17 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Waleria, Salomea, Grzegorz

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Duchowość w obiektywie

25 października 2017 r.

Uchwycić nieuchwytne


fot. AWAW

20 października w Bialskim Centrum Kultury otwarto wystawę „Znaki wiary na Podlasiu”. Ekspozycja jest elementem projektu skierowanego do miejscowej młodzieży.

Wzięło w nim udział 30 osób w wieku od 13 do 19 lat. Środki na przedsięwzięcie wyłożyło ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Budżet projektu wynosił 34 tys. zł. - Działania zostały podzielone na kilka etapów. Najpierw organizowaliśmy tzw. spotkania robocze, na których omawialiśmy koncepcję i przygotowywaliśmy się pod kątem religijno- historycznym. Potem wzięliśmy udział w jednodniowej wycieczce krajoznawczej po regionie. Podróżowaliśmy szlakiem miejsc kultu różnych religii. Byliśmy m.in. na mizarze w Studziance, w cerkwi w Jabłecznej i w Kostomłotach, w kościele w Kodniu i w Pratulinie. Z wyjazdu przywieźliśmy mnóstwo pięknych zdjęć. Część z nich prezentujemy na wystawie - mówi Renata Sobczuk, instruktor plastyki w BCK.

Projekt obejmował też warsztaty plastyczne, fotograficzne i filmowe. Zorganizowano je w Mielniku nad Bugiem. Zajęcia plastyczne odbyły się pod kierunkiem dr Marzeny Łukaszuk z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, która uczyła młodych wykonywania prac w technice tuszowo-atramentowej. - Idealnie nadaje się ona do oddania wszelkich pięknych szczegółów, których nie brakowało w pracach naszej młodzieży. Warsztaty fotograficzne prowadził znany fotograf Tadeusz Żaczek, specjalista w temacie duchowości Polski wschodniej. Z kolei zajęcia filmowe odbyły się pod okiem Kai Gromadzkiej - wylicza instruktorka.

Ostatnim etapem projektu będzie promocja albumu, w którym znajdą się najpiękniejsze prace wykonane podczas poszczególnych zajęć. Odbędzie się ona 6 listopada, o 18.00, w BCK.

 

Nie tylko cyfrówki

W projekcie uczestniczyły osoby należące do kółek artystycznych funkcjonujących przy BCK. Warsztaty były dla nich kolejną okazją do tego, by poszerzyć swoje umiejętności. Jak opowiadali instruktorzy, młodzi chętnie korzystali z podpowiedzi i propozycji opiekunów. - Celem przedsięwzięcia było spojrzenie człowieka na wiarę. Chciałem pokazać zupełnie nowe, inne rzeczy. Jakże odmienne od tych, z jakimi mają kontakt na co dzień. W dobie fotografii cyfrowej, zaproponowałem fotografię analogową, która jest mi bliska od prawie 40 lat. Podczas zajęć praktycznych posługiwaliśmy się aparatem wielkoformatowym i otworkowym. Byłem mile zaskoczony, że wiele osób wiedziało, jak się na nich pracuje. Efekt naszych działań został utrwalony i zaprezentowany na wernisażu - chwali podopiecznych T. Żaczek, podkreślając, iż młodzież, z którą pracował, stanowi ciekawy narybek fotografów zainteresowanych zdjęciami poświęconymi wierze, kulturze i religii tych terenów. To dobry prognostyk na przyszłość.

Wystawę „Znaki czasu na Podlasiu” będzie można oglądać w BCK przez najbliższe dwa tygodnie.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR