21 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

XIX Festiwal Nauki i Sztuki

13 października 2017 r.

Piękno naukowej przygody

Od 19 lat program Festiwalu Nauki i Sztuki dowodzi prawdy tkwiącej w stwierdzeniu ks. Michała Hellera: „Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie zabraknie dalszych znaków zapytania”.

To właśnie dlatego twórcy FNiS i autorowi programu - dr. Ryszardowi Kowalskiemu z Zakładu Badań Środowiskowych i Edukacji Przyrodniczej Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach nie kończą się pomysły na tematykę kolejnych festiwalowych spotkań. W ich ramach - w trakcie wykładów ćwiczeń, wystaw, dyskusji, pokazów - także w tym roku, od 19 do 22 października, będzie można zaczerpnąć potężny łyk wiedzy. Nic, tylko korzystać.

 

Na bogato

Otwarcie FNiS - połączone z wręczeniem Medali Polskiej Niezapominajki - nastąpi w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w czwartek 19 października, gdzie będzie można również wysłuchać wykładów poświęconych drzewom i uczestniczyć w warsztatach pt. „Drzewa i drewno”. Tego dnia warto wziąć udział w sesji związanej ze 150 rocznicą urodzin Marii Skłodowskiej-Curie (temat będzie kontynuowany w piątek), wysłuchać wykładu dr. Jana Borkowskiego „Holandia oczami Ambasadora RP w Królestwie Niderlandów”, wysłuchać Międzynarodowej Konferencji „Computer Algebra Systems In Teaching and Research”, poznać - podczas wykładu dr. Przemysława Czernickiego - odpowiedź na pytanie „Czy potrzebna jest zmiana Konstytucji RP?”, a w ramach spotkania z Piotrem Strzeżyszem organizowanego przez ekipę Vito dowiedzieć się, dlaczego „Podróżowanie to szukanie baśni”.

Piątek zdominują zajęcia warsztatowe, m.in. programowanie robotów, nauka posługiwania się japońskim liczydłem. Zaplanowano też bloki zajęć nt. bezpieczeństwa (wykłady i pokazy), problematyki leśnej (m.in. dotyczący ochrony Puszczy Białowieskiej). W II LO im Królowej Jadwigi czekać będą pokazy i doświadczenia z fizyki i chemii. Zainteresowanym piramidami finansowymi polecam natomiast wykład Bartłomieja Suchodolskiego w Bibliotece Głównej o 16.00. W Bibliotece Pedagogicznej odbędzie się sesja pod frapującym tytułem „Nie ma kaleki, jest człowiek”, a zwieńczy je tort z okazji 65-lecia BP. Tak jak w poprzednich latach swe podwoje otworzy na FNiS Muzeum Regionalne, gdzie m.in. będzie można wzbogacić swą wiedzę o B. Prusie i T. Kościuszce.

W sobotę od naukowej strony pokaże się m.in. siedlecki „Prus”. Zaplanowano tam bowiem „Dzień z fizyką jądrową. W niedzielę zaprasza natomiast Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa - pierwsza sesja dotyczyć będzie mechaniki budowli, druga zaś farmakologii klinicznej.

Szczegółowe informacje nt. programu, wszystkich propozycji oraz kontakt dla osób zainteresowanych udziałem w warsztatach - można znaleźć na stronie: www.festiwal.uph.edu.pl.

 

Drzewo wiedzy rozwija się

Zapraszając do spotkania z nauką, zachęcając do rozbudzania naukowej ciekawości, dr R. Kowalski przypomina, że nauka, którą cechuje nieograniczony wzrost i nieskrępowany rozwój, ma naturę drzewa. - Praca naukowa przypomina pracę ogrodnika troszczącego się o to, aby drzewo wiedzy rozwijało się. To dzięki wysiłkom wielu badaczy powstają nowe i rozwijają się już istniejące konary, symbolizujące obszary, dziedziny, dyscypliny i subdyscypliny nauki. Drzewo zatem wciąż rośnie, a wraz z nim następuje naukowy postęp przekładający się na społeczny i gospodarczy rozwój - stwierdza. Przestrzega również, że nie zawsze badacze zastanawiają się nad tym, jakie mogą być konsekwencje prowadzonych przez nich prac. Co nie powinno nikogo zniechęcić do poszukiwania wiedzy.

FNiS patronują rektorzy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego oraz Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach. Naukową pieczę sprawują nad wydarzeniem: Rada Upowszechniania Nauki przy Prezydium PAN i Siedleckie Towarzystwo Naukowe, zaś patronatem honorowym objęli wszystkie wydarzenia prezydent Siedlec i starosta siedlecki.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mi 2,1-5; Ps 10, 1-2. 3-4. 7-8. 14 ;
Mt 12,14-21

Ewangelia:
Mt 12,14-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR