21 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Pogoda: Siedlce

Numer 20
17-23 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Nowy kierunek w UPH

30 sierpnia 2017 r.

Wykształcą przyszłe pielęgniarki


fot. ARCHIWUM

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach uruchomił nowy kierunek studiów o profilu praktycznym - pielęgniarstwo. Wybór specjalności to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy na tę grupę zawodową.

Rektor UPH prof. Tamara Zacharuk przypomina, że jest to już kolejny po ratownictwie kierunek medyczny. - Uruchomienie pielęgniarstwa jest więc spójnym działaniem. Spełniliśmy szereg wymagań, mamy odpowiednie pracownie i laboratoria. Te studia wypełniają swoistą lukę w naszym regionie, jeśli chodzi o kształcenia na studiach bezpłatnych.

Chcemy, aby absolwenci tego kierunku byli doskonale przygotowani do pracy. Zapotrzebowanie w zawodzie pielęgniarki jest bardzo duże, mieliśmy wiele informacji zewnętrznych z prośbami i pytaniami, czy na naszej uczelni powstanie ten kierunek - zaznacza prof. T. Zacharuk. - Po ukończeniu pielęgniarstwa będzie tak, jak powinno być, czyli to rynek pracy będzie czekał na absolwentów - dodaje rektor. Jednocześnie podkreśla, że kierunek tworzono w ścisłej współpracy z okolicznymi szpitalami, z którymi podpisano cały szereg umów. Zapewniają one nie tylko właściwy poziom programu studiów, ale i dostęp do praktyk. Kierunek pielęgniarstwo będzie przypisany do wydziału przyrodniczego. Jednak, jak zaznacza rektor, uniwersytet inaugurując ten kierunek, zaczyna funkcjonować w nowym obszarze nauk medycznych i jest to krok ku wydzieleniu osobnego wydziału. - Planujemy kolejne kierunki medyczne, prace są już podjęte, ale na razie nie chcemy zdradzać szczegółów - przyznaje prof. T. Zacharuk

 

Wyraźne zapotrzebowanie

Jak podkreśla Hanna Sposób, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, coraz bardziej na rynku pracy odczuwa się brak wykwalifikowanych pielęgniarek. Z szacunków wynika, że już niedługo w województwie mazowieckim może być w tym zawodzie nawet kilka tysięcy wakatów, dobrze więc, zdaniem H. Sposób, że UPH podjął inicjatywę kształcenia pielęgniarek. - Na terenie działania izby mamy ponad 730 pielęgniarek i położnych w wieku ponad 55 lat. Na Mazowszu zabraknie ich wkrótce ok. 4 tys., a w całym kraju na emeryturę odejdzie wkrótce aż 30 tys. pielęgniarek. Wiele placówek służby zdrowia już teraz działa tylko dlatego, że duża liczba pielęgniarek pracuje na więcej niż jednym etacie, w kilku miejscach - zwraca uwagę H. Sposób. Zapotrzebowanie nie idzie jednak w parze z wynagrodzeniem. Pensja minimalna dla wchodzącej do zawodu pielęgniarki wynosi 2,7 tys. zł brutto. - Cały czas dążymy do tego, aby poprawić warunki pracy pielęgniarek i położnych - zapewnia przewodnicząca.

 

Zajęcia praktyczne

Studia na kierunku pielęgniarstwo są bezpłatne i trwają trzy lata. Realizowane są na wydziale przyrodniczym w Instytucie Nauk o Zdrowiu. Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo otrzymuje dyplom licencjata pielęgniarstwa uprawniający do wykonywania zawodu pielęgniarki/pielęgniarza. Może być zatrudniony m.in. w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w szpitalach, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych i opiekuńczo-leczniczych, placówkach nauczania i wychowania, ośrodkach opieki paliatywnej/hospicyjnej, sanatoriach, w zakładach podstawowej opieki zdrowotnej. Może także świadczyć opiekę w domu pacjenta oraz w zespole lekarza rodzinnego, żłobkach i domach pomocy społecznej - zgodnie z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej.

Na 4 tys. 760 godzin kształcenia, aż 1,1 tys. przypada na zajęcia w salach umiejętności pielęgniarskich i 1,2 tys. na praktyki zawodowe. Reszta to przedmioty podstawowe, w ramach których również jest dużo zajęć laboratoryjnych. - W pierwszym roku kształcenia będą realizowane przedmioty podstawowe, jak: mikrobiologia, anatomia, fizjologia człowieka. Kolejny etap kształcenia to zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe - informuje prof. Anna Charuta, prorektor ds. studiów. Praktyki studenci będą mogli odbywać w szpitalu wojewódzkim, szpitalu miejskim, a także w placówce w Rudce oraz w Siemiatyczach.

Na pierwszym roku przygotowano 30 miejsc. Jeśli chętnych będzie więcej, o przyjęciach zdecyduje konkurs świadectw.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
 

POLECAMY


Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
Rdz 3, 9-15. 20; Ps 87, 1-3. 5-6
Ewangelia:
J 2, 1-11 albo J 19, 25-27 albo Łk 1, 26-38

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR