25 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Duchowość w obiektywie

25 października 2017 r.

Uchwycić nieuchwytne


fot. AWAW

20 października w Bialskim Centrum Kultury otwarto wystawę „Znaki wiary na Podlasiu”. Ekspozycja jest elementem projektu skierowanego do miejscowej młodzieży.

Wzięło w nim udział 30 osób w wieku od 13 do 19 lat. Środki na przedsięwzięcie wyłożyło ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Budżet projektu wynosił 34 tys. zł. - Działania zostały podzielone na kilka etapów. Najpierw organizowaliśmy tzw. spotkania robocze, na których omawialiśmy koncepcję i przygotowywaliśmy się pod kątem religijno- historycznym. Potem wzięliśmy udział w jednodniowej wycieczce krajoznawczej po regionie. Podróżowaliśmy szlakiem miejsc kultu różnych religii. Byliśmy m.in. na mizarze w Studziance, w cerkwi w Jabłecznej i w Kostomłotach, w kościele w Kodniu i w Pratulinie. Z wyjazdu przywieźliśmy mnóstwo pięknych zdjęć. Część z nich prezentujemy na wystawie - mówi Renata Sobczuk, instruktor plastyki w BCK.

Projekt obejmował też warsztaty plastyczne, fotograficzne i filmowe. Zorganizowano je w Mielniku nad Bugiem. Zajęcia plastyczne odbyły się pod kierunkiem dr Marzeny Łukaszuk z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, która uczyła młodych wykonywania prac w technice tuszowo-atramentowej. - Idealnie nadaje się ona do oddania wszelkich pięknych szczegółów, których nie brakowało w pracach naszej młodzieży. Warsztaty fotograficzne prowadził znany fotograf Tadeusz Żaczek, specjalista w temacie duchowości Polski wschodniej. Z kolei zajęcia filmowe odbyły się pod okiem Kai Gromadzkiej - wylicza instruktorka.

Ostatnim etapem projektu będzie promocja albumu, w którym znajdą się najpiękniejsze prace wykonane podczas poszczególnych zajęć. Odbędzie się ona 6 listopada, o 18.00, w BCK.

 

Nie tylko cyfrówki

W projekcie uczestniczyły osoby należące do kółek artystycznych funkcjonujących przy BCK. Warsztaty były dla nich kolejną okazją do tego, by poszerzyć swoje umiejętności. Jak opowiadali instruktorzy, młodzi chętnie korzystali z podpowiedzi i propozycji opiekunów. - Celem przedsięwzięcia było spojrzenie człowieka na wiarę. Chciałem pokazać zupełnie nowe, inne rzeczy. Jakże odmienne od tych, z jakimi mają kontakt na co dzień. W dobie fotografii cyfrowej, zaproponowałem fotografię analogową, która jest mi bliska od prawie 40 lat. Podczas zajęć praktycznych posługiwaliśmy się aparatem wielkoformatowym i otworkowym. Byłem mile zaskoczony, że wiele osób wiedziało, jak się na nich pracuje. Efekt naszych działań został utrwalony i zaprezentowany na wernisażu - chwali podopiecznych T. Żaczek, podkreślając, iż młodzież, z którą pracował, stanowi ciekawy narybek fotografów zainteresowanych zdjęciami poświęconymi wierze, kulturze i religii tych terenów. To dobry prognostyk na przyszłość.

Wystawę „Znaki czasu na Podlasiu” będzie można oglądać w BCK przez najbliższe dwa tygodnie.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Rdz 22, 1-2. 9-13. 15-18; Ps 116B (115), 10 i 15. 16-17. 18-19 ;
Rz 8, 31b-34

Ewangelia:
Mk 9, 2-10

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR