17 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Waleria, Salomea, Grzegorz

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Plener kresowy

16 sierpnia 2017 r.

Rzeźbili i malowali


fot. JS

Od 7 do 13 sierpnia w ośrodku Pompka w Woli Uhruskiej odbył się Międzynarodowy Plener Plastyczny „Kresy 92”, podczas którego można było obserwować twórców przy pracy.

Pierwszy plener w Woli Uhruskiej odbył się w 1989 r. Wówczas artyści rzeźbiarze pracowali na przykościelnym placu w ramach Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźby Sakralnej. Pomysłodawcą i organizatorem był Czesław Szczęch, któremu poświęcona była tegoroczna edycja wydarzenia. Drugi plener miał miejsce dopiero w 1992 r. Uczestnicy wykonywali płaskorzeźby stacji drogi krzyżowej. Jedną można oglądać w kościele parafialnym w Woli Uhruskiej. Z czasem do artystów dołączyli malarze.

Na plener przyjechali artyści nie tylko z naszego kraju. Dwóch rzeźbiarzy - Walery Kozłowski z Homla i Mikolaj Zadriejka z Iwanieca - przybyło z Białorusi, a malarka Victoria Popowa z Ukrainy. Obok twórców z Woli Uhruskiej - Romana Korczyńskiego, Elżbiety Kowalczuk i Andrzeja Misztala - w plenerze wzięli też udział: Norbert Kornacki z Grudziądza, Stanisław Stroński z Dąbrowy Tarnowskiej, Janusz Woliński z Włodawy, Bogusława Makarewicz z Parczewa, Edmund Wilk z Dąbrowy Tarnowskiej, Mariusz Komorowski z Włodawy, Teresa Stasiak z Krasnegostawu i Renata Mołozowska z Hańska.

- W tym roku, po dwuletniej przerwie, kontynuujemy temat tajemnic drogi różańcowej - mówi Igor Korczyński, komisarz Międzynarodowego Pleneru Plestycznego „Kresy 92”. - Każdy uczestnik wykonuje jedną tajemnicę. Temat będzie gościł na naszych artystycznych spotkaniach plenerowych przez kolejne trzy edycje. Zadaniem twórców było wykonanie rzeźb monumentalnych, które staną przy Pompce - dodaje.

Tradycją imprezy stał się udział uzdolnionej artystycznie młodzieży, która pracowała pod okiem malarzy i rzeźbiarzy. W tym roku malowano i rzeźbiono. Powstały też malunki na kamieniu i ciekawe tatuaże pod kierunkiem Renaty Mozołowskiej.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR