15 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Jadwigi, Teresy, Brunona

Pogoda: Siedlce

Numer 41
11-17 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Opinie

 
 

Z zachętą do lektury

13 września 2017 r.

W parafialnej bibliotece


fot. AWAW

Na łamach „Echa” od lat promujemy czytelnictwo, zachęcając szczególnie do sięgania po te książki, które budują ducha, tj. szeroko pojętą literaturę religijną. W naszej diecezji są parafie oferujące bogate zbiory w ramach przykościelnych bibliotek - za darmo. Nic, tylko czytać.

Jedną z najdłużej funkcjonujących jest biblioteka w parafii św. Józefa Opiekuna NMP w Międzyrzecu Podlaskim. Bogatymi zbiorami mogą pochwalić się również włodawska parafia Najświętszego Serca Jezusowego i parafia Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, w której biblioteka działa od trzech lat. Udział w ich istnieniu - w postaci ofiarowanych książek - mają zwykle parafianie.

- To dobrze, że dokładają swoje cegiełki w poczuciu przynależności do wspólnoty - twierdzą proboszczowie. Szkoda tylko, że takiej interakcji brakuje w korzystaniu z księgozbioru, który mają na wyciągnięcie ręki.

 

Z sercem i profesjonalizmem

Biblioteka parafialna we Włodawie istnieje od 4 lutego 1994 r. Czeka na czytelników w każdą niedzielę, od 9.45 do 13.15. Została utworzona ze zbiorów ofiarowanych przez parafian i zakupionych przez proboszcza. Ks. prałat Stanisław Dadas przyznaje: jest się czym chwalić. - Z księgozbioru często korzystają osoby piszące prace licencjackie czy magisterskie - uzasadnia. Poza tym wypożyczaniem książek zajmują się osoby mające do tego serce. Co więcej, to właśnie w bibliotece powstaje piękna parafialna kronika, tworzona przez jedną z pań - Irenę Dul.

- Każda z książek wchodzących w skład zbioru jest skatalogowana zgodnie z wszelkimi regułami, jakie obowiązują w bibliotekach - zapewnia pani Irena, przyznając, że czeka na to jeszcze wiele tomów popakowanych obecnie w tekturowe pudła. - Na półkach w regałach robi się ciasno, mimo że ksiądz proboszcz udostępnił nam jakiś czas temu kolejne pomieszczenie. Ale książek przybywa i dzieje się to bez naszych specjalnych zabiegów - stwierdza. Przynoszą je parafianie, często prosto z półek domowych biblioteczek. Trafiają tu także zbiory z likwidowanych szkół. - Mamy dużo pozycji o tematyce teologicznej, literaturę popularną, m.in. chętnie czytane żywoty świętych, dużo klasyki z najwyższej półki, literaturę dla dzieci - wylicza. Wśród stałych, wiernych czytelników dominują osoby starsze. - To głównie ci, którzy wypożyczają książki od początku istnienia biblioteki. Liczby naszych czytelników nie odzwierciedla katalog osobowy, ponieważ mamy w nim - niestety - sporo „martwych dusz”, tj. osób, których karty nie zostały wycofane, choć one same albo zmieniły miejsce zamieszkania, albo zmarły - tłumaczy I. Dul.

 

Miejsce dla każdego

W garwolińskiej parafii Przemienienia Pańskiego biblioteka działa od 2014 r. Powstała z inicjatywy członków grupy Iskra Bożego Miłosierdzia - w tym samym czasie, co Oratorium oraz Muzeum Wiary Katolickiej Ziemi Garwolińskiej i Mazowieckiej; na równi z propagowaniem czytelnictwa założycielom zależy także na ocalaniu pamiątek związanych z wiarą i religijnością, jak też stworzeniem takiego miejsca, w którym osoby zaangażowane w życie parafii mogą spotkać się, pomodlić czy porozmawiać.

W księgozbiorze znaleźć można książki teologiczne, słowniki i encyklopedie, literaturę piękną, biografie świętych, jak też książki popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy, poradniki, w tym książki kulinarne, i wiele innych, słowem - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

- Dzisiaj jest to ok. 4,5 tys. woluminów. Wiele z nich przekazano nam w darze. Przyjeżdżały nawet z Warszawy, ale zdarzało się też, że paczki z książkami znajdowaliśmy pod drzwiami albo przy figurze Chrystusa Miłosiernego. Oddają nam je również księża albo ich rodzice po zakończeniu przez syna studiów seminaryjnych - mówi Halina Kapica, inicjatorka otwarcia biblioteki.

Obecnie biblioteka zawiesiła działalność - pomieszczenia przeznaczone na nią wymagają gruntownego remontu. Ks. prałat Ryszard Andruszczak zapewnia, że będzie funkcjonowała, ponieważ tak naprawdę jej uruchomienie w 2014 r. to nawiązanie do przedwojennych tradycji, kiedy w parafii również można było wypożyczać książki.

 

Warto zajrzeć do biblioteki

Wolontariusze zajmujący się wypożyczeniem książek są zgodni: warto promować czytelnictwo. Podziela to zdanie ks. Henryk Skolimowski, od niedawna proboszcz wspólnoty św. Józefa Opiekuna NMP, chociaż przyznaje, że z księgozbiorem nie zdążył się jeszcze zapoznać. Parafia w Międzyrzecu Podlaskim zachęca do zaprzyjaźnienia się z biblioteką na swojej stronie internetowej, omawiając propozycje wartościowych publikacji. Na pierwszym miejscu - stosownie do przypadającej w tym roku 100 rocznicy objawień fatimskich - znajduje się książka Antonio A. Borellego: „Fatima. Orędzie tragedii czy nadziei?”.


Książka religijna jest dzisiaj nadzieją

Rozmowa z Krzysztofem Gędłkiem z Wydawnictwa Esprit

 

Mówi się, że książki o tematyce religijnej to lektura, która buduje ducha...

Z pewnością tak jest. Współcześnie ludzie często czują się bardzo zagubieni. Żyjemy bowiem w czasach, w których jesteśmy bombardowani rozmaitymi bodźcami - informacjami o zamachach, katastrofach, ludzkich tragediach. Nierzadko może się wydawać, że świat jest pełen zła i brudu. Książka religijna jest w takich sytuacjach nadzieją. Bo oferuje nam dobro w czystej postaci.

Nie oznacza to, że opisuje świat lukrowany. Daje nam jednak oparcie i pozwala mocniej wierzyć słowom Chrystusa, który powiedział: „Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat”. I tak za sprawą dobrej książki religijnej nabieramy przekonania, że my - stworzeni na obraz i podobieństwo Boga - możemy przezwyciężać problemy. Nie tylko te wielkie, globalne, ale przede wszystkim codzienne, przygniatające nas psychicznie. W dobie popularności terapii psychologicznych, poszukiwania rozmaitych sposobów na radzenie sobie z wyzwaniami, książka religijna stanowi najlepszą „kozetkę”. Przedstawia bowiem świat wartości chrześcijańskich, które nie są „odjechaną” ofertą dla ludzi rodem ze „średniowiecza”, lecz najlepszą receptą na uporządkowanie swojego życia tak, by być po prostu szczęśliwym człowiekiem.

 

Czy literatura publikacji religijnych jest bardziej wymagająca?

Jest wymagająca przede wszystkim dlatego, że stanowi dla nas wyzwanie. Paradoksalnie - łatwo jest czytać książki świeckie, opisujące jakieś tragiczne sytuacje czy świat pełen brutalności, dają nam bowiem złudne wrażenie oczyszczenia - nie jesteśmy przecież w tak złej sytuacji, jak bohater lektury, którą przed chwilą przeczytaliśmy. I tym sposobem - na wzór greckich tragedii - przeżywamy katharsis. Bardzo złudne, dodajmy, bo w istocie pozbawiamy się refleksji nad naszym życiem.

 

Co zyskuje czytelnik, mierząc się z literaturą, która - zdarza się - nie jest ani lekka, ani łatwa?

Książka religijna oferuje nam mocne zderzenie z rzeczywistością. Skłania do zastanowienia przede wszystkim nad samymi sobą. Oczywiście, przekazuje nam prawdę o nadziei, którą jest Bóg i łaska zbawienia dana nam całkowicie za darmo, z miłości Chrystusa do człowieka. Jednak stawia też pytania: Czy wybory, których dokonujemy każdego dnia, są dobre? Czy jesteśmy dobrym łotrem, który na krzyżu wybrał Boga, czy też tym złym, który postawiony w sytuacji granicznej, urągał Mu? Wybór należy do nas. Jednak świadomość tego, chociaż trudna, jest też bardzo ożywcza. Bo książka religijna - bez względu na to, czy jest to literatura duchowa, czy powieść - zawsze stanowi podpowiedź, w jaki sposób zmienić swoje życie; uświadamia, jak wiele zaangażowania wymaga od nas Pan Bóg, byśmy mogli dążyć do duchowej doskonałości. W tym kontekście pomocny może nam być zarówno „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”, „O naśladowaniu Chrystusa” - obie te książki wydaliśmy zresztą ostatnio w nowym tłumaczeniu - jak i „Władca Pierścieni” Tolkiena, który jest nie tylko wysmakowaną próbą literacką, ale także powieścią na wskroś katolicką.

 

Czego poszukują w książkach świadomi katolicy?

„Świadomy katolik” to w ogóle niejasna kategoria. Bo co to znaczy, że „jestem świadomym katolikiem”? Że nie grzeszę? Chodzę co tydzień chodzę do kościoła? Znam dziesięć przykazań? Czy może - dodatkowo - wszystkie pisma św. Tomasza z Akwinu? Jeśli ktoś mówi o sobie „jestem katolikiem”, to znaczy, że jest świadomy tego, kim jest. Katolik zwykle troszczy się o rozwój duchowy i poszukuje tego, co najlepiej go kształtuje. Z naszych doświadczeń wynika, że czytelnik książek religijnych, katolickich poszukuje przede wszystkim tego, co pomoże mu budować osobistą relację z Chrystusem. I to jest niezwykłe. Życiorysy świętych? Oczywiście! Wymagająca książka, która kształtuje duchowości, jak „O naśladowaniu Chrystusa”? Również. Refleksje oparte na Piśmie Świętym zapisane w wielkim bestsellerze ostatnich lat „Jezus mówi do Ciebie”? Jak najbardziej!

Wspólnym mianownikiem tych wszystkich książek jest Pan Jezus. Kościół, którego jesteśmy częścią, jest Jego Mistycznym Ciałem, dlatego każdy z czytelników, chcąc kształtować swoje życie duchowe, dąży do bliskiej relacji z Chrystusem. Nawet najpopularniejsza w ostatnich miesiącach książka Joanny Bątkiewicz-Brożek „Jezu, Ty się tym zajmij! O. Dolindo Ruotolo. Życie i cuda”, która opisuje niesamowity życiorys neapolitańskiego kapłana porównywanego formatem duchowości do św. o. Pio, fascynuje czytelników nie tyle z powodu życiorysu tego księdza - choć ten z pewnością jest poruszający - ale dlatego, że jej bohater jest autorem potężnego aktu zawierzenia. To słowa „Jezu, Ty się tym zajmij!” tak przyciągają czytelników do tej książki. Pragną oni bowiem zrozumieć istotę relacji Boga z człowiekiem, potęgę tej Miłości, która sprawia, że Chrystus rzuca nam za pośrednictwem ks. Ruotolo „deskę ratunkową”: ów niezawodny akt zawierzenia. I mówi w dodatku: módl się nim tak, jak gdybyś został rzucony w przepaść i wierzył, że tylko te słowa mogą uratować ci życie.

 

Dziękuję za rozmowę.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 4, 22-24. 26-27. 31 – 5, 1; Ps 113 (112), 1b-2. 3-4. 5a i 6-7 ;
Łk 11, 29-32

Ewangelia:
Łk 11, 29-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR