22 marca 2018 r. Imieniny obchodzą: Bogusław, Katarzyna, Oktawian

Pogoda: Siedlce

Numer 12
22-28 marca 2018r.

menu

NEWS

24 marca zostanie rozpoczęty proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny bp. Ignacego Świrskiego. Uroczystość przypada w 50 rocznicę śmierci biskupa siedleckiego.

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Pogrzeb dzieci nienarodzonych

10 października 2017 r.

Dzień Dziecka Utraconego

18 października będzie miał miejsce pogrzeb dzieci utraconych w wyniku poronienia.

Poprzedzi go Msza św. w intencji rodziców, o pocieszenie dla nich, sprawowana o 12.00 w katedrze pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka.

Dzień Dziecka Utraconego obchodzony w Polsce od 2004 r. - ustanowiony z inicjatywy osieroconych rodziców, jest przeżywany jako dzień wspólnoty w cierpieniu, a zarazem - w nadziei.

- Miłosierdzie Boże obejmuje wszystkich, także te dzieci zmarłe bez chrztu. Miłosierny Bóg utula też ból osieroconych rodziców i spieszy z pocieszeniem - podkreśla ks. kan. dr Tomasz Czarnocki, dodając, że październik jest szczególną okazją, by poprzez modlitwę i pogrzeby dzieci utraconych mówić o potrzebie towarzyszenia i pomocy rodzicom po stracie, przypominać o konieczności należnego im szacunku w bolesnych momentach ich życia, ale także respektowania ich praw.

Każdy rodzic, którego dziecko zmarło przedwcześnie, ma - na równi z innymi - prawo do pochowania go w swoim rodzinnym grobie, albo specjalnie do tego celu wybudowanym. - Inicjatywa zbiorowego pogrzebu dzieci utraconych w wyniku poronienia stwarza taką okazję w sytuacjach, gdy z jakichś szczególnych względów rodzice nie mają możliwości dokonania pogrzebu swojego dziecka we własnym zakresie - wyjaśnia ks. T. Czarnocki. Od 2009 r. na cmentarzu janowskim w Siedlcach istnieje grób, w którym składane są ciała zmarłych dzieci.


Od strony prawnej należy podkreślić, że szpital powinien wydać rodzicom zwłoki ich utraconego dziecka celem pochówku łącznie z dokumentacją. Jest to możliwe nawet w sytuacjach, jeśli poronienie nastąpiło na bardzo wczesnym etapie rozwoju w łonie matki. Personel szpitala powinien poinformować rodziców o możliwości dokonania pogrzebu ich dziecka. By pochować przedwcześnie zmarłe dziecko, niezbędna jest „karta martwego urodzenia sporządzona przez szpital w której określona jest płeć dziecka (we wczesnej ciąży określenie płci dziecka możliwe jest dzięki badaniu genetycznemu płci - ministerstwo zdrowia obecnie wycofało się z interpretacji o uprawdopodobnieniu płci).

Stanowi to podstawę dla USC do wystawienia aktu urodzenia dziecka z adnotacją: „urodziło się martwo”. Taki akt urodzenia zastępuje akt zgonu, którego w takim przypadku już się nie sporządza. Dokument ten stanowi podstawę do ubiegania się o urlop macierzyński przez kobietę z racji poronienia. Oczywiście prawo to przysługuje w zależności od nawiązanych stosunków pracy lub podlegania ubezpieczeniom z innego tytułu. Ponadto akt urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu, razem z dokumentami o poniesionych kosztach pogrzebu oraz z dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń, stanowi podstawę do ubiegania się w ZUS o zasiłek pogrzebowy i inne świadczenia.

Jest też możliwe pochowanie ciała dziecka bez potrzeby określania płci i rejestracji dziecka w USC. Szpital wydaje w tym celu kartę zgonu, która stanowi podstawę do pochówku na cmentarzu; wówczas nie przysługują jednak świadczenia, o których mowa powyżej.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z miłości do sztuki


Od 16 marca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej można oglądać wystawę „Z miłości do sztuki”. Eksponaty pochodzą z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Oddali hołd niezłomnym


Apele pamięci, marsze, składanie wieńców, wystawy, prelekcje, biegi - tak mieszkańcy regionu obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Kapelan wyklętych
W piątek 2 marca na ekrany kin wszedł film „Gurgacz. Kapelan Niezłomnych”. To filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski.
więcej »
Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego
W sobotę 24 marca, o 19.00, w siedleckiej katedrze odbędzie się koncert Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego.
więcej »
Niedziela Palmowa w Mordach
W niedzielę 25 marca, o 15.00, odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami miasta ze scenami z Misterium Męki Pańskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
Pamięci Martyny
„Kocham cię życie” - to hasło koncertu w wykonaniu poety Krzysztofa Cezarego Buszmana oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. 27 marca, 19.00, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Zapraszamy!
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego Grobu



LITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Rdz 17, 3-9; Ps 105 (104), 4-5. 6-7. 8-9
Ewangelia:
J 8, 51-59

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR