22 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Powstanie szkoła WOT

29 listopada 2017 r.

Wojsko wraca do miasta

Nie tylko centrum szkoleniowe dla żołnierzy i instruktorów, ale także szkoła podoficerska powstaną w siedleckiej jednostce wojskowej.

Koncepcję utworzenia takiej placówki zatwierdził już minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

- Jako nowy rodzaj sił zbrojnych potrzebujemy podmiotu, który będzie odpowiadał za przygotowanie żołnierzy zawodowych i terytorialnej służby wojskowej do wykonywania przeznaczonych im zadań. W tej chwili nie posiadamy własnego centrum szkolenia, w którym mogliby się kształcić. Odbywa się to w ramach sformowanych brygad obrony terytorialnej oraz w oparciu o uczelnie wojskowe i centra pozostałych rodzajów sił zbrojnych, co nie zabezpiecza w pełni potrzeb Wojsk Obrony Terytorialnej - mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

 

Inauguracja w przyszłym roku

Zanim jednak ruszy szkoła podoficerska, swoją działalność ma rozpocząć Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, które będzie odpowiadało za przygotowywanie wojskowych specjalistów. Placówka ta będzie też koordynowała działania szkoleniowe ochotników. Chodzi o to, aby ten proces był ujednolicony. Żołnierze będą mogli korzystać m.in. z budynków koszar, strzelnicy Grabianów, placu ćwiczeń. Znajdzie się tam również magazyn broni. - Zaplanowano prace remontowe mające na celu dostosowanie istniejącej infrastruktury do potrzeb wojska, a w przyszłości - inwestycje budowlane - podkreśla M. Pietrzak. - Obecnie czekamy

na decyzję ministra, która formalnie rozpocznie proces tworzenia centrum. Chcemy, by swoją działalność rozpoczęło ono w 2018 r. - dodaje.

 

Dobra lokalizacja

Dlaczego wybrano Siedlce. - Ze względu na dogodne położenie. Poza tym są tu duże możliwości infrastrukturalne do dowolnej modyfikacji i remontu. Nie trzeba zatem budować kompleksu od podstaw - zauważają wojskowi, dodając, iż istnieje także możliwość rozbudowy obiektów, np. w celu prowadzenia kursów specjalistycznych i treningów, w tym miasta kontenerowego umożliwiającego szkolenia taktyczne. - W pobliżu znajdują się również strzelnica garnizonowa, oraz poligon lotniczy Jagodne. Dodatkowo kompleks Siedlce jest usytuowany w pobliżu osiedli mieszkaniowych i infrastruktury miejskiej, co ułatwi zakwaterowanie oraz korzystanie z wygód miasta, m.in. sklepów - wylicza zalety lokalizacji jednostki M. Pietrzak.

 

Będzie praca dla cywilów

Powstanie Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach oznacza nie tylko bezpieczeństwo, ale i rozwój regionu. Zyskają sklepy, piekarnie i inne instytucje, w których będą zaopatrywać się mundurowi. Poza tym wojsko to pewna praca i niezłe zarobki, a w centrum znajdą się etaty nie tylko dla żołnierzy, ale i cywilów. - Obecnie nie chciałbym podawać konkretnej liczby etatów, ale z pewnością mieszkańcy mogą liczyć na zatrudnienie w siedleckim Centrum Szkolenia WOT - potwierdza M. Pietrzak.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Niedziela XVI tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Jr 23, 1-6; Ps 23 (22), 1b-3a. 3b-4. 5. 6 ;
Ef 2, 13-18

Ewangelia:
Mk 6, 30-34

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR