20 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

Pogoda: Siedlce

Numer 16
19-25 kwietnia 2018r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze Echa Katolickiego - m.in. relacja z powtórnego pogrzebu pierwszych biskupów naszej diecezji w Janowie Podlaskim. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

13 września 2017 r.

Czy Pierwsza Dama jest kobietą?

Byłam kiedyś na (nazwijmy to tak - choć trochę na wyrost) imprezie integracyjnej. Namówiona przez koleżankę, wzięłam udział w - jak to ona określiła - socjologicznym eksperymencie, który polegał na tym, że nie angażowałyśmy się w żadne integracje, hulanki i swawole.

Po prostu grzecznie sobie siedziałyśmy „pod ścianą”, trochę gawędząc, a trochę się integrującym przyglądając. Na skinienia zapraszające do wspólnej zabawy odpowiadałyśmy uśmiechem i - jednak - odmową. Po pewnym (wcale niedługim) czasie podeszła do nas jedna z uczestniczek z zapytaniem, czemu tak siedzimy.

Nasza odpowiedź najwyraźniej jej nie zadowoliła, bo nasłała na nas drugą zabawowiczkę. A potem to już zaczęła się istna wędrówka ludów. Wydaje mi się, że nie skłamię, jeśli powiem, że w ciągu pół godziny byli przy nas chyba wszyscy imprezowicze i zadali wszystkie możliwe pytania. A potem skomentowali - i przeważnie była to opinia oceniająca nas jako zadufane w sobie, pogardzające innymi istoty. Podzieliłam się wtedy z prowokatorką spostrzeżeniem, że nigdy - nawet bawiąc się jak najlepiej - aż tak nie zaistniałam. - A widzisz! - i to był cały komentarz, jaki usłyszałam.

Tak mi się jakoś (może się komuś wydać, że nieskromnie, ale co mam z tym zrobić, skoro już?) skojarzyło to zdarzenie z ostatnim Kongresem Kobiet i Wielką Nieobecną tam prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą. Pierwsza Dama mimo zaproszenia nie pojawiła się wśród - jak to mówią same o sobie - pełnych „energii, frywolności i umiejętności podnoszenia głosu” kobiet. No i jeszcze, oczywiście, pełnych mocno podkreślanej dziewczyńskości.

Słowem - zawiodła. Zawiodła na całej linii. Zresztą nie pierwszy raz. W ubiegłym roku zamiast z postępowymi feministkami spotkała się z kobietami z Kół Gospodyń Wiejskich. To chyba nie ma się co dziwić, że postępowe feministki były i rozczarowane, i zirytowane tym, że pani prezydentowa „nie jest ani zaangażowana, ani solidarna. I że Polki nie są dla niej partnerkami”. Znaczy się - jeśli dobrze rozumiem tok myślenia kongresmenek - te z kół gospodyń nie są ani Polkami, ani godnymi zaangażowania i solidarności prezydentowej. Poza tym, bulwersują się kongresmenki, co to za Pierwsza Dama, która nie uczestniczy w czarnych marszach, nie walczy o prawo do aborcji na życzenia, a parasolki używa wyłącznie jako ochrony od deszczu.

Nie inaczej, tylko musi być zahukana przez męskich szowinistów, którzy jej żyć-oddychać nie dają. Ale gdyby choć raz jeden na wspomniany kongres się pofatygowała, to by zyskała tak potrzebną jej świadomość. Oczywiście, taką, jaką uznają za jedynie słuszną kongresmenki.

Reasumując: nie biorąc udziału w kongresie, nie wypowiadając się ani słowem na „jedynie słuszne” tematy, narobiła Agata Duda takiego szumu, że hej. A że szumi nie w tej tonacji, co kongresowe wiatry takie jak Magdalena Środa, Joanna Scheuring-Wielgus czy Robert Biedroń (sic!)? No to się jej dostało!

Ejże, zagorzałe feministki, podobno walczycie o prawa kobiet. A o prawo Pierwszej Damy do własnego zdania to już nie? Czyli że - ona nie jest kobietą?

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

W rocznicę katastrofy smoleńskiej


10 kwietnia minęło osiem lat od katastrofy samolotu Tu-154M, którym w 2010 r. polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele leciała na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Mieszkańcy regionu uczcili pamięć poległych - 96 osób, przedstawicieli najwyższych władz państwowych, parlamentarzystów, dowódców wojskowych, duchownych, kombatantów, ludzi świata kultury. W programie obchodów były apele pamięci, składanie wieńców i przemówienia włodarzy.

FOTOGALERIA

Powtórny pochówek biskupów


14 kwietnia w krypcie janowskiej kolegiaty odbyło się uroczyste złożenie szczątków bp. Piotra Pawła Szymańskiego i ziemi z grobu bp. Marcelego Gutkowskiego. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Turniej tańca towarzyskiego
22 kwietnia w Zespole Oświatowym w Kąkolewnicy odbędzie się VI Otwarty Turniej Tańca Towarzyskiego Powiatu Radzyńskiego Par Początkujących.
więcej »
Podlasze
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zachęca do obejrzenia wystawy zdjęć Konrada Węsaka.
więcej »
Ojcowski Poligon Duchowy
Już po raz drugi Klub Ojca działający przy Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach wraz z Klubem Ojca z Łukowa zapraszają ojców z diecezji siedleckiej na Ojcowski Poligon Duchowy. Odbędzie się on w sobotę 21 kwietnia. Tym razem spotkamy się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Szpakach - szczególnym miejscu kultu św. Józefa.
więcej »
Ten cenny czas
„Ten cenny czas” - to tytuł projektu Fundacji DONUM złożony w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w drugiej edycji Programu Wsparcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
więcej »
Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
 

POLECAMY


Papież o „Ojcze nasz”
Papież Franciszek koryguje modlitwę „Ojcze nasz” - donosiły w grudniu ubiegłego roku media. Czy rzeczywiście? Ukazała się za to książka, która wyjaśnia medialne zamieszanie.
więcej »
Tajemnica ks. Dolindo
Aleksandra Zapotoczny podąża śladami ks. Dolindo Ruotolo. Odwiedza jego ukochane miasto - Neapol. Prowadzi nas do miejsc związanych z życiem i działalnością tego świętego kapłana.
więcej »
Warunkiem jest zaufanie
Od wielu lat otrzymywane przez pielgrzymów łaski skrupulatnie notowane są przez ojców paulinów. Na nowo postanowiła się im przyjrzeć i opisać Anita Czupryn.
więcej »
Tam, gdzie mieszka Bóg
Pierwszy w historii film z udziałem papieża Franciszka - już w kinach!
więcej »
Kolejówka mówi NIE bezrobociu !
25 kwietnia siedlecka „Kolejówki”, tj. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, organizuje Dzień Otwarty dla wszystkich tegorocznych absolwentów gimnazjów.
więcej »
 

SONDA

 

Biblia w moim życiu....

jest najważniejszą książką, po którą często sięgam

stanowi drogowskaz, jak nie zagubić się w labiryncie życia

to księga, w której znajduję odpowiedzi na wszelkie nurtujące mnie pytania

czuję, że nie dorosłem/am do lektury Pisma Świętego

jest żywym słowem BogaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Dz 9, 1-20; Ps 117 (116), 1b-2
Ewangelia:
J 6, 52-59

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR