15 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Amelia, Albert, Leopold

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Wieczorek poetycki

20 września 2017 r.

Twórcze Dusze oczarowały publiczność


fot. TK

​Wierszowane utwory, fragmenty prozy i całość przeplatana dźwiękami pianina. Pierwszy wieczorek poetycki w Kwadracie Artystycznym w Rykach zgromadził dziesiątki wielbicieli kunsztu słowa i muzyki.

Zaproszonych gości witała klimatyczna scenografia. Na stoliku stały świece, a duża lampka oświetlała stylową sofę - miejsce recytacji. Choć zróżnicowanie wiekowe twórców było dość znaczne, nie przeszkadzało w stworzeniu ciepłej atmosfery. Jako pierwszy przed publicznością wystąpił Hubert Krawczak. Zanim przeczytał kilka wierszy, przedstawił namalowane przez siebie obrazy. Na jednym z nich znajdował się wizerunek konia. - To królewskie stworzenie. Jego urok i temperament orientu bardzo mnie ujmuje - opowiadał artysta. Gdy przeszedł do poezji, publiczność usłyszała m.in. specjalny wiersz poświęcony Rykom.

Bogatym dorobkiem pochwalili się seniorzy. Do tego grona należały panie: Ewa Domarecka, Janina Ostrzyżek i Marianna Rodak. Ich pełne liryzmu wiersze wychwalały piękno przyrody, a niejednokrotnie dotykały kwestii egzystencjalnych. Miłym zaskoczeniem był występ młodych, początkujących twórców. Choć niektórzy ukończyli dopiero 18 lat, ich utwory charakteryzowała duża dojrzałość. Z tej grupy wiekowej poezje recytowała Katarzyna Sprysak i Konrad Lubański. Natomiast Piotr Rodzoch i Nina Kowalska zdecydowali się przedstawić fragmenty własnych opowiadań. Spośród młodzieży największe owacje otrzymał K. Lubański. Chłopak nie tylko czytał wiersze, ale zagrał też na pianinie i zaśpiewał.

 

Dwa światy, jedna sztuka

Wszyscy twórcy, którzy zaprezentowali się podczas piątkowego wieczoru, należą do koła literacko-poetyckiego „Twórcze Dusze”. Zrzeszenie artystów powstało zaledwie półtora miesiąca temu i stale się rozwija. - W naszym kole pięknie dopełniają się dwa światy ludzi starszych i młodych, pasjonatów poezji i prozy. Każdy z nich jest indywidualną jednostką z dużym dorobkiem artystycznym, adekwatnym do wieku – mówi ich opiekunka Marlena Owsiany-Jędrych.

Członkowie koła spotykają się regularnie w ostatni piątek miesiąca. A na co dzień tworzą wirtualną, zamkniętą grupę dyskusyjną. Na razie tworzy ją

11 osób. Wśród nich znajdują się nie tylko mieszkańcy powiatu ryckiego.

Udany przebieg piątkowego spotkania zachęcił organizatorów do kolejnych tego typu przedsięwzięć. - Na pewno jeszcze wystąpimy w różnych formach ekspresji - zapowiada M. Owsiany-Jędrych. Tymczasem uczestnicy koncentrują swoje wysiłki nad wspólnym projektem. - Chcemy w najbliższym czasie wydać zbiorowy tomik poezji ilustrowany grafikami. Znajdą się w nim autorskie projekty każdego z naszych artystów - zdradza opiekunka grupy.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR