20 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

VI Ogólnopolski Festiwal Teatrów

27 września 2017 r.

Na scenie i wysokim poziomie


fot. ARCHIWUM

Dziesięć spektakli konkursowych oraz wiele imprez i koncertów towarzyszących - to zapowiedź startującego w październiku na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce VI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów „Sztuka plus Komercja”.

Tegoroczna edycja potrwa aż do lutego przyszłego roku. - Przedłużyliśmy festiwal o dwa miesiące, dlatego że mamy tyle wspaniałych ofert i spektakli, które warto zobaczyć - wyjaśniła Iwona Maria Orzełowska, wicedyrektor Centrum Kultury i Sztuki, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 września. - Zrobiliśmy to również z powodów praktycznych - dodał Waldemar Koperkiewicz, dyrektor CKIS. - Docierały do nas ubolewania, że jeśli są trzy spektakle w miesiącu z niemałymi cenami biletów, to trzeba czasami z któregoś zrezygnować, co jest bolesne dla naszych wiernych widzów.

Przedłużyliśmy więc festiwal, żeby finanse się rozłożyły i portfele czasem odpoczęły - tłumaczył W. Koperkiewicz. Jednocześnie zaznaczył, że wraz z kolejnymi edycjami rośnie poziom artystyczny spektakli. - Przez pięć lat publiczność tak zżyła się z teatrem i razem z nami wyedukowała, że teraz nie idzie już na takie lekkie muzy, jakie miały wzięcie na początku festiwalu. Widownia sama zwraca nam uwagę, co warto obejrzeć i jaki teatr zaprosić. Dyktuje i podpowiada repertuar - zwrócił uwagę dyrektor CKiS.

 

Tworzone z pasji i miłości

Patronem artystycznym tegorocznej edycji festiwalu został aktor Dariusz Kordek. - Ze spektaklami po Polsce jeżdżę od ponad 20 kilku lat, właściwie odkąd zacząłem swoją drogę życiową jako aktor - przyznał. - Z mojej wiedzy wynika, że w tej chwili „podróżujących” po Polsce przedstawień jest ponad 100. Mam nadzieję, że w tym roku zobaczymy odsłonę świetnych spektakli. Festiwal fantastycznie się rozwija, pojawiają się coraz znamienitsze wydarzenia artystyczne. Żałuję ogromnie, iż nie będę mógł obejrzeć wszystkich przedstawień konkursowych. My, aktorzy, dużo gramy, a mało oglądamy - stwierdził aktor.

D. Kordka widzowie będą mogli zobaczyć 26 stycznia w musicalu „Bodo”. - Z tego, co wiem, „Bodo” to jedyny „podróżujący” po Polsce musical. To rozbudowany monodram z tańcem i śpiewem. Ponieważ bierze udział w konkursie, proszę trzymać za niego i za mnie kciuki - zachęcał aktor.

 

Z pełną widownią

Jak zaznaczył Wojciech Słupski z Agencji Artystycznej Open Teatr, zgłoszeń teatrów, które chciały zagrać w Siedlcach, było bardzo dużo. - W programie tegorocznego festiwalu w większości znalazły się premiery - podkreślił. - Siedlce stały się na ścianie wschodniej miejscem, gdzie ludzie chcą przyjeżdżać. I my naprawdę tych ludzi mamy. Wiem, że w np. w Białymstoku, ogromnym mieście, bardzo dużo spektakli zostaje odwoływanych. U nas od lat są pełne widownie - zwrócił uwagę W. Słupski.

Największy w regionie festiwal teatralny zainauguruje 12 października przedstawienie „Ludzie inteligentni” w reżyserii Olafa Lubaszenki. Zobaczymy w nim znanych aktorów, m.in.: Magdalenę Boczarską, Izabelę Kunę, Magdalenę Stużyńską, Rafała Królikowskiego, Bartłomieja Topę i w jednej z ról - reżysera. Gospodarzy, czyli Scenę Teatralną Miasta Siedlce, będą reprezentowały komedia „Cudowna terapia” w wykonaniu Teatru ES (27 października, 19.00) i „Cztery pory roku życia...” Caro Dance (30 listopada, 19.00). Siedlecka publiczność będzie miała także okazję zobaczyć takie tytuły, jak: „SPA czyli Salon Ponętnych Alternatyw” Teatru Kamienica, „Skok w bok” Teatru Capitol, czy „Arszenik i stare koronki” Teatru Dramatycznego w Płocku. Na wszystkie spektakle można już kupować bilety.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 24, 15-24; Pwt 32, 18-19. 20. 21 ;
Mt 19, 16-22

Ewangelia:
Mt 19, 16-22

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR