18 grudnia 2017 r. Imieniny obchodzą: Laura, Bogusław, Gracjan

Pogoda: Siedlce

Numer 50
14-20 grudnia 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Seniorzy w roli wolontariuszy

25 listopada 2017 r.

Kuferek wspomnień

Włodawscy seniorzy, skupieni w Polskim Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, włączyli się w ogólnopolską sieć Uniwersytetów Trzeciego Wieku rozwijających wolontariat.

Grupy wolontariackie UTW inicjują działania społeczne w całym kraju. Seniorzy jako wolontariusze realizują różne pomysły: czytają bajki dzieciom, odwiedzają mieszkańców domów pomocy społecznej, prowadzą kulturalne kawiarenki, pielęgnują ogrody społeczne w parkach miejskich.

- We trzy: Krystyna Łągwa, śp. Irena Rutkowska i ja uczestniczyłyśmy w szkoleniach, które przygotowywały do pracy z seniorami, naszymi rówieśnikami - mówi Maria Daniluk, przewodnicząca zarządu oddziału rejonowego PZERiI we Włodawie. - Początkowo Irena Rutkowska wysunęła pomysł postawienia fontanny w naszym parku. Niestety, napotkałyśmy na duże trudności z realizacją. Wówczas zainspirowała mnie 82-letnia Bronisława Bartoszek, która na jednym ze spotkań zaczęła opowiadać o swoich trudnych latach dzieciństwa. Pomyślałam, że przygotuję publikację. Pomysł spotkał się z akceptacją pozostałych członków związku, więc zaczęłam spisywać wspomnienia. Wymyśliłam tytuł swojej inicjatywy - „Kuferek wspomnień”. Kuferek kojarzy mi się z przedmiotem z mojego dzieciństwa - w nim były przechowywane cenne rzeczy i pamiątki - opowiada M. Daniluk. - Wprawdzie do zakończenia realizacji inicjatywy, według wskazań organizatora, mamy jeszcze kilka tygodni, ale mam już spisane wspomnienia kilku osób. Kuferek zapełnił się. Wielki żal, że w tym czasie odeszła nasza koleżanka - Irena Rutkowska. Chociaż praca jest zakończona, bardzo chętnie spotykam się z kolejnymi osobami, które dzielą się wspomnieniami. Dokładam kolejne strony do kuferka. Zgromadziłam wspomnienia najstarszej mieszkanki Włodawy - 102-letniej Janiny Aksamirskiej, która miała kontakt z partyzantką, czy B. Bartoszek, która z rodzicami została przesiedlona zza wschodniej granicy. Opisuję losy Ireny Czarneckiej i Amelii Szewczyk, które były również na wschodzie w trudnych latach naszej historii. Myślę, że z czasem kuferek zapełni się wspomnieniami nie tak odległymi, ponieważ jest potrzeba, aby je ocalić od zapomnienia. Jest też we mnie przekonanie, że włodawscy seniorzy będą bardziej znani - zwraca uwagę M. Daniluk.

Włodawscy seniorzy już zostali zauważeni dzięki realizacji pomysłu „Kuferek wspomnień”, m.in. przez trenerów z sieci Latających Animatorów Kultury i Latających Socjologów Towarzystwa „ę”, którzy wspierają tworzące się grupy wolontariatu. Pomysł z kuferkiem okazał się trafiony i bardzo wysoko oceniony.

Panie z włodawskiego PZERiI włączają się także w akcję „Pudełko życia”. Akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych i samotnych, a takich w powiecie włodawskim jest wiele, stąd duże zainteresowanie. Akcja polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych pudełkach najważniejszych informacji o stanie zdrowia danej osoby wraz z jej danymi osobowymi. Pudełko może uratować życie każdemu, kto w chwili przyjazdu karetki nie jest w stanie podać podstawowych informacji o swojej chorobie.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pamięci marszałka


W Siedlcach uroczyście odsłonięto płaskorzeźbę upamiętniającą Józefa Piłsudskiego. Tablica pamiątkowa - ufundowana w 150 rocznicę urodzin marszałka - została umieszczona we wnęce zabytkowego budynku znajdującego się obok Galerii Siedlce. Nad całością przedsięwzięcia czuwał powołany przez Wschodnią Izbę Gospodarczą społeczny komitet. Uroczystościom towarzyszyła konferencja poświęcona wodzowi. W programie spotkania była także część artystyczna. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Jarmark bożonarodzeniowy


15 i 16 grudnia na pl. Wolności w Białej Podlaskiej zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy. Wystawcy oferowali ozdoby, tradycyjne pieczywo, sery i wędliny. Impreza była połączona ze spotkaniem opłatkowym dla mieszkańców miasta. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Mojżesz
8 lutego, o 18.00 i 20.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach wystawiony zostanie spektakl „Mojżesz”.
więcej »
Gwiazdkowych pomysłów czar
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza do udziału w konkursie plastycznym.
więcej »
 

POLECAMY


Adwentowe rekolekcje
Zachęcamy do słuchania międzynarodowych rekolekcji internetowych na Adwent ph. „Misericordia et misera - Miłosierdzie i nieszczęśliwa”.
więcej »
Dzieje diecezji w pigułce
Wielkimi krokami zbliża się 200 rocznica powstania diecezji siedleckiej. Na ostatnią prostą wchodzą prace diecezjalnego synodu. Parafie i instytucje diecezjalne proponują szereg inicjatyw, które mogą nam pomóc w głębszym przeżyciu jubileuszu. Albowiem jubileusz - to czas szczególny, to świętowanie i radość, ale też okazja, by lepiej poznać swoją historię i tożsamość.
więcej »
O Maryi nigdy dosyć!
Niedostatecznie dotąd Ją sławiono, za mało wychwalano, czczono, kochano, zbyt mało Jej służono! Należy się Jej więcej chwały, czci, miłości i nabożeństwa! - pisze o Maryi św. Ludwik Maria Grignion de Montfort.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
Lb 24,2-7.15-17a; Ps 25,4-9
Ewangelia:
Mt 21,23-27

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR