16 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Edmund, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Jubileuszowa wystawa

20 września 2017 r.

Kultura łowiecka ma się dobrze


fot. MUZEUM DĄBROWA

Łowiectwo to nieodłączna część polskiej kultury - podkreślali organizatorzy wystawy „Łowiectwo siedleckie 1977-2017. 70-lecie Koła Łowieckiego „Las” w Siedlcach”, którą otwarto 15 września w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie.

Wernisaż zgromadził wielu gości - wśród których byli m.in. prezesi KŁ „Las” Piotr Przesmycki i KŁ „Knieja” Rajmund Pisarski, nadleśniczy Nadleśnictwa Sarnaki Andrzej Wybranowski, wiceprzewodniczący siedleckiej rady miasta Stefan Somla, dyrektor wydziału zamiejscowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Siedlcach Mirosława Płocka, prezes Grupy Ekologicznej Ireneusz Kaługa - powitali dyrektor muzeum Andrzej Matuszewicz oraz prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Siedlcach Adam Stępniak. Następnie gospodarze zaprosili do obejrzenia wystawy, na którą składają się trofea myśliwskie, obrazy i rzeźby o tej tematyce.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów znanych kolekcjonerów trofeów myśliwskich i dzieł kultury łowieckiej, m.in. Igora Blocha, Marka Stańczykowskiego, A. Stępniaka, Andrzeja Ługowskiego, Jerzego Tarańskiego i rodziny Michalików. O wystawie opowiedział jej komisarz, wiceprezes ORŁ w Siedlcach, artysta i myśliwy Eugeniusz Ochnio. - Łowiectwo siedleckie opiera się na tradycjach i dorobku myśliwych polskich z przełomu XIX i XX w. Przysłowiowe „Laski, piaski i karaski szlacheckie to szlachcic podlaski” w rzeczywistości były prężnie działającymi majątkami ziemskimi znanych rodów dawnej magnaterii polskiej Zamojskich, Krasińskich, Radziwiłłów i tzw. szlachty zaściankowej, bardzo patriotycznie i dobrze wykształconej - podkreślał. - Właściciele dworów i dworków namiętnie polowali w swoich majątkach. Trofea myśliwskie, obrazy i rzeźby o tematyce myśliwskiej zdobiły pałacowe i dworskie salony oraz reprezentacyjne sale. Wytworzył się specyficzny język myśliwski kultywowany do dziś. Pałace i dworki szlacheckie południowego Podlasia doskonale nadawały się do ekspozycji myśliwskich i przyrodniczych” - dodał. Teraz zbiory te możemy podziwiać w muzeum w Dąbrowie.

Następnie E. Ochnio przypomniał historię siedleckiego koła. Powstało ono w 1947 r. Założycielem byli dwaj pracownicy dyrekcji Lasów Państwowych w Siedlcach. - W latach 1948-1975 prowadziło bardzo aktywną działalność i na trwałe zapisało się w historii siedleckiego łowiectwa - zaznaczył. W swoim wystąpieniu zwrócił tez uwagę na wpływ łowiectwa w równowagę ekosytemu.

 

Odznaczenia i medale

Spotkanie stało się również do wręczenia odznaczeń. Anna Gocalińska, sygnalistka myśliwska, została uhonorowana brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej. Natomiast dyrektor muzeum A. Matuszewicz otrzymał Odznakę Za Zasługi dla Łowiectwa.

 

Obalając mity

Na koniec głos zabrał A. Stępniak, prezes siedleckiej ORŁ. - Wokół łowiectwa narosło dużo niepotrzebnych mitów. Myśliwi pełnią funkcję hodowlaną, ochronną, a dopiero na końcu pozyskiwania zwierzyny i jej odpowiedniej selekcji - zapewnił. - Bycie myśliwym kształci wytrwałość, dyscyplinę, cierpliwość, wiarę we własne możliwości, etykę, kulturę i tradycję oraz poszanowanie przyrody. Myślistwo uczy również pokory i koncentracji - zwrócił uwagę.

Wystawę można oglądać do 31 stycznia.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR