21 października 2017 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
19-25 października 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

XIX Festiwal Nauki i Sztuki

13 października 2017 r.

Piękno naukowej przygody

Od 19 lat program Festiwalu Nauki i Sztuki dowodzi prawdy tkwiącej w stwierdzeniu ks. Michała Hellera: „Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie zabraknie dalszych znaków zapytania”.

To właśnie dlatego twórcy FNiS i autorowi programu - dr. Ryszardowi Kowalskiemu z Zakładu Badań Środowiskowych i Edukacji Przyrodniczej Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach nie kończą się pomysły na tematykę kolejnych festiwalowych spotkań. W ich ramach - w trakcie wykładów ćwiczeń, wystaw, dyskusji, pokazów - także w tym roku, od 19 do 22 października, będzie można zaczerpnąć potężny łyk wiedzy. Nic, tylko korzystać.

 

Na bogato

Otwarcie FNiS - połączone z wręczeniem Medali Polskiej Niezapominajki - nastąpi w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w czwartek 19 października, gdzie będzie można również wysłuchać wykładów poświęconych drzewom i uczestniczyć w warsztatach pt. „Drzewa i drewno”. Tego dnia warto wziąć udział w sesji związanej ze 150 rocznicą urodzin Marii Skłodowskiej-Curie (temat będzie kontynuowany w piątek), wysłuchać wykładu dr. Jana Borkowskiego „Holandia oczami Ambasadora RP w Królestwie Niderlandów”, wysłuchać Międzynarodowej Konferencji „Computer Algebra Systems In Teaching and Research”, poznać - podczas wykładu dr. Przemysława Czernickiego - odpowiedź na pytanie „Czy potrzebna jest zmiana Konstytucji RP?”, a w ramach spotkania z Piotrem Strzeżyszem organizowanego przez ekipę Vito dowiedzieć się, dlaczego „Podróżowanie to szukanie baśni”.

Piątek zdominują zajęcia warsztatowe, m.in. programowanie robotów, nauka posługiwania się japońskim liczydłem. Zaplanowano też bloki zajęć nt. bezpieczeństwa (wykłady i pokazy), problematyki leśnej (m.in. dotyczący ochrony Puszczy Białowieskiej). W II LO im Królowej Jadwigi czekać będą pokazy i doświadczenia z fizyki i chemii. Zainteresowanym piramidami finansowymi polecam natomiast wykład Bartłomieja Suchodolskiego w Bibliotece Głównej o 16.00. W Bibliotece Pedagogicznej odbędzie się sesja pod frapującym tytułem „Nie ma kaleki, jest człowiek”, a zwieńczy je tort z okazji 65-lecia BP. Tak jak w poprzednich latach swe podwoje otworzy na FNiS Muzeum Regionalne, gdzie m.in. będzie można wzbogacić swą wiedzę o B. Prusie i T. Kościuszce.

W sobotę od naukowej strony pokaże się m.in. siedlecki „Prus”. Zaplanowano tam bowiem „Dzień z fizyką jądrową. W niedzielę zaprasza natomiast Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa - pierwsza sesja dotyczyć będzie mechaniki budowli, druga zaś farmakologii klinicznej.

Szczegółowe informacje nt. programu, wszystkich propozycji oraz kontakt dla osób zainteresowanych udziałem w warsztatach - można znaleźć na stronie: www.festiwal.uph.edu.pl.

 

Drzewo wiedzy rozwija się

Zapraszając do spotkania z nauką, zachęcając do rozbudzania naukowej ciekawości, dr R. Kowalski przypomina, że nauka, którą cechuje nieograniczony wzrost i nieskrępowany rozwój, ma naturę drzewa. - Praca naukowa przypomina pracę ogrodnika troszczącego się o to, aby drzewo wiedzy rozwijało się. To dzięki wysiłkom wielu badaczy powstają nowe i rozwijają się już istniejące konary, symbolizujące obszary, dziedziny, dyscypliny i subdyscypliny nauki. Drzewo zatem wciąż rośnie, a wraz z nim następuje naukowy postęp przekładający się na społeczny i gospodarczy rozwój - stwierdza. Przestrzega również, że nie zawsze badacze zastanawiają się nad tym, jakie mogą być konsekwencje prowadzonych przez nich prac. Co nie powinno nikogo zniechęcić do poszukiwania wiedzy.

FNiS patronują rektorzy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego oraz Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach. Naukową pieczę sprawują nad wydarzeniem: Rada Upowszechniania Nauki przy Prezydium PAN i Siedleckie Towarzystwo Naukowe, zaś patronatem honorowym objęli wszystkie wydarzenia prezydent Siedlec i starosta siedlecki.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z wizytą na wykopkach


W ramach inicjatywy lokalnej mieszkanki Zahorowa przedstawiły obrzęd kopania ziemniaków. Opracowały fabułę i podzieliły się rolami. Zadbały także o stosowne stroje i rekwizyty. Rolę gospodyni odegrała Halina Patrejko. W wykopkach pomagały jej kumy i sąsiadki. Podczas pracy był czas na plotki, a zwieńczeniem dnia stał się wspólny posiłek przygotowany przez gospodynię… [fot. GCKIS PISZCZAC]

FOTOGALERIA

Z modlitwą do granic


W inicjatywę „Różaniec do Granic” na terenie naszej diecezji włączyło się ok. 30 tys. wiernych. Największe oblężenie przeżywały Kodeń i Pratulin. Wraz nami modlili się mieszkańcy Warszawy, Lublina, Świdnika, Łodzi, Radomia itp. Spotkania modlitewne organizowane były także w poszczególnych parafiach diecezji. Wszyscy podkreślali, że tego dnia warto było być razem, a niektórzy sugerowali nawet, by taką akcję organizować co roku…

PATRONAT "ECHO"


„Dwie korony” - w kinach od 13 października!
„Dwie korony” - najnowszy film w reżyserii Michała Kondrata - ukazuje nieznane dotąd powszechnie fakty z życia o. Maksymiliana Kolbego.
więcej »
Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Przed i za kamerą
24 października w sali kina „Merkury” w Białej Podlaskiej odbędzie się VI Festiwal Filmowy Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem imprezy jest Caritas Diecezji Siedleckiej.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Biesiada Podlasko-Mazowiecka
21 października w Mordach rozstrzygnięty zostanie konkurs kulinarny pt. Biesiada Podlasko-Mazowiecka. Uczestnicy będą rywalizować w siedmiu kategoriach.
więcej »
Szczyt gospodarczy
Nowoczesna gospodarka narodowa ukierunkowana na stabilny i zrównoważony rozwój Polski to kluczowy temat Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego 2017, który odbędzie się w dniach 19-20 października w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.
więcej »
Cantate Deo
24 października w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach odbędzie się II Międzyszkolny Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo 2017”.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
Siedlce - moje miasto
16 listopada, o 18.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Jarosława Grudzińskiego - ph. Siedlce - moje miasto.
więcej »
 

POLECAMY


Uwielbienie 24/7
Konferencja 24/7 Serce Dawida - będę Wam Ojcem to przestrzeń modlitwy uwielbienia, słuchania słowa Bożego i poruszających świadectw.
więcej »
Sielsko, anielsko jest w niebie
Dlaczego anielska cierpliwość nie ma granic? Czy w siódmym niebie jest o niebo lepiej niż w niebie? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarcza niewielka, pięknie ilustrowana książka autorstwa s. Ines Krawczyk z zakonu Misjonarek Chrystusa Króla.
więcej »
„Teraz i w godzinę śmierci” - czyli o największej broni chrześcijanina
Wbijający w fotel dokument. Jego autorzy nie zawahali się pojechać do najbardziej niebezpiecznych regionów, by pokazać, jak działa moc Boga przez Maryję.
więcej »
Ostatni Buntownik 1865, czyli rzecz o ks. Stanisławie Brzósce
Wpisując się w przygotowania do jubileuszu 200-lecia diecezji, alumni trzeciego roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej przygotowali sztukę.
więcej »
Król wszechświatów
„Wszystko poddane jest” to drugi singiel promujący nowy album Mate.O/TU „Król wszechświatów”.
więcej »
Cała piękna
Co chcemy powiedzieć, kiedy mówimy o Maryi, że jest „cała piękna”? Skąd czerpiemy to przekonanie? Czy nie jest to jedynie pobożna insynuacja, wymysł naszej maryjnej religijności, wytwór ckliwego sentymentalizmu?
więcej »
Jesus is Life
Muzyką chcą zachęcić młodych ludzi na całym świecie, aby przyjęli Chrystusa do swego życia. 18 października premiera teledysku „Jesus is Life” w wykonaniu Holy Project i Marty Ławskiej.
więcej »
 

SONDA

 

Handel w niedzielę - za czy przeciw?

dzień święty należy święcić, dlatego jestem za zamknięciem sklepów;

staram się nie robić zakupów w niedzielę, uszanować jej świąteczny charakter;

szkoda mi pracowników sklepów, zmuszanych tego dnia do pracy;

weekend w moim przypadku to jedyna szansa na zrobienie zakupów;

na zakupy dobry jest każdy inny dzień; niedziela to czas dla rodziny.LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Rz 4,13.16-18; Ps 105,6-9.42-43
Ewangelia:
Łk 12,8-12

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR