15 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Amelia, Albert, Leopold

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Kolejny zakup

18 października 2017 r.

Konie w malarstwie


fot. AWAW

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej wzbogaciło się o nowy obraz. Tym razem do zasobów placówki trafiło „Spotkanie na grobli” Włodzimierza Łosia. Płótno pochodzi z 1883 r.

Obraz będzie włączony do muzealnej kolekcji „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”. Został zakupiony dzięki ministerialnemu programowi. Kosztował 89 tys. zł. Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego wyłożyło 63 tys. zł, o resztę środków musiało zatroszczyć się muzeum. - Obraz przedstawia wypadek na grobli. Pokazuje też relacje społeczne panujące w XIX w. Dawniej mosty nie były tak bezpieczne, jak dziś. Ich stan często okazywał się dość kiepski.

Na obrazie widzimy dwa zaprzęgi. Jeden należy do bogatego magnata, który bez szwanku przejeżdża przez groblę. Mijająca go wiejska furmanka zaczepia o wystający pień i przewraca się do wody. Obraz został kupiony od prywatnego kolekcjonera. Był namalowany w Monachium, gdyż w tym mieście mieszkał i tworzył W. Łoś. Po śmierci malarza jego obrazy trafiały do europejskich kolekcji, a ich losy były bardzo różne. Dziś można je znaleźć w domach aukcyjnych na zachodzie Europy. Są poszukiwane przez polskich kolekcjonerów. Od nich trafiają na polski rynek antykwaryczny - mówi Violetta Jarząbkowska, kustosz MPP w Białej Podlaskiej.

 

Dla nas i dla pokoleń

Słowa uznania wobec załogi muzeum kieruje prezydent miasta Dariusz Stefaniuk. - Gratuluję i cieszę się, że MPP - dzięki zaangażowaniu pracowników - ma kolejny cenny obraz w swojej kolekcji. Zakup nie byłby możliwy bez wsparcia ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Płótno to jest nie tylko dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń. Zostanie w muzeum dla potomnych - podkreśla włodarz.

„Spotkanie na grobli” jest czwartym obrazem zakupionym dzięki pomocy resortu kultury. Bialskie muzeum, nabywając kolejne dzieła polskich malarzy, może liczyć także na dotacje od prezydenta miasta i pomoc sponsorów. - Cały czas dążymy do tego, by powiększać naszą kolekcję. Nie chcemy, aby była martwa. Na rynku pojawia się sporo cennych obrazów, jednak wielu z nich nie możemy kupić ze względu na brak odpowiednich funduszy - przyznaje Małgorzata Nikolska, dyrektor MPP.

 

Pokaźna kolekcja

Kolekcja „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku” została zapoczątkowana w latach 70 ubiegłego wieku. - Gdy muzeum z regionalnego przekształciło się w okręgowe, władze województwa bialsko-podlaskiego chciały, by placówka posiadała własną galerię malarstwa. Ze względu na bliskie sąsiedztwo ze stadniną w Janowie Podlaskim zdecydowaliśmy się na tematykę dotycząca koni. Kolekcja zawiera wiele obrazów z XIX i początku XX w. Pochodzą one z zakupu. To wartościowe dzieła znanych polskich artystów rodzajowych i batalistycznych. Mamy prace Kossaków, Stanisława Bagińskiego, Alfreda Wierusz-Kowalskiego i Zygmunta Rozwadowskiego - wylicza dyrektor, dodając, iż rozwojowi galerii posłużyły także organizowane przez muzeum od 1975 r. plenery malarskie w Janowie Podlaskim. W kolekcji jest więc ponad 100 obrazów dawnych i ponad 300 dzieł malarzy współczesnych. Na prezentowanej obecnie w muzeum stałej wystawie można zobaczyć płótna tylko z tej pierwszej grupy. Na pokazanie całości kolekcji, niestety, brakuje miejsca.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR