21 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Pogoda: Siedlce

Numer 20
17-23 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

VI Ogólnopolski Festiwal Teatrów

27 września 2017 r.

Na scenie i wysokim poziomie


fot. ARCHIWUM

Dziesięć spektakli konkursowych oraz wiele imprez i koncertów towarzyszących - to zapowiedź startującego w październiku na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce VI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów „Sztuka plus Komercja”.

Tegoroczna edycja potrwa aż do lutego przyszłego roku. - Przedłużyliśmy festiwal o dwa miesiące, dlatego że mamy tyle wspaniałych ofert i spektakli, które warto zobaczyć - wyjaśniła Iwona Maria Orzełowska, wicedyrektor Centrum Kultury i Sztuki, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 września. - Zrobiliśmy to również z powodów praktycznych - dodał Waldemar Koperkiewicz, dyrektor CKIS. - Docierały do nas ubolewania, że jeśli są trzy spektakle w miesiącu z niemałymi cenami biletów, to trzeba czasami z któregoś zrezygnować, co jest bolesne dla naszych wiernych widzów.

Przedłużyliśmy więc festiwal, żeby finanse się rozłożyły i portfele czasem odpoczęły - tłumaczył W. Koperkiewicz. Jednocześnie zaznaczył, że wraz z kolejnymi edycjami rośnie poziom artystyczny spektakli. - Przez pięć lat publiczność tak zżyła się z teatrem i razem z nami wyedukowała, że teraz nie idzie już na takie lekkie muzy, jakie miały wzięcie na początku festiwalu. Widownia sama zwraca nam uwagę, co warto obejrzeć i jaki teatr zaprosić. Dyktuje i podpowiada repertuar - zwrócił uwagę dyrektor CKiS.

 

Tworzone z pasji i miłości

Patronem artystycznym tegorocznej edycji festiwalu został aktor Dariusz Kordek. - Ze spektaklami po Polsce jeżdżę od ponad 20 kilku lat, właściwie odkąd zacząłem swoją drogę życiową jako aktor - przyznał. - Z mojej wiedzy wynika, że w tej chwili „podróżujących” po Polsce przedstawień jest ponad 100. Mam nadzieję, że w tym roku zobaczymy odsłonę świetnych spektakli. Festiwal fantastycznie się rozwija, pojawiają się coraz znamienitsze wydarzenia artystyczne. Żałuję ogromnie, iż nie będę mógł obejrzeć wszystkich przedstawień konkursowych. My, aktorzy, dużo gramy, a mało oglądamy - stwierdził aktor.

D. Kordka widzowie będą mogli zobaczyć 26 stycznia w musicalu „Bodo”. - Z tego, co wiem, „Bodo” to jedyny „podróżujący” po Polsce musical. To rozbudowany monodram z tańcem i śpiewem. Ponieważ bierze udział w konkursie, proszę trzymać za niego i za mnie kciuki - zachęcał aktor.

 

Z pełną widownią

Jak zaznaczył Wojciech Słupski z Agencji Artystycznej Open Teatr, zgłoszeń teatrów, które chciały zagrać w Siedlcach, było bardzo dużo. - W programie tegorocznego festiwalu w większości znalazły się premiery - podkreślił. - Siedlce stały się na ścianie wschodniej miejscem, gdzie ludzie chcą przyjeżdżać. I my naprawdę tych ludzi mamy. Wiem, że w np. w Białymstoku, ogromnym mieście, bardzo dużo spektakli zostaje odwoływanych. U nas od lat są pełne widownie - zwrócił uwagę W. Słupski.

Największy w regionie festiwal teatralny zainauguruje 12 października przedstawienie „Ludzie inteligentni” w reżyserii Olafa Lubaszenki. Zobaczymy w nim znanych aktorów, m.in.: Magdalenę Boczarską, Izabelę Kunę, Magdalenę Stużyńską, Rafała Królikowskiego, Bartłomieja Topę i w jednej z ról - reżysera. Gospodarzy, czyli Scenę Teatralną Miasta Siedlce, będą reprezentowały komedia „Cudowna terapia” w wykonaniu Teatru ES (27 października, 19.00) i „Cztery pory roku życia...” Caro Dance (30 listopada, 19.00). Siedlecka publiczność będzie miała także okazję zobaczyć takie tytuły, jak: „SPA czyli Salon Ponętnych Alternatyw” Teatru Kamienica, „Skok w bok” Teatru Capitol, czy „Arszenik i stare koronki” Teatru Dramatycznego w Płocku. Na wszystkie spektakle można już kupować bilety.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
 

POLECAMY


Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
Rdz 3, 9-15. 20; Ps 87, 1-3. 5-6
Ewangelia:
J 2, 1-11 albo J 19, 25-27 albo Łk 1, 26-38

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR