21 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Pogoda: Siedlce

Numer 20
17-23 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Plener kresowy

16 sierpnia 2017 r.

Rzeźbili i malowali


fot. JS

Od 7 do 13 sierpnia w ośrodku Pompka w Woli Uhruskiej odbył się Międzynarodowy Plener Plastyczny „Kresy 92”, podczas którego można było obserwować twórców przy pracy.

Pierwszy plener w Woli Uhruskiej odbył się w 1989 r. Wówczas artyści rzeźbiarze pracowali na przykościelnym placu w ramach Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźby Sakralnej. Pomysłodawcą i organizatorem był Czesław Szczęch, któremu poświęcona była tegoroczna edycja wydarzenia. Drugi plener miał miejsce dopiero w 1992 r. Uczestnicy wykonywali płaskorzeźby stacji drogi krzyżowej. Jedną można oglądać w kościele parafialnym w Woli Uhruskiej. Z czasem do artystów dołączyli malarze.

Na plener przyjechali artyści nie tylko z naszego kraju. Dwóch rzeźbiarzy - Walery Kozłowski z Homla i Mikolaj Zadriejka z Iwanieca - przybyło z Białorusi, a malarka Victoria Popowa z Ukrainy. Obok twórców z Woli Uhruskiej - Romana Korczyńskiego, Elżbiety Kowalczuk i Andrzeja Misztala - w plenerze wzięli też udział: Norbert Kornacki z Grudziądza, Stanisław Stroński z Dąbrowy Tarnowskiej, Janusz Woliński z Włodawy, Bogusława Makarewicz z Parczewa, Edmund Wilk z Dąbrowy Tarnowskiej, Mariusz Komorowski z Włodawy, Teresa Stasiak z Krasnegostawu i Renata Mołozowska z Hańska.

- W tym roku, po dwuletniej przerwie, kontynuujemy temat tajemnic drogi różańcowej - mówi Igor Korczyński, komisarz Międzynarodowego Pleneru Plestycznego „Kresy 92”. - Każdy uczestnik wykonuje jedną tajemnicę. Temat będzie gościł na naszych artystycznych spotkaniach plenerowych przez kolejne trzy edycje. Zadaniem twórców było wykonanie rzeźb monumentalnych, które staną przy Pompce - dodaje.

Tradycją imprezy stał się udział uzdolnionej artystycznie młodzieży, która pracowała pod okiem malarzy i rzeźbiarzy. W tym roku malowano i rzeźbiono. Powstały też malunki na kamieniu i ciekawe tatuaże pod kierunkiem Renaty Mozołowskiej.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
 

POLECAMY


Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
Rdz 3, 9-15. 20; Ps 87, 1-3. 5-6
Ewangelia:
J 2, 1-11 albo J 19, 25-27 albo Łk 1, 26-38

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR