23 marca 2018 r. Imieniny obchodzą: Pelagia, Feliks, Zbysław

Pogoda: Siedlce

Numer 12
22-28 marca 2018r.

menu

NEWS

24 marca zostanie rozpoczęty proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny bp. Ignacego Świrskiego. Uroczystość przypada w 50 rocznicę śmierci biskupa siedleckiego.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Seniorzy w roli wolontariuszy

25 listopada 2017 r.

Kuferek wspomnień

Włodawscy seniorzy, skupieni w Polskim Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, włączyli się w ogólnopolską sieć Uniwersytetów Trzeciego Wieku rozwijających wolontariat.

Grupy wolontariackie UTW inicjują działania społeczne w całym kraju. Seniorzy jako wolontariusze realizują różne pomysły: czytają bajki dzieciom, odwiedzają mieszkańców domów pomocy społecznej, prowadzą kulturalne kawiarenki, pielęgnują ogrody społeczne w parkach miejskich.

- We trzy: Krystyna Łągwa, śp. Irena Rutkowska i ja uczestniczyłyśmy w szkoleniach, które przygotowywały do pracy z seniorami, naszymi rówieśnikami - mówi Maria Daniluk, przewodnicząca zarządu oddziału rejonowego PZERiI we Włodawie. - Początkowo Irena Rutkowska wysunęła pomysł postawienia fontanny w naszym parku. Niestety, napotkałyśmy na duże trudności z realizacją. Wówczas zainspirowała mnie 82-letnia Bronisława Bartoszek, która na jednym ze spotkań zaczęła opowiadać o swoich trudnych latach dzieciństwa. Pomyślałam, że przygotuję publikację. Pomysł spotkał się z akceptacją pozostałych członków związku, więc zaczęłam spisywać wspomnienia. Wymyśliłam tytuł swojej inicjatywy - „Kuferek wspomnień”. Kuferek kojarzy mi się z przedmiotem z mojego dzieciństwa - w nim były przechowywane cenne rzeczy i pamiątki - opowiada M. Daniluk. - Wprawdzie do zakończenia realizacji inicjatywy, według wskazań organizatora, mamy jeszcze kilka tygodni, ale mam już spisane wspomnienia kilku osób. Kuferek zapełnił się. Wielki żal, że w tym czasie odeszła nasza koleżanka - Irena Rutkowska. Chociaż praca jest zakończona, bardzo chętnie spotykam się z kolejnymi osobami, które dzielą się wspomnieniami. Dokładam kolejne strony do kuferka. Zgromadziłam wspomnienia najstarszej mieszkanki Włodawy - 102-letniej Janiny Aksamirskiej, która miała kontakt z partyzantką, czy B. Bartoszek, która z rodzicami została przesiedlona zza wschodniej granicy. Opisuję losy Ireny Czarneckiej i Amelii Szewczyk, które były również na wschodzie w trudnych latach naszej historii. Myślę, że z czasem kuferek zapełni się wspomnieniami nie tak odległymi, ponieważ jest potrzeba, aby je ocalić od zapomnienia. Jest też we mnie przekonanie, że włodawscy seniorzy będą bardziej znani - zwraca uwagę M. Daniluk.

Włodawscy seniorzy już zostali zauważeni dzięki realizacji pomysłu „Kuferek wspomnień”, m.in. przez trenerów z sieci Latających Animatorów Kultury i Latających Socjologów Towarzystwa „ę”, którzy wspierają tworzące się grupy wolontariatu. Pomysł z kuferkiem okazał się trafiony i bardzo wysoko oceniony.

Panie z włodawskiego PZERiI włączają się także w akcję „Pudełko życia”. Akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych i samotnych, a takich w powiecie włodawskim jest wiele, stąd duże zainteresowanie. Akcja polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych pudełkach najważniejszych informacji o stanie zdrowia danej osoby wraz z jej danymi osobowymi. Pudełko może uratować życie każdemu, kto w chwili przyjazdu karetki nie jest w stanie podać podstawowych informacji o swojej chorobie.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z miłości do sztuki


Od 16 marca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej można oglądać wystawę „Z miłości do sztuki”. Eksponaty pochodzą z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Oddali hołd niezłomnym


Apele pamięci, marsze, składanie wieńców, wystawy, prelekcje, biegi - tak mieszkańcy regionu obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Kapelan wyklętych
W piątek 2 marca na ekrany kin wszedł film „Gurgacz. Kapelan Niezłomnych”. To filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski.
więcej »
Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego
W sobotę 24 marca, o 19.00, w siedleckiej katedrze odbędzie się koncert Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego.
więcej »
Niedziela Palmowa w Mordach
W niedzielę 25 marca, o 15.00, odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami miasta ze scenami z Misterium Męki Pańskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
Pamięci Martyny
„Kocham cię życie” - to hasło koncertu w wykonaniu poety Krzysztofa Cezarego Buszmana oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. 27 marca, 19.00, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Zapraszamy!
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Jr 20, 10-13; Ps 18 (17), 2-3a. 3b-4. 5-6. 7
Ewangelia:
J 10, 31-42

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR