15 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Amelia, Albert, Leopold

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Konflikt a mediacja

31 października 2017 r.

Gdy rodzeństwo drze ze sobą koty


fot. PIXABAY.COM

Konflikty są nieuniknioną i naturalną częścią życia, dlatego nie powinniśmy oczekiwać, że nasze dzieci nigdy się nie pokłócą. Ważne jednak, by uczyły się, jak pozytywnie rozwiązywać sporne kwestie - przekonuje Elżbieta Trawkowska-Bryłka, psycholog.

Kłótnie czy wręcz bijatyki między rodzeństwem niejednemu rodzicowi spędzają sen z powiek. Nieraz dla tzw. świętego spokoju dorośli - zamiast przystąpić do umiejętnej mediacji - reagują krzykiem albo równo dzielą klapsami. Skutek? Sytuacja w żadnym razie nie ulega poprawie, a na linii rodzice - dzieci iskrzy coraz bardziej. Jak mądrze mediować między rodzeństwem? A wreszcie: co jest powodem „dziecięcych” zatargów. Pytana o powody konfliktów między dziećmi E. Trawkowska-Bryłka wyjaśnia, że ich intensywność i częstotliwość zależy od wielu czynników, m.in.: temperamentu córki czy syna, płci, różnicy wieku (dzieci w zbliżonym wieku kłócą się częściej), ilości wspólnie spędzanego czasu czy nawet wielkości mieszkania. Psycholog nie ma przy tym wątpliwości, iż dziecięce kłótnie odgrywają znaczącą rolę społeczną. - Pomagają ustalić hierarchię w grupie i określić relacje między dziećmi. W ten sposób wyłania się przywódcę, jego pomocników oraz podwładnych, którzy muszą im się podporządkować - tłumaczy. Zaznacza jednocześnie, że choć dzieci sprzeczają się z wielu powodów, przyczyny tego rodzaju zachowania można sprowadzić do kilku punktów.

I tak dzieci najczęściej kłócą się, ponieważ…

- nie nauczyły się jeszcze zasad zgodnego współżycia albo w emocjach zapomniały o nich, dlatego reagują w najprostszy sposób, tj. dając upust zniecierpliwieniu i złości. Przykład? Prościej jest wyrwać siłą zabawkę, niż o nią poprosić;

- pomaga im to zachować równowagę psychiczną, czyli - wzorem niedojrzałych osobowościowo dorosłych - „wyładowują się” na towarzyszu zabaw, zaś prowokując kłótnię albo bójkę, odreagowują zmęczenie i stres;

- usiłują w ten sposób zwrócić na siebie uwagę rodziców lub opiekunów, złym zachowaniem prowokują dorosłych do okazania im zainteresowania i miłości;

- reagowanie przemocą wydaje się łatwiejszą drogą niż poszukiwanie sposobów pokojowego rozwiązania konfliktu (druga „opcja” wymaga odwołania się do wiedzy i inteligencji emocjonalnej);

- traktują konflikt jako zabawę, np. bójka dla chłopców jest czymś w rodzaju pojedynku lub zawodów sportowych, które podnoszą poziom adrenaliny, ćwiczą zwinność itp.;

- czerpią wzorce z telewizji, gier komputerowych bądź od starszych kolegów.

W opinii psycholog nie bez wpływu na psychikę dziecka oraz jego zachowanie pozostaje przemoc i powszechna brutalizacja życia. - Dlatego też pierwszym zadaniem rodziców i wychowawców powinno być ustalenie przyczyn konfliktów między rodzeństwem czy grupą rówieśników - apeluje z sugestią, że tylko wtedy można podjąć stosowne działania, które przyczynią się do zmniejszenia intensywności i częstotliwości sporów.

 

Jak mediować między dziećmi?

Konkretne wskazówki dotyczące uczenia dzieci sztuki porozumiewania się w sposób pokojowy, tj. bez krzyków i używania „pięści”, E. Trawkowska-Bryłka poprzedza refleksją, iż wychowanie nigdy nie jest sprawą prostą. - Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, a techniki i metody pracy z dzieckiem muszą być zawsze dostosowane do jego indywidualnych potrzeb oraz możliwości rodziców - sygnalizuje.

Zdaniem psycholog w radzeniu sobie ze „zwyczajnymi” i nieuniknionymi konfliktami między rodzeństwem należy być wiernym trzem podstawowym zasadom: „nigdy nie faworyzujemy żadnego z dzieci”, „nie porównujemy ich ze sobą”, „zawsze traktujemy je indywidualnie”. Co to oznacza w praktyce?

- Na przykład w sytuacjach spornych między rodzeństwem nie stosujemy zasady „ustąp młodszemu”, ponieważ faworyzuje to młodsze dziecko, zaś u starszego wywołuje złość - czuje się ono wówczas mniej ważne i potraktowane niesprawiedliwie - wyjaśnia E. Trawkowska-Bryłka. - Podobnie tłumaczenia w stylu: „mądry głupiemu ustępuje”, prowadzą jedynie do zaostrzenia konfliktu między dziećmi. W takich sytuacjach młodsze często prowokuje kłótnie, wiedząc, że winą i tak zostanie obarczone to starsze - dodaje.

Psycholog zaznacza jednocześnie, że konflikty to dla dzieci doskonała szkoła życia. Zadaniem dorosłych staje się natomiast wskazanie pociechom, jak rozwiązywać problemy, aby osiągnąć porozumienie. - I dlatego tak ważne jest, by rodzice czy opiekunowie potrafili w „kryzysowych” sytuacjach zachować spokój, a przy tym znaleźć czas, by porozmawiać z dziećmi o trudnych dla nich sprawach. Nie powinno się na nie krzyczeć, straszyć je czy bić, by przestały się wreszcie kłócić i zapanował „święty spokój”. W ten sposób dzieci niczego się nie nauczą, a jedynie będą naśladować nasze zachowania - podsumowuje.

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR