20 stycznia 2018 r. Imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian

Pogoda: Siedlce

Numer 3
18-24 stycznia 2018r.

menu

NEWS

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

30 sierpnia 2017 r.

Obrońcy

Źle się dzieje w państwie polskim. Oj, jak bardzo źle! Oczywiście od czasu, kiedy PiS przejęło władzę. Wolność zagrożona, sztuka zniewolona, nawet Merkel już nas nie lubi.

Nie pomogły kolorowe, rozkrzyczane marsze, tyrady „totalnych patriotów”, donosy do wysokich europejskich instancji - kolejne sondaże pokazują, że ogłupiały przez 500+ plebs ciągle popiera aktualnie rządzących. Czyli - poruszył się. Ale wyjątkowe poruszenie PiS-owska władza spowodowała przede wszystkim w umysłach i sercach polskiej elity. Głównie sądowniczej i artystycznej.

Oraz tych, co się do elity koniecznie chcą dokleić. Dzięki PiS-owi okazało się, że mamy w narodzie mnóstwo ekspertów z najróżniejszych dziedzin. I bojowników o prawa wszelakie. Bo nagle wszystko stało się uciemiężone. To znaczy - jeszcze na razie tak za bardzo nie, ale niedługo już na pewno będzie. Więc przeciwko temu „będzie” środowiska nawykłe do niepodległości protestują. Ostatnio w kwestii kultury.

Niewiele dni temu powstał nowy ruch obywatelski Kultura Niepodległa. „W całej Polsce rozpoczyna się walka o niezależną, wolną od polityki kulturę. W akcję włączają się zarówno artyści, jak i zwykli obywatele z całej Polski” - donoszą (jeszcze?, na razie?) niepodległe publikatory. I, oczywiście, apolityczne. Podobnie jak wyżej wspomniany ruch. I jak firmujący go Jacek Hugo-Bader, Adam Szostkiewicz, Jacek Żakowski. Albo radio Tok FM czy Krytyka Polityczna.

Nie ma nic gorszego niż kultura w rękach polityków - wołają sygnatariusze apelu. I w ramach odpowiedzialności za dziedzictwo, które zostawią przyszłym pokoleniom (jak deklarują w swoim manifeście), chcą sprzeciwić się podporządkowaniu kultury politykom i partiom politycznym. „Od wielu lat politycy w Polsce próbują, używając środków nacisku ekonomicznego, organizacyjnego i wyznaniowego, wykluczyć z publicznego obiegu niezależnie myślących twórców” - konstatują w swoim manifeście apolityczni. Ciekawe dlaczego, skoro ten proces trwa od wielu lat, dopiero teraz przyszło im do głowy, żeby tak zawzięcie protestować? I czemu na początek mają się zająć 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości? „Ruch Kultury Niepodległej uczci tę rocznicę z dala od działań politycznych i propagandowych” - deklarują. (Jak KOD rocznicę powstania Solidarności. Też świętował z dala od wyżej wymienionych działań.) „Będziemy walczyć o polską kulturę. Na kartach książek, na łamach prasy, na ekranach kin, na scenach teatralnych i estradach, w galeriach, w internecie i telewizji, w przestrzeni publicznej, wszędzie tam, gdzie spotykamy się z widzami, słuchaczami i czytelnikami” - wołają niepodlegli w kulturze. I namawiają do podpisania manifestu w jej obronie. Podobnie jak namawiali do ulicznych manifestacji w obronie istniejącego status quo w wymiarze sprawiedliwości. Ci sami, którzy mieli swoje role w filmach obnażających obłudę, korupcję czy wyśmiewany przez nich układ. Ciekawe, dlaczego to robią? Oczywiście ciekawe wyłącznie socjologicznie.

Dania, Szwecja i Niemcy bronią polskiej Puszczy Białowieskiej. Frans Timmermans broni polskiej demokracji. Apolityczna elita antypisowska broni niepodległości polskiej kultury. Jak się im uda, wtedy będzie dobrze. Oj, jak nam dobrze będzie!

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolędy pokoleń


W Szkole Podstawowej nr 2 w Siedlcach odbył się koncert „Kolędy pokoleń”. Była to już siódma edycja wydarzenia, w którym wystąpili: przedszkolaki i seniorzy, młodzież oraz dorośli. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Orszak w Dubicy


„Bóg jest dla wszystkich!” Pod takim hasłem odbył się - już po raz czwarty - Orszak Trzech Króli w Dubicy. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Mojżesz
8 lutego, o 18.00 i 20.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach wystawiony zostanie spektakl „Mojżesz”.
więcej »
Kolędowanie nad Bugiem
27 stycznia - już po raz 17 - będzie można posłuchać we Włodawie kolęd i szczodrywek w wykonaniu zespołów śpiewaczych i kapel z Polski, Białorusi i Ukrainy.
więcej »
 

POLECAMY


O Maryi nigdy dosyć!
Niedostatecznie dotąd Ją sławiono, za mało wychwalano, czczono, kochano, zbyt mało Jej służono! Należy się Jej więcej chwały, czci, miłości i nabożeństwa! - pisze o Maryi św. Ludwik Maria Grignion de Montfort.
więcej »
Rozważanie Ewangelii
„Ewangelia i życie” to książka, która wprowadza w biblijny świat ks. Jana Zieji. Jest zaproszeniem do codziennego, bardzo intymnego spotkania ze Słowem i do wsłuchania się w niezwykłe świadectwo myślenia i życia Ewangelią.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
2 Sm 1, 1-4. 11-12. 19. 23-27; Ps 80 (79), 2 i 3b. 5-7
Ewangelia:
Mk 3, 20-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR