20 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

Pogoda: Siedlce

Numer 16
19-25 kwietnia 2018r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze Echa Katolickiego - m.in. relacja z powtórnego pogrzebu pierwszych biskupów naszej diecezji w Janowie Podlaskim. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Opinie

 
 

Hosanna Festival

30 sierpnia 2017 r.

Zaśpiewali na chwałę Bożą


fot. J. KURZAWA

Hosanna Festival to piękne wydarzenie promujące chrześcijańską muzykę. Tegoroczni artyści dostarczyli nam wielu wrażeń. Autorskie teksty czy muzyka uczestników uchylała skrawek ich serca, przez co przekaz był niezwykle autentyczny i mocny w odbiorze - podkreślił Patryk Czech, członek jury z diecezji rzeszowskiej.

Podczas odbywającego się w Siedlcach XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival” zaprezentowało się 15 podmiotów wykonawczych (w części konkursowej), trzy zespoły pielgrzymkowe i dwie gwiazdy wieczoru.

Duchowym przygotowaniem do muzycznego wydarzenia był piątkowy wieczór uwielbienia zorganizowany przez oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy siedleckiej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

 

Sobotnie zmagania

Różni artyści z większym i mniejszym doświadczeniem scenicznym oraz różne brzmienia gościły na tegorocznym Hosanna Festival. Widzowie zgromadzeni w Centrum Kultury i Sztuki zobaczyli: Adrianę Masiak, Piotra Mitelskiego i Damiana Kryńskiego z Siedlec, Annę Chmielowiec z Trzęsówki, D.K.log z Lublina, Dominika Bobryka z Siedlec, IMAS z Warszawy, Julię Perz z Siedlec, Karolinę Śledź z Międzyrzeca Podlaskiego, Katarzynę Wygnaniec z Jarosławia, Marcina Wargockiego z Józefowa, Milenę Karskę z Warszawy, Monikę Karandziej z Kudowy-Zdroju, Namotane z Kozłowa, „Nie śpijcie! Nie!” z Siedlec, Patrycję Łukaszuk i Karola Konachowicza z Siedlec oraz Szymona Dzikowskiego i Karolinę Szkop ze Skrzyszewa.

Po przesłuchaniach jury postanowiło zaprosić do niedzielnego koncertu laureatów aż ośmiu wykonawców.

 

Wyniki konkursu

Komisja konkursowa festiwalu nie miała łatwego zadania. Ostatecznie zadecydowano o nieprzyznaniu w ramach tegorocznej edycji grand prix. Jednogłośnie natomiast postanowiono wręczyć pierwszą nagrodę - w wysokości 2,5 tys. zł - zespołowi IMAS, który urzekł prostotą i autentycznością przekazu. Drugie miejsce - równoznaczne z nagrodą o wartości 2 tys. zł - zajęła Karolina Śledź. Trzecią lokatę - ex aequo - wywalczyli: zespół „Nie śpijcie! Nie!” i solista Dominik Bobryk; laureaci otrzymali po 1,5 tys. zł.

Wyróżnienia - połączone z przyznaniem nagród w kwocie 500 zł - wręczono: Marcinowi Wargockiemu, Katarzynie Wygnaniec, Annie Chmielowiec oraz zespołowi D.K.log ze wspólnoty Domowego Kościoła przy parafii św. Józefa w Lublinie. Nagrodę publiczności zdobył zespół „Nie śpijcie! Nie!” z siedleckiej katedry.

- Hosanna Festival to piękne wydarzenie promujące chrześcijańską muzykę. Tegoroczni artyści dostarczyli nam wielu wrażeń. Autorskie teksty czy muzyka uczestników uchylała skrawek ich serca, przez co przekaz był niezwykle autentyczny i mocny w odbiorze - podkreślił Patryk Czech, członek jury z diecezji rzeszowskiej, organizator koncertów „Jednego Serca Jednego Ducha”. - Wygrał zespół, który poprzez połączenie wersetów Pisma Świętego, dobrej muzyki oraz dobrze pojętej prostoty ujął całe jury. Mam wielkie uznanie dla zarządu KSM Diecezji Siedleckiej za organizację tak wspaniałej imprezy. Serce, które wkładają w przygotowanie tego wydarzenia, przejawia się we wspaniałej atmosferze, która panuje podczas całego festiwalu - dodał.

 

Pielgrzymkowy akcent

Sierpień w podlaskiej - i nie tylko - tradycji kojarzy się z pielgrzymką. Celem przybliżenia wszystkim uczestnikom spotkania pielgrzymkowego klimatu, jak również przypomnienia atmosfery dwutygodniowych rekolekcji w drodze tym pątnikom, którzy od lat wytrwale pielgrzymują do Matki Bożej, organizatorzy zaprosili na Hosanna Festival zespoły muzyczne posługujące podczas Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. W specjalnym koncercie poprzedzającym występy laureatów zaprezentowały się zespoły z grupy nr 6 ze Zbuczyna, katedralna „dwójka” oraz grupa 7c z Wilgi. Przewodnicy, którzy zasiedli w jury tej części konkursu, wyróżnili zbuczyńską „szóstkę”, która otrzymała nagrodę w wysokości 400 zł. Dwóm pozostałym zespołom wręczono nagrody o wartości 300 zł. Otrzymane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu muzycznego.

 

Gwiazdy wieczoru

W ramach Hosanna Festival, obok przeglądu konkursowego i zmagających się w nim uczestników, publiczność miała również okazję posłuchać koncertów finałowych. Na deskach amfiteatru wystąpili: raper Tau oraz Gospel Rain. - Zawsze staramy się, aby przekaz gwiazd, które zapraszamy, trafiał do różnych grup odbiorców - podkreśla Beata Sosnowska, jedna z organizatorek festiwalu.

Tau, czyli Piotr Kowalczyk, znany wcześniej jako Medium, przeżył głębokie nawrócenie i z chłopaka, który swojego szczęścia szukał w alkoholu, narkotykach, kobietach i okultyzmie, stał się człowiekiem, który odnalazł miłość Jezusa Chrystusa. Dziś Tau pomaga innym - zwłaszcza poprzez swoją muzykę oraz świadectwo, jakie głosi podczas koncertów - odnaleźć własną drogę do Boga. Koncerty rapera nie kończą się wraz z ostatnim „bisem”. Artysta wychodzi do fanów - zawsze znajduje czas na rozmowę z nimi i modli się za nich. Wszystko to sprawia, że na jego koncertach dzieją się… prawdziwe cuda.

Niedzielny koncert stanowił naprawdę mocne uderzenie! Na scenie zagościł zespół, który już od 26 lat nieprzerwanie wychwala Boga. Gospel Rain, bo o nim mowa, to kilkudziesięcioosobowa ekipa - charyzmatyczny pop-gospelowy chór wspierany przez znakomitych solistów i instrumentalistów. Jest to zespół o niezwykłej energii i spontaniczności koncertowej, która objawia się w autentycznym, żywym kontakcie z publicznością. Niewątpliwie i podczas finałowego koncertu Hosanna Festival zapłonął ogień gospelowego uwielbienia, a publiczności zebranej w siedleckim amfiteatrze nie odstraszył nawet deszcz. Niezwykły klimat, jaki tworzą muzycy, sprawił, że ostatnie chwile 24 edycji Hosanna Festival na długo pozostaną w naszych sercach.

 

Nie tylko dla dzieci

Kiedy na deskach amfiteatru rozbrzmiewała muzyka z pozytywnym przesłaniem, na terenach zielonych najmłodsi uczestnicy mieli okazję wziąć udział w grach i zabawach specjalnie dla nich przygotowanych. Już z daleka widoczne były dmuchane zjeżdżalnie i inne atrakcje, z których dzieci bezpłatnie - i bardzo chętnie - korzystały.

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festiwal” zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Siedlcach.

Ilona Trojnar

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

W rocznicę katastrofy smoleńskiej


10 kwietnia minęło osiem lat od katastrofy samolotu Tu-154M, którym w 2010 r. polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele leciała na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Mieszkańcy regionu uczcili pamięć poległych - 96 osób, przedstawicieli najwyższych władz państwowych, parlamentarzystów, dowódców wojskowych, duchownych, kombatantów, ludzi świata kultury. W programie obchodów były apele pamięci, składanie wieńców i przemówienia włodarzy.

FOTOGALERIA

Powtórny pochówek biskupów


14 kwietnia w krypcie janowskiej kolegiaty odbyło się uroczyste złożenie szczątków bp. Piotra Pawła Szymańskiego i ziemi z grobu bp. Marcelego Gutkowskiego. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Turniej tańca towarzyskiego
22 kwietnia w Zespole Oświatowym w Kąkolewnicy odbędzie się VI Otwarty Turniej Tańca Towarzyskiego Powiatu Radzyńskiego Par Początkujących.
więcej »
Podlasze
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zachęca do obejrzenia wystawy zdjęć Konrada Węsaka.
więcej »
Ojcowski Poligon Duchowy
Już po raz drugi Klub Ojca działający przy Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach wraz z Klubem Ojca z Łukowa zapraszają ojców z diecezji siedleckiej na Ojcowski Poligon Duchowy. Odbędzie się on w sobotę 21 kwietnia. Tym razem spotkamy się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Szpakach - szczególnym miejscu kultu św. Józefa.
więcej »
Ten cenny czas
„Ten cenny czas” - to tytuł projektu Fundacji DONUM złożony w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w drugiej edycji Programu Wsparcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
więcej »
Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
 

POLECAMY


Papież o „Ojcze nasz”
Papież Franciszek koryguje modlitwę „Ojcze nasz” - donosiły w grudniu ubiegłego roku media. Czy rzeczywiście? Ukazała się za to książka, która wyjaśnia medialne zamieszanie.
więcej »
Tajemnica ks. Dolindo
Aleksandra Zapotoczny podąża śladami ks. Dolindo Ruotolo. Odwiedza jego ukochane miasto - Neapol. Prowadzi nas do miejsc związanych z życiem i działalnością tego świętego kapłana.
więcej »
Warunkiem jest zaufanie
Od wielu lat otrzymywane przez pielgrzymów łaski skrupulatnie notowane są przez ojców paulinów. Na nowo postanowiła się im przyjrzeć i opisać Anita Czupryn.
więcej »
Tam, gdzie mieszka Bóg
Pierwszy w historii film z udziałem papieża Franciszka - już w kinach!
więcej »
Kolejówka mówi NIE bezrobociu !
25 kwietnia siedlecka „Kolejówki”, tj. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, organizuje Dzień Otwarty dla wszystkich tegorocznych absolwentów gimnazjów.
więcej »
 

SONDA

 

Biblia w moim życiu....

jest najważniejszą książką, po którą często sięgam

stanowi drogowskaz, jak nie zagubić się w labiryncie życia

to księga, w której znajduję odpowiedzi na wszelkie nurtujące mnie pytania

czuję, że nie dorosłem/am do lektury Pisma Świętego

jest żywym słowem BogaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Dz 9, 1-20; Ps 117 (116), 1b-2
Ewangelia:
J 6, 52-59

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR