - Formuła spotkania jest taka, że przedstawiane są firmy ze strony polskiej, białoruskiej i ukraińskiej. Co roku zapraszamy innych przedsiębiorców. Każdy z nich ma później możliwość poprzez bezpośrednie kontakty nawiązać ściślejszą współpracę - dodał. Do współpracy zapraszał również Jan Łukasik, wójt gminy Wola Uhruska, który wyliczył projekty i przedsięwzięcia, jakie urząd gminy będzie realizował i te, które zostały już sfinalizowane. Z kolei Zbigniew Marchwiak, prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości z Lublina, wskazał na potencjał gospodarczy drzemiący we wschodnich województwach. - W związku z dynamicznym rozwojem tych terenów stajemy przed problemami, z jakimi wcześniej zmagały się województwa zachodniej Polski - mówił. - Pierwszy to zbyt towarów i usług, ale dochodzą nowe kwestie, m.in. potrzebujemy pracowników. Dlatego nasze firmy coraz chętniej patrzą za wschodnią granicę, rozglądając się za wyspecjalizowanymi fachowcami. Myślę, że dobrym pomysłem byłoby opracowanie katalogu potrzeb w tek materii - zarówno strony polskiej, jak i białoruskiej i ukraińskiej - stwierdził.


Już od 11 lat samorządowcy po obu stronach granicy zabiegają o budowę stałej przeprawy w Zbereżu, budowę mostu i przejścia drogowego między Polską a Ukrainą. Powiat włodawski, jako jedyny w Polsce, sąsiaduje z dwoma państwami: Ukrainą oraz Białorusią i nie posiada na swoim terenie żadnego przejścia. Historia starań o jego utworzenie w tej części Lubelszczyzny i Wołynia sięga początku lat 80. Budowa przejścia stałaby się szansą dalszego rozwoju współpracy transgranicznej oraz wzrostu potencjału gospodarczego przygranicznych rejonów.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
 

POLECAMY


Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
Rdz 3, 9-15. 20; Ps 87, 1-3. 5-6
Ewangelia:
J 2, 1-11 albo J 19, 25-27 albo Łk 1, 26-38

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR