20 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Zdrowie

25 października 2017 r.

Owoce pełne zdrowia


fot. ARCHIWUM

Głóg, róża, jarzębina, cytryniec - rosną w parkach, lasach, na obrzeżach dróg. Sadzimy w ogrodach jako rośliny ozdobne. Co kryją owoce krzewów i drzew, których urodą zachwycaliśmy się całą jesień?

Wkraczając w sezon gryp i przeziębień, warto „uzbroić” nasze organizmy w solidny zestaw obronny. Mamy jeszcze czas, by - sięgając po naturalne leki - zerwać wodze róży pomarszczonej i jarzębiny. W owoce głogu i cytryńca można zaopatrzyć się w sklepie zielarskim. Po preparaty z głogu sięgnąć powinny osoby, które chcą zadbać o pracę serca. Kwiatostany i owoce głogu są bogate we flawonoidy oraz ich pochodne - puryny. Związki te wnikają do naczyń wieńcowych serca i je rozszerzają. Organizm jest dzięki temu lepiej dotleniony i szybciej pozbywa się szkodliwych metabolitów. Garbniki zawarte w głogu neutralizują działanie wolnych rodników, a przez to pomagają w profilaktyce nowotworowej i miażdżycowej. Owoce głogu zawierają również mnóstwo składników odżywczych: witamin A, C, E , beta-karoten, oraz karotenoidy wpływające korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Głóg obniża poziom cholesterolu. Ma właściwości relaksujące i odprężające. Można stosować go przy zawrotach i bólach głowy. Przeciwwskazaniem do stosowania głogu jest niedociśnienie oraz zaawansowane stany chorobowe.

Wskazaniem do stosowania dzikiej róży jest ogólne osłabienie organizmu. Wzmacniające właściwości preparatów z róży wynikają z wysokiej zawartości witaminy C. Sprzyjają one zwiększeniu odporności organizmu na wszelkie infekcje. Najlepiej spożywać świeże owoce - mówi się, że wystarczą trzy, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Cenne są również przetwory i napary, jak też preparaty dostępne w aptekach i sklepach zielarskich. Z nią jest łatwiej pokonać każdą chorobę, stres i zmęczenie. Róża ma też działanie rozkurczowe, moczopędne, żółciopędne, przeciwzapalne i odtruwające. Znajdujący się w róży związek o nazwie galaktolipid, ma bardzo silne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Preparaty z dzikiej róży zalecane są w chorobach alergicznych, reumatyzmie, w stanach zapalnych pęcherza moczowego i cewki moczowej, w zapaleniach płuc, zapaleniu żołądka i jelit, biegunkach, w chorobach wątroby i nerek, przy nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych i oczywiście dla rekonwalescentów.

 

Jarzębina leczy i wzmacnia

Kwiaty jarzębiny zawierają karotenoidy, antocyjany, kwasy organiczne - mają one działanie moczopędne i łagodnie rozwalniające. Bardziej wszechstronne właściwości mają owoce, w których poza kwasami organicznymi i karotenoidami są m.in. substancje garbnikowe, a także dużo witaminy C oraz prowitaminy A. Dzięki temu mogą być stosowane w profilaktyce arteriosklerozy i choroby nadciśnieniowej. Mają też właściwości moczopędne, stymulują pracę jelit, działają przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka, łagodzą podrażnienia wątroby. Pomagają przy kamicy nerkowej i żółciowej oraz w przewlekłych zaburzeniach trawiennych.

Owoce są również składnikiem preparatów wzmacniających i witaminowych, stosowanych przy zakażeniach bakteryjnych, zapobiegawczo przeciw grypie i przeziębieniu, a także zalecanych rekonwalescentom.

 

Cytryniec chiński na wątrobę

W owocach cytryńca chińskiego - sadzonego u nas głównie jako roślina ozdobna - znaleziono substancje o nazwie lignany, które działają ochronnie na wątrobę, zapobiegają jej uszkodzeniom i przyspieszają regenerację, m.in. w przebiegu wirusowego zapalenia i stanów zapalnych wątroby wywołanych czynnikami chemicznymi. Poza tym ligniany niszczą substancje chemiczne, które przyczyniają się do powstania stanów zapalnych w różnych komórkach organizmu człowieka.

Cytryniec chiński - podobnie jak żeń-szeń - wspomaga łagodzenie stanów przemęczenia, poprawia kondycję psychiczną i fizyczną.


Dzika róża na wzmocnienie

2,5 łyżki stołowej rozdrobnionych owoców dzikiej róży zalej dwoma szklankami wody. Wolno gotuj na małym ogniu 3 minuty. Odstaw pod przykryciem na 10 minut, następnie przecedź. Pij jako środek na wzmocnienie 1/2 szklanki wywaru cztery razy dziennie.

Herbatka z głogu na nadciśnienie

Łyżkę ususzonych kwiatów lub liści głogu wsyp do szklanki i zaparz wrzącą wodą. Po 15 minutach przecedź. Tak przygotowany napar pij dwa razy dziennie.

Napar jarzębinowy przy problemach z pęcherzem

Łyżkę rozdrobnionych owoców jarzębiny zalej szklanką letniej wody, doprowadź do wrzenia i podgrzewaj przez 5 minut pod przykryciem. Odstaw na 15 minut, przecedź. Pij 2-3 razy dziennie po pół szklanki jako lek przeciwbiegunkowy i moczopędny.

Herbata z cytryńca na stres

Łyżeczkę suszonych owoców cytryńca zalej filiżanką wody i trzymaj pod przykryciem ok. 15 minut. Popijaj w stanach przemęczenia i wyczerpania psychicznego.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 24, 15-24; Pwt 32, 18-19. 20. 21 ;
Mt 19, 16-22

Ewangelia:
Mt 19, 16-22

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR