18 grudnia 2017 r. Imieniny obchodzą: Laura, Bogusław, Gracjan

Pogoda: Siedlce

Numer 50
14-20 grudnia 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Pogrzeb dzieci nienarodzonych

10 października 2017 r.

Dzień Dziecka Utraconego

18 października będzie miał miejsce pogrzeb dzieci utraconych w wyniku poronienia.

Poprzedzi go Msza św. w intencji rodziców, o pocieszenie dla nich, sprawowana o 12.00 w katedrze pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka.

Dzień Dziecka Utraconego obchodzony w Polsce od 2004 r. - ustanowiony z inicjatywy osieroconych rodziców, jest przeżywany jako dzień wspólnoty w cierpieniu, a zarazem - w nadziei.

- Miłosierdzie Boże obejmuje wszystkich, także te dzieci zmarłe bez chrztu. Miłosierny Bóg utula też ból osieroconych rodziców i spieszy z pocieszeniem - podkreśla ks. kan. dr Tomasz Czarnocki, dodając, że październik jest szczególną okazją, by poprzez modlitwę i pogrzeby dzieci utraconych mówić o potrzebie towarzyszenia i pomocy rodzicom po stracie, przypominać o konieczności należnego im szacunku w bolesnych momentach ich życia, ale także respektowania ich praw.

Każdy rodzic, którego dziecko zmarło przedwcześnie, ma - na równi z innymi - prawo do pochowania go w swoim rodzinnym grobie, albo specjalnie do tego celu wybudowanym. - Inicjatywa zbiorowego pogrzebu dzieci utraconych w wyniku poronienia stwarza taką okazję w sytuacjach, gdy z jakichś szczególnych względów rodzice nie mają możliwości dokonania pogrzebu swojego dziecka we własnym zakresie - wyjaśnia ks. T. Czarnocki. Od 2009 r. na cmentarzu janowskim w Siedlcach istnieje grób, w którym składane są ciała zmarłych dzieci.


Od strony prawnej należy podkreślić, że szpital powinien wydać rodzicom zwłoki ich utraconego dziecka celem pochówku łącznie z dokumentacją. Jest to możliwe nawet w sytuacjach, jeśli poronienie nastąpiło na bardzo wczesnym etapie rozwoju w łonie matki. Personel szpitala powinien poinformować rodziców o możliwości dokonania pogrzebu ich dziecka. By pochować przedwcześnie zmarłe dziecko, niezbędna jest „karta martwego urodzenia sporządzona przez szpital w której określona jest płeć dziecka (we wczesnej ciąży określenie płci dziecka możliwe jest dzięki badaniu genetycznemu płci - ministerstwo zdrowia obecnie wycofało się z interpretacji o uprawdopodobnieniu płci).

Stanowi to podstawę dla USC do wystawienia aktu urodzenia dziecka z adnotacją: „urodziło się martwo”. Taki akt urodzenia zastępuje akt zgonu, którego w takim przypadku już się nie sporządza. Dokument ten stanowi podstawę do ubiegania się o urlop macierzyński przez kobietę z racji poronienia. Oczywiście prawo to przysługuje w zależności od nawiązanych stosunków pracy lub podlegania ubezpieczeniom z innego tytułu. Ponadto akt urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu, razem z dokumentami o poniesionych kosztach pogrzebu oraz z dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń, stanowi podstawę do ubiegania się w ZUS o zasiłek pogrzebowy i inne świadczenia.

Jest też możliwe pochowanie ciała dziecka bez potrzeby określania płci i rejestracji dziecka w USC. Szpital wydaje w tym celu kartę zgonu, która stanowi podstawę do pochówku na cmentarzu; wówczas nie przysługują jednak świadczenia, o których mowa powyżej.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pamięci marszałka


W Siedlcach uroczyście odsłonięto płaskorzeźbę upamiętniającą Józefa Piłsudskiego. Tablica pamiątkowa - ufundowana w 150 rocznicę urodzin marszałka - została umieszczona we wnęce zabytkowego budynku znajdującego się obok Galerii Siedlce. Nad całością przedsięwzięcia czuwał powołany przez Wschodnią Izbę Gospodarczą społeczny komitet. Uroczystościom towarzyszyła konferencja poświęcona wodzowi. W programie spotkania była także część artystyczna. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Jarmark bożonarodzeniowy


15 i 16 grudnia na pl. Wolności w Białej Podlaskiej zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy. Wystawcy oferowali ozdoby, tradycyjne pieczywo, sery i wędliny. Impreza była połączona ze spotkaniem opłatkowym dla mieszkańców miasta. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Mojżesz
8 lutego, o 18.00 i 20.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach wystawiony zostanie spektakl „Mojżesz”.
więcej »
 

POLECAMY


Adwentowe rekolekcje
Zachęcamy do słuchania międzynarodowych rekolekcji internetowych na Adwent ph. „Misericordia et misera - Miłosierdzie i nieszczęśliwa”.
więcej »
Dzieje diecezji w pigułce
Wielkimi krokami zbliża się 200 rocznica powstania diecezji siedleckiej. Na ostatnią prostą wchodzą prace diecezjalnego synodu. Parafie i instytucje diecezjalne proponują szereg inicjatyw, które mogą nam pomóc w głębszym przeżyciu jubileuszu. Albowiem jubileusz - to czas szczególny, to świętowanie i radość, ale też okazja, by lepiej poznać swoją historię i tożsamość.
więcej »
O Maryi nigdy dosyć!
Niedostatecznie dotąd Ją sławiono, za mało wychwalano, czczono, kochano, zbyt mało Jej służono! Należy się Jej więcej chwały, czci, miłości i nabożeństwa! - pisze o Maryi św. Ludwik Maria Grignion de Montfort.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
Lb 24,2-7.15-17a; Ps 25,4-9
Ewangelia:
Mt 21,23-27

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR