15 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Jadwigi, Teresy, Brunona

Pogoda: Siedlce

Numer 41
11-17 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Opinie

 
 

Rodzina 500+

23 sierpnia 2017 r.

Na nowych zasadach


fot. ARCHIWUM

Każdy, kto chce kontynuować lub zacząć korzystać z programu „Rodzina 500+”, musi do końca sierpnia złożyć nowy wniosek. Dzięki wprowadzonym zmianom pomoc ma być jeszcze bardziej efektywna i docierać do osób, do których jest kierowana.

W przypadku złożenia dokumentów we wrześniu świadczenie za październik i listopad zostanie wypłacone najpóźniej do 30 listopada. Jeśli rodzic zrobi to w kolejnych miesiącach, pieniądze będą przyznawane od miesiąca, w jakim złoży wniosek. Rząd wprowadził w tym roku zmiany w programie. Pierwsza z nich zakłada nowy sposób wypłaty pieniędzy samotnym rodzicom. Do tej pory część osób żyjących w nieformalnych związkach we wniosku 500+ deklarowała, że są samotnymi rodzicami.

Dzięki temu nie musieli wliczać dochodu partnera i dostawali pieniądze również na pierwsze dziecko. Teraz dostaną 500 zł pod warunkiem, że wystąpią o alimenty od drugiego z rodziców. - Muszą przedłożyć wyrok sądu o zasądzonych alimentach. Chyba że drugi z rodziców nie żyje, ojciec jest nieznany, powództwo o alimenty drugiego z rodziców zostało oddalone albo sąd zobowiązał tylko jedno z nich do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka - tłumaczy Grażyna Wachnicka, zastępca kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Garwolinie. - Jeżeli dana osoba złoży wniosek, a nie dołączy wyroku o alimentach, to wzywamy ją do uzupełnienia dokumentów. Ma na to trzy miesiące. Wtedy świadczenia są wypłacane od chwili złożenia wniosku - dodaje G. Wachnicka. O tym, że od drugiego rodzica należy zasądzić alimenty, zostały już poinformowane osoby korzystające ze świadczeń wypłacanych przez MOPS w Parczewie. - Mamy dosłownie pięć takich przypadków - zdradza Joanna Suchodolska, dyrektor placówki.

 

Ten sam pracodawca?

Pojawiły się też zmiany dotyczące dochodu utraconego. Jeżeli rodzic stracił pracę, może obniżyć swój dochód i starać się o pieniądze również na pierwsze dziecko. Zdarza się w takich przypadkach, że szef umawia się z pracownikiem na zerwanie umowy o pracę, po czym, po kilku dniach podpisuje nową, tyle że na gorszych warunkach, czyli z mniejszą pensją, która pozwala o ubieganie się o pieniądze również na pierwsze dziecko. - Po zmianach za dochód utracony nie będzie można uznać zmniejszenia pensji u tego samego pracodawcy, który nas zwolnił i w ciągu trzech miesięcy ponownie przyjął do pracy - wyjaśnia G. Wachnicka.

- Jeżeli chodzi o rozwiązywanie stosunku pracy i nawiązywanie go ponownie z tym samym pracodawcą, to na terenie naszej gminy i miasta praktycznie nie mieliśmy takich przypadków. Myślę, że to problem większych miast - uważa J. Suchodolska z MOPS w Parczewie.

Znaczące zmiany dotyczą również osób, które rozliczają się na podstawie ryczałtu lub karty podatkowej. Do tej pory, wnioskując o świadczenie, przedsiębiorcy składali jedynie oświadczenie o osiąganych dochodach, niemożliwe do zweryfikowania. Teraz rząd będzie przyjmował, że te osoby uzyskują dochód w wysokości ogłaszanej corocznie w drodze obwieszczenia przez ministerstwo pracy na podstawie badań Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Czy wprowadzone zmiany wpłyną na liczbę rodzin korzystających ze świadczeń? - Nie umiem tego powiedzieć - przyznaje zastępca dyrektor MOPS w Garwolinie. - Myślę, że się nie zmniejszy - uważa natomiast J. Suchodolska.

 

Racjonalne wydatki

Nie zmienią się za to przepisy dotyczące zamiany środków pieniężnych - ze względu na ich marnotrawienie i wydawanie niezgodnie z celem - na pomoc rzeczową. - Nie było takiego przypadku - przyznaje zastępca kierownika MOPS w Garwolinie. - Mieliśmy anonimowe zgłoszenia, ale się nie potwierdziły. W jednym z przypadków wskazana osoba nawet nie mieszkała pod podanym adresem - precyzuje G. Wachnicka.

Jeśli są jakieś problemy z wydatkowaniem środków, to - jak przyznaje dyrektor MOPS w Parczewie - rodzinę czasowo wspierają asystent rodziny i pracownik socjalny. - Nie chodzi jednak o kwestie wydawania pieniędzy na alkohol, papierosy lub inne używki. Po prostu jedna z wielodzietnych rodzin miała problem z rozdysponowaniem tak dużej gotówki. Pracownicy MOPS pokierowali rodzicami, aby przeanalizowali budżet i wydawali pieniądze racjonalnie. Pojawiła się konieczność zakupu nowych łóżek dla dzieci, mebli, drobnego remontu, opłacenia dodatkowych lekcji - opowiada J. Suchodolska. - Był też mały konflikt między rodzicami: mąż twierdził, iż to jego pieniądze, a żona, że jej. Każde z nich chciało pobierać świadczenie. Ten problem też został rozwiązany przy wsparciu asystenta rodziny i pracownika socjalnego - dodaje dyrektor MOPS w Parczewie.

 

Na odzież i sprzęt

W ubiegłym roku w ramach programu 500+ do 2,78 mln rodzin trafiło ponad 17 mld zł. Najwięcej do dzieci w województwach: mazowieckim (ponad 572,8 tys.), śląskim (ponad 401,8 tys.) i wielkopolskim (ponad 394,7 tys.). Najmniej pieniędzy przekazano do woj. lubuskiego (678,6 mln) i opolskiego (553,7 mln).

Na co rodziny wydają pieniądze? Z danych o sprzedaży detalicznej Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że najwięcej kupowano paliw, odzieży i obuwia, mebli, sprzętu AGD i RTV. Co więcej, w całym 2016 r. na zakup samego AGD wydaliśmy 9,6 mld zł, czyli o blisko miliard więcej niż w 2015 r. Wzrosła również rejestracja używanych samochodów osobowych, a biura podróży zanotowały większe zainteresowanie wakacjami.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 4, 22-24. 26-27. 31 – 5, 1; Ps 113 (112), 1b-2. 3-4. 5a i 6-7 ;
Łk 11, 29-32

Ewangelia:
Łk 11, 29-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR