25 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Jubileuszowa wystawa

20 września 2017 r.

Kultura łowiecka ma się dobrze


fot. MUZEUM DĄBROWA

Łowiectwo to nieodłączna część polskiej kultury - podkreślali organizatorzy wystawy „Łowiectwo siedleckie 1977-2017. 70-lecie Koła Łowieckiego „Las” w Siedlcach”, którą otwarto 15 września w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie.

Wernisaż zgromadził wielu gości - wśród których byli m.in. prezesi KŁ „Las” Piotr Przesmycki i KŁ „Knieja” Rajmund Pisarski, nadleśniczy Nadleśnictwa Sarnaki Andrzej Wybranowski, wiceprzewodniczący siedleckiej rady miasta Stefan Somla, dyrektor wydziału zamiejscowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Siedlcach Mirosława Płocka, prezes Grupy Ekologicznej Ireneusz Kaługa - powitali dyrektor muzeum Andrzej Matuszewicz oraz prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Siedlcach Adam Stępniak. Następnie gospodarze zaprosili do obejrzenia wystawy, na którą składają się trofea myśliwskie, obrazy i rzeźby o tej tematyce.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów znanych kolekcjonerów trofeów myśliwskich i dzieł kultury łowieckiej, m.in. Igora Blocha, Marka Stańczykowskiego, A. Stępniaka, Andrzeja Ługowskiego, Jerzego Tarańskiego i rodziny Michalików. O wystawie opowiedział jej komisarz, wiceprezes ORŁ w Siedlcach, artysta i myśliwy Eugeniusz Ochnio. - Łowiectwo siedleckie opiera się na tradycjach i dorobku myśliwych polskich z przełomu XIX i XX w. Przysłowiowe „Laski, piaski i karaski szlacheckie to szlachcic podlaski” w rzeczywistości były prężnie działającymi majątkami ziemskimi znanych rodów dawnej magnaterii polskiej Zamojskich, Krasińskich, Radziwiłłów i tzw. szlachty zaściankowej, bardzo patriotycznie i dobrze wykształconej - podkreślał. - Właściciele dworów i dworków namiętnie polowali w swoich majątkach. Trofea myśliwskie, obrazy i rzeźby o tematyce myśliwskiej zdobiły pałacowe i dworskie salony oraz reprezentacyjne sale. Wytworzył się specyficzny język myśliwski kultywowany do dziś. Pałace i dworki szlacheckie południowego Podlasia doskonale nadawały się do ekspozycji myśliwskich i przyrodniczych” - dodał. Teraz zbiory te możemy podziwiać w muzeum w Dąbrowie.

Następnie E. Ochnio przypomniał historię siedleckiego koła. Powstało ono w 1947 r. Założycielem byli dwaj pracownicy dyrekcji Lasów Państwowych w Siedlcach. - W latach 1948-1975 prowadziło bardzo aktywną działalność i na trwałe zapisało się w historii siedleckiego łowiectwa - zaznaczył. W swoim wystąpieniu zwrócił tez uwagę na wpływ łowiectwa w równowagę ekosytemu.

 

Odznaczenia i medale

Spotkanie stało się również do wręczenia odznaczeń. Anna Gocalińska, sygnalistka myśliwska, została uhonorowana brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej. Natomiast dyrektor muzeum A. Matuszewicz otrzymał Odznakę Za Zasługi dla Łowiectwa.

 

Obalając mity

Na koniec głos zabrał A. Stępniak, prezes siedleckiej ORŁ. - Wokół łowiectwa narosło dużo niepotrzebnych mitów. Myśliwi pełnią funkcję hodowlaną, ochronną, a dopiero na końcu pozyskiwania zwierzyny i jej odpowiedniej selekcji - zapewnił. - Bycie myśliwym kształci wytrwałość, dyscyplinę, cierpliwość, wiarę we własne możliwości, etykę, kulturę i tradycję oraz poszanowanie przyrody. Myślistwo uczy również pokory i koncentracji - zwrócił uwagę.

Wystawę można oglądać do 31 stycznia.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Rdz 22, 1-2. 9-13. 15-18; Ps 116B (115), 10 i 15. 16-17. 18-19 ;
Rz 8, 31b-34

Ewangelia:
Mk 9, 2-10

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR