27 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 21
24-30 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Wieczorek poetycki

20 września 2017 r.

Twórcze Dusze oczarowały publiczność


fot. TK

​Wierszowane utwory, fragmenty prozy i całość przeplatana dźwiękami pianina. Pierwszy wieczorek poetycki w Kwadracie Artystycznym w Rykach zgromadził dziesiątki wielbicieli kunsztu słowa i muzyki.

Zaproszonych gości witała klimatyczna scenografia. Na stoliku stały świece, a duża lampka oświetlała stylową sofę - miejsce recytacji. Choć zróżnicowanie wiekowe twórców było dość znaczne, nie przeszkadzało w stworzeniu ciepłej atmosfery. Jako pierwszy przed publicznością wystąpił Hubert Krawczak. Zanim przeczytał kilka wierszy, przedstawił namalowane przez siebie obrazy. Na jednym z nich znajdował się wizerunek konia. - To królewskie stworzenie. Jego urok i temperament orientu bardzo mnie ujmuje - opowiadał artysta. Gdy przeszedł do poezji, publiczność usłyszała m.in. specjalny wiersz poświęcony Rykom.

Bogatym dorobkiem pochwalili się seniorzy. Do tego grona należały panie: Ewa Domarecka, Janina Ostrzyżek i Marianna Rodak. Ich pełne liryzmu wiersze wychwalały piękno przyrody, a niejednokrotnie dotykały kwestii egzystencjalnych. Miłym zaskoczeniem był występ młodych, początkujących twórców. Choć niektórzy ukończyli dopiero 18 lat, ich utwory charakteryzowała duża dojrzałość. Z tej grupy wiekowej poezje recytowała Katarzyna Sprysak i Konrad Lubański. Natomiast Piotr Rodzoch i Nina Kowalska zdecydowali się przedstawić fragmenty własnych opowiadań. Spośród młodzieży największe owacje otrzymał K. Lubański. Chłopak nie tylko czytał wiersze, ale zagrał też na pianinie i zaśpiewał.

 

Dwa światy, jedna sztuka

Wszyscy twórcy, którzy zaprezentowali się podczas piątkowego wieczoru, należą do koła literacko-poetyckiego „Twórcze Dusze”. Zrzeszenie artystów powstało zaledwie półtora miesiąca temu i stale się rozwija. - W naszym kole pięknie dopełniają się dwa światy ludzi starszych i młodych, pasjonatów poezji i prozy. Każdy z nich jest indywidualną jednostką z dużym dorobkiem artystycznym, adekwatnym do wieku – mówi ich opiekunka Marlena Owsiany-Jędrych.

Członkowie koła spotykają się regularnie w ostatni piątek miesiąca. A na co dzień tworzą wirtualną, zamkniętą grupę dyskusyjną. Na razie tworzy ją

11 osób. Wśród nich znajdują się nie tylko mieszkańcy powiatu ryckiego.

Udany przebieg piątkowego spotkania zachęcił organizatorów do kolejnych tego typu przedsięwzięć. - Na pewno jeszcze wystąpimy w różnych formach ekspresji - zapowiada M. Owsiany-Jędrych. Tymczasem uczestnicy koncentrują swoje wysiłki nad wspólnym projektem. - Chcemy w najbliższym czasie wydać zbiorowy tomik poezji ilustrowany grafikami. Znajdą się w nim autorskie projekty każdego z naszych artystów - zdradza opiekunka grupy.

Tomasz Kępka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
W jednym miejscu
Jednego dnia w jednym miejscu spotkają się wszyscy, którzy chcą robić coś dla swojego otoczenia. Mowa o II Dniu Siedleckich Organizacji Pozarządowych, który odbędzie się 25 maja na pl. im. gen Sikorskiego.
więcej »
 

POLECAMY


Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Pwt 4, 32-34. 39-40; Ps 33 (32), 4-5. 6 i 9. 18-19. 20 i 22 ;
Rz 8, 14-17

Ewangelia:
Mt 28, 16-20

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR