16 grudnia 2017 r. Imieniny obchodzą: Albina, Zdzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 50
14-20 grudnia 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

XIX Festiwal Nauki i Sztuki

13 października 2017 r.

Piękno naukowej przygody

Od 19 lat program Festiwalu Nauki i Sztuki dowodzi prawdy tkwiącej w stwierdzeniu ks. Michała Hellera: „Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie zabraknie dalszych znaków zapytania”.

To właśnie dlatego twórcy FNiS i autorowi programu - dr. Ryszardowi Kowalskiemu z Zakładu Badań Środowiskowych i Edukacji Przyrodniczej Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach nie kończą się pomysły na tematykę kolejnych festiwalowych spotkań. W ich ramach - w trakcie wykładów ćwiczeń, wystaw, dyskusji, pokazów - także w tym roku, od 19 do 22 października, będzie można zaczerpnąć potężny łyk wiedzy. Nic, tylko korzystać.

 

Na bogato

Otwarcie FNiS - połączone z wręczeniem Medali Polskiej Niezapominajki - nastąpi w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w czwartek 19 października, gdzie będzie można również wysłuchać wykładów poświęconych drzewom i uczestniczyć w warsztatach pt. „Drzewa i drewno”. Tego dnia warto wziąć udział w sesji związanej ze 150 rocznicą urodzin Marii Skłodowskiej-Curie (temat będzie kontynuowany w piątek), wysłuchać wykładu dr. Jana Borkowskiego „Holandia oczami Ambasadora RP w Królestwie Niderlandów”, wysłuchać Międzynarodowej Konferencji „Computer Algebra Systems In Teaching and Research”, poznać - podczas wykładu dr. Przemysława Czernickiego - odpowiedź na pytanie „Czy potrzebna jest zmiana Konstytucji RP?”, a w ramach spotkania z Piotrem Strzeżyszem organizowanego przez ekipę Vito dowiedzieć się, dlaczego „Podróżowanie to szukanie baśni”.

Piątek zdominują zajęcia warsztatowe, m.in. programowanie robotów, nauka posługiwania się japońskim liczydłem. Zaplanowano też bloki zajęć nt. bezpieczeństwa (wykłady i pokazy), problematyki leśnej (m.in. dotyczący ochrony Puszczy Białowieskiej). W II LO im Królowej Jadwigi czekać będą pokazy i doświadczenia z fizyki i chemii. Zainteresowanym piramidami finansowymi polecam natomiast wykład Bartłomieja Suchodolskiego w Bibliotece Głównej o 16.00. W Bibliotece Pedagogicznej odbędzie się sesja pod frapującym tytułem „Nie ma kaleki, jest człowiek”, a zwieńczy je tort z okazji 65-lecia BP. Tak jak w poprzednich latach swe podwoje otworzy na FNiS Muzeum Regionalne, gdzie m.in. będzie można wzbogacić swą wiedzę o B. Prusie i T. Kościuszce.

W sobotę od naukowej strony pokaże się m.in. siedlecki „Prus”. Zaplanowano tam bowiem „Dzień z fizyką jądrową. W niedzielę zaprasza natomiast Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa - pierwsza sesja dotyczyć będzie mechaniki budowli, druga zaś farmakologii klinicznej.

Szczegółowe informacje nt. programu, wszystkich propozycji oraz kontakt dla osób zainteresowanych udziałem w warsztatach - można znaleźć na stronie: www.festiwal.uph.edu.pl.

 

Drzewo wiedzy rozwija się

Zapraszając do spotkania z nauką, zachęcając do rozbudzania naukowej ciekawości, dr R. Kowalski przypomina, że nauka, którą cechuje nieograniczony wzrost i nieskrępowany rozwój, ma naturę drzewa. - Praca naukowa przypomina pracę ogrodnika troszczącego się o to, aby drzewo wiedzy rozwijało się. To dzięki wysiłkom wielu badaczy powstają nowe i rozwijają się już istniejące konary, symbolizujące obszary, dziedziny, dyscypliny i subdyscypliny nauki. Drzewo zatem wciąż rośnie, a wraz z nim następuje naukowy postęp przekładający się na społeczny i gospodarczy rozwój - stwierdza. Przestrzega również, że nie zawsze badacze zastanawiają się nad tym, jakie mogą być konsekwencje prowadzonych przez nich prac. Co nie powinno nikogo zniechęcić do poszukiwania wiedzy.

FNiS patronują rektorzy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego oraz Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach. Naukową pieczę sprawują nad wydarzeniem: Rada Upowszechniania Nauki przy Prezydium PAN i Siedleckie Towarzystwo Naukowe, zaś patronatem honorowym objęli wszystkie wydarzenia prezydent Siedlec i starosta siedlecki.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pamięci marszałka


W Siedlcach uroczyście odsłonięto płaskorzeźbę upamiętniającą Józefa Piłsudskiego. Tablica pamiątkowa - ufundowana w 150 rocznicę urodzin marszałka - została umieszczona we wnęce zabytkowego budynku znajdującego się obok Galerii Siedlce. Nad całością przedsięwzięcia czuwał powołany przez Wschodnią Izbę Gospodarczą społeczny komitet. Uroczystościom towarzyszyła konferencja poświęcona wodzowi. W programie spotkania była także część artystyczna. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Z dziejów diecezji siedleckiej


„Z dziejów diecezji siedleckiej” - pod takim hasłem w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej w Opolu Nowym odbyła się konferencja naukowa z udziałem licznego grona prelegentów. Występujący poruszali m.in. kwestie: podziału administracyjnego diecezji i roli unitów podlaskich. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Christmas Party 2017
W piątek 15 grudnia, o 17.00, w sali bankietowej Orchidea przy ul. Garwolińskiej w siedlcach odbędzie się gala charytatywna „Christmas Party 2017” - „Dzieci Eurolingua - Dzieciom lokalnie i międzynarodowo”.
więcej »
Stół wigilijny, czyli…
Prezydent miasta oraz Bialskie Centrum Kultury zapraszają mieszkańców do wzięcia udziału w spotkaniu przedświątecznym. Tradycyjna wigilia pod chmurką odbędzie się w sobotę 16 grudnia, o 12.00, na pl. Wolności w Białej Podlaskiej.
więcej »
Mojżesz
8 lutego, o 18.00 i 20.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach wystawiony zostanie spektakl „Mojżesz”.
więcej »
Wystawa twórców
15 grudnia, o 17.00, w Galerii „Na Parterze” Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie odbędzie się wernisaż wystawy twórców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Adwentowe rekolekcje
Zachęcamy do słuchania międzynarodowych rekolekcji internetowych na Adwent ph. „Misericordia et misera - Miłosierdzie i nieszczęśliwa”.
więcej »
Dzieje diecezji w pigułce
Wielkimi krokami zbliża się 200 rocznica powstania diecezji siedleckiej. Na ostatnią prostą wchodzą prace diecezjalnego synodu. Parafie i instytucje diecezjalne proponują szereg inicjatyw, które mogą nam pomóc w głębszym przeżyciu jubileuszu. Albowiem jubileusz - to czas szczególny, to świętowanie i radość, ale też okazja, by lepiej poznać swoją historię i tożsamość.
więcej »
O Maryi nigdy dosyć!
Niedostatecznie dotąd Ją sławiono, za mało wychwalano, czczono, kochano, zbyt mało Jej służono! Należy się Jej więcej chwały, czci, miłości i nabożeństwa! - pisze o Maryi św. Ludwik Maria Grignion de Montfort.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Syr 48,1-4.9-11; Ps 80,2ac.3b.15-16.18-19
Ewangelia:
Mt 17,10-13

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR