17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

20 września 2017 r.

Łajać każdy może

Tyle emocji, ile w tym roku, festiwal polskiej piosenki nie wzbudził chyba nigdy. No, może na początku swojego istnienia, ale były to emocje w zgoła innym stylu. Tym razem zadziałały - po raz kolejny w ostatnim czasie - względy polityczne. I zadziałały paskudnie. Problem z organizacją imprezy istniał od miesięcy.

Przepychanki, pomówienia i niedomówienia nadały mu rozgłos - niekoniecznie taki, jak chcieliby organizatorzy. Bojkotujący opolskie święto artyści odcisnęli na nim polityczne piętno - i lawina ruszyła. Najbardziej - czego zresztą można się było spodziewać - poturbowała Jana Pietrzaka. I choć od lat jednym z ważniejszych punktów opolskiego festiwalu była nie wolna przecież od politycznych aluzji noc kabaretowa, to nigdy nie poświęcono tyle uwagi wszystkim występom razem wziętym, ile w tym roku jednemu panu Jankowi.

Oczywiście - uwagi krytycznej. Daleko mi do zachwytu nad występem Pietrzaka, nie jest też odkrywczym stwierdzenie, że zasłużony w kabaretowym rzemiośle artysta mógłby już zejść ze sceny. Ale jubileusz za całokształt twórczości powinien mieć jak się patrzy. Zwłaszcza że ma ciągle grupę wiernych fanów. Fakt - pogoda i zbyt rozwlekła formuła jego benefisu odstraszyły widownię, jednak w wyśmiewaniu i umniejszaniu tego wydarzenia mocno przekroczono umiar. Na jednym z portali pojawiło się nawet zdjęcie nieźle przetrzebionego amfiteatru i podpis, że świecił on pustkami. Załóżmy, że świecił. Tyle że fotka wyraźnie wskazuje na słońce wręcz w zenicie, a - co nietrudno sprawdzić - koncert Pietrzaka miał miejsce w porze księżycowej.

Prawdą jest, że raczej trudno się tegorocznym festiwalem zachwycić. Najjaśniejszy punkt to, oczywiście, wieczór Maryli Rodowicz, ale należało wymienić prowadzących (a zwłaszcza prowadzącego). Za to brawa dla artystki, która naprawdę się postarała. Nie wypominając wieku, należy docenić zarówno jej możliwości wokalne, jak i ogólnofizyczne (patrz: taniec z Janem Klimentem). Debiuty? Ostatni opolski udany debiut to „Piechotą do lata” Bajmu. Z zupełnie innej epoki.

Co do tego, że fali hejtu, jaka wylała się na transmitowaną przez telewizję publiczną imprezę, nie należy przypisywać poziomowi artystycznemu festiwalu, nie ma najmniejszej wątpliwości. Głównym i niewybaczalnym grzechem jest kojarzenie jej z „dobrą zmianą”. I - jak by powiedział klasyk - tyle w temacie.

Powtórzę: nie był to dobry festiwal. Ale na przestrzeni wielu ostatnich lat pamiętam tylko jeden dobry opolski koncert. Jeden wieczór. To ten sprzed sześciu lat z piosenkami, a właściwie pieśniami Ewy Demarczyk. Świetnie odnajdujące się w repertuarze Anna Czartoryska, Sonia Bohosiewicz czy Kinga Preis pokazały wtedy, że Demarczyk da się zaśpiewać. Samej gwiazdy nie było. I tylko bardzo nieliczne głosy ośmieliły się cichutko zauważyć, że organizatorzy nie potrafili ani zaprosić, ani nawet odnaleźć diwy.

Dziś krytycznym głosom nie ma końca. A i fake news ma się dobrze. Szkoda tylko, że i tym razem nieśmiertelnemu pytaniu: „z czego się śmiejecie?” towarzyszy nieśmiertelna odpowiedź: „z samych siebie się śmiejecie”.

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR