21 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Nowy nabytek

12 października 2017 r.

Darowizna z Lublina

Gminny samorząd otrzymał na własność zabytkowy dworek w Grabanowie. Obiekt został przekazany przez marszałka województwa lubelskiego.

Dworek pochodzi z XIX w. i jest objęty nadzorem konserwatora zabytków. Po wojnie stał się siedzibą instytucji rolniczych, potem przekształcono go na hotel. Przez wiele lat administrował nim Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. W ostatnim czasie pozostawał zamknięty i zupełnie niewykorzystany.

Oprócz dworku gmina wzbogaciła się także o sąsiadującą z nim pasiekę i czterohektarowy park grabowo-topolowy. Nieruchomość jest wyceniona na 1,7 mln zł. Bialska gmina otrzymała ją w formie darowizny. O przyjęciu dworku radni zadecydowali w sierpniu. Na uroczystości przekazania obecny był marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski. Przekonywał zebranych, że z poziomu Lublina trudno jest zarządzać efektywnie takim obiektem. Zaznaczył, iż w akcie notarialnym wpisano szeroki zakres możliwości zagospodarowania kompleksu. Jego stan prawny również jest uregulowany.

Gmina może wykorzystać dworek i przylegającą posesję na cele edukacyjne, zdrowotne i rekreacyjne, a także na potrzeby kultury lub pomocy społecznej. Budynek zachował swój pierwotny wygląd. Zmieniało się tylko jego wnętrze. Dziś wymaga gruntownego remontu, na który władze samorządowe chcą pozyskać środki zewnętrzne.

Wprawdzie nie ma jeszcze konkretnego pomysłu na wykorzystanie dworku, ale propozycji jest sporo. Wójt i radni planują, by czasowo przenieść tam przedszkole i młodsze klasy szkoły podstawowej w Grabanowie. Wspomina się także o urządzeniu w budynku domu samopomocy dla seniorów. Powierzchnia budynku liczy 600 m². Wszyscy zapewniają, że na pewno zostanie on dobrze wykorzystany i znów będzie służył mieszkańcom gminy.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mi 2,1-5; Ps 10, 1-2. 3-4. 7-8. 14 ;
Mt 12,14-21

Ewangelia:
Mt 12,14-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR