19 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Seniorzy w roli wolontariuszy

25 listopada 2017 r.

Kuferek wspomnień

Włodawscy seniorzy, skupieni w Polskim Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, włączyli się w ogólnopolską sieć Uniwersytetów Trzeciego Wieku rozwijających wolontariat.

Grupy wolontariackie UTW inicjują działania społeczne w całym kraju. Seniorzy jako wolontariusze realizują różne pomysły: czytają bajki dzieciom, odwiedzają mieszkańców domów pomocy społecznej, prowadzą kulturalne kawiarenki, pielęgnują ogrody społeczne w parkach miejskich.

- We trzy: Krystyna Łągwa, śp. Irena Rutkowska i ja uczestniczyłyśmy w szkoleniach, które przygotowywały do pracy z seniorami, naszymi rówieśnikami - mówi Maria Daniluk, przewodnicząca zarządu oddziału rejonowego PZERiI we Włodawie. - Początkowo Irena Rutkowska wysunęła pomysł postawienia fontanny w naszym parku. Niestety, napotkałyśmy na duże trudności z realizacją. Wówczas zainspirowała mnie 82-letnia Bronisława Bartoszek, która na jednym ze spotkań zaczęła opowiadać o swoich trudnych latach dzieciństwa. Pomyślałam, że przygotuję publikację. Pomysł spotkał się z akceptacją pozostałych członków związku, więc zaczęłam spisywać wspomnienia. Wymyśliłam tytuł swojej inicjatywy - „Kuferek wspomnień”. Kuferek kojarzy mi się z przedmiotem z mojego dzieciństwa - w nim były przechowywane cenne rzeczy i pamiątki - opowiada M. Daniluk. - Wprawdzie do zakończenia realizacji inicjatywy, według wskazań organizatora, mamy jeszcze kilka tygodni, ale mam już spisane wspomnienia kilku osób. Kuferek zapełnił się. Wielki żal, że w tym czasie odeszła nasza koleżanka - Irena Rutkowska. Chociaż praca jest zakończona, bardzo chętnie spotykam się z kolejnymi osobami, które dzielą się wspomnieniami. Dokładam kolejne strony do kuferka. Zgromadziłam wspomnienia najstarszej mieszkanki Włodawy - 102-letniej Janiny Aksamirskiej, która miała kontakt z partyzantką, czy B. Bartoszek, która z rodzicami została przesiedlona zza wschodniej granicy. Opisuję losy Ireny Czarneckiej i Amelii Szewczyk, które były również na wschodzie w trudnych latach naszej historii. Myślę, że z czasem kuferek zapełni się wspomnieniami nie tak odległymi, ponieważ jest potrzeba, aby je ocalić od zapomnienia. Jest też we mnie przekonanie, że włodawscy seniorzy będą bardziej znani - zwraca uwagę M. Daniluk.

Włodawscy seniorzy już zostali zauważeni dzięki realizacji pomysłu „Kuferek wspomnień”, m.in. przez trenerów z sieci Latających Animatorów Kultury i Latających Socjologów Towarzystwa „ę”, którzy wspierają tworzące się grupy wolontariatu. Pomysł z kuferkiem okazał się trafiony i bardzo wysoko oceniony.

Panie z włodawskiego PZERiI włączają się także w akcję „Pudełko życia”. Akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych i samotnych, a takich w powiecie włodawskim jest wiele, stąd duże zainteresowanie. Akcja polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych pudełkach najważniejszych informacji o stanie zdrowia danej osoby wraz z jej danymi osobowymi. Pudełko może uratować życie każdemu, kto w chwili przyjazdu karetki nie jest w stanie podać podstawowych informacji o swojej chorobie.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Iz 26,7-9.12.16-19; Ps 102 (101), 13-14b. 15-16. 17-19. 20-21 ;
Mt 11,28-30

Ewangelia:
Mt 11,28-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR