15 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Amelia, Albert, Leopold

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Od pasji wszystko się zaczyna

23 sierpnia 2017 r.

Kulturalnie i kulinarnie


fot. TK

Zorganizowana po raz pierwszy w Kłoczewie „Biesiada wokół tradycyjnego jadła” udowodniła, że dzisiejsza wieś ma potencjał nie tylko kulturalny, ale i kulinarny.

Zasadnicza część spotkania miała charakter kongresu. Do siedziby domu kultury przybyło sześciu producentów żywności tradycyjnej z całej Lubelszczyzny. Ich sugestii i dobrych rad wysłuchali mieszkańcy Kłoczewa. Sympozjum poprowadziła dyrektor GOK. - Wierzę, że inicjatywa pozwoli przełamać problem braku wsparcia i wpłynie na realizację przez rolników wspólnych inwestycji w zakresie przetwarzania produktów rolnych - mówi Anna Żaczek.

Inicjatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie przy wsparciu Lokalnej Grupy Działania „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”. Pieniądze na realizację projektu wyłożył Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz PROW na lata 2014-2020.

 

Recepta na sukces

Zasadnicza część spotkania miała charakter kongresu. Do siedziby domu kultury przybyło sześciu producentów żywności tradycyjnej z całej Lubelszczyzny. Ich sugestii i dobrych rad wysłuchali mieszkańcy Kłoczewa. Sympozjum poprowadziła dyrektor GOK. - Wierzę, że inicjatywa pozwoli przełamać problem braku wsparcia i wpłynie na realizację przez rolników wspólnych inwestycji w zakresie przetwarzania produktów rolnych - mówi Anna Żaczek.

Jako główny prelegent wystąpiła Jolanta Pecio, producentka zdrowej żywności z okolic Nałęczowa, która od lat zajmuje się wytwarzaniem tłoczonego na zimno oleju z nasion i ziół. Prowadzi też edukację przyrodniczą, ekologiczną, kulturową oraz turystykę poznawczą. O swoje drodze do sukcesu opowiedziała uczestnikom kongresu, którzy z wykładu pt. „Od gospodarstwa przez pasję do biznesu”, dowiedzieli się m.in., jakie walory może mieć tradycyjna żywność oraz jak ważne jest kulinarne dziedzictwo regionu. Głównymi adresatami wystąpień były kobiety i ludzie młodzi, którzy, nie widząc perspektyw na wsi, wyjeżdżają do miast.

 

Degustacje i konkursy

Po zakończeniu sympozjum przeniesiono się na stadion w Starym Zadybiu, gdzie mieszkańcy świętowali dożynki. Ekologiczne wyroby były eksponowane na specjalnie przygotowanych straganach. Przy każdym stoisku radą służyli producenci. Można było spróbować różnego rodzaju pierogów i wędlin własnego wyrobu.

W innym miejscu swoje produkty prezentował Roman Wolny, pszczelarz z Kazimierza Dolnego. Część jego pasieki znajduje się na terenach leśnych. Stąd w ofercie znalazły się m.in. miody ze spadzi iglastej. - Korzystam z ekologicznych metod produkcji. Cenię obszary, gdzie człowiek nie poprawia natury - podkreślił R. Wolny.

Ekologicznymi wyrobami pochwaliła się również J. Pecio, wystawiając paletę olejów. - Mam ich 15 rodzajów. Stale dokupuję nasiona nowych roślin oleistych - przyznała.

Na uczestników biesiady czekały też dodatkowe atrakcje. Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym „Moja buzia się uśmiecha, kiedy kasza na nią czeka”. Dorośli obejrzeli pokaz gotowania na wielkiej patelni.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR