19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Edukują najmłodszych

23 sierpnia 2017 r.

Za pan brat z pszczelarstwem


fot. ARCHIWUM

Wiosną tego roku pasiekę w Grabanowie odwiedziło dziesięć grup dzieci, które wzięły udział w zajęciach edukacyjnych. Zespół Doradztwa Rolniczego LODR w Białej Podlaskiej z s. w Grabanowie prowadzi takie zajęcia od kilku lat.,/b>

Grabanowska pasieka istnieje od 1981 r. Od niedawna swoją ofertę poszerzyła o zajęcia dla przedszkolaków, uczniów młodszych klas szkół podstawowych, jak też dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Nie brakuje chętnych do przyjrzenia się z bliska pracy mieszkańców ula, jak też czynnościom pszczelarza. Krzysztof Osielski, specjalista ds. pszczelarstwa w Zespole Doradztwa Rolniczego nie ukrywa, że zasadniczy cel, jaki przyświeca tym zajęciom, to edukacja.

- Dzieci mają przede wszystkim możliwość zapoznania się z budową ula i strukturą rodziny pszczelej - podkreśla.

Każdorazowo wizyta młodych adeptów pszczelarstwa ma jednakowy schemat. Spotkanie zaczyna się od zwiedzenia kącika pszczelarskiego, w którym zgromadzone zostały ule, sprzęt pszczelarski i poglądowa miodarka. Dzieci mogą zakręcić bębnem miodarki z ramkami, by dowiedzieć się, jak dawniej wyglądało ręczne odwirowywanie miodu. Po zwiedzeniu kącika zapoznają się z prezentacją przedstawiającą strukturę rodziny pszczelej, jej funkcjonowanie, rolę matki, trutni i robotnic. Poznają również zwyczaje i zachowania innych owadów, które można spotkać w okolicy domostw, jak trzmiele, szerszenie czy osy; na zajęciach jest mowa o różnicach w budowie i sposobach odżywiania się omawianych gatunków owadów. Przy okazji dzieci są zapoznawane z zasadami bezpieczeństwa, którymi należy się kierować np. na łące, jak należy się ubrać, wchodząc do pasieki, i jak zachowywać przebywając na ścieżce lotu pszczół czy przypadku użądlenia.

 

Dotknąć pszczołę

Elementem praktycznym - i bardzo lubianym - zajęć w grabanowskiej pasiece jest wyrabianie woskowych świeczek z pachnącej węzy. Równie ciekawą czynnością jest znakowanie trutni. - Chodzi o to, by unaocznić naszym gościom, na czym polega znakowanie matek, a także to, że nie wszystkie osobniki w rodzinie pszczelej żądlą. Specjalnym flamastrem dzieci stawiają kropkę na grzbiecie trutnia. Trutnie wracają do rodziny, z której zostały wzięte, nic się więc im nie dzieje. Dzieci natomiast mają okazję dotknąć owada, który nie jest groźny, ponieważ nie ma żądła. Znakując trutnie, mogą też powściągnąć swoje lęki przed owadami. To bezpieczny sposób zapoznania dzieci z nimi - wyjaśnia przebieg i zamysł „zabiegu” K. Osielski.

Przeszklony ul ustawiony w pasiece, na powietrzu pozwala natomiast naocznie przekonać się, jak zbudowana jest siedziba pszczelej rodziny i jak poruszają się w niej pszczoły. W międzyczasie jeden z pracowników opowiada małym słuchaczom o czynnościach, jakie pszczelarz wykonuje w pasiece; przedstawia im również jego podstawowe narzędzia pracy, jak dłuto, podkurzacz i szczoteczka.

 

Świeczki i mateczniki na pamiątkę

Uczestnicy zajęć w pasiece nigdy nie wychodzą z nich z pustymi rękami. Pamiątkowe gadżety, które mogą zabrać do domu, to upamiętniające pobyt balony z pszczółką, jak też własnoręcznie wykonane świeczki, mateczniki, z których wygryzły się matki, czy miseczki woskowe, do których w procesie wychowu matek przekładane są larwy.

Czy jest nadzieja, że po takich zajęciach ktoś zainteresuje się głębiej pszczelarstwem? - Na pewno - odpowiada K. Osielski. - Wiele dzieci ma w swoich rodzinach pszczelarzy, a mimo to przyjeżdżają chętnie, by wzbogacić swoją wiedzę na temat przyrody. Na podstawie działalności rodziny pszczelej jako głównego zapylacza naszych owocowo-warzywnych upraw mogą zdobyć naprawdę dużo wiadomości. Pracujemy cały czas nad rozbudową kącika pszczelarskiego, by dać okazję do pogłębienia wiedzy poglądowej - tłumaczy.

W tym roku grabanowską pasiekę odwiedziło dziesięć grup, liczących od 20 do ponad 40 dzieci. Cykl zajęć zamykany jest w czerwcu, kiedy w ulu są jeszcze obecne wszystkie osobniki pszczele – trutnie pod koniec lipca i w sierpniu są z rodziny pszczelej usuwane, w związku z czym nie możliwości obserwowania ich w naturze. 


MOIM ZDANIEM

Krzysztof Osielski - ZDR w Białej Podlaskiej

 

Nauczyciele sami dzwonią do nas z pytaniami o możliwość udziału w zajęciach edukacyjnych, często jeszcze przed sezonem. Chętnie organizujemy takie spotkania, o ile uda nam się pozyskać środki, sponsorów, zebrać odpowiednią ilość eksponatów i - co najważniejsze - ustalić czas przeprowadzenia takich zajęć. Kwestia zgrania wszystkiego w odpowiednim czasie jest bardzo istotna. Główny kierunek użytkowania pszczół w pasiece ODR w Grabanowie to hodowla matek, toteż wprowadzenie do pasieki dość głośnej grupy gości mogłoby kolidować z pracami hodowlanymi.

W tych zajęciach biorą też udział uczniowie szkół specjalnych. Te spotkania są bardzo budujące, ponieważ dzieci z mniejszymi bądź większymi upośledzeniami intelektualnymi fantastycznie potrafią korzystać z tego typu „lekcji”. Nie są przerażone, pozytywnie odbierają zaplanowane dla nich czynności. Nie ukrywam, że dla nas, pracowników, taka reakcja to motor napędowy, by przeprowadzać kolejne edycje zajęć.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR