19 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Nie święci garnki lepią

23 sierpnia 2017 r.

Złoty środek

Nieraz zdarzyło mi się słuchać o wzruszających historiach rodziców, których dzieci utraciły wiarę - często wręcz demonstracyjnie okazują swoją niechęć do religii i Kościoła. Sami rodzice (a zwłaszcza matki), opowiadając o tych sytuacjach, nieraz mają łzy w oczach i zadają pytanie: „Dlaczego?”.

Czasem jednak nie mogę się oprzeć wrażeniu, że znam odpowiedź. Pamiętam opowieść znajomych małżonków o tym, jak ich kilkunastoletni syn przeżywał akurat okres buntu i demonstrowania przy każdej okazji swojego zdania. Kiedy spytali go, czy pomodli się z nimi na różańcu, odburknął „Nie!”, oczekując na ostrą reakcję, krzyk i przymuszanie. Był bardzo zdziwiony, kiedy rodzice spokojnie odpowiedzieli „Aha” i po prostu zaczęli modlić się sami. Wytrzymał gdzieś do połowy drugiej dziesiątki.

Bez słowa wyszedł ze swojego pokoju, wziął różaniec i modlił się z nimi. Inna opowieść - z ust małżonków z 50-letnim stażem. Co wieczór odmawiali całą rodziną pacierz. Pewnego dnia jeden z ich synów oznajmił im, że nie będzie modlił się z nimi. Jest już dorosły i będzie modlił się sam. Zareagowali spokojnie. Nadal modlili się co wieczór razem z pozostałymi dziećmi. Pewnego razu w przedpokoju podczas modlitwy zadzwonił telefon. Ojciec wstał, aby go odebrać… lecz o mało nie przewrócił się o syna, który miał modlić się „sam”. Klęczał pod drzwiami w przedpokoju. Chyba głupio mu było tak po prostu przyjść i zmienić zdanie… ale kiedy usłyszał zaproszenie ojca: „Chodź do środka, czekamy na ciebie”, wstał i wszedł.

Zdarza mi się obserwować też rodziców, którzy chyba trochę zanadto przejmują się swoją misją. Dziecko, które w pierwszych latach życia poznaje świat przede wszystkim przez zabawę, bywa obarczane ponad miarę niezliczonymi wierszykami, które musi recytować na okrągło przed wszystkimi ciociami, wujkami i babciami, no i oczywiście przed księdzem, który przyszedł po kolędzie. „A pokaż księdzu, jak się modlisz”. „A pokaż cioci, jakiej modlitwy się nauczyłeś”. „A zaśpiewaj babci piosenkę z przedszkola”. Dziecko w roli maskotki, klauna, aktora czy poprawiacza samopoczucia rodziców? Nie zdziwiłbym się (choć nie życzę tego rodzicom), jeśli za kilka lat przyjdą opowiedzieć proboszczowi o tym, że ich dzieci straciły wiarę…

W taki sam sposób podziwiam niektórych mężczyzn. Nie obnoszą się ze swoją religijnością i nie demonstrują jej, w przeciwieństwie do żon, które żyją od pielgrzymki do pielgrzymki i od nabożeństwa do nabożeństwa. Słowem-kluczem do ich religijności jest przymiotnik „śliczny” lub „piękny”, ewentualnie „wzruszający”. Śliczne kazanie, piękne nabożeństwo, piękna pielgrzymka… Jako przeciwwaga „zwykła” Msza w parafii. Szukanie za wszelką cenę „cudownych” miejsc, źródełek, zaśnięć. Nie wiem dlaczego, ale w takich sytuacjach przypomina mi się fragment Ewangelii: „Plemię przewrotne i wiarołomne żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku proroka Jonasza” (Mt 12,39). Znak Jonasza - to był człowiek, który szedł przez miasto i krzyczał, wzywał do nawrócenia. Nic więcej nie trzeba, by wierzyć i być zbawionym.

Św. Ignacy Loyola po swoim nawróceniu studiował. Zauważył, że kiedy miał czas na naukę, zaczynał mieć piękne wizje. Przez pewien czas kontemplował je z zapartym tchem, bo któż by polemizował ze ślicznościami z nieba. Kiedy jednak zauważył, że przez ową „kontemplację” pogorszyły się jego wyniki w nauce, zaczął się poważnie zastanawiać, czy te wizje na pewno pochodzą od Pana Boga. Zaczął je więc ignorować - a po pewnym czasie zniknęły bez większej szkody dla jego świętości. Z kolei św. Teresa z Avila doświadczyła kiedyś objawień podczas smażenia naleśników dla całej wspólnoty. Jak pisze biograf - kontemplowała, ale smażyła nadal i nawet jednego naleśnika nie przypaliła - wszak wspólnota jeść musi. Bo prawdziwa pobożność nigdy nie stoi w opozycji do realnego życia - ale je ubogaca i nadaje mu sens. Przesada w jakąkolwiek stronę nie wychodzi nikomu na dobre.

Ks. Andrzej Adamski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Iz 26,7-9.12.16-19; Ps 102 (101), 13-14b. 15-16. 17-19. 20-21 ;
Mt 11,28-30

Ewangelia:
Mt 11,28-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR