17 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Waleria, Salomea, Grzegorz

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Krzymoszowianki

30 sierpnia 2017 r.

O tym, co bliskie sercu


fot. ARCHIWUM

Śpiewanie to nasza pasja - deklarują. I nie rzucają słów na wiatr… Kalendarz zespołu, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, pęka w szwach. Kluczem do sukcesu Krzymoszowianek jest ich repertuar. Śpiewają o tym, czym żyją. Bawią i pouczają w przekonaniu, że dobra pamięć, jaka po nich zostanie, to najlepsza nagroda za artystyczne zaangażowanie.

Początki istnienia Zespołu Ludowego „Krzymoszowianki” sięgają 2014 r. Inicjatorką jego powołania była Helena Młynarz, przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów w Krzymoszach. Pytana o zamysł przyświecający zawiązaniu grupy śpiewaczej wskazuje na… tradycję.

- Śpiewałyśmy od lat przy okazji różnego rodzaju spotkań - wyjaśnia kierowniczka. Argumentem za powstaniem grupy stały się też - na co zwraca uwagę - sukcesy innych lokalnych zespołów, które od lat z powodzeniem koncertują w regionie.

 

Ofiarni sponsorzy

Idea padła na podatny grunt. Kolejnym krokiem na drodze realizacji projektu stało się pozyskanie sponsorów. H. Młynarz skontaktowała się z Hubertem Pasiakiem, prezesem Stowarzyszenia Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku oraz Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej, z którym współpracowała już wcześniej, ceniąc jego zaangażowanie na rzecz krzewienia lokalnej tradycji i kultury. Drugim sponsorem był Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej, znany w regionie przyrodnik i społecznik. - Przekazali środki na zakup dwóch strojów dla zespołu, a dzięki mojej inwencji powstało ich… osiem. Materiał nabyłam na allegro i żeby wyszło taniej, szyłam je sama, wzorując się na strojach ludowych zespołu Mazowsze. Tak powstały spódnice, bluzki i serdaki, czyli pierwsze stroje Krzymoszowianek - zaznacza szefowa grupy.

 

Bez wolnej niedzieli

Zespół oficjalnie zainaugurował swoją działalność 2 marca, a już 6 marca, podczas dorocznego Jarmarku na Kazimierza w Mordach, zadebiutował na scenie. Od tego czasu serca słuchaczy podbija m.in. tekstami piosenek. - Opieramy się na własnej twórczości. Autorką utworów, jakie wykonujemy, jest Irena Chodowiec - tłumaczy H. Młynarz. Zaznacza, iż śpiewanie o sprawach bliskim ich uczuciom oraz codzienności, tj. miłości, wierze, samotności, pracy na roli, zaletach i przywarach, sprawia, że trafiają w gusta słuchaczy, co ma przełożenie na popularność grupy. - Jesteśmy chętnie zapraszane na wszelkiego rodzaju spotkania integracyjne i kulturowe, jakie odbywają się w naszym regionie. Śpiewamy na dożynkach, festynach, przeglądach ludowych… W ciągu trzech lat działalności dałyśmy ponad 70 koncertów, występując w powiatach: siedleckim, łosickim i bialskim. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni nie mamy ani jednej wolnej niedzieli - przyznaje, odwołując się zarazem do tekstu jednej z piosenek mówiącego, że człowiek na stare lata nie może zamknąć się w czterech ścianach. - Miło i przyjemnie spędza się czas wtedy, kiedy jest się razem - podsumowuje.

 

Próby w każdy piątek

Krzymoszowianki współpracują z LGD Ziemi Siedleckiej. Z inicjatywy prezesa zarządu uczestniczą w różnego rodzaju spotkaniach. - H. Pasiak pisze dla nas projekty, organizuje wyjazdy. Jest naszym głównym sponsorem. Drugi wielki dobroczyńca zespołu to I. Kaługa. Dzięki ich wsparciu pozyskałyśmy pierwsze stroje, a teraz mamy drugi komplet - wyjaśnia H. Młynarz, wymieniając kwieciste spódnice, piękne fartuchy i korale.

Szefowa grupy zachwala także bardzo owocną współpracę z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. - Łukasz Wawryniuk, dyrektor MGOK, poświęca swój czas, by uczyć nas śpiewać. Jest też naszym akompaniatorem - zaznacza. - Spotykamy się na próbach w każdy piątek w gmachu dawnej szkoły w Krzymoszach - dodaje, dziękując przy okazji Janowi Ługowskiemu, burmistrzowi Mordów, który także wspiera działalność zespołu.

Dzięki zaangażowaniu tak wielu ludzi dobrej woli Krzymoszowiankom udało się wydać nawet specjalny śpiewnik z tekstami wykonywanych przez nie piosenek. - Cieszymy się, bo jest większy i bardziej przejrzysty od poprzedniego. Zawiera ponad 80 utworów napisanych przez naszą panią Irenę - podkreśla kierowniczka.

 

Trafiają do ludzi

Za swoją działalność społeczną H. Młynarz została uhonorowana złotą odznaką Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Otrzymała także „dyplom podziwu” od dyrektora MGOK. - Złotą odznakę noszę przy sobie - podkreśla szefowa Krzymoszowianek. Przywołuje również słowa laudacji towarzyszącej wręczeniu dyplomu. - Pan Łukasz napisał m.in.: „Jest Pani osobą, która rozpromienia dobrem i życzliwością; umie i chce pomagać innym; lubi działać na rzecz społeczności lokalnej. Jest Pani osobą, z którą nie da się nudzić” - cytuje ze wzruszeniem.

Chcąc okazać wdzięczność wszystkim dobroczyńcom zespołu, pani Helena sama sięgnęła po pióro. - Zaczęłam pisać wiersze - potwierdza z uwagą, iż niektóre z nich są nawet imiennie dedykowane sponsorom. W innym wprost przyznaje: „Śpiewanie to moja pasja/ umila mi życie na co dzień”. W kolejnym przypomina, że utwory przez nie wykonywane adresowane są do „ludzi, którzy uczucia mają i dobre rady przekazywane w piosenkach do nich trafiają”. Jako puenta tego tekstu nich zaś posłuży wers: „Taka jest rola zespołu, który założyłam sama, (…) żeby po nas dobra pamięć została”.


Zespół Ludowy „Krzymoszowianki” tworzą: Helena Młynarz - założycielka i kierowniczka, Irena Chodowiec - autorka tekstów, Teresa Dąbrowska, Emilia Denis, Augustyna Konopka, Zofia Kozak, Hanna Szczęśniak i Barbara Wysokińska.


KRÓTKO O ZESPOLE

Jesteśmy związani od chwili powstania zespołu. Najbardziej cieszy mnie, że grupa mieszkanek niewielkiej miejscowości zechciała połączyć swoje siły, by wspólnie działać na rzecz lokalnej - i nie tylko - społeczności. Niewątpliwą zaletą zespołu jest fakt, iż wszelkie aspekty jego działalności, począwszy od pisania tekstów, przygotowania strojów, po wykonanie utworów, panie wykonują samodzielnie. Motorem tych poczynań jest niezastąpiona pani Helena Młynarz, która uszyła stroje, zabiega o transport na wyjazdowe imprezy, organizuje spotkania w szkole w Krzymoszach. W krótkim czasie z grupy śpiewających entuzjastek Krzymoszowianki stały się zespołem koncertującym w wielu miejscach naszego regionu. Chętnie odpowiadają na każde zaproszenie, a ich śpiew jest przyjemny dla ucha.

Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej


Od samego początku istnienia zespołu mogę obserwować - najpierw jako doradca, teraz jako akompaniator - jak Krzymoszowianki rozwijają się. Tym, co łączy członkinie zespołu, jest pasja do śpiewania i umiłowanie lokalnej kultury ludowej. Ich wyznacznikiem staje się to, że śpiewają do znanych wszystkim melodii własne słowa. W ten sposób przekazują całą prawdę o sobie: o tym, co czują, myślą, co je otacza, frapuje czy frasuje. Bez pani Heleny Młynarz i pani Ireny Chodowiec zespół nie rozwinąłby się tak szybko… Każda ze śpiewaczek daje z siebie jak najwięcej…

Łukasz Wawryniuk - dyrektor MGOK w Mordach


Gdy usłyszałem, że członkinie Koła Emerytów i Rencistów w Krzymoszach myślą o założeniu zespołu ludowego, pomyślałem: „O matko, będzie się działo!”. Wiedziałem, że będzie trzeba zaangażować się w ten projekt! Od lat znałem i obserwowałem działalność społeczną szefowej koła - Heleny Młynarz! Widziałem, jak wiele wymaga od siebie, ale też od innych! Jest zawsze pomocna, jednak - co trzeba podkreślić - potrafi też skutecznie poprosić o pomoc, gdy sama potrzebuje wsparcia w swojej społecznej działalności. Pani Helena jest osobą pozytywnie zakręconą, a sektor organizacji pozarządowych potrzebuje ludzi „szalonych” jak tlenu do życia! Lubię się takimi otaczać, bo one inspirują, pokazują inną perspektywę, uczą dystansu do swoich spraw. Dobrze się przy nich czuję i lubię z nimi współpracować, dlatego mam szczęście, że w naszym regionie ich nie brakuje!

Hubert Pasiak - prezes zarządu LGD Ziemi Siedleckiej

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR