22 marca 2018 r. Imieniny obchodzą: Bogusław, Katarzyna, Oktawian

Pogoda: Siedlce

Numer 12
22-28 marca 2018r.

menu

NEWS

24 marca zostanie rozpoczęty proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny bp. Ignacego Świrskiego. Uroczystość przypada w 50 rocznicę śmierci biskupa siedleckiego.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Nowy nabytek

12 października 2017 r.

Darowizna z Lublina

Gminny samorząd otrzymał na własność zabytkowy dworek w Grabanowie. Obiekt został przekazany przez marszałka województwa lubelskiego.

Dworek pochodzi z XIX w. i jest objęty nadzorem konserwatora zabytków. Po wojnie stał się siedzibą instytucji rolniczych, potem przekształcono go na hotel. Przez wiele lat administrował nim Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. W ostatnim czasie pozostawał zamknięty i zupełnie niewykorzystany.

Oprócz dworku gmina wzbogaciła się także o sąsiadującą z nim pasiekę i czterohektarowy park grabowo-topolowy. Nieruchomość jest wyceniona na 1,7 mln zł. Bialska gmina otrzymała ją w formie darowizny. O przyjęciu dworku radni zadecydowali w sierpniu. Na uroczystości przekazania obecny był marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski. Przekonywał zebranych, że z poziomu Lublina trudno jest zarządzać efektywnie takim obiektem. Zaznaczył, iż w akcie notarialnym wpisano szeroki zakres możliwości zagospodarowania kompleksu. Jego stan prawny również jest uregulowany.

Gmina może wykorzystać dworek i przylegającą posesję na cele edukacyjne, zdrowotne i rekreacyjne, a także na potrzeby kultury lub pomocy społecznej. Budynek zachował swój pierwotny wygląd. Zmieniało się tylko jego wnętrze. Dziś wymaga gruntownego remontu, na który władze samorządowe chcą pozyskać środki zewnętrzne.

Wprawdzie nie ma jeszcze konkretnego pomysłu na wykorzystanie dworku, ale propozycji jest sporo. Wójt i radni planują, by czasowo przenieść tam przedszkole i młodsze klasy szkoły podstawowej w Grabanowie. Wspomina się także o urządzeniu w budynku domu samopomocy dla seniorów. Powierzchnia budynku liczy 600 m². Wszyscy zapewniają, że na pewno zostanie on dobrze wykorzystany i znów będzie służył mieszkańcom gminy.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z miłości do sztuki


Od 16 marca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej można oglądać wystawę „Z miłości do sztuki”. Eksponaty pochodzą z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Oddali hołd niezłomnym


Apele pamięci, marsze, składanie wieńców, wystawy, prelekcje, biegi - tak mieszkańcy regionu obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Kapelan wyklętych
W piątek 2 marca na ekrany kin wszedł film „Gurgacz. Kapelan Niezłomnych”. To filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski.
więcej »
Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego
W sobotę 24 marca, o 19.00, w siedleckiej katedrze odbędzie się koncert Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego.
więcej »
Niedziela Palmowa w Mordach
W niedzielę 25 marca, o 15.00, odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami miasta ze scenami z Misterium Męki Pańskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
Pamięci Martyny
„Kocham cię życie” - to hasło koncertu w wykonaniu poety Krzysztofa Cezarego Buszmana oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. 27 marca, 19.00, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Zapraszamy!
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Rdz 17, 3-9; Ps 105 (104), 4-5. 6-7. 8-9
Ewangelia:
J 8, 51-59

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR