17 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Waleria, Salomea, Grzegorz

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa

16 sierpnia 2017 r.

Most znowu połączył Polskę i Ukrainę


fot. JS

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa to okazja do otwarcia granic, poznawania kultury sąsiadów i piękna terenów, ale też rozmów o gospodarce, wspólnych projektach.

Spotkanie mieszkańców przygranicznych terenów umożliwia m.in. pontonowy most stanowiący przejście graniczne, które przez pięć dni posiadacze ważnego paszportu mogą przekraczać pieszo lub rowerem. EDD ściągają również tłumy turystów. Tak było również i w tym roku. Impreza rozpoczęła się w piątek 11 sierpnia uroczystym otwarciem mostu pontonowego na Bugu w Zbereżu. W programie znalazły się: kiermasze, festyny, konferencja ph. „Nasze Polesie, nasz Bug” i liczne zawody sportowe.

W trzydziestokilkustopniowym upale kilkanaście osób wystartowało w polsko-ukraińskim biegu transgranicznym - VII Biegu Polesie. 53-kilometrowa trasa wiodła przez sosnowe lasy i wokół jeziora Świtaź. Zawodnicy pokonali ją w ciągu ośmiu godzin i 20 min.

Ze względu na rozprzestrzeniający się wirus afrykańskiego pomoru świń w tym roku wyjątkowo festyn zorganizowano nie w Zbereżu przy przejściu granicznym, ale w Woli Uhruskiej. Wydarzenie rozpoczął polonez w wykonaniu Zespołu Piesni i Tańca „Kresowiak” z Woli Uhruskiej. W imprezie wzięli udział: m.in.: Andrzej Romańczuk - starosta włodawski, Jan Łukasik - wójt gminy Wola Uhruska oraz goście z Ukrainy: Vasilij Gołodyniec - starosta szacki, Siergiej Winniczuk - burmistrz Szacka i Siergiej Karpuk - przewodniczący rady rejonowej w Szacku. Nie zabrakło też przedstawicieli samorządu województwa lubelskiego, policji, straży granicznej.

 

Blisko, a jednocześnie daleko

- Celem EDD od zawsze było dążenie do zbudowania stałego przejścia granicznego. Naprawdę mamy z naszymi sąsiadami z Ukrainy wiele wspólnego. Razem aplikujemy o środki do programów transgranicznych i wspólnie będziemy je realizować. Mamy niedaleko, a jednocześnie daleko - powiedział A. Romańczuk, dziękując za współpracę ukraińskim samorządowcom, celnikom i służbom mundurowym. Natomiast wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk zwrócił uwagę na potrzebę budowy przejścia granicznego, podkreślając, iż ożywiłoby region. - Im więcej tego typu imprez i pokazywania władzom, że przejście graniczne jest potrzebne, tym efekty naszych starań będą większe - zapewnił.

 

Gospodarczy potencjał

Ważnym punktem programu była międzynarodowe VI Poleskie Forum Gospodarcze zorganizowane przez Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości i starostwo włodawskie. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli świata biznesu zarówno ze strony polskiej, jak i ukraińskiej oraz - po raz pierwszy - białoruskiej. Prowadzący spotkanie Jan Litaszewski, prezes CRiP we Włodawie, wskazał, że celem forum jest przede wszystkim pogłębienie współpracy oraz nawiązanie relacji gospodarczych. - Chodzi o wymianę doświadczeń handlowych i biznesowych - tłumaczył. - Formuła spotkania jest taka, że przedstawiane są firmy ze strony polskiej, białoruskiej i ukraińskiej. Co roku zapraszamy innych przedsiębiorców. Każdy z nich ma później możliwość poprzez bezpośrednie kontakty nawiązać ściślejszą współpracę - dodał. Do współpracy zapraszał również Jan Łukasik, wójt gminy Wola Uhruska, który wyliczył projekty i przedsięwzięcia, jakie urząd gminy będzie realizował i te, które zostały już sfinalizowane. Z kolei Zbigniew Marchwiak, prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości z Lublina, wskazał na potencjał gospodarczy drzemiący we wschodnich województwach. - W związku z dynamicznym rozwojem tych terenów stajemy przed problemami, z jakimi wcześniej zmagały się województwa zachodniej Polski - mówił. - Pierwszy to zbyt towarów i usług, ale dochodzą nowe kwestie, m.in. potrzebujemy pracowników. Dlatego nasze firmy coraz chętniej patrzą za wschodnią granicę, rozglądając się za wyspecjalizowanymi fachowcami. Myślę, że dobrym pomysłem byłoby opracowanie katalogu potrzeb w tek materii - zarówno strony polskiej, jak i białoruskiej i ukraińskiej - stwierdził.


Już od 11 lat samorządowcy po obu stronach granicy zabiegają o budowę stałej przeprawy w Zbereżu, budowę mostu i przejścia drogowego między Polską a Ukrainą. Powiat włodawski, jako jedyny w Polsce, sąsiaduje z dwoma państwami: Ukrainą oraz Białorusią i nie posiada na swoim terenie żadnego przejścia. Historia starań o jego utworzenie w tej części Lubelszczyzny i Wołynia sięga początku lat 80. Budowa przejścia stałaby się szansą dalszego rozwoju współpracy transgranicznej oraz wzrostu potencjału gospodarczego przygranicznych rejonów.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR