27 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 21
24-30 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Ocalając od zapomnienia

20 września 2017 r.

W rocznicę bitwy


fot. ARCHIWUM

Rekonstrukcja historyczna z wykorzystaniem pirotechniki, polowa Msza św., apel poległych i złożenie wieńców na cmentarzu wojennym żołnierzy września 1939 r., a także piknik historyczny „Wodynie 1939” - tak wyglądały obchody 78 rocznicy bitwy pod Wolą Wodyńską.

Zorganizowane 17 września w miejscowym parku uroczystości rozpoczęły się od prelekcji dr. hab. Jarosława Cabaja, dyrektora Instytutu Historycznego i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, który to objął patronat honorowy nad wydarzeniem. Profesor UPH wprowadził przybyłych gości w rys historyczny będący podwaliną wydarzeń mających miejsce w Polsce we wrześniu 1939 r.

Następnie w parku odbyła się rekonstrukcja historyczna z udziałem ponad 20 rekonstruktorów, pojazdów bojowych i z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych.

 

Apel poległych i salwa

Po uformowaniu kolumny na czele z orkiestrą dętą OSP w Stoczku Łukowskim i pocztami sztandarowymi zebrani ruszyli w uroczysty pochód na cmentarz wojenny w Woli Wodyńskiej. Kolejne punkty programu zapowiadał Janusz Eleryk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wodyniach koordynującego obchody.

Po przywitaniu przez wójta Wojciecha Klepackiego gości honorowych, tj.: radnego sejmiku województwa mazowieckiego Mariana Piłki, wicestarosty siedleckiego Michała Oknińskiego, por. Piotra Syczuka z siedleckiego garnizonu, dr. Rafała Dmowskiego reprezentującego UPH, Huberta Pasiaka - prezesa LGD Ziemi Siedleckiej, Urszuli Bartosiak z Instytutu Tradycji Narodowej - zgodnie z tradycją proboszcz ks. Krzysztof Buczyński odprawił polową Mszę św. w intencji ojczyzny.

Po Eucharystii Zbigniew Redosz - prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej odczytał apel poległych, po którym rozbrzmiała salwa honorowa wykonana przez grupę rekonstrukcyjną, a goście złożyli wieńce pod pomnikiem żołnierzy września.

 

Zachowanie miejsca pamięci

Po oficjalnych uroczystościach kolumna wróciła na teren parku na tradycyjną grochówkę, bigos i ciasto drożdżowe. Posiłki przygotowały dzieci i mieszkańcy z Woli Wodyńskiej w ramach projektu „Partnerstwa lokalne na rzecz rodziny”.

W ramach pikniku historycznego prezentowane były wystawy Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach-Wąsach, siedleckiego oddziału Polskiego Związku Spadochroniarzy oraz Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów. Dzieciom grupy rekonstrukcyjne z Bydgoszczy, Torunia, Końskich, Zduńskiej Woli i Skierniewic proponowały przejazdy wozem wojskowym, musztrę oraz możliwość zapoznania się z bronią z epoki II wojny światowej.

Tegoroczne obchody były wyjątkowe dzięki wsparciu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystości były jedynie elementem zadania polegającego na zachowaniu miejsca pamięci narodowej poprzez edukację i remont cmentarza wojennego. Na całość zadania gmina Wodynie pozyskała ponad 178 tys. zł, w ramach których zorganizowane zostały niedzielne obchody i wyremontowane będą kwatery na cmentarzu wojennym.


Bitwa pod Wolą Wodyńską to jedna z wielu tragicznie zakończonych potyczek kampanii wrześniowej. Na miejscowym cmentarzu - tuż obok krwawego pola bitwy - spoczywa 241 żołnierzy, którzy 14 września 1939 r. wpadli w niemiecką zasadzkę.

 

AW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
W jednym miejscu
Jednego dnia w jednym miejscu spotkają się wszyscy, którzy chcą robić coś dla swojego otoczenia. Mowa o II Dniu Siedleckich Organizacji Pozarządowych, który odbędzie się 25 maja na pl. im. gen Sikorskiego.
więcej »
 

POLECAMY


Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Pwt 4, 32-34. 39-40; Ps 33 (32), 4-5. 6 i 9. 18-19. 20 i 22 ;
Rz 8, 14-17

Ewangelia:
Mt 28, 16-20

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR