20 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Zbliża się rok jubileuszowy

8 listopada 2017 r.

Przed nami czas dziękczynienia


fot. LA

8 grudnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nastąpi oficjalne rozpoczęcie jubileuszu 200 lat istnienia diecezji siedleckiej. Program obchodów został przedstawiony podczas konferencji prasowej zwołanej 7 listopada w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Świętej Rodziny w Siedlcach.

- Celem jubileuszu jest dziękczynienie za bogaty w wydarzenia czas w historii diecezji, dostrzeżenie w nim Bożego działania, prowadzenia, Bożej opieki - zaznaczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda, zapowiadając, że wydarzenia wpisujące się w program obchodów 200-lecia umożliwią poznanie historii wspólnoty diecezjalnej, ludzi, którzy ją tworzyli i wydarzeń, które wpływały na jej duchowość. - Celem jubileuszu jest także umocnienie nas w wierze w Jezusa i w trwaniu w tej wspólnocie, którą z Jego woli tworzymy od 200 lat, jeszcze większe utożsamienie się wiernych ze swoim Kościołem diecezjalnym i jego umiłowanie, troska o jego rozwój i przyszłość - mówił biskup, nawiązując do planowanego w ramach jubileuszu zakończenia II Synodu Diecezji Siedleckiej.

Przybliżył też ideę jubileuszowych misji parafialnych, które rozpoczęte zostaną w 2018 r. - One również wyrażają naszą troskę o przyszłość wiary i życia duchowego wiernych diecezji. Chcielibyśmy te cele z pomocą Bożej łaski osiągnąć - podkreślił pasterz Kościoła siedleckiego.

Historię diecezji zaprezentował w dużym skrócie dyrektor Archiwum Diecezjalnego ks. prałat Bernard Błoński.

 

Zwieńczenie prac synodalnych

Kanclerz kurii ks. kan. Jan Babik, przewodniczący sekretariatu II Synodu Diecezji Siedleckiej, przedstawił prace synodu, którego zakończenie nastąpi w roku jubileuszowym. Przypomniał, że w początkach istnienia diecezji, tj. od 1818 r. do kasaty w 1867 r., zorganizowanie synodu ze względu na uwarunkowania polityczne nie było możliwe. Trudu powołania I Synodu Diecezji Podlaskiej, normującego życie wskrzeszonej w 1918 r. diecezji, podjął się bp Henryk Przeździecki. Odbył się on w sierpniu 1923 r. w Janowie Podlaskim. Trwał tylko trzy dni, a uczestniczyli w nim biskupi i wybrani kapłani. Ustawy tego synodu w większości obowiązują do dzisiaj. Próby podjęcia prac nad kolejnym synodem podejmował bp Jan Mazur, ale nie zostały one zrealizowane. II Synod Diecezji Siedleckiej zwołał dopiero bp Zbigniew Kiernikowski 10 czerwca 2012 r.

- W odróżnieniu od I Synodu Diecezji Podlaskiej, w tym obecnie trwającym wielką wagę przykłada się do udziału osób świeckich. Połowa spośród 300 członków synodu to świeccy, reprezentujący różne grupy, stowarzyszenia, ruchy katolickie - mówił ks. Babik, omawiając liczne cele stojące przed synodem i charakteryzując pokrótce trwające od pięciu lat prace podjęte przez osiem komisji synodalnych i 26 podkomisji, których owocem są wypracowane schematy, poddane dyskusji i przegłosowane podczas 11 sesji plenarnych.

- Od maja ubiegłego roku komisja redakcyjna synodu przygotowuje dokument końcowy, tj. zapisane normy, które będą służyć w realizacji zbawczej misji Chrystusa w naszej diecezji w kolejnych latach. Ostatnia sesja naszego synodu zaplanowana jest na 8 kwietnia 2018 r. Wtedy zatwierdzony zostanie dokument końcowy, a podpisany przez księdza biskupa podczas centralnych uroczystości jubileuszowych 9 czerwca przyszłego roku. Od tego dnia uchwały synodu wejdą w życie i będą obowiązywały w naszej diecezji - tłumaczył kanclerz.

 

Bogaty rok

Szczegóły obchodów jubileuszu przybliżył dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii diecezjalnej ks. dr Jerzy Duda. - Rok jubileuszowy to szereg zaplanowanych inicjatyw, projektów i wydarzeń o charakterze religijnym, naukowym, społecznym i kulturalnym. W ich zakres wchodzą publikacje naukowe i popularnonaukowe dotyczące dziejów naszej diecezji, konkursy i różnego rodzaju eventy - rozpoczął. Zapowiadając pierwszy z nich - sesję naukową w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej poświęconą m.in. działalności bp. Przeździeckiego oraz bp. Ignacego Świrskiego, nawiązał do podjętych starań - związanych z rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego bp. Świrskiego zmarłego w 1968 r. w opinii świętości. - Po wstępnym zbadaniu materiałów historycznych, podczas ostatniej sesji Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie zostało udzielone nihil obstat pasterzy Kościoła w Polsce, co otworzyło drogę do ubiegania się o pozwolenie Stolicy Apostolskiej na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. Modlimy się o to i mamy nadzieję, że kongregacja spraw kanonizacyjnych w roku jubileuszowym, w którym przypada 50 rocznica śmierci bp. I. Świrskiego, takiej zgody udzieli - wyjaśnił.

 

Jubileuszowe misje ewangelizacyjne

Dyrektor wydziału duszpasterskiego mówił również o idei diecezjalnych misji ewangelizacyjnych. Rozpoczną się one we wrześniu 2018 r., począwszy od pierwszej siedziby biskupów - Janowa Podlaskiego, a następnie przejdą falą przez całą diecezję. Misje trwać będą do 2022 r., a zakończą się w katedrze siedleckiej. - To wielkie, ważne i szczególne wydarzenie o charakterze duszpasterskim - podkreślił ks. J. Duda, przypominając, że ostatnie takie misje odbyły się w latach 1996-2000 i przygotowywały nas do Roku Jubileuszowego 2000. - Misje to reewangelizacja, powtórna ewangelizacja. Co do treści i formy są podobne do pierwszego głoszenia Ewangelii osobom niewierzącym. Misje są kierowane do wspólnoty parafialnej wierzących i niewierzących - zaznaczył. Dodał, że przygotowania do nich trwają już od dwóch lat, a obejmują m.in. konsultacje prowadzone przez środowiska naukowe pastoralistów oraz doświadczonych misjonarzy. Podczas centralnych obchodów jubileuszu 200-lecia diecezji, 9 czerwca 2018 r., będzie miało miejsce uroczyste posłanie misjonarzy wybranych do prowadzenia misji w diecezji.

Ks. J. Duda, nawiązując do rysu historycznego przedstawionego na początku konferencji przez ks. B. Błońskiego, który dzieje diecezji omówił przez pryzmat posługi kolejnych biskupów, powiedział również o staraniach o sprowadzenie do kolegiaty janowskiej szczątków dwóch biskupów podlaskich: Marcelego Gutkowskiego oraz Beniamina Szymańskiego, skazanych przez władze carskie na banicję. Zmarli oni i zostali pochowani poza swoją diecezją. - Uzyskano zgodę na ekshumację i przeniesienie do Janowa Podlaskiego szczątków bp. B. Szymańskiego. Starania u władz ukraińskich na sprowadzenie ciała bp. M. Gutkowskiego, pochowanego na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, jeszcze trwają - mówił. Powtórny pochówek księży biskupów ma się odbyć w ramach jubileuszu, 14 kwietnia.


Kalendarium obchodów jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej

16 listopada br. - międzyseminaryjna sesja naukowa dotycząca wkładu Kościoła i duchowieństwa w odzyskanie niepodległości - w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II.

22 listopada - koncert zespołu Jerycho w siedleckiej katedrze, o 19.00.

25 listopada - konferencja naukowa „Z dziejów Diecezji Siedleckiej” w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II (program spotkania na str. 11).

8 grudnia - uroczyste rozpoczęcie roku jubileuszowego w katedrze siedleckiej; Mszy św. o 12.00 będzie przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

5-6 kwietnia 2018 r. - Ogólnopolska Konferencja Historyków Kościoła w WSD Diecezji Siedleckiej.

12 kwietnia - finał Diecezjalnego Konkursu Historyczno-Literackiego.

14 kwietnia - pogrzeb biskupów Marcelego Gutkowskiego i Beniamina Szymańskiego w krypcie kolegiaty w Janowie Podlaskim; uroczystościom przewodniczyć będzie abp S. Budzik, homilię wygłosi bp Henryk Tomasik.

7 czerwca - Zebranie Plenarne Konferencja Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim; uroczystej Mszy św. w janowskiej kolegiacie przewodniczył będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, zaś homilię wygłosi przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

8 czerwca - uroczystej Mszy św. w Janowie Podlaskim przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz, homilię wygłosi metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

9 czerwca, 11.30 - centralne uroczystości jubileuszowe w katedrze siedleckiej. Mszy św. przewodniczył będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak, zaś homilię wygłosi abp Marek Jędraszewski.

10 czerwca 2018 r. - dziękczynienie za 200-lecie istnienia diecezji w parafiach.

15 września 2018 r. - diecezjalna pielgrzymka dziękczynna do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

2 października 2018 r. - zjazd szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez diecezję siedlecką w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Świętej Rodziny w Siedlcach.

8 grudnia 2018 r. - zakończenie roku jubileuszowego.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 24, 15-24; Pwt 32, 18-19. 20. 21 ;
Mt 19, 16-22

Ewangelia:
Mt 19, 16-22

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR