23 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Zdrowie

25 października 2017 r.

Owoce pełne zdrowia


fot. ARCHIWUM

Głóg, róża, jarzębina, cytryniec - rosną w parkach, lasach, na obrzeżach dróg. Sadzimy w ogrodach jako rośliny ozdobne. Co kryją owoce krzewów i drzew, których urodą zachwycaliśmy się całą jesień?

Wkraczając w sezon gryp i przeziębień, warto „uzbroić” nasze organizmy w solidny zestaw obronny. Mamy jeszcze czas, by - sięgając po naturalne leki - zerwać wodze róży pomarszczonej i jarzębiny. W owoce głogu i cytryńca można zaopatrzyć się w sklepie zielarskim. Po preparaty z głogu sięgnąć powinny osoby, które chcą zadbać o pracę serca. Kwiatostany i owoce głogu są bogate we flawonoidy oraz ich pochodne - puryny. Związki te wnikają do naczyń wieńcowych serca i je rozszerzają. Organizm jest dzięki temu lepiej dotleniony i szybciej pozbywa się szkodliwych metabolitów. Garbniki zawarte w głogu neutralizują działanie wolnych rodników, a przez to pomagają w profilaktyce nowotworowej i miażdżycowej. Owoce głogu zawierają również mnóstwo składników odżywczych: witamin A, C, E , beta-karoten, oraz karotenoidy wpływające korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Głóg obniża poziom cholesterolu. Ma właściwości relaksujące i odprężające. Można stosować go przy zawrotach i bólach głowy. Przeciwwskazaniem do stosowania głogu jest niedociśnienie oraz zaawansowane stany chorobowe.

Wskazaniem do stosowania dzikiej róży jest ogólne osłabienie organizmu. Wzmacniające właściwości preparatów z róży wynikają z wysokiej zawartości witaminy C. Sprzyjają one zwiększeniu odporności organizmu na wszelkie infekcje. Najlepiej spożywać świeże owoce - mówi się, że wystarczą trzy, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Cenne są również przetwory i napary, jak też preparaty dostępne w aptekach i sklepach zielarskich. Z nią jest łatwiej pokonać każdą chorobę, stres i zmęczenie. Róża ma też działanie rozkurczowe, moczopędne, żółciopędne, przeciwzapalne i odtruwające. Znajdujący się w róży związek o nazwie galaktolipid, ma bardzo silne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Preparaty z dzikiej róży zalecane są w chorobach alergicznych, reumatyzmie, w stanach zapalnych pęcherza moczowego i cewki moczowej, w zapaleniach płuc, zapaleniu żołądka i jelit, biegunkach, w chorobach wątroby i nerek, przy nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych i oczywiście dla rekonwalescentów.

 

Jarzębina leczy i wzmacnia

Kwiaty jarzębiny zawierają karotenoidy, antocyjany, kwasy organiczne - mają one działanie moczopędne i łagodnie rozwalniające. Bardziej wszechstronne właściwości mają owoce, w których poza kwasami organicznymi i karotenoidami są m.in. substancje garbnikowe, a także dużo witaminy C oraz prowitaminy A. Dzięki temu mogą być stosowane w profilaktyce arteriosklerozy i choroby nadciśnieniowej. Mają też właściwości moczopędne, stymulują pracę jelit, działają przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka, łagodzą podrażnienia wątroby. Pomagają przy kamicy nerkowej i żółciowej oraz w przewlekłych zaburzeniach trawiennych.

Owoce są również składnikiem preparatów wzmacniających i witaminowych, stosowanych przy zakażeniach bakteryjnych, zapobiegawczo przeciw grypie i przeziębieniu, a także zalecanych rekonwalescentom.

 

Cytryniec chiński na wątrobę

W owocach cytryńca chińskiego - sadzonego u nas głównie jako roślina ozdobna - znaleziono substancje o nazwie lignany, które działają ochronnie na wątrobę, zapobiegają jej uszkodzeniom i przyspieszają regenerację, m.in. w przebiegu wirusowego zapalenia i stanów zapalnych wątroby wywołanych czynnikami chemicznymi. Poza tym ligniany niszczą substancje chemiczne, które przyczyniają się do powstania stanów zapalnych w różnych komórkach organizmu człowieka.

Cytryniec chiński - podobnie jak żeń-szeń - wspomaga łagodzenie stanów przemęczenia, poprawia kondycję psychiczną i fizyczną.


Dzika róża na wzmocnienie

2,5 łyżki stołowej rozdrobnionych owoców dzikiej róży zalej dwoma szklankami wody. Wolno gotuj na małym ogniu 3 minuty. Odstaw pod przykryciem na 10 minut, następnie przecedź. Pij jako środek na wzmocnienie 1/2 szklanki wywaru cztery razy dziennie.

Herbatka z głogu na nadciśnienie

Łyżkę ususzonych kwiatów lub liści głogu wsyp do szklanki i zaparz wrzącą wodą. Po 15 minutach przecedź. Tak przygotowany napar pij dwa razy dziennie.

Napar jarzębinowy przy problemach z pęcherzem

Łyżkę rozdrobnionych owoców jarzębiny zalej szklanką letniej wody, doprowadź do wrzenia i podgrzewaj przez 5 minut pod przykryciem. Odstaw na 15 minut, przecedź. Pij 2-3 razy dziennie po pół szklanki jako lek przeciwbiegunkowy i moczopędny.

Herbata z cytryńca na stres

Łyżeczkę suszonych owoców cytryńca zalej filiżanką wody i trzymaj pod przykryciem ok. 15 minut. Popijaj w stanach przemęczenia i wyczerpania psychicznego.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Ez 18, 21-28; Ps 130 (129), 1b-2. 3-4. 5-7a. 7b-8
Ewangelia:
Mt 5, 20-26

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR