21 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 7
15-21 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Ocalając od zapomnienia

20 września 2017 r.

W rocznicę bitwy


fot. ARCHIWUM

Rekonstrukcja historyczna z wykorzystaniem pirotechniki, polowa Msza św., apel poległych i złożenie wieńców na cmentarzu wojennym żołnierzy września 1939 r., a także piknik historyczny „Wodynie 1939” - tak wyglądały obchody 78 rocznicy bitwy pod Wolą Wodyńską.

Zorganizowane 17 września w miejscowym parku uroczystości rozpoczęły się od prelekcji dr. hab. Jarosława Cabaja, dyrektora Instytutu Historycznego i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, który to objął patronat honorowy nad wydarzeniem. Profesor UPH wprowadził przybyłych gości w rys historyczny będący podwaliną wydarzeń mających miejsce w Polsce we wrześniu 1939 r.

Następnie w parku odbyła się rekonstrukcja historyczna z udziałem ponad 20 rekonstruktorów, pojazdów bojowych i z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych.

 

Apel poległych i salwa

Po uformowaniu kolumny na czele z orkiestrą dętą OSP w Stoczku Łukowskim i pocztami sztandarowymi zebrani ruszyli w uroczysty pochód na cmentarz wojenny w Woli Wodyńskiej. Kolejne punkty programu zapowiadał Janusz Eleryk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wodyniach koordynującego obchody.

Po przywitaniu przez wójta Wojciecha Klepackiego gości honorowych, tj.: radnego sejmiku województwa mazowieckiego Mariana Piłki, wicestarosty siedleckiego Michała Oknińskiego, por. Piotra Syczuka z siedleckiego garnizonu, dr. Rafała Dmowskiego reprezentującego UPH, Huberta Pasiaka - prezesa LGD Ziemi Siedleckiej, Urszuli Bartosiak z Instytutu Tradycji Narodowej - zgodnie z tradycją proboszcz ks. Krzysztof Buczyński odprawił polową Mszę św. w intencji ojczyzny.

Po Eucharystii Zbigniew Redosz - prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej odczytał apel poległych, po którym rozbrzmiała salwa honorowa wykonana przez grupę rekonstrukcyjną, a goście złożyli wieńce pod pomnikiem żołnierzy września.

 

Zachowanie miejsca pamięci

Po oficjalnych uroczystościach kolumna wróciła na teren parku na tradycyjną grochówkę, bigos i ciasto drożdżowe. Posiłki przygotowały dzieci i mieszkańcy z Woli Wodyńskiej w ramach projektu „Partnerstwa lokalne na rzecz rodziny”.

W ramach pikniku historycznego prezentowane były wystawy Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach-Wąsach, siedleckiego oddziału Polskiego Związku Spadochroniarzy oraz Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów. Dzieciom grupy rekonstrukcyjne z Bydgoszczy, Torunia, Końskich, Zduńskiej Woli i Skierniewic proponowały przejazdy wozem wojskowym, musztrę oraz możliwość zapoznania się z bronią z epoki II wojny światowej.

Tegoroczne obchody były wyjątkowe dzięki wsparciu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystości były jedynie elementem zadania polegającego na zachowaniu miejsca pamięci narodowej poprzez edukację i remont cmentarza wojennego. Na całość zadania gmina Wodynie pozyskała ponad 178 tys. zł, w ramach których zorganizowane zostały niedzielne obchody i wyremontowane będą kwatery na cmentarzu wojennym.


Bitwa pod Wolą Wodyńską to jedna z wielu tragicznie zakończonych potyczek kampanii wrześniowej. Na miejscowym cmentarzu - tuż obok krwawego pola bitwy - spoczywa 241 żołnierzy, którzy 14 września 1939 r. wpadli w niemiecką zasadzkę.

 

AW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
Jon 3, 1-10; Ps 51 (50), 3-4. 12-13. 18-19
Ewangelia:
Łk 11, 29-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR