19 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Słowo do słowa

6 września 2017 r.

Wrześniowa zaduma

Początek września jest zawsze okazją do smutnych refleksji. Nie dlatego, że zaczyna się rok szkolny, chociaż zapewne są i tacy, dla których ta akurat okoliczność jest źródłem głębokiego smutku. Innych jeszcze bardziej smuci fakt, że ten szkolny rok zaczyna się w zreformowanej szkole.

Z obserwacji wynika, że tych smuci każda zmiana, która nie dokonuje się za ich pełną zgodą i aprobatą. Ta grupa wiecznie niezadowolonych, która pojawiła się po ostatnich wyborach parlamentarnych, jest jednocześnie gotowa reformować prawie wszystko. Pod jednym tylko warunkiem: reformować można, i owszem, ale tak, żeby nic się nie zmieniło. Fakt, że jest w tym działaniu pewien bezsens, ma znaczenie drugorzędne. Są jednak refleksje poważniejsze i bardziej istotnych, niż fochy wiecznie niezadowolonej opozycji, kwestii dotyczące.

Początek września zawsze przecież przywołuje pamięć dni, które na wiele lat sprowadziły nad Europę - i nie tylko - chmury nienawiści, śmierci, prześladowań i eksterminacji. Ta wojna, która wybuchła 78 lat temu, była inna niż znane dotychczas z historii. Nikt wcześniej nie budował „fabryk śmierci” i nie dążył do wymordowania całych narodów w imię chorej myśli o wyższości jednych nad drugimi. To, co przez ponad pięć lat działo się wtedy w różnych miejscach świata, dla nas jest trudne nawet do wyobrażenia. To zupełnie inna rzeczywistość, tak mroczna i przerażająca, że wielu spycha ją w niepamięć. Chętnie czynią to również ci, którzy to szaleństwo śmierci rozpętali. Robią to systematycznie i niezwykle skutecznie, wysyłając w medialną przestrzeń krótkie sygnały i hasła z przysłowiowymi już „polskimi obozami koncentracyjnymi” na czele. Po co wracać do przeszłości? Po co rozdrapywać rany? Trzeba przecież żyć i zajmować się przyszłością, a już najlepiej to zająć się kwestią praworządności w Polsce. Bo my przecież jesteśmy solidarni mocą europejskiego ducha jedności i nie zostawimy tej sprawy ot, tak sobie. Ta sama solidarność i moc ducha nie przeszkadza nam budować sobie kolejnych gazociągów, ale to przecież odrębna kwestia.

Niby jest pokój… Gdy zdefiniujemy ten ostatni jako brak wojny, to rzeczywiście można przyjąć takie założenie. Jeżeli jednak odniesiemy to słowo do tego, co dzieje się obok nas, całkiem blisko, to robi się już jakby trochę mniej pokojowo. Widok łodzi szczelnie wypełnionych ludźmi i płynących z Afryki musi budzić współczucie, ale powinien też rodzić obawy. Bo jak można uznać, że jesteśmy bezpieczni w naszym europejskim domu, skoro nie potrafimy zabezpieczyć i skutecznie pilnować jego granic? Dobry gospodarz na każde pukanie do drzwi odpowiada pytaniem: „Kto tam?”. Dopiero później otwiera je szeroko i gościnnie. A tutaj nie mamy do czynienia z jednym gościem, zabłąkanym i potrzebującym pomocy przybyszem. To tysiące, setki tysięcy, a niebawem może dziesiątki milionów gości… I co wtedy? Dalej będziemy snuli mrzonki o wielokulturowych społeczeństwach czy też nie starczy nam na to czasu, bo będziemy zajęci walką o chleb?

Starożytny Rzym był cywilizacyjną potęgą swoich czasów. W poprzednim zdaniu najważniejsze jest słowo „był”, bo potęga stała się przecież wspomnieniem podeptanym nogami barbarzyńców. Oczywiście że historycznie i ekonomicznie jest to o wiele bardziej skomplikowana rzecz, ale fakt pozostaje faktem: cywilizacja rzymska stała się wspomnieniem. Czy całkowicie irracjonalne jest doszukiwanie się analogii wobec czasów współczesnych i problemów z pukającymi do bram Europy przybyszami? Czy nie jest przypadkiem tak, że współczesna europejska cywilizacja podąża śladem rzymskiej? Skutek może być tylko ten sam i taki sam… Nie wiem czemu, ale mało pociesza mnie fakt, że nie będzie to już zapewne moim problemem.

Janusz Eleryk

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Iz 26,7-9.12.16-19; Ps 102 (101), 13-14b. 15-16. 17-19. 20-21 ;
Mt 11,28-30

Ewangelia:
Mt 11,28-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR