25 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Miasto trzech kultur

27 września 2017 r.

Tradycja i współczesność


fot. JS

Zakończył się Festiwal III Kultur, który rozbrzmiewał w mieście od 22 do 24 września. Pozostały pamiątki, wspomnienia i wystawy, które można oglądać w budynkach Muzeum - Zespołu Synagogalnego.

- Ta impreza nie tylko odzwierciedla i przypomina historię Włodawy, ale również uczy tolerancji, dialogu, zrozumienia i otwartości - podkreślił podczas otwarcia festiwalu starosta włodawski Andrzej Romańczuk. Natomiast Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum - Zespołu Synagogalnego, podziękowała włodawskiej rodzinie Brzozowskich, której przodkowie przechowali i udostępnili należącą do gminy wyznaniowej świętą księgę Tory. Przekazał ją prof. Józef Fert. Podczas uroczystego rozpoczęcia imprezy dyplom z podziękowaniem odebrały przedstawicielki familii Brzozowskich.

- Chciałabym zainaugurować akcję wielkich powrotów: związanych z miastem różnych przedmiotów i wspomnień - powiedziała A. Lewczuk vel Leoniuk. - Nie muszą to być cenne znaleziska, ale proszę się z nami podzielić - dodała.

 

Filmy, wernisaże spektakle

Pierwszy dzień festiwalu to spotkanie z filmem, wernisaże, spektakle teatralne dla dzieci i młodzieży, warsztaty tańca oraz koncerty. Poświęcony kulturze żydowskiej piątek był czasem przypominania obecności Żydów we Włodawie. Zachowane budynki synagogalne stały się na czas festiwalu miejscem spotkań międzyreligijnych i międzykulturowych. Z myślą o dzieciach przygotowano przedstawienie na podstawie książek Iwony Chmielewskiej, Janusza Korczaka i Joanny Olczak-Ronikier w wykonaniu grupy Studnia O. Młodzież miała okazję nauczyć się tańców izraelskich, które prowadziła Marzena Dudziuk-Koluch z Grupy Tańca Izraelaskiego „Kachol”. Był koncert muzyki Żydów sefardyjskich w wykonaniu zespołu El Saffron, a wieczorem - recital Renaty Przemyk, która przypomniała repertuar Leonarda Cohena, oraz koncert muzyki neoklezmerskiej Bum Bum Orkestar.

 

Ośrodek kalwinizmu

Utrwaloną przez lata formułę festiwalu nieco zmieniono, organizując w klasztorze oo. paulinów konferencję naukową, podczas której przypomniano, iż Włodawa było ośrodkiem kalwińskim. Otwierając spotkanie, o. Dariusz Cichor, przeor oo. paulinów, mówił, że tematyka ta została podjęta, ponieważ wspólnota kościoła reformowanego odcisnęła piętno w historii miasta. W sympozjum wzięli udział: dr hab. Leszek Wierzbicki, dr hab. Dariusz Kupisz, prof. Henryk Gmiterek oraz prof. Dariusz Chemperek. Kwestie kalwinizmu przybliżała również wystawa „Kaznodzieja z Włodawy - Andrzej Węgierski jako minister zboru kalwińskiego we Włodawie”. Na ekspozycję złożyły się m.in. kazania Węgierskiego, który zasłużył się również jako organizator synodów we Włodawie.

Ważnym wydarzeniem kulturalnym tego dnia było oratorium Roberta Grudnia z udziałem aktora Macieja Zakościelnego i Orkiestry 966 ph. „Włodawa wielu kultur na tle chrześcijańskich dziejów Polski”.

 

Muzyczna uczta

W sobotę, którą poświęcono prawosławiu, odbyła się promocja książki „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” autorstwa Anety Prymaki. W swojej publikacji autorka poruszyła kwestię uchodźców w czasach I wojny światowej w Imperium Rosyjskim. Z kolei otwarta tego dnia wystawa fotografii otworkowej o. Sofroniusza z Monasteru św. Onufrego z Jabłecznej pt. „Prawosławie przez dziurkę” przybliżyła codzienne życie mnichów.

Wieczorem natomiast rozbrzmiewały muzyka cerkiewna w wykonaniu chóru Oktoich z Wrocławia i XVI-wieczne utwory Cypriana Bazylika, a także klezmerskie melodie. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję w murach synagogi posłuchać zespołu Kroke, który wystąpił z wybitnym izraelskim perkusistą Zoharem Fresco. Z kolei na koncertową noc bardów do Czworoboku, zaprosił dyrygent Janusz Kasprowicz oraz wykonawcy: Artur Barciś, Antoni Muracki, Evgen Malinovski, Paweł Orkisz oraz muzycy z Projektu Volodia. Spektakl muzyczny, który przypomniał twórczość Wysockiego i Okudżawy, został przyjęty owacjami.

W niedzielę - dzień poświęcony kulturze katolików - w kościele oo. paulinów odbyła się festiwalowa katecheza muzyczna w wykonaniu zespołu Dzieci z Brodą. Zaśpiewał także Jasnogórski Chór Chłopięco - Męski „Pueri Claromontani”. Natomiast w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego oprawę muzyczną wieczornej Mszy św. przygotował chór Fletnia Pana oraz grający na organach Stanisław Diwiszek. Dzień zakończył się koncertem gospel grupy Sound‘n’grace.

 

Wszystkimi zmysłami

Festiwal III Kultur to także jarmark oraz - realizowany w tym roku - projekt „Miasto z duszą”, czyli wydarzenia artystyczne i edukacyjne na Szlaku Trzech Kultur wiodącym od Muzeum - Zespołu Synagogalnego, przez cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, do kościoła pw. św. Ludwika oraz Czworoboku.

- Ta impreza to okazja do poznania innych kultur, spotkań z ludźmi i pogłębiania artystycznych pasji - mówi lokalna poetka i śpiewaczka Teresa Ciodyk. - Próbuję też chleby, ciasta, miody. Jednym słowem - chłonę festiwal wszystkimi zmysłami. Co roku z tej okazji zapraszam też do Włodawy znajomych i rodzinę, przekazując mojej 17-letniej wnuczce Kasi, by szanowała inne kultury. Do dziś pamiętam ostatnią Żydówkę, która mieszkała przy ulicy Kraszewskiego. Miała na imię Sara. Poświęciłam jej jedną z moich publikacji - dodaje.

Stoisko z potrawami łączącymi elementy tradycji kulinarnych narodów zamieszkujących niegdyś Włodawę i okolicę wystawiło Koło Gospodyń Miejskich Zosie Samosie. - Potrawy żydowskie gotował z nami student z Warszawy, który odnalazł naszą stronę w internecie i chciał podzielić się swoją pasją do żydowskich potraw - mówi Elżbieta Wołoszun, przewodnicząca koła. - Na pierwszy dzień festiwalu przygotowaliśmy czulent, krupnik po żydowsku, kugel, tatar ze śledzia i m.in. placki ziemniaczane z kawiorem, czyli z posiekaną wątróbką drobiową. Drugiego dnia zaproponowałyśmy parowane ziemniaki i placki ziemniaczane po ukraińsku. Receptury wyszukała w źródłach słowiańskich nasza członkini Renata Holaczuk. Natomiast trzeciego dnia zaserwowałyśmy kuchnie polską, m.in. grochówkę i bigos. Okazuje się, że kuchnia kresowa bardzo przypadła do gustu osobom, które przyjechały na festiwal do Włodawy np. z Warszawy - podkreśla.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Rdz 22, 1-2. 9-13. 15-18; Ps 116B (115), 10 i 15. 16-17. 18-19 ;
Rz 8, 31b-34

Ewangelia:
Mk 9, 2-10

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR