22 marca 2018 r. Imieniny obchodzą: Bogusław, Katarzyna, Oktawian

Pogoda: Siedlce

Numer 12
22-28 marca 2018r.

menu

NEWS

24 marca zostanie rozpoczęty proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny bp. Ignacego Świrskiego. Uroczystość przypada w 50 rocznicę śmierci biskupa siedleckiego.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

XIX Festiwal Nauki i Sztuki

13 października 2017 r.

Piękno naukowej przygody

Od 19 lat program Festiwalu Nauki i Sztuki dowodzi prawdy tkwiącej w stwierdzeniu ks. Michała Hellera: „Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie zabraknie dalszych znaków zapytania”.

To właśnie dlatego twórcy FNiS i autorowi programu - dr. Ryszardowi Kowalskiemu z Zakładu Badań Środowiskowych i Edukacji Przyrodniczej Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach nie kończą się pomysły na tematykę kolejnych festiwalowych spotkań. W ich ramach - w trakcie wykładów ćwiczeń, wystaw, dyskusji, pokazów - także w tym roku, od 19 do 22 października, będzie można zaczerpnąć potężny łyk wiedzy. Nic, tylko korzystać.

 

Na bogato

Otwarcie FNiS - połączone z wręczeniem Medali Polskiej Niezapominajki - nastąpi w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w czwartek 19 października, gdzie będzie można również wysłuchać wykładów poświęconych drzewom i uczestniczyć w warsztatach pt. „Drzewa i drewno”. Tego dnia warto wziąć udział w sesji związanej ze 150 rocznicą urodzin Marii Skłodowskiej-Curie (temat będzie kontynuowany w piątek), wysłuchać wykładu dr. Jana Borkowskiego „Holandia oczami Ambasadora RP w Królestwie Niderlandów”, wysłuchać Międzynarodowej Konferencji „Computer Algebra Systems In Teaching and Research”, poznać - podczas wykładu dr. Przemysława Czernickiego - odpowiedź na pytanie „Czy potrzebna jest zmiana Konstytucji RP?”, a w ramach spotkania z Piotrem Strzeżyszem organizowanego przez ekipę Vito dowiedzieć się, dlaczego „Podróżowanie to szukanie baśni”.

Piątek zdominują zajęcia warsztatowe, m.in. programowanie robotów, nauka posługiwania się japońskim liczydłem. Zaplanowano też bloki zajęć nt. bezpieczeństwa (wykłady i pokazy), problematyki leśnej (m.in. dotyczący ochrony Puszczy Białowieskiej). W II LO im Królowej Jadwigi czekać będą pokazy i doświadczenia z fizyki i chemii. Zainteresowanym piramidami finansowymi polecam natomiast wykład Bartłomieja Suchodolskiego w Bibliotece Głównej o 16.00. W Bibliotece Pedagogicznej odbędzie się sesja pod frapującym tytułem „Nie ma kaleki, jest człowiek”, a zwieńczy je tort z okazji 65-lecia BP. Tak jak w poprzednich latach swe podwoje otworzy na FNiS Muzeum Regionalne, gdzie m.in. będzie można wzbogacić swą wiedzę o B. Prusie i T. Kościuszce.

W sobotę od naukowej strony pokaże się m.in. siedlecki „Prus”. Zaplanowano tam bowiem „Dzień z fizyką jądrową. W niedzielę zaprasza natomiast Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa - pierwsza sesja dotyczyć będzie mechaniki budowli, druga zaś farmakologii klinicznej.

Szczegółowe informacje nt. programu, wszystkich propozycji oraz kontakt dla osób zainteresowanych udziałem w warsztatach - można znaleźć na stronie: www.festiwal.uph.edu.pl.

 

Drzewo wiedzy rozwija się

Zapraszając do spotkania z nauką, zachęcając do rozbudzania naukowej ciekawości, dr R. Kowalski przypomina, że nauka, którą cechuje nieograniczony wzrost i nieskrępowany rozwój, ma naturę drzewa. - Praca naukowa przypomina pracę ogrodnika troszczącego się o to, aby drzewo wiedzy rozwijało się. To dzięki wysiłkom wielu badaczy powstają nowe i rozwijają się już istniejące konary, symbolizujące obszary, dziedziny, dyscypliny i subdyscypliny nauki. Drzewo zatem wciąż rośnie, a wraz z nim następuje naukowy postęp przekładający się na społeczny i gospodarczy rozwój - stwierdza. Przestrzega również, że nie zawsze badacze zastanawiają się nad tym, jakie mogą być konsekwencje prowadzonych przez nich prac. Co nie powinno nikogo zniechęcić do poszukiwania wiedzy.

FNiS patronują rektorzy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego oraz Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach. Naukową pieczę sprawują nad wydarzeniem: Rada Upowszechniania Nauki przy Prezydium PAN i Siedleckie Towarzystwo Naukowe, zaś patronatem honorowym objęli wszystkie wydarzenia prezydent Siedlec i starosta siedlecki.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z miłości do sztuki


Od 16 marca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej można oglądać wystawę „Z miłości do sztuki”. Eksponaty pochodzą z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Oddali hołd niezłomnym


Apele pamięci, marsze, składanie wieńców, wystawy, prelekcje, biegi - tak mieszkańcy regionu obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Kapelan wyklętych
W piątek 2 marca na ekrany kin wszedł film „Gurgacz. Kapelan Niezłomnych”. To filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski.
więcej »
Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego
W sobotę 24 marca, o 19.00, w siedleckiej katedrze odbędzie się koncert Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego.
więcej »
Niedziela Palmowa w Mordach
W niedzielę 25 marca, o 15.00, odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami miasta ze scenami z Misterium Męki Pańskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
Pamięci Martyny
„Kocham cię życie” - to hasło koncertu w wykonaniu poety Krzysztofa Cezarego Buszmana oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. 27 marca, 19.00, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Zapraszamy!
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Rdz 17, 3-9; Ps 105 (104), 4-5. 6-7. 8-9
Ewangelia:
J 8, 51-59

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR