22 stycznia 2018 r. Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Pogoda: Siedlce

Numer 3
18-24 stycznia 2018r.

menu

NEWS

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Opinie

 
 

Hosanna Festival

30 sierpnia 2017 r.

Zaśpiewali na chwałę Bożą


fot. J. KURZAWA

Hosanna Festival to piękne wydarzenie promujące chrześcijańską muzykę. Tegoroczni artyści dostarczyli nam wielu wrażeń. Autorskie teksty czy muzyka uczestników uchylała skrawek ich serca, przez co przekaz był niezwykle autentyczny i mocny w odbiorze - podkreślił Patryk Czech, członek jury z diecezji rzeszowskiej.

Podczas odbywającego się w Siedlcach XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival” zaprezentowało się 15 podmiotów wykonawczych (w części konkursowej), trzy zespoły pielgrzymkowe i dwie gwiazdy wieczoru.

Duchowym przygotowaniem do muzycznego wydarzenia był piątkowy wieczór uwielbienia zorganizowany przez oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy siedleckiej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

 

Sobotnie zmagania

Różni artyści z większym i mniejszym doświadczeniem scenicznym oraz różne brzmienia gościły na tegorocznym Hosanna Festival. Widzowie zgromadzeni w Centrum Kultury i Sztuki zobaczyli: Adrianę Masiak, Piotra Mitelskiego i Damiana Kryńskiego z Siedlec, Annę Chmielowiec z Trzęsówki, D.K.log z Lublina, Dominika Bobryka z Siedlec, IMAS z Warszawy, Julię Perz z Siedlec, Karolinę Śledź z Międzyrzeca Podlaskiego, Katarzynę Wygnaniec z Jarosławia, Marcina Wargockiego z Józefowa, Milenę Karskę z Warszawy, Monikę Karandziej z Kudowy-Zdroju, Namotane z Kozłowa, „Nie śpijcie! Nie!” z Siedlec, Patrycję Łukaszuk i Karola Konachowicza z Siedlec oraz Szymona Dzikowskiego i Karolinę Szkop ze Skrzyszewa.

Po przesłuchaniach jury postanowiło zaprosić do niedzielnego koncertu laureatów aż ośmiu wykonawców.

 

Wyniki konkursu

Komisja konkursowa festiwalu nie miała łatwego zadania. Ostatecznie zadecydowano o nieprzyznaniu w ramach tegorocznej edycji grand prix. Jednogłośnie natomiast postanowiono wręczyć pierwszą nagrodę - w wysokości 2,5 tys. zł - zespołowi IMAS, który urzekł prostotą i autentycznością przekazu. Drugie miejsce - równoznaczne z nagrodą o wartości 2 tys. zł - zajęła Karolina Śledź. Trzecią lokatę - ex aequo - wywalczyli: zespół „Nie śpijcie! Nie!” i solista Dominik Bobryk; laureaci otrzymali po 1,5 tys. zł.

Wyróżnienia - połączone z przyznaniem nagród w kwocie 500 zł - wręczono: Marcinowi Wargockiemu, Katarzynie Wygnaniec, Annie Chmielowiec oraz zespołowi D.K.log ze wspólnoty Domowego Kościoła przy parafii św. Józefa w Lublinie. Nagrodę publiczności zdobył zespół „Nie śpijcie! Nie!” z siedleckiej katedry.

- Hosanna Festival to piękne wydarzenie promujące chrześcijańską muzykę. Tegoroczni artyści dostarczyli nam wielu wrażeń. Autorskie teksty czy muzyka uczestników uchylała skrawek ich serca, przez co przekaz był niezwykle autentyczny i mocny w odbiorze - podkreślił Patryk Czech, członek jury z diecezji rzeszowskiej, organizator koncertów „Jednego Serca Jednego Ducha”. - Wygrał zespół, który poprzez połączenie wersetów Pisma Świętego, dobrej muzyki oraz dobrze pojętej prostoty ujął całe jury. Mam wielkie uznanie dla zarządu KSM Diecezji Siedleckiej za organizację tak wspaniałej imprezy. Serce, które wkładają w przygotowanie tego wydarzenia, przejawia się we wspaniałej atmosferze, która panuje podczas całego festiwalu - dodał.

 

Pielgrzymkowy akcent

Sierpień w podlaskiej - i nie tylko - tradycji kojarzy się z pielgrzymką. Celem przybliżenia wszystkim uczestnikom spotkania pielgrzymkowego klimatu, jak również przypomnienia atmosfery dwutygodniowych rekolekcji w drodze tym pątnikom, którzy od lat wytrwale pielgrzymują do Matki Bożej, organizatorzy zaprosili na Hosanna Festival zespoły muzyczne posługujące podczas Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. W specjalnym koncercie poprzedzającym występy laureatów zaprezentowały się zespoły z grupy nr 6 ze Zbuczyna, katedralna „dwójka” oraz grupa 7c z Wilgi. Przewodnicy, którzy zasiedli w jury tej części konkursu, wyróżnili zbuczyńską „szóstkę”, która otrzymała nagrodę w wysokości 400 zł. Dwóm pozostałym zespołom wręczono nagrody o wartości 300 zł. Otrzymane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu muzycznego.

 

Gwiazdy wieczoru

W ramach Hosanna Festival, obok przeglądu konkursowego i zmagających się w nim uczestników, publiczność miała również okazję posłuchać koncertów finałowych. Na deskach amfiteatru wystąpili: raper Tau oraz Gospel Rain. - Zawsze staramy się, aby przekaz gwiazd, które zapraszamy, trafiał do różnych grup odbiorców - podkreśla Beata Sosnowska, jedna z organizatorek festiwalu.

Tau, czyli Piotr Kowalczyk, znany wcześniej jako Medium, przeżył głębokie nawrócenie i z chłopaka, który swojego szczęścia szukał w alkoholu, narkotykach, kobietach i okultyzmie, stał się człowiekiem, który odnalazł miłość Jezusa Chrystusa. Dziś Tau pomaga innym - zwłaszcza poprzez swoją muzykę oraz świadectwo, jakie głosi podczas koncertów - odnaleźć własną drogę do Boga. Koncerty rapera nie kończą się wraz z ostatnim „bisem”. Artysta wychodzi do fanów - zawsze znajduje czas na rozmowę z nimi i modli się za nich. Wszystko to sprawia, że na jego koncertach dzieją się… prawdziwe cuda.

Niedzielny koncert stanowił naprawdę mocne uderzenie! Na scenie zagościł zespół, który już od 26 lat nieprzerwanie wychwala Boga. Gospel Rain, bo o nim mowa, to kilkudziesięcioosobowa ekipa - charyzmatyczny pop-gospelowy chór wspierany przez znakomitych solistów i instrumentalistów. Jest to zespół o niezwykłej energii i spontaniczności koncertowej, która objawia się w autentycznym, żywym kontakcie z publicznością. Niewątpliwie i podczas finałowego koncertu Hosanna Festival zapłonął ogień gospelowego uwielbienia, a publiczności zebranej w siedleckim amfiteatrze nie odstraszył nawet deszcz. Niezwykły klimat, jaki tworzą muzycy, sprawił, że ostatnie chwile 24 edycji Hosanna Festival na długo pozostaną w naszych sercach.

 

Nie tylko dla dzieci

Kiedy na deskach amfiteatru rozbrzmiewała muzyka z pozytywnym przesłaniem, na terenach zielonych najmłodsi uczestnicy mieli okazję wziąć udział w grach i zabawach specjalnie dla nich przygotowanych. Już z daleka widoczne były dmuchane zjeżdżalnie i inne atrakcje, z których dzieci bezpłatnie - i bardzo chętnie - korzystały.

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festiwal” zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Siedlcach.

Ilona Trojnar

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolędy pokoleń


W Szkole Podstawowej nr 2 w Siedlcach odbył się koncert „Kolędy pokoleń”. Była to już siódma edycja wydarzenia, w którym wystąpili: przedszkolaki i seniorzy, młodzież oraz dorośli. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Orszak w Dubicy


„Bóg jest dla wszystkich!” Pod takim hasłem odbył się - już po raz czwarty - Orszak Trzech Króli w Dubicy. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Mojżesz
8 lutego, o 18.00 i 20.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach wystawiony zostanie spektakl „Mojżesz”.
więcej »
Kolędowanie nad Bugiem
27 stycznia - już po raz 17 - będzie można posłuchać we Włodawie kolęd i szczodrywek w wykonaniu zespołów śpiewaczych i kapel z Polski, Białorusi i Ukrainy.
więcej »
 

POLECAMY


O Maryi nigdy dosyć!
Niedostatecznie dotąd Ją sławiono, za mało wychwalano, czczono, kochano, zbyt mało Jej służono! Należy się Jej więcej chwały, czci, miłości i nabożeństwa! - pisze o Maryi św. Ludwik Maria Grignion de Montfort.
więcej »
Rozważanie Ewangelii
„Ewangelia i życie” to książka, która wprowadza w biblijny świat ks. Jana Zieji. Jest zaproszeniem do codziennego, bardzo intymnego spotkania ze Słowem i do wsłuchania się w niezwykłe świadectwo myślenia i życia Ewangelią.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
2 Sm 5, 1-7. 10; Ps 89 (88), 20. 21-22. 25-26
Ewangelia:
Mk 3, 22-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR