21 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 7
15-21 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Kolejny zakup

18 października 2017 r.

Konie w malarstwie


fot. AWAW

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej wzbogaciło się o nowy obraz. Tym razem do zasobów placówki trafiło „Spotkanie na grobli” Włodzimierza Łosia. Płótno pochodzi z 1883 r.

Obraz będzie włączony do muzealnej kolekcji „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”. Został zakupiony dzięki ministerialnemu programowi. Kosztował 89 tys. zł. Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego wyłożyło 63 tys. zł, o resztę środków musiało zatroszczyć się muzeum. - Obraz przedstawia wypadek na grobli. Pokazuje też relacje społeczne panujące w XIX w. Dawniej mosty nie były tak bezpieczne, jak dziś. Ich stan często okazywał się dość kiepski.

Na obrazie widzimy dwa zaprzęgi. Jeden należy do bogatego magnata, który bez szwanku przejeżdża przez groblę. Mijająca go wiejska furmanka zaczepia o wystający pień i przewraca się do wody. Obraz został kupiony od prywatnego kolekcjonera. Był namalowany w Monachium, gdyż w tym mieście mieszkał i tworzył W. Łoś. Po śmierci malarza jego obrazy trafiały do europejskich kolekcji, a ich losy były bardzo różne. Dziś można je znaleźć w domach aukcyjnych na zachodzie Europy. Są poszukiwane przez polskich kolekcjonerów. Od nich trafiają na polski rynek antykwaryczny - mówi Violetta Jarząbkowska, kustosz MPP w Białej Podlaskiej.

 

Dla nas i dla pokoleń

Słowa uznania wobec załogi muzeum kieruje prezydent miasta Dariusz Stefaniuk. - Gratuluję i cieszę się, że MPP - dzięki zaangażowaniu pracowników - ma kolejny cenny obraz w swojej kolekcji. Zakup nie byłby możliwy bez wsparcia ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Płótno to jest nie tylko dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń. Zostanie w muzeum dla potomnych - podkreśla włodarz.

„Spotkanie na grobli” jest czwartym obrazem zakupionym dzięki pomocy resortu kultury. Bialskie muzeum, nabywając kolejne dzieła polskich malarzy, może liczyć także na dotacje od prezydenta miasta i pomoc sponsorów. - Cały czas dążymy do tego, by powiększać naszą kolekcję. Nie chcemy, aby była martwa. Na rynku pojawia się sporo cennych obrazów, jednak wielu z nich nie możemy kupić ze względu na brak odpowiednich funduszy - przyznaje Małgorzata Nikolska, dyrektor MPP.

 

Pokaźna kolekcja

Kolekcja „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku” została zapoczątkowana w latach 70 ubiegłego wieku. - Gdy muzeum z regionalnego przekształciło się w okręgowe, władze województwa bialsko-podlaskiego chciały, by placówka posiadała własną galerię malarstwa. Ze względu na bliskie sąsiedztwo ze stadniną w Janowie Podlaskim zdecydowaliśmy się na tematykę dotycząca koni. Kolekcja zawiera wiele obrazów z XIX i początku XX w. Pochodzą one z zakupu. To wartościowe dzieła znanych polskich artystów rodzajowych i batalistycznych. Mamy prace Kossaków, Stanisława Bagińskiego, Alfreda Wierusz-Kowalskiego i Zygmunta Rozwadowskiego - wylicza dyrektor, dodając, iż rozwojowi galerii posłużyły także organizowane przez muzeum od 1975 r. plenery malarskie w Janowie Podlaskim. W kolekcji jest więc ponad 100 obrazów dawnych i ponad 300 dzieł malarzy współczesnych. Na prezentowanej obecnie w muzeum stałej wystawie można zobaczyć płótna tylko z tej pierwszej grupy. Na pokazanie całości kolekcji, niestety, brakuje miejsca.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
Jon 3, 1-10; Ps 51 (50), 3-4. 12-13. 18-19
Ewangelia:
Łk 11, 29-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR