19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Ocalając od zapomnienia

20 września 2017 r.

W rocznicę bitwy


fot. ARCHIWUM

Rekonstrukcja historyczna z wykorzystaniem pirotechniki, polowa Msza św., apel poległych i złożenie wieńców na cmentarzu wojennym żołnierzy września 1939 r., a także piknik historyczny „Wodynie 1939” - tak wyglądały obchody 78 rocznicy bitwy pod Wolą Wodyńską.

Zorganizowane 17 września w miejscowym parku uroczystości rozpoczęły się od prelekcji dr. hab. Jarosława Cabaja, dyrektora Instytutu Historycznego i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, który to objął patronat honorowy nad wydarzeniem. Profesor UPH wprowadził przybyłych gości w rys historyczny będący podwaliną wydarzeń mających miejsce w Polsce we wrześniu 1939 r.

Następnie w parku odbyła się rekonstrukcja historyczna z udziałem ponad 20 rekonstruktorów, pojazdów bojowych i z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych.

 

Apel poległych i salwa

Po uformowaniu kolumny na czele z orkiestrą dętą OSP w Stoczku Łukowskim i pocztami sztandarowymi zebrani ruszyli w uroczysty pochód na cmentarz wojenny w Woli Wodyńskiej. Kolejne punkty programu zapowiadał Janusz Eleryk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wodyniach koordynującego obchody.

Po przywitaniu przez wójta Wojciecha Klepackiego gości honorowych, tj.: radnego sejmiku województwa mazowieckiego Mariana Piłki, wicestarosty siedleckiego Michała Oknińskiego, por. Piotra Syczuka z siedleckiego garnizonu, dr. Rafała Dmowskiego reprezentującego UPH, Huberta Pasiaka - prezesa LGD Ziemi Siedleckiej, Urszuli Bartosiak z Instytutu Tradycji Narodowej - zgodnie z tradycją proboszcz ks. Krzysztof Buczyński odprawił polową Mszę św. w intencji ojczyzny.

Po Eucharystii Zbigniew Redosz - prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej odczytał apel poległych, po którym rozbrzmiała salwa honorowa wykonana przez grupę rekonstrukcyjną, a goście złożyli wieńce pod pomnikiem żołnierzy września.

 

Zachowanie miejsca pamięci

Po oficjalnych uroczystościach kolumna wróciła na teren parku na tradycyjną grochówkę, bigos i ciasto drożdżowe. Posiłki przygotowały dzieci i mieszkańcy z Woli Wodyńskiej w ramach projektu „Partnerstwa lokalne na rzecz rodziny”.

W ramach pikniku historycznego prezentowane były wystawy Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach-Wąsach, siedleckiego oddziału Polskiego Związku Spadochroniarzy oraz Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów. Dzieciom grupy rekonstrukcyjne z Bydgoszczy, Torunia, Końskich, Zduńskiej Woli i Skierniewic proponowały przejazdy wozem wojskowym, musztrę oraz możliwość zapoznania się z bronią z epoki II wojny światowej.

Tegoroczne obchody były wyjątkowe dzięki wsparciu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystości były jedynie elementem zadania polegającego na zachowaniu miejsca pamięci narodowej poprzez edukację i remont cmentarza wojennego. Na całość zadania gmina Wodynie pozyskała ponad 178 tys. zł, w ramach których zorganizowane zostały niedzielne obchody i wyremontowane będą kwatery na cmentarzu wojennym.


Bitwa pod Wolą Wodyńską to jedna z wielu tragicznie zakończonych potyczek kampanii wrześniowej. Na miejscowym cmentarzu - tuż obok krwawego pola bitwy - spoczywa 241 żołnierzy, którzy 14 września 1939 r. wpadli w niemiecką zasadzkę.

 

AW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR