21 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 7
15-21 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Konflikt a mediacja

31 października 2017 r.

Gdy rodzeństwo drze ze sobą koty


fot. PIXABAY.COM

Konflikty są nieuniknioną i naturalną częścią życia, dlatego nie powinniśmy oczekiwać, że nasze dzieci nigdy się nie pokłócą. Ważne jednak, by uczyły się, jak pozytywnie rozwiązywać sporne kwestie - przekonuje Elżbieta Trawkowska-Bryłka, psycholog.

Kłótnie czy wręcz bijatyki między rodzeństwem niejednemu rodzicowi spędzają sen z powiek. Nieraz dla tzw. świętego spokoju dorośli - zamiast przystąpić do umiejętnej mediacji - reagują krzykiem albo równo dzielą klapsami. Skutek? Sytuacja w żadnym razie nie ulega poprawie, a na linii rodzice - dzieci iskrzy coraz bardziej. Jak mądrze mediować między rodzeństwem? A wreszcie: co jest powodem „dziecięcych” zatargów. Pytana o powody konfliktów między dziećmi E. Trawkowska-Bryłka wyjaśnia, że ich intensywność i częstotliwość zależy od wielu czynników, m.in.: temperamentu córki czy syna, płci, różnicy wieku (dzieci w zbliżonym wieku kłócą się częściej), ilości wspólnie spędzanego czasu czy nawet wielkości mieszkania. Psycholog nie ma przy tym wątpliwości, iż dziecięce kłótnie odgrywają znaczącą rolę społeczną. - Pomagają ustalić hierarchię w grupie i określić relacje między dziećmi. W ten sposób wyłania się przywódcę, jego pomocników oraz podwładnych, którzy muszą im się podporządkować - tłumaczy. Zaznacza jednocześnie, że choć dzieci sprzeczają się z wielu powodów, przyczyny tego rodzaju zachowania można sprowadzić do kilku punktów.

I tak dzieci najczęściej kłócą się, ponieważ…

- nie nauczyły się jeszcze zasad zgodnego współżycia albo w emocjach zapomniały o nich, dlatego reagują w najprostszy sposób, tj. dając upust zniecierpliwieniu i złości. Przykład? Prościej jest wyrwać siłą zabawkę, niż o nią poprosić;

- pomaga im to zachować równowagę psychiczną, czyli - wzorem niedojrzałych osobowościowo dorosłych - „wyładowują się” na towarzyszu zabaw, zaś prowokując kłótnię albo bójkę, odreagowują zmęczenie i stres;

- usiłują w ten sposób zwrócić na siebie uwagę rodziców lub opiekunów, złym zachowaniem prowokują dorosłych do okazania im zainteresowania i miłości;

- reagowanie przemocą wydaje się łatwiejszą drogą niż poszukiwanie sposobów pokojowego rozwiązania konfliktu (druga „opcja” wymaga odwołania się do wiedzy i inteligencji emocjonalnej);

- traktują konflikt jako zabawę, np. bójka dla chłopców jest czymś w rodzaju pojedynku lub zawodów sportowych, które podnoszą poziom adrenaliny, ćwiczą zwinność itp.;

- czerpią wzorce z telewizji, gier komputerowych bądź od starszych kolegów.

W opinii psycholog nie bez wpływu na psychikę dziecka oraz jego zachowanie pozostaje przemoc i powszechna brutalizacja życia. - Dlatego też pierwszym zadaniem rodziców i wychowawców powinno być ustalenie przyczyn konfliktów między rodzeństwem czy grupą rówieśników - apeluje z sugestią, że tylko wtedy można podjąć stosowne działania, które przyczynią się do zmniejszenia intensywności i częstotliwości sporów.

 

Jak mediować między dziećmi?

Konkretne wskazówki dotyczące uczenia dzieci sztuki porozumiewania się w sposób pokojowy, tj. bez krzyków i używania „pięści”, E. Trawkowska-Bryłka poprzedza refleksją, iż wychowanie nigdy nie jest sprawą prostą. - Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, a techniki i metody pracy z dzieckiem muszą być zawsze dostosowane do jego indywidualnych potrzeb oraz możliwości rodziców - sygnalizuje.

Zdaniem psycholog w radzeniu sobie ze „zwyczajnymi” i nieuniknionymi konfliktami między rodzeństwem należy być wiernym trzem podstawowym zasadom: „nigdy nie faworyzujemy żadnego z dzieci”, „nie porównujemy ich ze sobą”, „zawsze traktujemy je indywidualnie”. Co to oznacza w praktyce?

- Na przykład w sytuacjach spornych między rodzeństwem nie stosujemy zasady „ustąp młodszemu”, ponieważ faworyzuje to młodsze dziecko, zaś u starszego wywołuje złość - czuje się ono wówczas mniej ważne i potraktowane niesprawiedliwie - wyjaśnia E. Trawkowska-Bryłka. - Podobnie tłumaczenia w stylu: „mądry głupiemu ustępuje”, prowadzą jedynie do zaostrzenia konfliktu między dziećmi. W takich sytuacjach młodsze często prowokuje kłótnie, wiedząc, że winą i tak zostanie obarczone to starsze - dodaje.

Psycholog zaznacza jednocześnie, że konflikty to dla dzieci doskonała szkoła życia. Zadaniem dorosłych staje się natomiast wskazanie pociechom, jak rozwiązywać problemy, aby osiągnąć porozumienie. - I dlatego tak ważne jest, by rodzice czy opiekunowie potrafili w „kryzysowych” sytuacjach zachować spokój, a przy tym znaleźć czas, by porozmawiać z dziećmi o trudnych dla nich sprawach. Nie powinno się na nie krzyczeć, straszyć je czy bić, by przestały się wreszcie kłócić i zapanował „święty spokój”. W ten sposób dzieci niczego się nie nauczą, a jedynie będą naśladować nasze zachowania - podsumowuje.

AW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
Jon 3, 1-10; Ps 51 (50), 3-4. 12-13. 18-19
Ewangelia:
Łk 11, 29-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR