18 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Seniorzy w roli wolontariuszy

25 listopada 2017 r.

Kuferek wspomnień

Włodawscy seniorzy, skupieni w Polskim Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, włączyli się w ogólnopolską sieć Uniwersytetów Trzeciego Wieku rozwijających wolontariat.

Grupy wolontariackie UTW inicjują działania społeczne w całym kraju. Seniorzy jako wolontariusze realizują różne pomysły: czytają bajki dzieciom, odwiedzają mieszkańców domów pomocy społecznej, prowadzą kulturalne kawiarenki, pielęgnują ogrody społeczne w parkach miejskich.

- We trzy: Krystyna Łągwa, śp. Irena Rutkowska i ja uczestniczyłyśmy w szkoleniach, które przygotowywały do pracy z seniorami, naszymi rówieśnikami - mówi Maria Daniluk, przewodnicząca zarządu oddziału rejonowego PZERiI we Włodawie. - Początkowo Irena Rutkowska wysunęła pomysł postawienia fontanny w naszym parku. Niestety, napotkałyśmy na duże trudności z realizacją. Wówczas zainspirowała mnie 82-letnia Bronisława Bartoszek, która na jednym ze spotkań zaczęła opowiadać o swoich trudnych latach dzieciństwa. Pomyślałam, że przygotuję publikację. Pomysł spotkał się z akceptacją pozostałych członków związku, więc zaczęłam spisywać wspomnienia. Wymyśliłam tytuł swojej inicjatywy - „Kuferek wspomnień”. Kuferek kojarzy mi się z przedmiotem z mojego dzieciństwa - w nim były przechowywane cenne rzeczy i pamiątki - opowiada M. Daniluk. - Wprawdzie do zakończenia realizacji inicjatywy, według wskazań organizatora, mamy jeszcze kilka tygodni, ale mam już spisane wspomnienia kilku osób. Kuferek zapełnił się. Wielki żal, że w tym czasie odeszła nasza koleżanka - Irena Rutkowska. Chociaż praca jest zakończona, bardzo chętnie spotykam się z kolejnymi osobami, które dzielą się wspomnieniami. Dokładam kolejne strony do kuferka. Zgromadziłam wspomnienia najstarszej mieszkanki Włodawy - 102-letniej Janiny Aksamirskiej, która miała kontakt z partyzantką, czy B. Bartoszek, która z rodzicami została przesiedlona zza wschodniej granicy. Opisuję losy Ireny Czarneckiej i Amelii Szewczyk, które były również na wschodzie w trudnych latach naszej historii. Myślę, że z czasem kuferek zapełni się wspomnieniami nie tak odległymi, ponieważ jest potrzeba, aby je ocalić od zapomnienia. Jest też we mnie przekonanie, że włodawscy seniorzy będą bardziej znani - zwraca uwagę M. Daniluk.

Włodawscy seniorzy już zostali zauważeni dzięki realizacji pomysłu „Kuferek wspomnień”, m.in. przez trenerów z sieci Latających Animatorów Kultury i Latających Socjologów Towarzystwa „ę”, którzy wspierają tworzące się grupy wolontariatu. Pomysł z kuferkiem okazał się trafiony i bardzo wysoko oceniony.

Panie z włodawskiego PZERiI włączają się także w akcję „Pudełko życia”. Akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych i samotnych, a takich w powiecie włodawskim jest wiele, stąd duże zainteresowanie. Akcja polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych pudełkach najważniejszych informacji o stanie zdrowia danej osoby wraz z jej danymi osobowymi. Pudełko może uratować życie każdemu, kto w chwili przyjazdu karetki nie jest w stanie podać podstawowych informacji o swojej chorobie.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Czwartek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
2 Tm 4, 9-17a; Ps 145, 10-11. 12-13ab. 17-18 ;
Łk 10, 1-9

Ewangelia:
Łk 10, 1-9

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR