21 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Pogoda: Siedlce

Numer 20
17-23 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Duchowość w obiektywie

25 października 2017 r.

Uchwycić nieuchwytne


fot. AWAW

20 października w Bialskim Centrum Kultury otwarto wystawę „Znaki wiary na Podlasiu”. Ekspozycja jest elementem projektu skierowanego do miejscowej młodzieży.

Wzięło w nim udział 30 osób w wieku od 13 do 19 lat. Środki na przedsięwzięcie wyłożyło ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Budżet projektu wynosił 34 tys. zł. - Działania zostały podzielone na kilka etapów. Najpierw organizowaliśmy tzw. spotkania robocze, na których omawialiśmy koncepcję i przygotowywaliśmy się pod kątem religijno- historycznym. Potem wzięliśmy udział w jednodniowej wycieczce krajoznawczej po regionie. Podróżowaliśmy szlakiem miejsc kultu różnych religii. Byliśmy m.in. na mizarze w Studziance, w cerkwi w Jabłecznej i w Kostomłotach, w kościele w Kodniu i w Pratulinie. Z wyjazdu przywieźliśmy mnóstwo pięknych zdjęć. Część z nich prezentujemy na wystawie - mówi Renata Sobczuk, instruktor plastyki w BCK.

Projekt obejmował też warsztaty plastyczne, fotograficzne i filmowe. Zorganizowano je w Mielniku nad Bugiem. Zajęcia plastyczne odbyły się pod kierunkiem dr Marzeny Łukaszuk z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, która uczyła młodych wykonywania prac w technice tuszowo-atramentowej. - Idealnie nadaje się ona do oddania wszelkich pięknych szczegółów, których nie brakowało w pracach naszej młodzieży. Warsztaty fotograficzne prowadził znany fotograf Tadeusz Żaczek, specjalista w temacie duchowości Polski wschodniej. Z kolei zajęcia filmowe odbyły się pod okiem Kai Gromadzkiej - wylicza instruktorka.

Ostatnim etapem projektu będzie promocja albumu, w którym znajdą się najpiękniejsze prace wykonane podczas poszczególnych zajęć. Odbędzie się ona 6 listopada, o 18.00, w BCK.

 

Nie tylko cyfrówki

W projekcie uczestniczyły osoby należące do kółek artystycznych funkcjonujących przy BCK. Warsztaty były dla nich kolejną okazją do tego, by poszerzyć swoje umiejętności. Jak opowiadali instruktorzy, młodzi chętnie korzystali z podpowiedzi i propozycji opiekunów. - Celem przedsięwzięcia było spojrzenie człowieka na wiarę. Chciałem pokazać zupełnie nowe, inne rzeczy. Jakże odmienne od tych, z jakimi mają kontakt na co dzień. W dobie fotografii cyfrowej, zaproponowałem fotografię analogową, która jest mi bliska od prawie 40 lat. Podczas zajęć praktycznych posługiwaliśmy się aparatem wielkoformatowym i otworkowym. Byłem mile zaskoczony, że wiele osób wiedziało, jak się na nich pracuje. Efekt naszych działań został utrwalony i zaprezentowany na wernisażu - chwali podopiecznych T. Żaczek, podkreślając, iż młodzież, z którą pracował, stanowi ciekawy narybek fotografów zainteresowanych zdjęciami poświęconymi wierze, kulturze i religii tych terenów. To dobry prognostyk na przyszłość.

Wystawę „Znaki czasu na Podlasiu” będzie można oglądać w BCK przez najbliższe dwa tygodnie.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
W jednym miejscu
Jednego dnia w jednym miejscu spotkają się wszyscy, którzy chcą robić coś dla swojego otoczenia. Mowa o II Dniu Siedleckich Organizacji Pozarządowych, który odbędzie się 25 maja na pl. im. gen Sikorskiego.
więcej »
 

POLECAMY


Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
Rdz 3, 9-15. 20; Ps 87, 1-3. 5-6
Ewangelia:
J 2, 1-11 albo J 19, 25-27 albo Łk 1, 26-38

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR