16 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kościół

 
 

Szkoła Nowej Ewangelizacji

6 września 2017 r.

Jeśli masz dość słuchania o Panu Bogu…


fot. ARCHIWUM

​Co znaczy „narodzić na nowo”? - dziwił się faryzeusz Nikodem, kiedy pod osłoną nocy przyszedł do Jezusa ze swoimi pytaniami. Tym, którym podobnie jak jemu marzy się inne, nowe życie, Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Siedleckiej proponuje kursy, które ruszają po wakacyjnej przerwie.

Już nigdy więcej nie powiem tego, co tak lubiłam powtarzać: „Że nie dostałam w życiu nic za darmo, że wszystko, co mam, to dzięki ciężkiej pracy”. Dostałam życie! A w gratisie do tego dostałam zbawienie - Dorota 46 lat. To było niesamowite, gdy usłyszałam, że Bóg mnie kocha pomimo tego, iż odwróciłam się kiedyś od Niego. Doświadczyłam oczyszczenia, gdy Duch Święty przypomniał mi grzechy, z których przez 22 lata się nie spowiadałam, gdyż nie miałam potrzeby i rozumienia spowiedzi.

Chcę teraz iść drogą z Jezusem - z moimi troskami, moim bólem, moimi lękami, ale już nie sama. Teraz Jezus jest ze mną i mnie prowadzi. Dziś dziękuję za wszystko, bo wiem, że nawet z chorób w rodzinie i z mojego rozwodu Bóg wyprowadził dobro. Dzięki temu jestem dziś tutaj, pragnę być i dalej iść z Jezusem” - Martyna 37.

To fragmenty dwóch świadectw z kursu „Nowe Życie”, który swoje powodzenie zawdzięcza niekonwencjonalnym i zaskakującym formom przekazu, przez co stanowi obecnie jedną z najpopularniejszych form rekolekcji. Co takiego mają one w sobie, że przyciągają coraz więcej osób? Czy rzeczywiście w ciągu kilku dni można zmienić swoje życie?

- To podstawowy i pierwszy kurs we wszystkich SNE. Przez dwa lata swego istnienia siedlecka szkoła zorganizowała już kilkanaście jego edycji w Siedlcach i innych miastach diecezji - mówi ks. dr Tomasz Bieliński, dyrektor siedleckiej SNE. - Treścią „Nowego Życia”, jak sugeruje już sama nazwa, jest prawda o tym, że człowiek został zaproszony do nawiązania takiej relacji z Panem Jezusem, naszym osobistym Zbawicielem, dzięki której będzie mógł doświadczyć przemieniającej mocy, jaka nada sens życiu - wyjaśnia.

 

Dla każdego

Rekolekcje te są adresowane zarówno do osób, które mają dość teorii o Panu Bogu, a chcą wreszcie doświadczyć, że On żyje i działa tu i teraz, a także do tych, które nie wierzą, iż jest to w ogóle możliwe, a jednak próbują nadać sens swojemu życiu. Kurs przeznaczony jest też dla tych, którzy na skutek codziennego zabiegania stracili poczucie bliskości Boga. Skierowany jest również do osób systematycznie chodzących do kościoła, a jednak zadających sobie pytanie: „Dlaczego to, co dzieje się w kościele, mnie nudzi; dlaczego liturgia do mnie nie przemawia?”. Wreszcie do tych, którzy uważają się za dobrych katolików, bo regularnie chodzą do kościoła, a jednak czynią to bardziej ze względu na tradycję czy opinię innych. Jak podkreśla ks. Tomasz, kurs może pomóc odkryć im nieznaną dotąd relację nie tylko z Kościołem jako instytucją czy liturgią jako celebracją pamiątki po Jezusie, ale przede wszystkim doświadczyć rzeczywistego wewnętrznego spotkania ze zmartwychwstałym Panem, który działa i zbawia. - Ja to przeżyłem, mając 21 lat - wyznaje kapłan.

 

Spotkanie na poziomie serca

- Jako praktykujący katolik i realizujący drogę powołania kleryk sądziłem, że znam Boga całkiem dobrze. Najpierw uczyłem się o Nim na katechezie. Ponieważ starłem się być Mu posłuszny, wstąpiłem do seminarium. Jako kleryk często pościłem i bardzo dobrze zdawałem egzaminy. Jednak kiedy po trzecim roku studiów, tj. w 1991 r., pojechałem do Jarocina z zamiarem ewangelizowania na festiwalu muzyki rockowej, ja - kleryk mający w głowie tyle mądrości z filozofii i teologii spotkałem ludzi, którzy opowiadali o Jezusie tak, jakby przed chwilą zjedli z Nim kolację - opowiada kapłan, dodając, że choć poznał na swojej drodze wielu mądrych księży, którzy mówili porywające kazania, to jednak w słowach i świadectwie życia młodych ludzi z grupy ewangelizacyjnej, do jakiej dołączył, było coś wyjątkowego. - Ich relacja z Jezusem była tak oczywista i żywa, że miałem wrażenie, iż znalazłem się w środku Ewangelii, a Pan „kręci się” tuż obok mnie. Na moich oczach działy się wielkie rzeczy, o których dotąd czytałem jedynie w Piśmie Świętym. Po pewnym czasie zrozumiałem, że spłynęła na mnie łaska. Doświadczyłem Boga na poziomie serca. Dało to początek nowemu spojrzeniu: na samego siebie, na Boga, na mój grzech i zbawienie w Jezusie Chrystusie, na Kościół, rolę Biblii, na bliźniego oraz misję Maryi w planie zbawienia. A wewnętrzna siła, która jeszcze bardziej zaczęła mnie ciągnąć ku Bogu, sprawiła, iż z serca i głowy zniknęły słowa: muszę pościć, powinienem chodzić do kościoła, mam być dobrym księdzem. Zastąpiły je sformułowania: pragnę spotkania z Jezusem, pragnę wypełnić Jego wolę, chcę Go słuchać - podkreśla dyrektor siedleckiej SNE, dodając, iż pragnienie odnowy znajduje się w sercu każdego człowieka. Przypomina również, że kiedy Ewangelia od wieków zachęca: „Nawracajcie się”, co należy rozumieć jako przemienianie myślenia, odnawianie umysłu, świat daje nam jedynie substytuty. - Budowane są ośrodki SPA oraz kliniki zdrowia, powstają coraz lepsze kosmetyki i pomysły na podniesienie jakości życia oraz kondycji ciała. Czy to jest złe? Niekoniecznie. Ale warto pamiętać, iż taka odnowa nie zastąpi odnowy ducha, bo w sercu człowieka zawsze będzie tęsknota za czymś więcej. Z takim duchowym SPA przychodzi nam Ewangelia. Trzeba się jednak na to pragnienie otworzyć. „Nowe Życie” nam w tym pomoże - zapewnia ks. Tomasz.

 

Kosz pełen prezentów

Jak wygląda kurs? Zasada jest taka, że organizatorzy nie zdradzają szczegółów, by nie popsuć elementu zaskoczenia tym, którzy w takich rekolekcjach jeszcze nie uczestniczyli. Przekonują jednak, iż kurs jest niczym kosz pełen prezentów, z którego czerpie się pełnymi garściami. - „Nowe Życie” ma w sobie mnóstwo niespodzianek, co sprawia, że uczestnicy przeżywają miłe zaskoczenie. Prowadzący kurs stosują różnego rodzaju zabiegi dydaktyczne. Może to u niektórych budzić pewne obawy. Jednak metody te nie stawiają nikogo w sytuacji zażenowania. Metody ewangelizatorów absolutnie nie polegają na wywoływaniu uczestników do tablicy i zmuszaniu ich do wyznań czy zwierzeń - tłumaczy ks. Tomasz.

Czego w takim razie należy się spodziewać? Serii konferencji podanych w bardzo oryginalny i ciekawy sposób. - Śmiem twierdzić, że gdybyśmy takie metody stosowali na lekcjach religii w szkole to, mówiąc kolokwialnie, uczniowie waliliby drzwiami i oknami - twierdzi ks. Bieliński, zapewniając, iż na kursie dobrze czują się zarówno osoby nastoletnie (warunkiem jest bierzmowanie), jak i w wieku emerytalnym - najstarsza uczestniczka miała ponad 75 lat. „Nowe Życie” jest dla mężczyzn, kobiet, małżonków, rozwiedzionych, dla młodych z ruchów kościelnych i tych, którzy określają siebie zbuntowanymi lub poszukującymi. To także kurs dla księży i osób konsekrowanych.

Rekolekcje prowadzone są przez księdza i zespół złożony z osób świeckich. Można zatem śmiało powiedzieć, że „Nowe Życie” to świadectwo zwykłych ludzi, którzy doświadczyli kiedyś przemieniającego spotkania z Bogiem, a teraz dzielą się osobistym doświadczeniem nowego życia w Jego realnej bliskości.

Czy należy się do niego jakoś przygotować? - Jedynym przygotowaniem powinno być pragnienie doświadczenia nowego spotkania z Jezusem Chrystusem. To wystarczy - podpowiada kapłan.

 

Głosić! Ale jak?

Natomiast pod koniec października SNE zaprasza na kurs „Świadectwo”. Jest on skierowany do wszystkich, którzy przeżyli spotkanie z żywym Jezusem i chcą o tym mówić, lecz czują blokadę lub brakuje im umiejętności wyrażania myśli, by o tym opowiadać. Kurs ten da narzędzia i podpowie, jak głosić świadectwo o swoim doświadczeniu Pana w gronie rodzinnym, miejscu pracy, na dworcu, w autobusie. Nauczy, jak przełamać lęk i rozpoznać sytuację, w której Jezus pragnie, byśmy opowiedzieli o niezwykłym spotkaniu z Nim, a także jak zrobić to , by nie było nudno, rozwlekle, a w centrum opowieści nie znalazły się słowa o swoim sukcesie przemiany życia, ale Chrystus i podziw dla Jego miłości. - Kurs ten to swego rodzaju warsztaty, które zaczynają się od prostych rad prowadzących na temat wystąpień publicznych. Uczestnicy dowiedzą się też, że nie chodzi o to, by mówić zawsze i wszędzie, lecz żyć tak, by to inni pytali nas o Boga - zaznacza dyrektor siedleckiej SNE. - Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zdobyć odwagę mówienia, a także tych, którzy już ją mają, ale czują, iż trzeba poprawić coś w treści. Mile widziane są również osoby chcące wesprzeć posługą księży misjonarzy podczas parafialnych misji ewangelizacyjnych, jakie jesienią 2018 r. rozpoczną się w diecezji siedleckiej. Zamysłem bp. Kazimierza Gurdy jest bowiem, by w te rekolekcje włączyło się jak najwięcej świeckich - mówi ks. T. Bieliński.


Kurs „Nowe Życie” odbędzie się w gmachu Katolickiego Zespołu Edukacyjnego przy ul. Sokołowskiej 172 w Siedlcach. Rozpocznie się on w piątek 13 października, o 17.30, a zakończy w niedzielę 15 października, ok. 14.00. Koszt uczestnictwa (140 zł) obejmuje obiad i kolację w sobotę oraz obiad w niedzielę, a także materiały dydaktyczne i nieograniczony dostęp do zasobów kawiarenki przez cały czas trwania kursu. Organizatorzy nie zapewniają noclegu uczestnikom spoza Siedlec, ale gwarantują opiekę nad dziećmi w trakcie konferencji. Deklarują też pomoc finansową dla osób mających problem z pokryciem całości kosztu kursu. Zgłoszenia przyjmuje Maria Chromińska pod nr. tel. 507-071-642.

Natomiast kurs „Świadectwo” zaplanowano na ostatni weekend października. Szczegóły będą dostępne na stronie internetowej: sne.siedlce.pl.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Czwartek XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 12, 1-12; Ps 78 (77), 56-57. 58-59. 61-62 ;
Mt 18, 21 – 19, 1

Ewangelia:
Mt 18, 21 – 19, 1

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR