16 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Edmund, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

VI Ogólnopolski Festiwal Teatrów

18 października 2017 r.

Humor i refleksja na początek

Spektakl „Ludzie inteligentni” w reżyserii Olafa Lubaszenki zainaugurował 12 października odbywający się w Siedlcach VI Ogólnopolski Festiwal Teatrów „Sztuka plus Komercja”.

Zanim na scenie Centrum Kultury i Sztuki pojawili się aktorzy, nastąpiło oficjalne otwarcie festiwalu. - Wydawało nam się, że będzie pierwszy, może drugi... Ale to wy, Państwo, przychodzicie, i wy zdecydowaliście, że ten festiwal rozpoczynamy już po raz szósty - powiedziała Anna Sochacka, wiceprezydent miasta. Widownia tego dnia zapełniła się do ostatniego miejsca. - Dziękuję, że jesteście z nami. Bawcie się dobrze. Dziękuję też Wojtkowi Słupskiemu, siedlczaninowi, który pomógł nam zaszczepić ten festiwal w Siedlcach i przywozi najlepsze produkcje.

Chcę też podziękować naszej koleżance i kierownikowi działu promocji, która spowodowała, że część spektakli jest specjalnie sprowadzona przez naszych pracowników - powiedziała Iwona Orzełowska, wicedyrektor Centrum Kultury i Sztuki.

- Stąd wyrosłem, tutaj pracowałem, dziś organizuję spektakle w całej Polsce. Miło mi tu wracać i zostawiać swoje podatki. Serdecznie dziękuję za dzisiejszą stuprocentową obecność. Życzę Państwu, żeby ten festiwal był fenomenalny, jeszcze lepszy - przyznał W. Słupski z Agencji Artystycznej OpenTeatr, współorganizatora festiwalu.

Podczas wieczoru inaugurującego OFTP zabrakło jego patrona artystycznego Dariusza Kordka. Aktor nie mógł przybyć osobiście z powodu zawodowych zobowiązań. Na telebimie odtworzono nagranie, na którym skierował kilka ciepłych do siedleckiej publiczności. - To dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie, że mogę być patronem artystycznym festiwalu, który pokazuje teatr „podróżujący” w różnych jego wydaniach. Dziesięć spektakli konkursowych, które Państwo zobaczą, na pewno pozostawią trwałe i wielkie wrażenie. Jestem także lekko stremowany, bo biorę udział w tym konkursie jako współproducent i wykonawca musicalu „Bodo”, który zobaczą Państwo 26 stycznia. Mam nadzieję, że te kilkanaście wieczorów spędzą Państwo w gorącej atmosferze dyskusji, przeżywania, odbierania teatru na żywo, co jest zawsze wielkim misterium, fantastyczną możliwością oglądania ulubionych aktorów w ich naturalnym otoczeniu, otoczeniu teatru - przyznał aktor.

 

Damsko-męskie relacje

W pierwszym konkursowym spektaklu „Ludzie inteligentni” publiczność zobaczyła znanych polskich aktorów: Magdalenę Boczarską, Izabelę Kunę, Magdalenę Stużyńską, Rafała Królikowskiego, Szymona Bobrowskiego oraz reżysera - Olafa Lubaszenkę. A sama sztuka stała się połączeniem interesujących rozważań o relacjach międzyludzkich i inteligentnego humoru. Bohaterowie udowodnili, że płeć może stanąć na drodze do komunikacji. Wnioski, do jakich dochodzą inteligentni ludzie, oddalają ich coraz bardziej od sedna. Niebezpieczna gra pomiędzy bohaterami doprowadza do absurdalnych sytuacji, szeregu komicznych nieporozumień i manipulacji; kryzys jednego związku wywołuje kolejny… A konflikty bohaterów - lawinę śmiechu na widowni, a także chwile refleksji, kiedy w ich zachowaniach dostrzegamy schematy własnych doświadczeń. Każdy, kto oczekiwał czegoś więcej niż tylko prostej rozrywki, czyli humoru skłaniającego do przemyśleń, ze spektaklu Lubaszenki wyszedł usatysfakcjonowany.

 

Nikt nie jest doskonały

A już 21 października na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce widzowie zobaczą przedstawienie „Nikt nie jest doskonały”. To komedia, która bawi, śmieszy i nigdy się nie starzeje. W Wielkiej Brytanii, Australii i całej Europie tekst Simona Williamsa został uznany za klasykę komedii romantycznej.

Nikt i nic w życiu Leona nie jest doskonałe, żona odeszła, dorastającą córka Dee Dee zaczęła palić papierosy, a do tego jego ojciec Gus, rubaszny i niesforny pomimo wieku, drażni go swoją ekscentryczną naturą i towarzyskimi ekscesami. Leon jest introwertykiem, nudnym statystykiem, ale posiada talent…. niestety też niedoskonały, bo to talent do pisania romantycznych powieści. To iście niemęskie zajęcie ukrywa pod kobiecym pseudonimem Marty Banbury i bez nadziei na sukces wysyła swoje teksty do kobiecych wydawnictw. Nikt nie przewidział, że pewnego dnia życie Leona zmieni jeden telefon z wydawnictwa - powieść M. Banbury została nagrodzona w konkursie najlepiej napisanych powieści dla kobiet. Szansa uzyskania nagrody może lec w gruzach, chyba że… Leon przebierze się za kobietę!

Bilety na spektakl dostępne w Centrum Kultury i Sztuki.


3 PYTANIA

 

Wojciech Słupski - Agencja Artystyczna OpenTeatr, współorganizator festiwalu

 

Co sprawia, że publiczność tak licznie przychodzi na spektakle w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów „Sztuka plus komercja”?

Myślę, że przyciągają przede artyści, którzy przyjeżdżają, tematyka spektakli, ale też i miejsce. Festiwal tworzymy od kilku lat, a jeszcze wcześniej została wyremontowana sala Centrum Kultury i Sztuki. Mamy z piękną widownię i bardzo dobre zaplecze sceniczne. Odbiór tych spektakli jest właściwy, tak jakby należałoby go odbierać w teatrze. Widownia ma układ amfiteatralny, gdzie ludzie dobrze się czują. A na spektakle przychodzą nie tylko siedlczanie. Mamy grupy z Kodnia, Terespola, Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Łukowa, Sokołowa, Mińska Mazowieckiego, czyli z odległości 100-150 km. Bilety na niektóre spektakle sprzedają się w mgnieniu oka. To świadczy o dużym zapotrzebowaniu w Siedlcach na wysoką kulturę.

 

Jak wygląda wybór przedstawień, które możemy oglądać w ramach OFT?

Przede wszystkim próbujemy ściągać spektakle, których u nas jeszcze nie było. Moja agencja artystyczna przygotowała praktycznie same przedstawienia mające swoje premiery w tym roku w warszawskich teatrach. Wysoki poziom festiwalu to również zasługa zaangażowania pracowników CKiS. Sugerujemy się też tym, co chcą oglądać widzowie, ale również obsadą. Pragniemy, żeby to był dobry spektakl, ale ludzie, przychodząc do nas, chcą zobaczyć znane twarze.

 

Jak siedlecką scenę odbierają sami artyści?

Artyści grający spektakle w całej Polsce często pytają, kiedy przyjadą do Siedlec. Tutaj dobrze im się gra, są wspaniałe garderoby, zaplecze sceniczne, wysoka jakość sprzętu. Mogę powiedzieć, że w wielu warszawskich teatrach takiego nie ma. I przede wszystkim przyjmująca ich bardzo ciepło publiczność.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR