24 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Maciej, Bogusz, Modest

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kościół

 
 

Jubileusz sióstr

18 października 2017 r.

Historia, która ubogaca


fot. ARCHIWUM

Nasze siostry - mówią międzyrzeczanie o Zgromadzeniu Sióstr Opatrzności Bożej. Wspólnota, obecna wśród nich od 80 lat, mocno zrosła się ze społecznością miasta. Dlatego jubileusz, w którego obchody włączyło się tak wiele osób, miał charakter dziękczynny.

- To była piękna uroczystość, z oprawą godną tylu lat pracy - podkreśla s. Laurencja Chodźko, która na 80-lecie obecności sióstr opatrznościanek przyjechała z Golina w archidiecezji gnieźnieńskiej, gdzie pełni funkcję przełożonej tutejszej wspólnoty Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy. Podczas drugiej części spotkania przybyli goście obejrzeli specjalnie na ten dzień przygotowany spektakl. Nie obyło się bez wielu ciepłych przemów podkreślających zasługi zgromadzenia, wzruszeń i życzeń.

- To dzięki temu, że siostry opatrznościanki są obecne w Międzyrzecu, zrodziło się moje powołanie - mówi s. L. Chodźko, która do Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej wstąpiła w 1981 r. - Obserwowałam, jak się modlą, pracują, katechizują. Potrafiłam po lekcjach czekać jeszcze godziną, żeby móc kawałek odprowadzić siostrę do domu. Czułam się zaszczycona, mogąc siostrze pomóc w kościele, np. układać kwiaty w wazonie. Siostry zawsze były miłe, uśmiechnięte, biła z ich twarzy radość. Po prostu widać było, że są przepełnione Bogiem. Spodobała mi się ta droga - tłumaczy s. Laurencja.

 

Wiele dobra

- Nie wyobrażam sobie naszego życia bez sióstr - stwierdza dr Józef Geresz od 47 lat mieszkający w Międzyrzecu, autor publikacji poświęconych dziejom międzyrzeckich parafii. Jako historyk nie kryje uznania w odniesieniu do zasług wspólnoty w historii miasta, pielęgnowania wielu dzieł, a jako ojciec - wychowania i kształcenia wielu pokoleń jego mieszkańców. Przypomina o mało znanym epizodzie z okresu II wojny światowej, podczas której zakonnice ukrywały w dzwonnicy przy kościele św. Apostołów Piotra i Pawła małą Żydówkę.

- Siostry zawsze niestrudzenie wykonywały swoją posługę. Pamiętam przygotowania do Pierwszej Komunii św., które przebiegały w wyjątkowo niesprzyjającej pogodzie, przy silnym wietrze i deszczu. I dzieci, i dorośli czuli zmęczenie ćwiczeniem kolejnych etapów ceremonii. Przełożona wspólnoty powiedziała krótko i dobitnie: „Bardzo przepraszam, ale jak wyjdzie nieładnie, to wszyscy będziemy się wstydzić” - wspomina.

 

Serce i charyzma

W opinii księży pracujących w międzyrzeckich parafiach o sile zakorzenienia się zgromadzenia w lokalnym środowisku decyduje fakt, że siostry funkcjonują w społeczności z wielkim poczuciem misji i otwartością. Zaproszone do pomocy w organizowanych przez proboszczów konkursach, pielgrzymkach, rajdach itp., nigdy nie odmawiają; przeciwnie - służą gotowością.

Sympatii i uznania dla Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej nie kryją także świeckie władze. Dla burmistrza Międzyrzeca Zbigniewa Kota i wójta gminy Krzysztofa Adamowicza udział w uroczystościach rocznicowych był czymś oczywistym. - Chwalimy i cenimy współpracę sióstr z miastem i gminą, ze środowiskiem szkolnym i parafialnym. Poza tym my, międzyrzeczanie, naprawdę czujemy się otoczeni przez siostry modlitwą. I staramy się odwdzięczyć tym samym - mówi K. Adamowicz. - Siostry są obdarzone licznymi talentami, z sercem podchodzą do każdej inicjatywy - czy jest to przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii św., czy działalność społeczna, np. akcja Szlachetna Paczka. Nieoceniona jest praca z dziećmi i młodzieżą, w której tak bardzo liczy się zaangażowanie. Tak pozytywnie nastawionych ludzi jak siostry, z taką charyzmą - daj Bóg jak najwięcej! - kończy wójt.


Starania sprowadzenia sióstr Opatrzności Bożej do Międzyrzeca Podlaskiego podjęła hr. Zofia Potocka. Bp Henryk Przeździecki po porozumieniu się z przełożoną generalną, matką Laurencą Szwandrok zgodził się na otwarcie domu dekretem z 6 listopada 1937 r.

Pierwsze trzy siostry przyjechały do Międzyrzeca 5 września 1937 r., rozpoczynając pracę w ochronce dla około 60 dzieci i w szwalni, gdzie prowadziły kurs kroju i szycia dla 45 dziewcząt. W 1938 r. podjęły posługę w domu opieki dla starszych osób. Na początku II wojny światowej budynki należące do zgromadzenia zajęły wojska niemieckie. Z czasem siostry odzyskały je i potajemnie wznowiły działalność: prowadziły przedszkole i sierociniec, szwalnię, opiekowały się sierotami, szyły i reperowały odzież żołnierzy, udzielały pomocy uchodźcom zza Bugu i Żydom. Ponadto pracowały w szpitalu. Od 1948 r. zajęły się katechizacją dzieci i młodzieży, posługą organistowską oraz troszczyły się o estetykę kościołów św. Mikołaja i św. Apostołów Piotra i Pawła. W 1967 r. podjęły pracę katechetyczną w parafii pw. św. Józefa.

Obecnie w międzyrzeckiej wspólnocie przebywa sześć sióstr; mieszkają w domu przy parafii św. Józefa, pracują jako katechetki w SP nr 1, 2, 3 oraz Zespole Szkół Ekonomicznych i przedszkolach; obejmują również opieką kościoły: św. Józefa, św. Mikołaja.


I jak tu nie czuć radości z dawania siebie?

PYTAMY s. Władysławę Dołgańską, przełożoną międzyrzeckiej wspólnoty Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej

„Módl się i pracuj, a Bóg ci dopomoże”- co znaczy wezwanie założycielki Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej - Matki Antoniny Mirskiej w codziennej posłudze?

To zachęta do tego, by ze swojej strony uczynić wszystko, co jesteśmy w stanie - pracą swego umysłu i rąk, natomiast ufać Panu Bogu tak, jakby od nas nic nie zależało.

 

80 lat obecności sióstr Opatrzności Bożej w społeczności Międzyrzeca Podlaskiego owocuje - co często się słyszy z ust osób stąd pochodzących - szczególną więzią, poczuciem wspólnoty.

Jestem w Międzyrzecu dopiero czwarty rok, ale rzeczywiście: na każdym kroku daje się odczuć, że ludzie są bardzo mocno związani z siostrami. Co nie dziwi, ponieważ - jak przypuszczam - w ciągu tych lat siostry katechizowały, a więc poniekąd też wychowały, pewnie cztery pokolenia mieszkańców. Uwidacznia się to w zwykłych gestach w codziennych rozmowach - z listonoszem, ekspedientką, ludźmi spotykanymi w sklepie czy na ulicy. Po przywitaniu się i krótkiej wymianie zdań słyszę często: „a mnie uczyła siostra…”. Praktycznie wszyscy obdarzają nas wielką życzliwością, szacunkiem, zaufaniem. Znają nas z imienia, wspominają też pomoc sióstr w rozmaitych sytuacjach.

 

Międzyrzeczanie mogą również liczyć na nieocenione wsparcie ze strony Sióstr, jakim jest modlitwa.

Modlitwa w intencji osób, wśród których mieszkamy, o Boże błogosławieństwo dla tej społeczności jest naszym głównym zadaniem. Wspólnota liczy sześć sióstr. Każdego dnia gromadzimy się na modlitwie w kaplicy, by Boga uwielbiać, dziękować i wypraszać potrzebne łaski. Uczestniczymy w Mszy św. i nabożeństwach w parafiach, w których posługujemy. Otrzymujemy też konkretne prośby o wsparcie modlitewne w różnych potrzebach.

 

O jakich owocach obecności Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej można mówić?

Są dwa miejsca, o których mówi się, że wywodzi się z nich największa liczba sióstr Opatrzności Bożej: diecezja siedlecka i diecezja sandomierska; na każdą z nich przypada średnio jedna szósta część powołań. Dużo sióstr pochodzi z Podlasia. Siłą rzeczy dziewczyny obserwują nas, biorą udział w rekolekcjach, które organizujemy, siostry informują młodzież o takich wydarzeniach. Zawsze znajdzie się grupka chętna, by wyjechać, pomodlić się, porozmawiać, przemyśleć swoje sprawy. Często dziewczyny także same z siebie interesują się życiem w zgromadzeniu, pytają o takie dni skupienia. Odwiedzają też nasz międzyrzecki dom zakonny. Myślę, że Międzyrzec Podlaski to dobry grunt, jeśli chodzi o powołania. Wiadomo - nie są to tłumy, ale zawsze kogoś tutaj Pan Bóg odnajdzie. Dwa lata temu, tutejsza rodaczka, siostra Emma złożyła pierwsze śluby w zgromadzeniu, obecnie przygotowuje się do funkcji organistki.

 

Czy droga Siostry do zgromadzenia była podobna?

W mieście, z którego pochodzę - Równem na Ukrainie, siostry Opatrzności Bożej są od 1992 r. Kiedy przyjechały, z wielkim zainteresowaniem przyglądałam się ich posłudze i zaprzyjaźniłam się z nimi - uczestniczyłam w lekcjach religii, w pracach przy domu zakonnym. Dzięki temu poznałam życie sióstr. W tym roku minęło 19 lat od wstąpienia do zgromadzenia.

 

Jak Siostra odbiera swoją obecność w środowisku, w którym zgromadzenie tak mocno zaznaczyło swoją obecność?

Czuję, że jestem cząstką bogatej historii mozolnie budowanej przez 80 lat. Ta historia cały czas się rozwija. Stanowi niejako kanwę naszej codzienne posługi. Jest ona piękna, chociaż nie zawsze łatwa, bo praca z dziećmi i młodzieżą wymaga dużo energii, wysiłku, przygotowania, ale - z drugiej strony - przynosi owoce. Serce rośnie, kiedy wchodząc do kościoła, widzę tak dużo dzieci i młodzieży. Podchodzą, witają się i uśmiechają.

Trzeba powiedzieć, że my również ubogacamy się, patrząc na efekty naszej posługi. Pracujemy w różnych regionach Polski. Siostry, które miały okazję spędzić jakiś czas w placówce diecezji siedleckiej - w Międzyrzecu albo Żelechowie - wspominają, że tutaj, we wschodniej Polsce, przyjmowane zawsze były bardzo ciepło, z wielką życzliwością, jak w rodzinie. I jak tu nie czuć radości z dawania siebie?

 

Bóg zapłać za rozmowę.

Monika Lipińska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Pwt 26, 16-19; Ps 119 (118), 1-2. 4-5. 7-8
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR