21 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 7
15-21 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Wieczorek poetycki

20 września 2017 r.

Twórcze Dusze oczarowały publiczność


fot. TK

​Wierszowane utwory, fragmenty prozy i całość przeplatana dźwiękami pianina. Pierwszy wieczorek poetycki w Kwadracie Artystycznym w Rykach zgromadził dziesiątki wielbicieli kunsztu słowa i muzyki.

Zaproszonych gości witała klimatyczna scenografia. Na stoliku stały świece, a duża lampka oświetlała stylową sofę - miejsce recytacji. Choć zróżnicowanie wiekowe twórców było dość znaczne, nie przeszkadzało w stworzeniu ciepłej atmosfery. Jako pierwszy przed publicznością wystąpił Hubert Krawczak. Zanim przeczytał kilka wierszy, przedstawił namalowane przez siebie obrazy. Na jednym z nich znajdował się wizerunek konia. - To królewskie stworzenie. Jego urok i temperament orientu bardzo mnie ujmuje - opowiadał artysta. Gdy przeszedł do poezji, publiczność usłyszała m.in. specjalny wiersz poświęcony Rykom.

Bogatym dorobkiem pochwalili się seniorzy. Do tego grona należały panie: Ewa Domarecka, Janina Ostrzyżek i Marianna Rodak. Ich pełne liryzmu wiersze wychwalały piękno przyrody, a niejednokrotnie dotykały kwestii egzystencjalnych. Miłym zaskoczeniem był występ młodych, początkujących twórców. Choć niektórzy ukończyli dopiero 18 lat, ich utwory charakteryzowała duża dojrzałość. Z tej grupy wiekowej poezje recytowała Katarzyna Sprysak i Konrad Lubański. Natomiast Piotr Rodzoch i Nina Kowalska zdecydowali się przedstawić fragmenty własnych opowiadań. Spośród młodzieży największe owacje otrzymał K. Lubański. Chłopak nie tylko czytał wiersze, ale zagrał też na pianinie i zaśpiewał.

 

Dwa światy, jedna sztuka

Wszyscy twórcy, którzy zaprezentowali się podczas piątkowego wieczoru, należą do koła literacko-poetyckiego „Twórcze Dusze”. Zrzeszenie artystów powstało zaledwie półtora miesiąca temu i stale się rozwija. - W naszym kole pięknie dopełniają się dwa światy ludzi starszych i młodych, pasjonatów poezji i prozy. Każdy z nich jest indywidualną jednostką z dużym dorobkiem artystycznym, adekwatnym do wieku – mówi ich opiekunka Marlena Owsiany-Jędrych.

Członkowie koła spotykają się regularnie w ostatni piątek miesiąca. A na co dzień tworzą wirtualną, zamkniętą grupę dyskusyjną. Na razie tworzy ją

11 osób. Wśród nich znajdują się nie tylko mieszkańcy powiatu ryckiego.

Udany przebieg piątkowego spotkania zachęcił organizatorów do kolejnych tego typu przedsięwzięć. - Na pewno jeszcze wystąpimy w różnych formach ekspresji - zapowiada M. Owsiany-Jędrych. Tymczasem uczestnicy koncentrują swoje wysiłki nad wspólnym projektem. - Chcemy w najbliższym czasie wydać zbiorowy tomik poezji ilustrowany grafikami. Znajdą się w nim autorskie projekty każdego z naszych artystów - zdradza opiekunka grupy.

Tomasz Kępka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
Jon 3, 1-10; Ps 51 (50), 3-4. 12-13. 18-19
Ewangelia:
Łk 11, 29-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR