18 grudnia 2017 r. Imieniny obchodzą: Laura, Bogusław, Gracjan

Pogoda: Siedlce

Numer 50
14-20 grudnia 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Nowy nabytek

12 października 2017 r.

Darowizna z Lublina

Gminny samorząd otrzymał na własność zabytkowy dworek w Grabanowie. Obiekt został przekazany przez marszałka województwa lubelskiego.

Dworek pochodzi z XIX w. i jest objęty nadzorem konserwatora zabytków. Po wojnie stał się siedzibą instytucji rolniczych, potem przekształcono go na hotel. Przez wiele lat administrował nim Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. W ostatnim czasie pozostawał zamknięty i zupełnie niewykorzystany.

Oprócz dworku gmina wzbogaciła się także o sąsiadującą z nim pasiekę i czterohektarowy park grabowo-topolowy. Nieruchomość jest wyceniona na 1,7 mln zł. Bialska gmina otrzymała ją w formie darowizny. O przyjęciu dworku radni zadecydowali w sierpniu. Na uroczystości przekazania obecny był marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski. Przekonywał zebranych, że z poziomu Lublina trudno jest zarządzać efektywnie takim obiektem. Zaznaczył, iż w akcie notarialnym wpisano szeroki zakres możliwości zagospodarowania kompleksu. Jego stan prawny również jest uregulowany.

Gmina może wykorzystać dworek i przylegającą posesję na cele edukacyjne, zdrowotne i rekreacyjne, a także na potrzeby kultury lub pomocy społecznej. Budynek zachował swój pierwotny wygląd. Zmieniało się tylko jego wnętrze. Dziś wymaga gruntownego remontu, na który władze samorządowe chcą pozyskać środki zewnętrzne.

Wprawdzie nie ma jeszcze konkretnego pomysłu na wykorzystanie dworku, ale propozycji jest sporo. Wójt i radni planują, by czasowo przenieść tam przedszkole i młodsze klasy szkoły podstawowej w Grabanowie. Wspomina się także o urządzeniu w budynku domu samopomocy dla seniorów. Powierzchnia budynku liczy 600 m². Wszyscy zapewniają, że na pewno zostanie on dobrze wykorzystany i znów będzie służył mieszkańcom gminy.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pamięci marszałka


W Siedlcach uroczyście odsłonięto płaskorzeźbę upamiętniającą Józefa Piłsudskiego. Tablica pamiątkowa - ufundowana w 150 rocznicę urodzin marszałka - została umieszczona we wnęce zabytkowego budynku znajdującego się obok Galerii Siedlce. Nad całością przedsięwzięcia czuwał powołany przez Wschodnią Izbę Gospodarczą społeczny komitet. Uroczystościom towarzyszyła konferencja poświęcona wodzowi. W programie spotkania była także część artystyczna. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Jarmark bożonarodzeniowy


15 i 16 grudnia na pl. Wolności w Białej Podlaskiej zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy. Wystawcy oferowali ozdoby, tradycyjne pieczywo, sery i wędliny. Impreza była połączona ze spotkaniem opłatkowym dla mieszkańców miasta. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Mojżesz
8 lutego, o 18.00 i 20.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach wystawiony zostanie spektakl „Mojżesz”.
więcej »
 

POLECAMY


Adwentowe rekolekcje
Zachęcamy do słuchania międzynarodowych rekolekcji internetowych na Adwent ph. „Misericordia et misera - Miłosierdzie i nieszczęśliwa”.
więcej »
Dzieje diecezji w pigułce
Wielkimi krokami zbliża się 200 rocznica powstania diecezji siedleckiej. Na ostatnią prostą wchodzą prace diecezjalnego synodu. Parafie i instytucje diecezjalne proponują szereg inicjatyw, które mogą nam pomóc w głębszym przeżyciu jubileuszu. Albowiem jubileusz - to czas szczególny, to świętowanie i radość, ale też okazja, by lepiej poznać swoją historię i tożsamość.
więcej »
O Maryi nigdy dosyć!
Niedostatecznie dotąd Ją sławiono, za mało wychwalano, czczono, kochano, zbyt mało Jej służono! Należy się Jej więcej chwały, czci, miłości i nabożeństwa! - pisze o Maryi św. Ludwik Maria Grignion de Montfort.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
Lb 24,2-7.15-17a; Ps 25,4-9
Ewangelia:
Mt 21,23-27

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR