20 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Jubileuszowa wystawa

20 września 2017 r.

Kultura łowiecka ma się dobrze


fot. MUZEUM DĄBROWA

Łowiectwo to nieodłączna część polskiej kultury - podkreślali organizatorzy wystawy „Łowiectwo siedleckie 1977-2017. 70-lecie Koła Łowieckiego „Las” w Siedlcach”, którą otwarto 15 września w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie.

Wernisaż zgromadził wielu gości - wśród których byli m.in. prezesi KŁ „Las” Piotr Przesmycki i KŁ „Knieja” Rajmund Pisarski, nadleśniczy Nadleśnictwa Sarnaki Andrzej Wybranowski, wiceprzewodniczący siedleckiej rady miasta Stefan Somla, dyrektor wydziału zamiejscowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Siedlcach Mirosława Płocka, prezes Grupy Ekologicznej Ireneusz Kaługa - powitali dyrektor muzeum Andrzej Matuszewicz oraz prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Siedlcach Adam Stępniak. Następnie gospodarze zaprosili do obejrzenia wystawy, na którą składają się trofea myśliwskie, obrazy i rzeźby o tej tematyce.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów znanych kolekcjonerów trofeów myśliwskich i dzieł kultury łowieckiej, m.in. Igora Blocha, Marka Stańczykowskiego, A. Stępniaka, Andrzeja Ługowskiego, Jerzego Tarańskiego i rodziny Michalików. O wystawie opowiedział jej komisarz, wiceprezes ORŁ w Siedlcach, artysta i myśliwy Eugeniusz Ochnio. - Łowiectwo siedleckie opiera się na tradycjach i dorobku myśliwych polskich z przełomu XIX i XX w. Przysłowiowe „Laski, piaski i karaski szlacheckie to szlachcic podlaski” w rzeczywistości były prężnie działającymi majątkami ziemskimi znanych rodów dawnej magnaterii polskiej Zamojskich, Krasińskich, Radziwiłłów i tzw. szlachty zaściankowej, bardzo patriotycznie i dobrze wykształconej - podkreślał. - Właściciele dworów i dworków namiętnie polowali w swoich majątkach. Trofea myśliwskie, obrazy i rzeźby o tematyce myśliwskiej zdobiły pałacowe i dworskie salony oraz reprezentacyjne sale. Wytworzył się specyficzny język myśliwski kultywowany do dziś. Pałace i dworki szlacheckie południowego Podlasia doskonale nadawały się do ekspozycji myśliwskich i przyrodniczych” - dodał. Teraz zbiory te możemy podziwiać w muzeum w Dąbrowie.

Następnie E. Ochnio przypomniał historię siedleckiego koła. Powstało ono w 1947 r. Założycielem byli dwaj pracownicy dyrekcji Lasów Państwowych w Siedlcach. - W latach 1948-1975 prowadziło bardzo aktywną działalność i na trwałe zapisało się w historii siedleckiego łowiectwa - zaznaczył. W swoim wystąpieniu zwrócił tez uwagę na wpływ łowiectwa w równowagę ekosytemu.

 

Odznaczenia i medale

Spotkanie stało się również do wręczenia odznaczeń. Anna Gocalińska, sygnalistka myśliwska, została uhonorowana brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej. Natomiast dyrektor muzeum A. Matuszewicz otrzymał Odznakę Za Zasługi dla Łowiectwa.

 

Obalając mity

Na koniec głos zabrał A. Stępniak, prezes siedleckiej ORŁ. - Wokół łowiectwa narosło dużo niepotrzebnych mitów. Myśliwi pełnią funkcję hodowlaną, ochronną, a dopiero na końcu pozyskiwania zwierzyny i jej odpowiedniej selekcji - zapewnił. - Bycie myśliwym kształci wytrwałość, dyscyplinę, cierpliwość, wiarę we własne możliwości, etykę, kulturę i tradycję oraz poszanowanie przyrody. Myślistwo uczy również pokory i koncentracji - zwrócił uwagę.

Wystawę można oglądać do 31 stycznia.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kodeńskie uroczystości


Uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się 15 sierpnia m.in. w kodeńskim sanktuarium. Rozpoczęły się one już dzień wcześniej powitaniem pieszych pielgrzymów oraz - tradycyjnie - Podlaskiej Konnej Pielgrzymki w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Na 100-lecie dożynek


19 sierpnia w Krzesku-Królowej Niwie świętowano 100-lecie tradycji dożynkowej. Był wieniec dożynkowy, ludowe śpiewy i otwarcie Krzeskiego Domu Kultury. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
Piknik trzeźwościowy
1 września odbędzie IV Rodzinny Piknik Trzeźwościowy „Razem łatwiej”. Od 13.00 do 18.00 na terenie parafii pw. bł. Męczenników Podlaskich w Siedlcach na uczestników będzie czekało wiele atrakcji i moc wrażeń.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 24, 15-24; Pwt 32, 18-19. 20. 21 ;
Mt 19, 16-22

Ewangelia:
Mt 19, 16-22

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR