19 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

30 sierpnia 2017 r.

Obrońcy

Źle się dzieje w państwie polskim. Oj, jak bardzo źle! Oczywiście od czasu, kiedy PiS przejęło władzę. Wolność zagrożona, sztuka zniewolona, nawet Merkel już nas nie lubi.

Nie pomogły kolorowe, rozkrzyczane marsze, tyrady „totalnych patriotów”, donosy do wysokich europejskich instancji - kolejne sondaże pokazują, że ogłupiały przez 500+ plebs ciągle popiera aktualnie rządzących. Czyli - poruszył się. Ale wyjątkowe poruszenie PiS-owska władza spowodowała przede wszystkim w umysłach i sercach polskiej elity. Głównie sądowniczej i artystycznej.

Oraz tych, co się do elity koniecznie chcą dokleić. Dzięki PiS-owi okazało się, że mamy w narodzie mnóstwo ekspertów z najróżniejszych dziedzin. I bojowników o prawa wszelakie. Bo nagle wszystko stało się uciemiężone. To znaczy - jeszcze na razie tak za bardzo nie, ale niedługo już na pewno będzie. Więc przeciwko temu „będzie” środowiska nawykłe do niepodległości protestują. Ostatnio w kwestii kultury.

Niewiele dni temu powstał nowy ruch obywatelski Kultura Niepodległa. „W całej Polsce rozpoczyna się walka o niezależną, wolną od polityki kulturę. W akcję włączają się zarówno artyści, jak i zwykli obywatele z całej Polski” - donoszą (jeszcze?, na razie?) niepodległe publikatory. I, oczywiście, apolityczne. Podobnie jak wyżej wspomniany ruch. I jak firmujący go Jacek Hugo-Bader, Adam Szostkiewicz, Jacek Żakowski. Albo radio Tok FM czy Krytyka Polityczna.

Nie ma nic gorszego niż kultura w rękach polityków - wołają sygnatariusze apelu. I w ramach odpowiedzialności za dziedzictwo, które zostawią przyszłym pokoleniom (jak deklarują w swoim manifeście), chcą sprzeciwić się podporządkowaniu kultury politykom i partiom politycznym. „Od wielu lat politycy w Polsce próbują, używając środków nacisku ekonomicznego, organizacyjnego i wyznaniowego, wykluczyć z publicznego obiegu niezależnie myślących twórców” - konstatują w swoim manifeście apolityczni. Ciekawe dlaczego, skoro ten proces trwa od wielu lat, dopiero teraz przyszło im do głowy, żeby tak zawzięcie protestować? I czemu na początek mają się zająć 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości? „Ruch Kultury Niepodległej uczci tę rocznicę z dala od działań politycznych i propagandowych” - deklarują. (Jak KOD rocznicę powstania Solidarności. Też świętował z dala od wyżej wymienionych działań.) „Będziemy walczyć o polską kulturę. Na kartach książek, na łamach prasy, na ekranach kin, na scenach teatralnych i estradach, w galeriach, w internecie i telewizji, w przestrzeni publicznej, wszędzie tam, gdzie spotykamy się z widzami, słuchaczami i czytelnikami” - wołają niepodlegli w kulturze. I namawiają do podpisania manifestu w jej obronie. Podobnie jak namawiali do ulicznych manifestacji w obronie istniejącego status quo w wymiarze sprawiedliwości. Ci sami, którzy mieli swoje role w filmach obnażających obłudę, korupcję czy wyśmiewany przez nich układ. Ciekawe, dlaczego to robią? Oczywiście ciekawe wyłącznie socjologicznie.

Dania, Szwecja i Niemcy bronią polskiej Puszczy Białowieskiej. Frans Timmermans broni polskiej demokracji. Apolityczna elita antypisowska broni niepodległości polskiej kultury. Jak się im uda, wtedy będzie dobrze. Oj, jak nam dobrze będzie!

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Iz 26,7-9.12.16-19; Ps 102 (101), 13-14b. 15-16. 17-19. 20-21 ;
Mt 11,28-30

Ewangelia:
Mt 11,28-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR