20 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

Pogoda: Siedlce

Numer 20
17-23 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Jubileuszowa wystawa

20 września 2017 r.

Kultura łowiecka ma się dobrze


fot. MUZEUM DĄBROWA

Łowiectwo to nieodłączna część polskiej kultury - podkreślali organizatorzy wystawy „Łowiectwo siedleckie 1977-2017. 70-lecie Koła Łowieckiego „Las” w Siedlcach”, którą otwarto 15 września w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie.

Wernisaż zgromadził wielu gości - wśród których byli m.in. prezesi KŁ „Las” Piotr Przesmycki i KŁ „Knieja” Rajmund Pisarski, nadleśniczy Nadleśnictwa Sarnaki Andrzej Wybranowski, wiceprzewodniczący siedleckiej rady miasta Stefan Somla, dyrektor wydziału zamiejscowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Siedlcach Mirosława Płocka, prezes Grupy Ekologicznej Ireneusz Kaługa - powitali dyrektor muzeum Andrzej Matuszewicz oraz prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Siedlcach Adam Stępniak. Następnie gospodarze zaprosili do obejrzenia wystawy, na którą składają się trofea myśliwskie, obrazy i rzeźby o tej tematyce.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów znanych kolekcjonerów trofeów myśliwskich i dzieł kultury łowieckiej, m.in. Igora Blocha, Marka Stańczykowskiego, A. Stępniaka, Andrzeja Ługowskiego, Jerzego Tarańskiego i rodziny Michalików. O wystawie opowiedział jej komisarz, wiceprezes ORŁ w Siedlcach, artysta i myśliwy Eugeniusz Ochnio. - Łowiectwo siedleckie opiera się na tradycjach i dorobku myśliwych polskich z przełomu XIX i XX w. Przysłowiowe „Laski, piaski i karaski szlacheckie to szlachcic podlaski” w rzeczywistości były prężnie działającymi majątkami ziemskimi znanych rodów dawnej magnaterii polskiej Zamojskich, Krasińskich, Radziwiłłów i tzw. szlachty zaściankowej, bardzo patriotycznie i dobrze wykształconej - podkreślał. - Właściciele dworów i dworków namiętnie polowali w swoich majątkach. Trofea myśliwskie, obrazy i rzeźby o tematyce myśliwskiej zdobiły pałacowe i dworskie salony oraz reprezentacyjne sale. Wytworzył się specyficzny język myśliwski kultywowany do dziś. Pałace i dworki szlacheckie południowego Podlasia doskonale nadawały się do ekspozycji myśliwskich i przyrodniczych” - dodał. Teraz zbiory te możemy podziwiać w muzeum w Dąbrowie.

Następnie E. Ochnio przypomniał historię siedleckiego koła. Powstało ono w 1947 r. Założycielem byli dwaj pracownicy dyrekcji Lasów Państwowych w Siedlcach. - W latach 1948-1975 prowadziło bardzo aktywną działalność i na trwałe zapisało się w historii siedleckiego łowiectwa - zaznaczył. W swoim wystąpieniu zwrócił tez uwagę na wpływ łowiectwa w równowagę ekosytemu.

 

Odznaczenia i medale

Spotkanie stało się również do wręczenia odznaczeń. Anna Gocalińska, sygnalistka myśliwska, została uhonorowana brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej. Natomiast dyrektor muzeum A. Matuszewicz otrzymał Odznakę Za Zasługi dla Łowiectwa.

 

Obalając mity

Na koniec głos zabrał A. Stępniak, prezes siedleckiej ORŁ. - Wokół łowiectwa narosło dużo niepotrzebnych mitów. Myśliwi pełnią funkcję hodowlaną, ochronną, a dopiero na końcu pozyskiwania zwierzyny i jej odpowiedniej selekcji - zapewnił. - Bycie myśliwym kształci wytrwałość, dyscyplinę, cierpliwość, wiarę we własne możliwości, etykę, kulturę i tradycję oraz poszanowanie przyrody. Myślistwo uczy również pokory i koncentracji - zwrócił uwagę.

Wystawę można oglądać do 31 stycznia.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Smacznie i zdrowo
W niedzielę, 20 maja, odbędą się I Siedleckie Targi Śniadaniowe. Na pl. gen. Sikorskiego od 11.30 do 17.00 każdy, kto dba o zdrowe odżywianie, będzie mógł zasięgnąć porad specjalistów i obejrzeć produkty sprzyjające zdrowemu stylowi życia.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
 

POLECAMY


NoveKino - Filmowe Rekolekcje
W ramach cyklu „Filmowe Rekolekcje” NoveKino zaprasza do obejrzenia filmu „Maria Magdalena” reż. Garth Davisza.
więcej »
Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
W mocy Ducha Świętego
W piątek 18 maja, o 18.00, w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach schola Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży animować będzie wydarzenie z cyklu „Jezusowi Chwała”.
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Dz 2,1–11; Ps 104, 1ab i 24ac.29bc–30.31 i 34 ;
Ga 5,16-25

Ewangelia:
16,12-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR