18 grudnia 2017 r. Imieniny obchodzą: Laura, Bogusław, Gracjan

Pogoda: Siedlce

Numer 50
14-20 grudnia 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

ZBUCZYN

27 listopada 2017 r.

Przekazanie zabytkowych tablic

Ks. kan. Stanisław Chodźko, proboszcz parafii Św. Stanisława BM i Aniołów Stróżów, zaprasza na uroczyste przekazanie sanktuarium Matki Bożej w Kodniu zabytkowych tablic epitafijnych.

Tablice te, po kasacie klasztoru kodeńskiego w 1875 r., znalazły się w Zbuczynie i umieszczone zostały w krypcie kościoła. Ok. 2006 r., częściowo uszkodzone, zostały przeniesione do stodoły parafialnej. Odnaleziono je i zidentyfikowano w 2016 r.

Najstarsza, a zarazem najlepiej zachowana marmurowa tablica (przełamana na dwie połowy), pochodzi z 1651 r. Jest to epitafium ku czci księcia Mikołaja Sapiehy, a umieszczona była nad głównym wejściem do kościoła św. Anny w Kodniu. Pozostałe tablice, z XVIII w., są mocno zniszczone. Ojcowie oblaci z Kodnia wyrazili wolę przyjęcia i odnowienia tablic, na co otrzymali zgodę bp. Kazimierza Gurdy.

Przekazanie tablic odbędzie się w czwartek 7 grudnia, o 12.00, w Gminnym Ośrodku Kultury. Program uroczystości uwzględnia referat o dziejach Kodnia oraz kasacie sanktuarium Matki Bożej, wystąpienie ks. S. Chodźki dotyczące okoliczności odnalezienia tablic, jak też prelekcję nt. ich identyfikacji i odczytania treści. Po podpisaniu aktu przekazania tablic uczestnicy spotkania przejdą na parking, skąd zostaną one przewiezione do Kodnia. 

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pamięci marszałka


W Siedlcach uroczyście odsłonięto płaskorzeźbę upamiętniającą Józefa Piłsudskiego. Tablica pamiątkowa - ufundowana w 150 rocznicę urodzin marszałka - została umieszczona we wnęce zabytkowego budynku znajdującego się obok Galerii Siedlce. Nad całością przedsięwzięcia czuwał powołany przez Wschodnią Izbę Gospodarczą społeczny komitet. Uroczystościom towarzyszyła konferencja poświęcona wodzowi. W programie spotkania była także część artystyczna. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Jarmark bożonarodzeniowy


15 i 16 grudnia na pl. Wolności w Białej Podlaskiej zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy. Wystawcy oferowali ozdoby, tradycyjne pieczywo, sery i wędliny. Impreza była połączona ze spotkaniem opłatkowym dla mieszkańców miasta. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Mojżesz
8 lutego, o 18.00 i 20.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach wystawiony zostanie spektakl „Mojżesz”.
więcej »
Gwiazdkowych pomysłów czar
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza do udziału w konkursie plastycznym.
więcej »
 

POLECAMY


Adwentowe rekolekcje
Zachęcamy do słuchania międzynarodowych rekolekcji internetowych na Adwent ph. „Misericordia et misera - Miłosierdzie i nieszczęśliwa”.
więcej »
Dzieje diecezji w pigułce
Wielkimi krokami zbliża się 200 rocznica powstania diecezji siedleckiej. Na ostatnią prostą wchodzą prace diecezjalnego synodu. Parafie i instytucje diecezjalne proponują szereg inicjatyw, które mogą nam pomóc w głębszym przeżyciu jubileuszu. Albowiem jubileusz - to czas szczególny, to świętowanie i radość, ale też okazja, by lepiej poznać swoją historię i tożsamość.
więcej »
O Maryi nigdy dosyć!
Niedostatecznie dotąd Ją sławiono, za mało wychwalano, czczono, kochano, zbyt mało Jej służono! Należy się Jej więcej chwały, czci, miłości i nabożeństwa! - pisze o Maryi św. Ludwik Maria Grignion de Montfort.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
Lb 24,2-7.15-17a; Ps 25,4-9
Ewangelia:
Mt 21,23-27

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR