19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Konflikt a mediacja

31 października 2017 r.

Gdy rodzeństwo drze ze sobą koty


fot. PIXABAY.COM

Konflikty są nieuniknioną i naturalną częścią życia, dlatego nie powinniśmy oczekiwać, że nasze dzieci nigdy się nie pokłócą. Ważne jednak, by uczyły się, jak pozytywnie rozwiązywać sporne kwestie - przekonuje Elżbieta Trawkowska-Bryłka, psycholog.

Kłótnie czy wręcz bijatyki między rodzeństwem niejednemu rodzicowi spędzają sen z powiek. Nieraz dla tzw. świętego spokoju dorośli - zamiast przystąpić do umiejętnej mediacji - reagują krzykiem albo równo dzielą klapsami. Skutek? Sytuacja w żadnym razie nie ulega poprawie, a na linii rodzice - dzieci iskrzy coraz bardziej. Jak mądrze mediować między rodzeństwem? A wreszcie: co jest powodem „dziecięcych” zatargów. Pytana o powody konfliktów między dziećmi E. Trawkowska-Bryłka wyjaśnia, że ich intensywność i częstotliwość zależy od wielu czynników, m.in.: temperamentu córki czy syna, płci, różnicy wieku (dzieci w zbliżonym wieku kłócą się częściej), ilości wspólnie spędzanego czasu czy nawet wielkości mieszkania. Psycholog nie ma przy tym wątpliwości, iż dziecięce kłótnie odgrywają znaczącą rolę społeczną. - Pomagają ustalić hierarchię w grupie i określić relacje między dziećmi. W ten sposób wyłania się przywódcę, jego pomocników oraz podwładnych, którzy muszą im się podporządkować - tłumaczy. Zaznacza jednocześnie, że choć dzieci sprzeczają się z wielu powodów, przyczyny tego rodzaju zachowania można sprowadzić do kilku punktów.

I tak dzieci najczęściej kłócą się, ponieważ…

- nie nauczyły się jeszcze zasad zgodnego współżycia albo w emocjach zapomniały o nich, dlatego reagują w najprostszy sposób, tj. dając upust zniecierpliwieniu i złości. Przykład? Prościej jest wyrwać siłą zabawkę, niż o nią poprosić;

- pomaga im to zachować równowagę psychiczną, czyli - wzorem niedojrzałych osobowościowo dorosłych - „wyładowują się” na towarzyszu zabaw, zaś prowokując kłótnię albo bójkę, odreagowują zmęczenie i stres;

- usiłują w ten sposób zwrócić na siebie uwagę rodziców lub opiekunów, złym zachowaniem prowokują dorosłych do okazania im zainteresowania i miłości;

- reagowanie przemocą wydaje się łatwiejszą drogą niż poszukiwanie sposobów pokojowego rozwiązania konfliktu (druga „opcja” wymaga odwołania się do wiedzy i inteligencji emocjonalnej);

- traktują konflikt jako zabawę, np. bójka dla chłopców jest czymś w rodzaju pojedynku lub zawodów sportowych, które podnoszą poziom adrenaliny, ćwiczą zwinność itp.;

- czerpią wzorce z telewizji, gier komputerowych bądź od starszych kolegów.

W opinii psycholog nie bez wpływu na psychikę dziecka oraz jego zachowanie pozostaje przemoc i powszechna brutalizacja życia. - Dlatego też pierwszym zadaniem rodziców i wychowawców powinno być ustalenie przyczyn konfliktów między rodzeństwem czy grupą rówieśników - apeluje z sugestią, że tylko wtedy można podjąć stosowne działania, które przyczynią się do zmniejszenia intensywności i częstotliwości sporów.

 

Jak mediować między dziećmi?

Konkretne wskazówki dotyczące uczenia dzieci sztuki porozumiewania się w sposób pokojowy, tj. bez krzyków i używania „pięści”, E. Trawkowska-Bryłka poprzedza refleksją, iż wychowanie nigdy nie jest sprawą prostą. - Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, a techniki i metody pracy z dzieckiem muszą być zawsze dostosowane do jego indywidualnych potrzeb oraz możliwości rodziców - sygnalizuje.

Zdaniem psycholog w radzeniu sobie ze „zwyczajnymi” i nieuniknionymi konfliktami między rodzeństwem należy być wiernym trzem podstawowym zasadom: „nigdy nie faworyzujemy żadnego z dzieci”, „nie porównujemy ich ze sobą”, „zawsze traktujemy je indywidualnie”. Co to oznacza w praktyce?

- Na przykład w sytuacjach spornych między rodzeństwem nie stosujemy zasady „ustąp młodszemu”, ponieważ faworyzuje to młodsze dziecko, zaś u starszego wywołuje złość - czuje się ono wówczas mniej ważne i potraktowane niesprawiedliwie - wyjaśnia E. Trawkowska-Bryłka. - Podobnie tłumaczenia w stylu: „mądry głupiemu ustępuje”, prowadzą jedynie do zaostrzenia konfliktu między dziećmi. W takich sytuacjach młodsze często prowokuje kłótnie, wiedząc, że winą i tak zostanie obarczone to starsze - dodaje.

Psycholog zaznacza jednocześnie, że konflikty to dla dzieci doskonała szkoła życia. Zadaniem dorosłych staje się natomiast wskazanie pociechom, jak rozwiązywać problemy, aby osiągnąć porozumienie. - I dlatego tak ważne jest, by rodzice czy opiekunowie potrafili w „kryzysowych” sytuacjach zachować spokój, a przy tym znaleźć czas, by porozmawiać z dziećmi o trudnych dla nich sprawach. Nie powinno się na nie krzyczeć, straszyć je czy bić, by przestały się wreszcie kłócić i zapanował „święty spokój”. W ten sposób dzieci niczego się nie nauczą, a jedynie będą naśladować nasze zachowania - podsumowuje.

AW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR