17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

13 września 2017 r.

Czy Pierwsza Dama jest kobietą?

Byłam kiedyś na (nazwijmy to tak - choć trochę na wyrost) imprezie integracyjnej. Namówiona przez koleżankę, wzięłam udział w - jak to ona określiła - socjologicznym eksperymencie, który polegał na tym, że nie angażowałyśmy się w żadne integracje, hulanki i swawole.

Po prostu grzecznie sobie siedziałyśmy „pod ścianą”, trochę gawędząc, a trochę się integrującym przyglądając. Na skinienia zapraszające do wspólnej zabawy odpowiadałyśmy uśmiechem i - jednak - odmową. Po pewnym (wcale niedługim) czasie podeszła do nas jedna z uczestniczek z zapytaniem, czemu tak siedzimy.

Nasza odpowiedź najwyraźniej jej nie zadowoliła, bo nasłała na nas drugą zabawowiczkę. A potem to już zaczęła się istna wędrówka ludów. Wydaje mi się, że nie skłamię, jeśli powiem, że w ciągu pół godziny byli przy nas chyba wszyscy imprezowicze i zadali wszystkie możliwe pytania. A potem skomentowali - i przeważnie była to opinia oceniająca nas jako zadufane w sobie, pogardzające innymi istoty. Podzieliłam się wtedy z prowokatorką spostrzeżeniem, że nigdy - nawet bawiąc się jak najlepiej - aż tak nie zaistniałam. - A widzisz! - i to był cały komentarz, jaki usłyszałam.

Tak mi się jakoś (może się komuś wydać, że nieskromnie, ale co mam z tym zrobić, skoro już?) skojarzyło to zdarzenie z ostatnim Kongresem Kobiet i Wielką Nieobecną tam prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą. Pierwsza Dama mimo zaproszenia nie pojawiła się wśród - jak to mówią same o sobie - pełnych „energii, frywolności i umiejętności podnoszenia głosu” kobiet. No i jeszcze, oczywiście, pełnych mocno podkreślanej dziewczyńskości.

Słowem - zawiodła. Zawiodła na całej linii. Zresztą nie pierwszy raz. W ubiegłym roku zamiast z postępowymi feministkami spotkała się z kobietami z Kół Gospodyń Wiejskich. To chyba nie ma się co dziwić, że postępowe feministki były i rozczarowane, i zirytowane tym, że pani prezydentowa „nie jest ani zaangażowana, ani solidarna. I że Polki nie są dla niej partnerkami”. Znaczy się - jeśli dobrze rozumiem tok myślenia kongresmenek - te z kół gospodyń nie są ani Polkami, ani godnymi zaangażowania i solidarności prezydentowej. Poza tym, bulwersują się kongresmenki, co to za Pierwsza Dama, która nie uczestniczy w czarnych marszach, nie walczy o prawo do aborcji na życzenia, a parasolki używa wyłącznie jako ochrony od deszczu.

Nie inaczej, tylko musi być zahukana przez męskich szowinistów, którzy jej żyć-oddychać nie dają. Ale gdyby choć raz jeden na wspomniany kongres się pofatygowała, to by zyskała tak potrzebną jej świadomość. Oczywiście, taką, jaką uznają za jedynie słuszną kongresmenki.

Reasumując: nie biorąc udziału w kongresie, nie wypowiadając się ani słowem na „jedynie słuszne” tematy, narobiła Agata Duda takiego szumu, że hej. A że szumi nie w tej tonacji, co kongresowe wiatry takie jak Magdalena Środa, Joanna Scheuring-Wielgus czy Robert Biedroń (sic!)? No to się jej dostało!

Ejże, zagorzałe feministki, podobno walczycie o prawa kobiet. A o prawo Pierwszej Damy do własnego zdania to już nie? Czyli że - ona nie jest kobietą?

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR