23 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Odszkodowania

30 sierpnia 2017 r.

Rolnicy kontra niszczące pola zwierzęta


fot. PIXABAY.COM

W przyszłym roku zostaną wprowadzone nowe zasady finansowania odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych. Wnioski w sprawie szkód składane będą do wojewody, który ustali wysokość rekompensat.

W ostatnich kilkunastu latach nastąpił w Polsce znaczny wzrost powierzchni upraw gatunków roślin, które stanowią pożywienie dla zwierzyny łownej. Zwierzęta niszczą lokalnie plantacje zbóż, roślin okopowych, strączkowych czy motylkowych, często w momencie siewu, a później w kolejnych fazach rozwoju roślin, aż do zbiorów. Na polach uprawianej w dużej ilości kukurydzy czy rzepaku - a także innych roślin - żerują dziki, które ponadto tratują rośliny, tworzą ścieżki i legowiska. Na pola przybywają również łosie, jelenie czy sarny.

W stosunku do zwierząt, które powodują szkody w uprawach rolniczych i leśnych, zaleca się - w myśl Ustawy o ochronie roślin z 2003 r. - metody bezpieczne dla środowiska, jak i dla sprawców szkód. Zmianom ulegają akty prawne regulujące odpowiedzialność za wyrządzane przez zwierzęta szkody. Część unormowań prawnych zawiera ustawa Prawo łowieckie z 1995 r., a także rozporządzenie ministra środowiska z 2010 r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych.

Zgodnie z nową ustawą, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2018 r., wnioski w sprawie szkód w uprawach i płodach rolnych składane będą do wojewody, który także ustali wysokość odszkodowania w drodze decyzji administracyjnej. Oględzin oraz szacowania szkód dokonywać będą przedstawiciele wojewody, a nie - jak do tej pory - sami myśliwi. Rolnicy wielokrotnie skarżyli się, że wyceny dokonywane przez koła łowieckie, są żenująco niskie. Gospodarz często był na pozycji przegranej w porównaniu z kołem łowieckim i słyszał od myśliwych odpowiedź, że może ubiegać się większego odszkodowania na drodze sądowej. Większość odrzucało jednak takie rozwiązanie.

 

Skomplikowane procedury

Mariusz Wrześniak, współwłaściciel rodzinnego gospodarstwa rolnego o areale 1 tys. ha w Korolówce Osadzie, postanowił w tym roku wziąć sprawę w swoje ręce. Rolnik od lat notował duże straty na łąkach, polach zbóż, kukurydzy i rzepaku. - Dziesięć lat temu nie było takich szkód, jak w ostatnich latach. Dotąd nie ubiegaliśmy się o odszkodowania, ale w związku z olbrzymimi stratami i uzyskiwaniem mniejszej ilości paszy z naszych pól, postanowiłem zawalczyć o swoje - mówi M. Wrześniak. -

Na pewno zwiększyła się liczba zwierząt, w pasie przygranicznym pojawiają się np. migrujące łosie zza wschodniej granicy, nie podlegające ochronie na Białorusi. Ponadto nowe odmiany rzepaku, tzw. niskoerukowe są smaczniejsze, stąd chętniej zjadane przez dzikie zwierzęta - tłumaczy gospodarz.

M. Wrześniak przyznaje, że procedura uzyskania odszkodowania jest bardzo skomplikowana, dlatego pomocą służą szkolenia oraz wsparcie merytoryczne specjalistów z Ośrodka Doradztwa Rolniczego. - Rolnicy nie znają się na prawie łowieckim, są zbywani, a cała procedura opiera się na podaniu ręki i podpisaniu protokołu, co skutkuje uzyskaniem śladowego odszkodowania za poniesione straty. Nieraz szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta są tak wysokie, iż dorównują zyskowi gospodarstwa - zauważa. - Udało mi się nie tylko poznać ścieżkę dotarcia do osób, które mogą mi pomóc, ale i sam pomogłem koledze rolnikowi, który przyszedł do mnie załamany, kiedy zauważył straty na polach rzepaku - dodaje rolnik.

 

Jest o co walczyć

M. Wrześniak zauważa, że jeśli rolnik gospodaruje na niewielkim areale ziemi, koszt wynajęcia specjalisty do oszacowania strat może być zbyt wysoki w stosunku do wypłaconego później odszkodowania, dlatego często rolnicy rezygnują z całej procedury. - A jest o co walczyć - podkreśla. - Mimo tego, że rekompensaty są bardzo niewielkie - ja na przykład otrzymałem zaledwie ok. 10% odszkodowania od kół łowieckich, a pozostałe środki, o które ubiegam się, zostaną wypłacone z urzędu marszałkowskiego - myślę, że warto łączyć się z innymi rolnikami. Gdyby grupowo porozumiewali się, koszty rzeczoznawcy zostałyby podzielone na kilka, a nie jedną osobę - precyzuje.

M. Wrześniak wystąpił z inicjatywą m.in. do kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego we Włodawie, aby zorganizować spotkanie z udziałem specjalisty, który zaprezentowałby rolnikom możliwości uzyskania wsparcia i przejścia przez drogę ubiegania się o odszkodowania. Kierownik PZDR Norbert Hoefler uznał tę propozycję za dobrą i wstępnie ustalono, że najlepszym okresem na spotkanie rolników z rzeczoznawcą od spraw odszkodowań spowodowanych przez zwierzynę łowną będą miesiące zimowe. Rolnicy dysponują wtedy wolnym czasem, a tematyka wzbudzi na pewno duże zainteresowanie.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Ez 18, 21-28; Ps 130 (129), 1b-2. 3-4. 5-7a. 7b-8
Ewangelia:
Mt 5, 20-26

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR