15 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Amelia, Albert, Leopold

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Ocalając od zapomnienia

20 września 2017 r.

W rocznicę bitwy


fot. ARCHIWUM

Rekonstrukcja historyczna z wykorzystaniem pirotechniki, polowa Msza św., apel poległych i złożenie wieńców na cmentarzu wojennym żołnierzy września 1939 r., a także piknik historyczny „Wodynie 1939” - tak wyglądały obchody 78 rocznicy bitwy pod Wolą Wodyńską.

Zorganizowane 17 września w miejscowym parku uroczystości rozpoczęły się od prelekcji dr. hab. Jarosława Cabaja, dyrektora Instytutu Historycznego i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, który to objął patronat honorowy nad wydarzeniem. Profesor UPH wprowadził przybyłych gości w rys historyczny będący podwaliną wydarzeń mających miejsce w Polsce we wrześniu 1939 r.

Następnie w parku odbyła się rekonstrukcja historyczna z udziałem ponad 20 rekonstruktorów, pojazdów bojowych i z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych.

 

Apel poległych i salwa

Po uformowaniu kolumny na czele z orkiestrą dętą OSP w Stoczku Łukowskim i pocztami sztandarowymi zebrani ruszyli w uroczysty pochód na cmentarz wojenny w Woli Wodyńskiej. Kolejne punkty programu zapowiadał Janusz Eleryk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wodyniach koordynującego obchody.

Po przywitaniu przez wójta Wojciecha Klepackiego gości honorowych, tj.: radnego sejmiku województwa mazowieckiego Mariana Piłki, wicestarosty siedleckiego Michała Oknińskiego, por. Piotra Syczuka z siedleckiego garnizonu, dr. Rafała Dmowskiego reprezentującego UPH, Huberta Pasiaka - prezesa LGD Ziemi Siedleckiej, Urszuli Bartosiak z Instytutu Tradycji Narodowej - zgodnie z tradycją proboszcz ks. Krzysztof Buczyński odprawił polową Mszę św. w intencji ojczyzny.

Po Eucharystii Zbigniew Redosz - prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej odczytał apel poległych, po którym rozbrzmiała salwa honorowa wykonana przez grupę rekonstrukcyjną, a goście złożyli wieńce pod pomnikiem żołnierzy września.

 

Zachowanie miejsca pamięci

Po oficjalnych uroczystościach kolumna wróciła na teren parku na tradycyjną grochówkę, bigos i ciasto drożdżowe. Posiłki przygotowały dzieci i mieszkańcy z Woli Wodyńskiej w ramach projektu „Partnerstwa lokalne na rzecz rodziny”.

W ramach pikniku historycznego prezentowane były wystawy Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach-Wąsach, siedleckiego oddziału Polskiego Związku Spadochroniarzy oraz Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów. Dzieciom grupy rekonstrukcyjne z Bydgoszczy, Torunia, Końskich, Zduńskiej Woli i Skierniewic proponowały przejazdy wozem wojskowym, musztrę oraz możliwość zapoznania się z bronią z epoki II wojny światowej.

Tegoroczne obchody były wyjątkowe dzięki wsparciu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystości były jedynie elementem zadania polegającego na zachowaniu miejsca pamięci narodowej poprzez edukację i remont cmentarza wojennego. Na całość zadania gmina Wodynie pozyskała ponad 178 tys. zł, w ramach których zorganizowane zostały niedzielne obchody i wyremontowane będą kwatery na cmentarzu wojennym.


Bitwa pod Wolą Wodyńską to jedna z wielu tragicznie zakończonych potyczek kampanii wrześniowej. Na miejscowym cmentarzu - tuż obok krwawego pola bitwy - spoczywa 241 żołnierzy, którzy 14 września 1939 r. wpadli w niemiecką zasadzkę.

 

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR