17 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Waleria, Salomea, Grzegorz

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Tradycja i rywalizacja

31 października 2017 r.

Smaczne zmagania


fot. ARCHIWUM

Aż 65 potraw zostało zgłoszonych do tegorocznego konkursu kulinarnego „Biesiada Podlasko-Mazowiecka”.

- Do rywalizacji przystąpiły osoby i grupy z województw mazowieckiego, podlaskiego oraz lubelskiego - wylicza Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach, organizatora konkursu. Komisja, w składzie której znaleźli się Małgorzata Skolimowska z restauracji Zaścianek Polski, Danuta Pasiak ze Stowarzyszenia Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku oraz Grażyna Jakimiak ze starostwa powiatowego w Siedlcach, oceniała potrawy pod kątem smaku, zgodności z tradycją regionu i estetyki.

W kategorii sałatki, surówki i przystawki pierwsze miejsce zajęła Marzena Zarzycka (Radzików Stopki), drugie Edyta Wiącek (Niwa Babicka), a trzecie Krzysztof Protasiuk (Siedlce). Spośród potraw mięsnych i półmięsnych najsmaczniejsze okazały się: kiełbasa wieprzowo-wołowa Małgorzaty Kołodziejczuk oraz pasztet gryczany Mileny Izdebskiej-Młynarz, pierogi z mięsem i cieciorką KGW Korniczanki ze Starej Kornicy oraz galareta wieprzowa Bożeny Chudeckiej.

W kategorii pieczywo komisja przyznała tylko pierwsze miejsce Jadwidze Michalak za chleb z burakami oraz wyróżnienie za chleb mieszany z ziarnami na zakwasie zgłoszony przez Marlenę Soszyńską. Podobnie było w kategorii zupy i buliony: pierwsze miejsce zdobyła zupa warzywna z kurczakiem (Zespół „Korniczanie”), zaś wyróżnienie zupa z dyni z zacierką Ireny Chodowiec.

Wśród dań warzywnych najsmaczniejsze okazały się kotlety z ziemniaków z sosem grzybowym Ireny Wawryniuk oraz zapiekanka-kartoflanka Beaty Strąk. Spośród ciast i deserów jury doceniło drożdżówkę z nadzieniem jabłkowym z mlekiem Irminy Tymoszuk, racuszki babci Oli Marty Krasnodębskiej oraz pączki Janiny Miłkowskiej i sernik Moniki Wawryniuk. Komisja przyznała także wyróżnienie specjalne Wiktorii Trębickiej - najmłodszej uczestniczce konkursu - za ciasteczka kruche.

Wśród napojów alkoholowych i bezalkoholowych pierwsze miejsca zajęły bimber zaprawiony karmelem Kazimierza Orzyłowskiego z Radzikowa Kornicy oraz malinówka Koła Gospodyń Wiejskich w Mierzwicach. Drugie - wino wieloowocowe Grupa „Działamy Lokalnie” ze Starej Kornicy oraz nalewka pigwowa z miodem Marty Trębickiej z Mordów. Na trzecim miejscu znalazł się sok z syropu z kwiatów czarnego bzu Magdaleny Tyburcy z Niwy Babickiej. Jedyne wyróżnienie w tej kategorii przypadło nalewce z owoców leśnych Mieczysława Zadrożnego z Siedlec.

 

Każdy może spróbować

Przepisy wszystkich zwycięskich potraw wraz ze zdjęciami zostaną opublikowane w pokonkursowym zbiorze tradycyjnych przepisów kulinarnych wraz z ciekawostkami kulinarnymi z terenu podlasko-mazowieckiego. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, wśród których znalazły się sprzęty AGD, zestawy naczyń czy ekskluzywne książki kucharskie. Łączna pula nagród wyniosła 2,5 tys. zł. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Po ogłoszeniu wyników nastąpiła degustacja wszystkich potraw i trunków. Wystąpił także gościnnie zespół Korniczanie ze Starej Kornicy. Całość zakończyła się wspólnym biesiadowaniem przy muzyce do późnych godzin wieczornych. Nie zabrakło też wspólnych tańców oraz śpiewów.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR