19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Kolejny zakup

18 października 2017 r.

Konie w malarstwie


fot. AWAW

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej wzbogaciło się o nowy obraz. Tym razem do zasobów placówki trafiło „Spotkanie na grobli” Włodzimierza Łosia. Płótno pochodzi z 1883 r.

Obraz będzie włączony do muzealnej kolekcji „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”. Został zakupiony dzięki ministerialnemu programowi. Kosztował 89 tys. zł. Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego wyłożyło 63 tys. zł, o resztę środków musiało zatroszczyć się muzeum. - Obraz przedstawia wypadek na grobli. Pokazuje też relacje społeczne panujące w XIX w. Dawniej mosty nie były tak bezpieczne, jak dziś. Ich stan często okazywał się dość kiepski.

Na obrazie widzimy dwa zaprzęgi. Jeden należy do bogatego magnata, który bez szwanku przejeżdża przez groblę. Mijająca go wiejska furmanka zaczepia o wystający pień i przewraca się do wody. Obraz został kupiony od prywatnego kolekcjonera. Był namalowany w Monachium, gdyż w tym mieście mieszkał i tworzył W. Łoś. Po śmierci malarza jego obrazy trafiały do europejskich kolekcji, a ich losy były bardzo różne. Dziś można je znaleźć w domach aukcyjnych na zachodzie Europy. Są poszukiwane przez polskich kolekcjonerów. Od nich trafiają na polski rynek antykwaryczny - mówi Violetta Jarząbkowska, kustosz MPP w Białej Podlaskiej.

 

Dla nas i dla pokoleń

Słowa uznania wobec załogi muzeum kieruje prezydent miasta Dariusz Stefaniuk. - Gratuluję i cieszę się, że MPP - dzięki zaangażowaniu pracowników - ma kolejny cenny obraz w swojej kolekcji. Zakup nie byłby możliwy bez wsparcia ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Płótno to jest nie tylko dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń. Zostanie w muzeum dla potomnych - podkreśla włodarz.

„Spotkanie na grobli” jest czwartym obrazem zakupionym dzięki pomocy resortu kultury. Bialskie muzeum, nabywając kolejne dzieła polskich malarzy, może liczyć także na dotacje od prezydenta miasta i pomoc sponsorów. - Cały czas dążymy do tego, by powiększać naszą kolekcję. Nie chcemy, aby była martwa. Na rynku pojawia się sporo cennych obrazów, jednak wielu z nich nie możemy kupić ze względu na brak odpowiednich funduszy - przyznaje Małgorzata Nikolska, dyrektor MPP.

 

Pokaźna kolekcja

Kolekcja „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku” została zapoczątkowana w latach 70 ubiegłego wieku. - Gdy muzeum z regionalnego przekształciło się w okręgowe, władze województwa bialsko-podlaskiego chciały, by placówka posiadała własną galerię malarstwa. Ze względu na bliskie sąsiedztwo ze stadniną w Janowie Podlaskim zdecydowaliśmy się na tematykę dotycząca koni. Kolekcja zawiera wiele obrazów z XIX i początku XX w. Pochodzą one z zakupu. To wartościowe dzieła znanych polskich artystów rodzajowych i batalistycznych. Mamy prace Kossaków, Stanisława Bagińskiego, Alfreda Wierusz-Kowalskiego i Zygmunta Rozwadowskiego - wylicza dyrektor, dodając, iż rozwojowi galerii posłużyły także organizowane przez muzeum od 1975 r. plenery malarskie w Janowie Podlaskim. W kolekcji jest więc ponad 100 obrazów dawnych i ponad 300 dzieł malarzy współczesnych. Na prezentowanej obecnie w muzeum stałej wystawie można zobaczyć płótna tylko z tej pierwszej grupy. Na pokazanie całości kolekcji, niestety, brakuje miejsca.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR