23 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

VI Ogólnopolski Festiwal Teatrów

27 września 2017 r.

Na scenie i wysokim poziomie


fot. ARCHIWUM

Dziesięć spektakli konkursowych oraz wiele imprez i koncertów towarzyszących - to zapowiedź startującego w październiku na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce VI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów „Sztuka plus Komercja”.

Tegoroczna edycja potrwa aż do lutego przyszłego roku. - Przedłużyliśmy festiwal o dwa miesiące, dlatego że mamy tyle wspaniałych ofert i spektakli, które warto zobaczyć - wyjaśniła Iwona Maria Orzełowska, wicedyrektor Centrum Kultury i Sztuki, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 września. - Zrobiliśmy to również z powodów praktycznych - dodał Waldemar Koperkiewicz, dyrektor CKIS. - Docierały do nas ubolewania, że jeśli są trzy spektakle w miesiącu z niemałymi cenami biletów, to trzeba czasami z któregoś zrezygnować, co jest bolesne dla naszych wiernych widzów.

Przedłużyliśmy więc festiwal, żeby finanse się rozłożyły i portfele czasem odpoczęły - tłumaczył W. Koperkiewicz. Jednocześnie zaznaczył, że wraz z kolejnymi edycjami rośnie poziom artystyczny spektakli. - Przez pięć lat publiczność tak zżyła się z teatrem i razem z nami wyedukowała, że teraz nie idzie już na takie lekkie muzy, jakie miały wzięcie na początku festiwalu. Widownia sama zwraca nam uwagę, co warto obejrzeć i jaki teatr zaprosić. Dyktuje i podpowiada repertuar - zwrócił uwagę dyrektor CKiS.

 

Tworzone z pasji i miłości

Patronem artystycznym tegorocznej edycji festiwalu został aktor Dariusz Kordek. - Ze spektaklami po Polsce jeżdżę od ponad 20 kilku lat, właściwie odkąd zacząłem swoją drogę życiową jako aktor - przyznał. - Z mojej wiedzy wynika, że w tej chwili „podróżujących” po Polsce przedstawień jest ponad 100. Mam nadzieję, że w tym roku zobaczymy odsłonę świetnych spektakli. Festiwal fantastycznie się rozwija, pojawiają się coraz znamienitsze wydarzenia artystyczne. Żałuję ogromnie, iż nie będę mógł obejrzeć wszystkich przedstawień konkursowych. My, aktorzy, dużo gramy, a mało oglądamy - stwierdził aktor.

D. Kordka widzowie będą mogli zobaczyć 26 stycznia w musicalu „Bodo”. - Z tego, co wiem, „Bodo” to jedyny „podróżujący” po Polsce musical. To rozbudowany monodram z tańcem i śpiewem. Ponieważ bierze udział w konkursie, proszę trzymać za niego i za mnie kciuki - zachęcał aktor.

 

Z pełną widownią

Jak zaznaczył Wojciech Słupski z Agencji Artystycznej Open Teatr, zgłoszeń teatrów, które chciały zagrać w Siedlcach, było bardzo dużo. - W programie tegorocznego festiwalu w większości znalazły się premiery - podkreślił. - Siedlce stały się na ścianie wschodniej miejscem, gdzie ludzie chcą przyjeżdżać. I my naprawdę tych ludzi mamy. Wiem, że w np. w Białymstoku, ogromnym mieście, bardzo dużo spektakli zostaje odwoływanych. U nas od lat są pełne widownie - zwrócił uwagę W. Słupski.

Największy w regionie festiwal teatralny zainauguruje 12 października przedstawienie „Ludzie inteligentni” w reżyserii Olafa Lubaszenki. Zobaczymy w nim znanych aktorów, m.in.: Magdalenę Boczarską, Izabelę Kunę, Magdalenę Stużyńską, Rafała Królikowskiego, Bartłomieja Topę i w jednej z ról - reżysera. Gospodarzy, czyli Scenę Teatralną Miasta Siedlce, będą reprezentowały komedia „Cudowna terapia” w wykonaniu Teatru ES (27 października, 19.00) i „Cztery pory roku życia...” Caro Dance (30 listopada, 19.00). Siedlecka publiczność będzie miała także okazję zobaczyć takie tytuły, jak: „SPA czyli Salon Ponętnych Alternatyw” Teatru Kamienica, „Skok w bok” Teatru Capitol, czy „Arszenik i stare koronki” Teatru Dramatycznego w Płocku. Na wszystkie spektakle można już kupować bilety.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Ez 18, 21-28; Ps 130 (129), 1b-2. 3-4. 5-7a. 7b-8
Ewangelia:
Mt 5, 20-26

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR