20 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

Pogoda: Siedlce

Numer 16
19-25 kwietnia 2018r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze Echa Katolickiego - m.in. relacja z powtórnego pogrzebu pierwszych biskupów naszej diecezji w Janowie Podlaskim. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Opinie

 
 

Rodzina 500+

23 sierpnia 2017 r.

Na nowych zasadach


fot. ARCHIWUM

Każdy, kto chce kontynuować lub zacząć korzystać z programu „Rodzina 500+”, musi do końca sierpnia złożyć nowy wniosek. Dzięki wprowadzonym zmianom pomoc ma być jeszcze bardziej efektywna i docierać do osób, do których jest kierowana.

W przypadku złożenia dokumentów we wrześniu świadczenie za październik i listopad zostanie wypłacone najpóźniej do 30 listopada. Jeśli rodzic zrobi to w kolejnych miesiącach, pieniądze będą przyznawane od miesiąca, w jakim złoży wniosek. Rząd wprowadził w tym roku zmiany w programie. Pierwsza z nich zakłada nowy sposób wypłaty pieniędzy samotnym rodzicom. Do tej pory część osób żyjących w nieformalnych związkach we wniosku 500+ deklarowała, że są samotnymi rodzicami.

Dzięki temu nie musieli wliczać dochodu partnera i dostawali pieniądze również na pierwsze dziecko. Teraz dostaną 500 zł pod warunkiem, że wystąpią o alimenty od drugiego z rodziców. - Muszą przedłożyć wyrok sądu o zasądzonych alimentach. Chyba że drugi z rodziców nie żyje, ojciec jest nieznany, powództwo o alimenty drugiego z rodziców zostało oddalone albo sąd zobowiązał tylko jedno z nich do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka - tłumaczy Grażyna Wachnicka, zastępca kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Garwolinie. - Jeżeli dana osoba złoży wniosek, a nie dołączy wyroku o alimentach, to wzywamy ją do uzupełnienia dokumentów. Ma na to trzy miesiące. Wtedy świadczenia są wypłacane od chwili złożenia wniosku - dodaje G. Wachnicka. O tym, że od drugiego rodzica należy zasądzić alimenty, zostały już poinformowane osoby korzystające ze świadczeń wypłacanych przez MOPS w Parczewie. - Mamy dosłownie pięć takich przypadków - zdradza Joanna Suchodolska, dyrektor placówki.

 

Ten sam pracodawca?

Pojawiły się też zmiany dotyczące dochodu utraconego. Jeżeli rodzic stracił pracę, może obniżyć swój dochód i starać się o pieniądze również na pierwsze dziecko. Zdarza się w takich przypadkach, że szef umawia się z pracownikiem na zerwanie umowy o pracę, po czym, po kilku dniach podpisuje nową, tyle że na gorszych warunkach, czyli z mniejszą pensją, która pozwala o ubieganie się o pieniądze również na pierwsze dziecko. - Po zmianach za dochód utracony nie będzie można uznać zmniejszenia pensji u tego samego pracodawcy, który nas zwolnił i w ciągu trzech miesięcy ponownie przyjął do pracy - wyjaśnia G. Wachnicka.

- Jeżeli chodzi o rozwiązywanie stosunku pracy i nawiązywanie go ponownie z tym samym pracodawcą, to na terenie naszej gminy i miasta praktycznie nie mieliśmy takich przypadków. Myślę, że to problem większych miast - uważa J. Suchodolska z MOPS w Parczewie.

Znaczące zmiany dotyczą również osób, które rozliczają się na podstawie ryczałtu lub karty podatkowej. Do tej pory, wnioskując o świadczenie, przedsiębiorcy składali jedynie oświadczenie o osiąganych dochodach, niemożliwe do zweryfikowania. Teraz rząd będzie przyjmował, że te osoby uzyskują dochód w wysokości ogłaszanej corocznie w drodze obwieszczenia przez ministerstwo pracy na podstawie badań Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Czy wprowadzone zmiany wpłyną na liczbę rodzin korzystających ze świadczeń? - Nie umiem tego powiedzieć - przyznaje zastępca dyrektor MOPS w Garwolinie. - Myślę, że się nie zmniejszy - uważa natomiast J. Suchodolska.

 

Racjonalne wydatki

Nie zmienią się za to przepisy dotyczące zamiany środków pieniężnych - ze względu na ich marnotrawienie i wydawanie niezgodnie z celem - na pomoc rzeczową. - Nie było takiego przypadku - przyznaje zastępca kierownika MOPS w Garwolinie. - Mieliśmy anonimowe zgłoszenia, ale się nie potwierdziły. W jednym z przypadków wskazana osoba nawet nie mieszkała pod podanym adresem - precyzuje G. Wachnicka.

Jeśli są jakieś problemy z wydatkowaniem środków, to - jak przyznaje dyrektor MOPS w Parczewie - rodzinę czasowo wspierają asystent rodziny i pracownik socjalny. - Nie chodzi jednak o kwestie wydawania pieniędzy na alkohol, papierosy lub inne używki. Po prostu jedna z wielodzietnych rodzin miała problem z rozdysponowaniem tak dużej gotówki. Pracownicy MOPS pokierowali rodzicami, aby przeanalizowali budżet i wydawali pieniądze racjonalnie. Pojawiła się konieczność zakupu nowych łóżek dla dzieci, mebli, drobnego remontu, opłacenia dodatkowych lekcji - opowiada J. Suchodolska. - Był też mały konflikt między rodzicami: mąż twierdził, iż to jego pieniądze, a żona, że jej. Każde z nich chciało pobierać świadczenie. Ten problem też został rozwiązany przy wsparciu asystenta rodziny i pracownika socjalnego - dodaje dyrektor MOPS w Parczewie.

 

Na odzież i sprzęt

W ubiegłym roku w ramach programu 500+ do 2,78 mln rodzin trafiło ponad 17 mld zł. Najwięcej do dzieci w województwach: mazowieckim (ponad 572,8 tys.), śląskim (ponad 401,8 tys.) i wielkopolskim (ponad 394,7 tys.). Najmniej pieniędzy przekazano do woj. lubuskiego (678,6 mln) i opolskiego (553,7 mln).

Na co rodziny wydają pieniądze? Z danych o sprzedaży detalicznej Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że najwięcej kupowano paliw, odzieży i obuwia, mebli, sprzętu AGD i RTV. Co więcej, w całym 2016 r. na zakup samego AGD wydaliśmy 9,6 mld zł, czyli o blisko miliard więcej niż w 2015 r. Wzrosła również rejestracja używanych samochodów osobowych, a biura podróży zanotowały większe zainteresowanie wakacjami.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

W rocznicę katastrofy smoleńskiej


10 kwietnia minęło osiem lat od katastrofy samolotu Tu-154M, którym w 2010 r. polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele leciała na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Mieszkańcy regionu uczcili pamięć poległych - 96 osób, przedstawicieli najwyższych władz państwowych, parlamentarzystów, dowódców wojskowych, duchownych, kombatantów, ludzi świata kultury. W programie obchodów były apele pamięci, składanie wieńców i przemówienia włodarzy.

FOTOGALERIA

Powtórny pochówek biskupów


14 kwietnia w krypcie janowskiej kolegiaty odbyło się uroczyste złożenie szczątków bp. Piotra Pawła Szymańskiego i ziemi z grobu bp. Marcelego Gutkowskiego. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Turniej tańca towarzyskiego
22 kwietnia w Zespole Oświatowym w Kąkolewnicy odbędzie się VI Otwarty Turniej Tańca Towarzyskiego Powiatu Radzyńskiego Par Początkujących.
więcej »
Podlasze
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zachęca do obejrzenia wystawy zdjęć Konrada Węsaka.
więcej »
Ojcowski Poligon Duchowy
Już po raz drugi Klub Ojca działający przy Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach wraz z Klubem Ojca z Łukowa zapraszają ojców z diecezji siedleckiej na Ojcowski Poligon Duchowy. Odbędzie się on w sobotę 21 kwietnia. Tym razem spotkamy się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Szpakach - szczególnym miejscu kultu św. Józefa.
więcej »
Ten cenny czas
„Ten cenny czas” - to tytuł projektu Fundacji DONUM złożony w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w drugiej edycji Programu Wsparcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
więcej »
Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
 

POLECAMY


Papież o „Ojcze nasz”
Papież Franciszek koryguje modlitwę „Ojcze nasz” - donosiły w grudniu ubiegłego roku media. Czy rzeczywiście? Ukazała się za to książka, która wyjaśnia medialne zamieszanie.
więcej »
Tajemnica ks. Dolindo
Aleksandra Zapotoczny podąża śladami ks. Dolindo Ruotolo. Odwiedza jego ukochane miasto - Neapol. Prowadzi nas do miejsc związanych z życiem i działalnością tego świętego kapłana.
więcej »
Warunkiem jest zaufanie
Od wielu lat otrzymywane przez pielgrzymów łaski skrupulatnie notowane są przez ojców paulinów. Na nowo postanowiła się im przyjrzeć i opisać Anita Czupryn.
więcej »
Tam, gdzie mieszka Bóg
Pierwszy w historii film z udziałem papieża Franciszka - już w kinach!
więcej »
Kolejówka mówi NIE bezrobociu !
25 kwietnia siedlecka „Kolejówki”, tj. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, organizuje Dzień Otwarty dla wszystkich tegorocznych absolwentów gimnazjów.
więcej »
 

SONDA

 

Biblia w moim życiu....

jest najważniejszą książką, po którą często sięgam

stanowi drogowskaz, jak nie zagubić się w labiryncie życia

to księga, w której znajduję odpowiedzi na wszelkie nurtujące mnie pytania

czuję, że nie dorosłem/am do lektury Pisma Świętego

jest żywym słowem BogaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Dz 9, 1-20; Ps 117 (116), 1b-2
Ewangelia:
J 6, 52-59

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR