19 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

20 września 2017 r.

Łajać każdy może

Tyle emocji, ile w tym roku, festiwal polskiej piosenki nie wzbudził chyba nigdy. No, może na początku swojego istnienia, ale były to emocje w zgoła innym stylu. Tym razem zadziałały - po raz kolejny w ostatnim czasie - względy polityczne. I zadziałały paskudnie. Problem z organizacją imprezy istniał od miesięcy.

Przepychanki, pomówienia i niedomówienia nadały mu rozgłos - niekoniecznie taki, jak chcieliby organizatorzy. Bojkotujący opolskie święto artyści odcisnęli na nim polityczne piętno - i lawina ruszyła. Najbardziej - czego zresztą można się było spodziewać - poturbowała Jana Pietrzaka. I choć od lat jednym z ważniejszych punktów opolskiego festiwalu była nie wolna przecież od politycznych aluzji noc kabaretowa, to nigdy nie poświęcono tyle uwagi wszystkim występom razem wziętym, ile w tym roku jednemu panu Jankowi.

Oczywiście - uwagi krytycznej. Daleko mi do zachwytu nad występem Pietrzaka, nie jest też odkrywczym stwierdzenie, że zasłużony w kabaretowym rzemiośle artysta mógłby już zejść ze sceny. Ale jubileusz za całokształt twórczości powinien mieć jak się patrzy. Zwłaszcza że ma ciągle grupę wiernych fanów. Fakt - pogoda i zbyt rozwlekła formuła jego benefisu odstraszyły widownię, jednak w wyśmiewaniu i umniejszaniu tego wydarzenia mocno przekroczono umiar. Na jednym z portali pojawiło się nawet zdjęcie nieźle przetrzebionego amfiteatru i podpis, że świecił on pustkami. Załóżmy, że świecił. Tyle że fotka wyraźnie wskazuje na słońce wręcz w zenicie, a - co nietrudno sprawdzić - koncert Pietrzaka miał miejsce w porze księżycowej.

Prawdą jest, że raczej trudno się tegorocznym festiwalem zachwycić. Najjaśniejszy punkt to, oczywiście, wieczór Maryli Rodowicz, ale należało wymienić prowadzących (a zwłaszcza prowadzącego). Za to brawa dla artystki, która naprawdę się postarała. Nie wypominając wieku, należy docenić zarówno jej możliwości wokalne, jak i ogólnofizyczne (patrz: taniec z Janem Klimentem). Debiuty? Ostatni opolski udany debiut to „Piechotą do lata” Bajmu. Z zupełnie innej epoki.

Co do tego, że fali hejtu, jaka wylała się na transmitowaną przez telewizję publiczną imprezę, nie należy przypisywać poziomowi artystycznemu festiwalu, nie ma najmniejszej wątpliwości. Głównym i niewybaczalnym grzechem jest kojarzenie jej z „dobrą zmianą”. I - jak by powiedział klasyk - tyle w temacie.

Powtórzę: nie był to dobry festiwal. Ale na przestrzeni wielu ostatnich lat pamiętam tylko jeden dobry opolski koncert. Jeden wieczór. To ten sprzed sześciu lat z piosenkami, a właściwie pieśniami Ewy Demarczyk. Świetnie odnajdujące się w repertuarze Anna Czartoryska, Sonia Bohosiewicz czy Kinga Preis pokazały wtedy, że Demarczyk da się zaśpiewać. Samej gwiazdy nie było. I tylko bardzo nieliczne głosy ośmieliły się cichutko zauważyć, że organizatorzy nie potrafili ani zaprosić, ani nawet odnaleźć diwy.

Dziś krytycznym głosom nie ma końca. A i fake news ma się dobrze. Szkoda tylko, że i tym razem nieśmiertelnemu pytaniu: „z czego się śmiejecie?” towarzyszy nieśmiertelna odpowiedź: „z samych siebie się śmiejecie”.

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Iz 26,7-9.12.16-19; Ps 102 (101), 13-14b. 15-16. 17-19. 20-21 ;
Mt 11,28-30

Ewangelia:
Mt 11,28-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR