15 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Jadwigi, Teresy, Brunona

Pogoda: Siedlce

Numer 41
11-17 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kościół

 
 

Szkoła Nowej Ewangelizacji

6 września 2017 r.

Jeśli masz dość słuchania o Panu Bogu…


fot. ARCHIWUM

​Co znaczy „narodzić na nowo”? - dziwił się faryzeusz Nikodem, kiedy pod osłoną nocy przyszedł do Jezusa ze swoimi pytaniami. Tym, którym podobnie jak jemu marzy się inne, nowe życie, Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Siedleckiej proponuje kursy, które ruszają po wakacyjnej przerwie.

Już nigdy więcej nie powiem tego, co tak lubiłam powtarzać: „Że nie dostałam w życiu nic za darmo, że wszystko, co mam, to dzięki ciężkiej pracy”. Dostałam życie! A w gratisie do tego dostałam zbawienie - Dorota 46 lat. To było niesamowite, gdy usłyszałam, że Bóg mnie kocha pomimo tego, iż odwróciłam się kiedyś od Niego. Doświadczyłam oczyszczenia, gdy Duch Święty przypomniał mi grzechy, z których przez 22 lata się nie spowiadałam, gdyż nie miałam potrzeby i rozumienia spowiedzi.

Chcę teraz iść drogą z Jezusem - z moimi troskami, moim bólem, moimi lękami, ale już nie sama. Teraz Jezus jest ze mną i mnie prowadzi. Dziś dziękuję za wszystko, bo wiem, że nawet z chorób w rodzinie i z mojego rozwodu Bóg wyprowadził dobro. Dzięki temu jestem dziś tutaj, pragnę być i dalej iść z Jezusem” - Martyna 37.

To fragmenty dwóch świadectw z kursu „Nowe Życie”, który swoje powodzenie zawdzięcza niekonwencjonalnym i zaskakującym formom przekazu, przez co stanowi obecnie jedną z najpopularniejszych form rekolekcji. Co takiego mają one w sobie, że przyciągają coraz więcej osób? Czy rzeczywiście w ciągu kilku dni można zmienić swoje życie?

- To podstawowy i pierwszy kurs we wszystkich SNE. Przez dwa lata swego istnienia siedlecka szkoła zorganizowała już kilkanaście jego edycji w Siedlcach i innych miastach diecezji - mówi ks. dr Tomasz Bieliński, dyrektor siedleckiej SNE. - Treścią „Nowego Życia”, jak sugeruje już sama nazwa, jest prawda o tym, że człowiek został zaproszony do nawiązania takiej relacji z Panem Jezusem, naszym osobistym Zbawicielem, dzięki której będzie mógł doświadczyć przemieniającej mocy, jaka nada sens życiu - wyjaśnia.

 

Dla każdego

Rekolekcje te są adresowane zarówno do osób, które mają dość teorii o Panu Bogu, a chcą wreszcie doświadczyć, że On żyje i działa tu i teraz, a także do tych, które nie wierzą, iż jest to w ogóle możliwe, a jednak próbują nadać sens swojemu życiu. Kurs przeznaczony jest też dla tych, którzy na skutek codziennego zabiegania stracili poczucie bliskości Boga. Skierowany jest również do osób systematycznie chodzących do kościoła, a jednak zadających sobie pytanie: „Dlaczego to, co dzieje się w kościele, mnie nudzi; dlaczego liturgia do mnie nie przemawia?”. Wreszcie do tych, którzy uważają się za dobrych katolików, bo regularnie chodzą do kościoła, a jednak czynią to bardziej ze względu na tradycję czy opinię innych. Jak podkreśla ks. Tomasz, kurs może pomóc odkryć im nieznaną dotąd relację nie tylko z Kościołem jako instytucją czy liturgią jako celebracją pamiątki po Jezusie, ale przede wszystkim doświadczyć rzeczywistego wewnętrznego spotkania ze zmartwychwstałym Panem, który działa i zbawia. - Ja to przeżyłem, mając 21 lat - wyznaje kapłan.

 

Spotkanie na poziomie serca

- Jako praktykujący katolik i realizujący drogę powołania kleryk sądziłem, że znam Boga całkiem dobrze. Najpierw uczyłem się o Nim na katechezie. Ponieważ starłem się być Mu posłuszny, wstąpiłem do seminarium. Jako kleryk często pościłem i bardzo dobrze zdawałem egzaminy. Jednak kiedy po trzecim roku studiów, tj. w 1991 r., pojechałem do Jarocina z zamiarem ewangelizowania na festiwalu muzyki rockowej, ja - kleryk mający w głowie tyle mądrości z filozofii i teologii spotkałem ludzi, którzy opowiadali o Jezusie tak, jakby przed chwilą zjedli z Nim kolację - opowiada kapłan, dodając, że choć poznał na swojej drodze wielu mądrych księży, którzy mówili porywające kazania, to jednak w słowach i świadectwie życia młodych ludzi z grupy ewangelizacyjnej, do jakiej dołączył, było coś wyjątkowego. - Ich relacja z Jezusem była tak oczywista i żywa, że miałem wrażenie, iż znalazłem się w środku Ewangelii, a Pan „kręci się” tuż obok mnie. Na moich oczach działy się wielkie rzeczy, o których dotąd czytałem jedynie w Piśmie Świętym. Po pewnym czasie zrozumiałem, że spłynęła na mnie łaska. Doświadczyłem Boga na poziomie serca. Dało to początek nowemu spojrzeniu: na samego siebie, na Boga, na mój grzech i zbawienie w Jezusie Chrystusie, na Kościół, rolę Biblii, na bliźniego oraz misję Maryi w planie zbawienia. A wewnętrzna siła, która jeszcze bardziej zaczęła mnie ciągnąć ku Bogu, sprawiła, iż z serca i głowy zniknęły słowa: muszę pościć, powinienem chodzić do kościoła, mam być dobrym księdzem. Zastąpiły je sformułowania: pragnę spotkania z Jezusem, pragnę wypełnić Jego wolę, chcę Go słuchać - podkreśla dyrektor siedleckiej SNE, dodając, iż pragnienie odnowy znajduje się w sercu każdego człowieka. Przypomina również, że kiedy Ewangelia od wieków zachęca: „Nawracajcie się”, co należy rozumieć jako przemienianie myślenia, odnawianie umysłu, świat daje nam jedynie substytuty. - Budowane są ośrodki SPA oraz kliniki zdrowia, powstają coraz lepsze kosmetyki i pomysły na podniesienie jakości życia oraz kondycji ciała. Czy to jest złe? Niekoniecznie. Ale warto pamiętać, iż taka odnowa nie zastąpi odnowy ducha, bo w sercu człowieka zawsze będzie tęsknota za czymś więcej. Z takim duchowym SPA przychodzi nam Ewangelia. Trzeba się jednak na to pragnienie otworzyć. „Nowe Życie” nam w tym pomoże - zapewnia ks. Tomasz.

 

Kosz pełen prezentów

Jak wygląda kurs? Zasada jest taka, że organizatorzy nie zdradzają szczegółów, by nie popsuć elementu zaskoczenia tym, którzy w takich rekolekcjach jeszcze nie uczestniczyli. Przekonują jednak, iż kurs jest niczym kosz pełen prezentów, z którego czerpie się pełnymi garściami. - „Nowe Życie” ma w sobie mnóstwo niespodzianek, co sprawia, że uczestnicy przeżywają miłe zaskoczenie. Prowadzący kurs stosują różnego rodzaju zabiegi dydaktyczne. Może to u niektórych budzić pewne obawy. Jednak metody te nie stawiają nikogo w sytuacji zażenowania. Metody ewangelizatorów absolutnie nie polegają na wywoływaniu uczestników do tablicy i zmuszaniu ich do wyznań czy zwierzeń - tłumaczy ks. Tomasz.

Czego w takim razie należy się spodziewać? Serii konferencji podanych w bardzo oryginalny i ciekawy sposób. - Śmiem twierdzić, że gdybyśmy takie metody stosowali na lekcjach religii w szkole to, mówiąc kolokwialnie, uczniowie waliliby drzwiami i oknami - twierdzi ks. Bieliński, zapewniając, iż na kursie dobrze czują się zarówno osoby nastoletnie (warunkiem jest bierzmowanie), jak i w wieku emerytalnym - najstarsza uczestniczka miała ponad 75 lat. „Nowe Życie” jest dla mężczyzn, kobiet, małżonków, rozwiedzionych, dla młodych z ruchów kościelnych i tych, którzy określają siebie zbuntowanymi lub poszukującymi. To także kurs dla księży i osób konsekrowanych.

Rekolekcje prowadzone są przez księdza i zespół złożony z osób świeckich. Można zatem śmiało powiedzieć, że „Nowe Życie” to świadectwo zwykłych ludzi, którzy doświadczyli kiedyś przemieniającego spotkania z Bogiem, a teraz dzielą się osobistym doświadczeniem nowego życia w Jego realnej bliskości.

Czy należy się do niego jakoś przygotować? - Jedynym przygotowaniem powinno być pragnienie doświadczenia nowego spotkania z Jezusem Chrystusem. To wystarczy - podpowiada kapłan.

 

Głosić! Ale jak?

Natomiast pod koniec października SNE zaprasza na kurs „Świadectwo”. Jest on skierowany do wszystkich, którzy przeżyli spotkanie z żywym Jezusem i chcą o tym mówić, lecz czują blokadę lub brakuje im umiejętności wyrażania myśli, by o tym opowiadać. Kurs ten da narzędzia i podpowie, jak głosić świadectwo o swoim doświadczeniu Pana w gronie rodzinnym, miejscu pracy, na dworcu, w autobusie. Nauczy, jak przełamać lęk i rozpoznać sytuację, w której Jezus pragnie, byśmy opowiedzieli o niezwykłym spotkaniu z Nim, a także jak zrobić to , by nie było nudno, rozwlekle, a w centrum opowieści nie znalazły się słowa o swoim sukcesie przemiany życia, ale Chrystus i podziw dla Jego miłości. - Kurs ten to swego rodzaju warsztaty, które zaczynają się od prostych rad prowadzących na temat wystąpień publicznych. Uczestnicy dowiedzą się też, że nie chodzi o to, by mówić zawsze i wszędzie, lecz żyć tak, by to inni pytali nas o Boga - zaznacza dyrektor siedleckiej SNE. - Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zdobyć odwagę mówienia, a także tych, którzy już ją mają, ale czują, iż trzeba poprawić coś w treści. Mile widziane są również osoby chcące wesprzeć posługą księży misjonarzy podczas parafialnych misji ewangelizacyjnych, jakie jesienią 2018 r. rozpoczną się w diecezji siedleckiej. Zamysłem bp. Kazimierza Gurdy jest bowiem, by w te rekolekcje włączyło się jak najwięcej świeckich - mówi ks. T. Bieliński.


Kurs „Nowe Życie” odbędzie się w gmachu Katolickiego Zespołu Edukacyjnego przy ul. Sokołowskiej 172 w Siedlcach. Rozpocznie się on w piątek 13 października, o 17.30, a zakończy w niedzielę 15 października, ok. 14.00. Koszt uczestnictwa (140 zł) obejmuje obiad i kolację w sobotę oraz obiad w niedzielę, a także materiały dydaktyczne i nieograniczony dostęp do zasobów kawiarenki przez cały czas trwania kursu. Organizatorzy nie zapewniają noclegu uczestnikom spoza Siedlec, ale gwarantują opiekę nad dziećmi w trakcie konferencji. Deklarują też pomoc finansową dla osób mających problem z pokryciem całości kosztu kursu. Zgłoszenia przyjmuje Maria Chromińska pod nr. tel. 507-071-642.

Natomiast kurs „Świadectwo” zaplanowano na ostatni weekend października. Szczegóły będą dostępne na stronie internetowej: sne.siedlce.pl.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 4, 22-24. 26-27. 31 – 5, 1; Ps 113 (112), 1b-2. 3-4. 5a i 6-7 ;
Łk 11, 29-32

Ewangelia:
Łk 11, 29-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR