20 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kościół

 
 

W obronie krzyża

20 września 2017 r.

Skąd ten lęk?


fot. FOTOLIA.COM

Do negowania faktu, iż korzenie Europy sięgają chrześcijaństwa, zdążyliśmy się przyzwyczaić. Podobnie jak do zmian nazewnictwa świąt, zakazu strojenia choinki, burzenia katedr we Francji czy sprzedawania kościołów i zamieniania ich na puby, dyskoteki. Dochodzą dziś do tego próby tworzenia alternatywnej rzeczywistości bez chrześcijaństwa. Póki co, tylko wirtualne.

Niedawno użytkownicy map google zauważyli, że na trójwymiarowych wizualizacjach kościołów i katedr (przynajmniej części z nich) brakuje krzyży. Sprawę wyśmiano - jakżeby inaczej! - zarzucając m.in. portalowi niezalezna.pl organizowanie „polowania na czarownice”, odświeżając zarzut, jakoby Kościół nie potrafił się wyleczyć z syndromu oblężonej twierdzy itp. Okazało się jednak, iż problem rzeczywiście istnieje. Nie tylko w Polsce.

Piotr Zalewski z Google Polska potwierdził zaistniałą sytuację, tłumacząc ją „błędem w automatycznym mechanizmie modelowania budynków 3D”. I dodał w wywiadzie dla wp.pl, iż firma „pracuje nad odpowiednim rozwiązaniem”. W porządku. Ale… Ponieważ internet jest przestrzenią, gdzie nic się nie ukryje, ktoś odnalazł w google komputerowy model pl. marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W realu każdy może tam bez trudu zobaczyć Krzyż Papieski upamiętniający pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny. W cyfrowym modelu mapy… zniknął. Ale pozostał cień. Także i to należy interpretować jako błąd maszyny czy może firma dała się przyłapać (poprzez czyjąś niefrasobliwość) na świadomej manipulacji faktami? Nie znam odpowiedzi. Nie wiem też, czy da się zaprogramować aplikację w taki sposób, aby automatycznie wyszukiwała ważny dla chrześcijan znak i wymazywała go. Może tak, może nie. A jeśli tak, to można pójść dalej w dywagacjach: co w takiej sytuacji stanie się z krajami (a jest ich kilka), gdzie krzyż został umieszczony np. na fladze? Znikną z googlowskiej wirtualnej wersji mapy Europy?

 

Czapka niewidka

Światowi chcieli być też autorzy miesięcznika „Welcome to Cracow & Małopolska”. Na okładce grudniowego numeru (2016 r.) wyretuszowali ze szczytu Giewontu słynny krzyż. Nakryli go czapką niewidką! Kto choć raz w życiu był w Zakopanem, ten wie, że krzyż - przy dobrej pogodzie - jest doskonale widoczny z wielu miejsc. Pielgrzymują do niego tysiące ludzi każdego tygodnia. Bez wątpienia stanowi on wizytówkę polskich Tatr i Podhala. To również ważny znak tożsamości i historii naszej ojczyzny, o której św. Jan Paweł II mówił, iż rozciąga się pomiędzy krzyżem na Giewoncie i krzyżami w Gdańsku (Zakopane - 6 czerwca 1997 r.). Nagle komuś zaczął przeszkadzać. Może to ISIS przejęło periodyk?!...

Rzecz w tym, że „Welcome to Cracow & Małopolska” redagują Polacy. Magazyn ukazuje się od 1992 r. Rozprowadzany jest bezpłatnie w hotelach i pensjonatach Zakopanego oraz okolic, Krakowa, na lotnisku Kraków-Balice, w galeriach handlowych, biurach podróży, restauracjach, także na targach turystycznych organizowanych w całej Europie. Jak napisał jeden z komentatorów: „paradoksalnie periodyk, który w założeniu ma promować tożsamość kulturową danego regionu, usuwa jeden z jej największych symboli”. Dodać należy, że nie jest to pierwsza skucha z krzyżem na Giewoncie w tle. Jakiś czas temu wyprodukowano film promujący Polskę za granicą. Na nim górujący nad Zakopanem szczyt też ogołocono.

Można zapytać: czyżby krzyż nie pasował do strategii promocyjnej prowadzących miesięcznik? Wstyd im za staroświecką Polskę? Najwidoczniej. Za manipulację redakcja nigdy nie przeprosiła Polaków.

Skruchę - w dość specyficznym kształcie - okazała za to firma Łowicz, produkująca m.in. jogurty dla dużej niemieckiej sieci marketów. Ale od początku.

 

Kasa misiu, kasa…

Kilka miesięcy temu popularny również i w Polsce Lidl nakazał usunąć z opakowań jogurtu (sprzedawanego w swojej sieci sklepów), na których umieszczono wizerunek kościoła położonego w Anastasis na greckiej wyspie Santorini, krzyż zdobiący wieżę świątyni. Zrobiła się afera. Nie dlatego, że klientowi konsumującemu mleczny produkt kompletny widok greckiego morza jest niezbędny, by dobrze zacząć dzień. Chodzi o zasadę. OSM w Łowiczu, producent jogurtu, opublikował specjalne oświadczenie, w którym próbował tłumaczyć powody cenzury. „W związku z licznymi wypowiedziami oraz docierającymi do nas informacjami na temat naszego produktu - jogurtu greckiego „light” bez laktozy 250 g Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu zapewnia, że nie działa intencjonalnie w celu urażania uczuć wyznawców jakiejkolwiek religii lub jakiejkolwiek grupy społecznej - czytamy w oświadczeniu. - Opakowania zużytych produktów spożywczych trafiają do koszy, dlatego umieszczanie na nich wszelkiego rodzaju symboli religijnych oraz symboli kultu zostało przez nas uznane jako wysoce niestosowne”. Hmmm…

 

Diabeł się w ornat ubrał…

Trzeba przyznać, że to dość dziwna i pokrętna argumentacja. Niech sami Państwo rozstrzygną, czy chodzi o szczerą troskę, czy raczej jest to wizualizacja starego, polskiego porzekadła, wedle którego „diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni”. Brytyjska filia sieci nie bawiła się w konwenanse i ściemnianie. W oświadczeniu napisano „jak jest”: „Unikamy używania religijnych symboli, ponieważ nie chcemy wykluczać żadnych wierzeń religijnych. Jesteśmy firmą, która szanuje różnorodność, co tłumaczy projekt opakowania”.

Gdyby ktoś nie zrozumiał jeszcze, o co chodzi, odpowiadam słowami znanego niegdyś trenera: „kasa misiu, kasa…”.

To, co u nas jest (jeszcze) forpocztą chrystianofobii - bo tak chyba należałoby określić wspomniane wyżej i podobne im zjawiska - na zachodzie Europy stało się już normą. Oto kilka lat temu Eva Brunne, luterańska biskup Sztokholmu, zaproponowała, aby w największej diecezji w Szwecji usunąć wszystkie krzyże, umieszczając w ich miejsce symbole wskazujące drogę do Mekki. A wszystko po to, by… nie urazić muzułmańskich imigrantów, którzy masowo przybywają do Szwecji (!). Podobnymi racjami kierował się słynny klub piłkarski Real Madryt, usuwając z herbu klubu wieńczący go krzyż na produktach sprzedawanych w sześciu krajach arabskich. „Królewscy” wycenili, że zarobili w ten sposób dodatkowe 50 mln dolarów. Decyzja oficjalnie motywowana była szacunkiem dla „wrażliwości kulturowej” mieszkańców państw położonych nad Zatoką Perską.

 

Europa masonów, lewaków i multi-kulti

W felietonie opublikowanym na łamach „Gościa Niedzielnego” o. Dariusz Kowalczyk przypomniał antyaborcyjną i proadopcyjną kampanię społeczną firmowaną przez rząd Viktora Orbána na Węgrzech. „Jednym z jej elementów były plakaty z nienarodzonym dzieckiem i słowami: «Rozumiem, że nie jesteście gotowi, aby mnie przyjąć, ale pomyślcie dwa razy i oddajcie mnie służbom adopcyjnym. Pozwólcie mi żyć». Część akcji została sfinansowana z funduszy unijnego programu „Progress”. Spotkało się to z nerwową reakcją wiceszefowej Komisji Europejskiej Viviane Reding, która stwierdziła: «Państwa członkowskie nie mogą wykorzystywać funduszy europejskich w celu finansowania inicjatyw antyaborcyjnych. Ta kampania jest sprzeczna z wartościami europejskimi»” (źródło: GN 37/2017).

Czyli z jakimi wartościami? Zgoda na morderstwo jest „wartością”, która stanowi fundament Unii? Czy teraz mogą o tym decydować tylko lewacy, masoni, aktywiści gejowscy, skrajne feministki, ideolodzy multi-kulti? Skoro tak, ja nie chcę do takiej struktury należeć.

„Dlaczego przegrałem?” - pytał sam siebie Hemingwayowski stary człowiek w opowiadaniu o tym samym tytule. I odpowiedział sam sobie: „Bo odpłynąłem za daleko”.

Abp Alfons Nossol 13 sierpnia w Kamieniu Śląskim - z okazji metropolitalnych uroczystości odpustowych ku czci św. Jacka - powiedział: „Nie powinniśmy się bać nawet mocnego islamu. Ale przede wszystkim musimy się bać słabego chrześcijaństwa”. Ekspansywny islam jest dziś problem, to oczywiste. Ale on się rozwija z tak wielką siłą dlatego, że na zgliszczach owładniętej chrystianofobią Europy nic nie powstało. Wchodzi w pustkę, jaka została wygenerowana.

Może zatem lepiej byłoby - zamiast narzekać na stan wyjątkowy we Francji, powstające jak grzyby po deszczu dzielnice wyłączone z jurysdykcji państw, na terenie których leżą; zamiast organizować marsze milczenia po kolejnym krwawym ataku terrorystycznym - zapytać: co robić, aby kultura Europy mogła odrodzić się w duchu, z którego wyrosła? Aby na nowo stała się chrześcijańska?

Ale na to chyba już nie ma politycznej woli.

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.



LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 24, 15-24; Pwt 32, 18-19. 20. 21 ;
Mt 19, 16-22

Ewangelia:
Mt 19, 16-22

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR