17 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Waleria, Salomea, Grzegorz

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Zdrowie

25 października 2017 r.

Owoce pełne zdrowia


fot. ARCHIWUM

Głóg, róża, jarzębina, cytryniec - rosną w parkach, lasach, na obrzeżach dróg. Sadzimy w ogrodach jako rośliny ozdobne. Co kryją owoce krzewów i drzew, których urodą zachwycaliśmy się całą jesień?

Wkraczając w sezon gryp i przeziębień, warto „uzbroić” nasze organizmy w solidny zestaw obronny. Mamy jeszcze czas, by - sięgając po naturalne leki - zerwać wodze róży pomarszczonej i jarzębiny. W owoce głogu i cytryńca można zaopatrzyć się w sklepie zielarskim. Po preparaty z głogu sięgnąć powinny osoby, które chcą zadbać o pracę serca. Kwiatostany i owoce głogu są bogate we flawonoidy oraz ich pochodne - puryny. Związki te wnikają do naczyń wieńcowych serca i je rozszerzają. Organizm jest dzięki temu lepiej dotleniony i szybciej pozbywa się szkodliwych metabolitów. Garbniki zawarte w głogu neutralizują działanie wolnych rodników, a przez to pomagają w profilaktyce nowotworowej i miażdżycowej. Owoce głogu zawierają również mnóstwo składników odżywczych: witamin A, C, E , beta-karoten, oraz karotenoidy wpływające korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Głóg obniża poziom cholesterolu. Ma właściwości relaksujące i odprężające. Można stosować go przy zawrotach i bólach głowy. Przeciwwskazaniem do stosowania głogu jest niedociśnienie oraz zaawansowane stany chorobowe.

Wskazaniem do stosowania dzikiej róży jest ogólne osłabienie organizmu. Wzmacniające właściwości preparatów z róży wynikają z wysokiej zawartości witaminy C. Sprzyjają one zwiększeniu odporności organizmu na wszelkie infekcje. Najlepiej spożywać świeże owoce - mówi się, że wystarczą trzy, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Cenne są również przetwory i napary, jak też preparaty dostępne w aptekach i sklepach zielarskich. Z nią jest łatwiej pokonać każdą chorobę, stres i zmęczenie. Róża ma też działanie rozkurczowe, moczopędne, żółciopędne, przeciwzapalne i odtruwające. Znajdujący się w róży związek o nazwie galaktolipid, ma bardzo silne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Preparaty z dzikiej róży zalecane są w chorobach alergicznych, reumatyzmie, w stanach zapalnych pęcherza moczowego i cewki moczowej, w zapaleniach płuc, zapaleniu żołądka i jelit, biegunkach, w chorobach wątroby i nerek, przy nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych i oczywiście dla rekonwalescentów.

 

Jarzębina leczy i wzmacnia

Kwiaty jarzębiny zawierają karotenoidy, antocyjany, kwasy organiczne - mają one działanie moczopędne i łagodnie rozwalniające. Bardziej wszechstronne właściwości mają owoce, w których poza kwasami organicznymi i karotenoidami są m.in. substancje garbnikowe, a także dużo witaminy C oraz prowitaminy A. Dzięki temu mogą być stosowane w profilaktyce arteriosklerozy i choroby nadciśnieniowej. Mają też właściwości moczopędne, stymulują pracę jelit, działają przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka, łagodzą podrażnienia wątroby. Pomagają przy kamicy nerkowej i żółciowej oraz w przewlekłych zaburzeniach trawiennych.

Owoce są również składnikiem preparatów wzmacniających i witaminowych, stosowanych przy zakażeniach bakteryjnych, zapobiegawczo przeciw grypie i przeziębieniu, a także zalecanych rekonwalescentom.

 

Cytryniec chiński na wątrobę

W owocach cytryńca chińskiego - sadzonego u nas głównie jako roślina ozdobna - znaleziono substancje o nazwie lignany, które działają ochronnie na wątrobę, zapobiegają jej uszkodzeniom i przyspieszają regenerację, m.in. w przebiegu wirusowego zapalenia i stanów zapalnych wątroby wywołanych czynnikami chemicznymi. Poza tym ligniany niszczą substancje chemiczne, które przyczyniają się do powstania stanów zapalnych w różnych komórkach organizmu człowieka.

Cytryniec chiński - podobnie jak żeń-szeń - wspomaga łagodzenie stanów przemęczenia, poprawia kondycję psychiczną i fizyczną.


Dzika róża na wzmocnienie

2,5 łyżki stołowej rozdrobnionych owoców dzikiej róży zalej dwoma szklankami wody. Wolno gotuj na małym ogniu 3 minuty. Odstaw pod przykryciem na 10 minut, następnie przecedź. Pij jako środek na wzmocnienie 1/2 szklanki wywaru cztery razy dziennie.

Herbatka z głogu na nadciśnienie

Łyżkę ususzonych kwiatów lub liści głogu wsyp do szklanki i zaparz wrzącą wodą. Po 15 minutach przecedź. Tak przygotowany napar pij dwa razy dziennie.

Napar jarzębinowy przy problemach z pęcherzem

Łyżkę rozdrobnionych owoców jarzębiny zalej szklanką letniej wody, doprowadź do wrzenia i podgrzewaj przez 5 minut pod przykryciem. Odstaw na 15 minut, przecedź. Pij 2-3 razy dziennie po pół szklanki jako lek przeciwbiegunkowy i moczopędny.

Herbata z cytryńca na stres

Łyżeczkę suszonych owoców cytryńca zalej filiżanką wody i trzymaj pod przykryciem ok. 15 minut. Popijaj w stanach przemęczenia i wyczerpania psychicznego.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR