23 marca 2018 r. Imieniny obchodzą: Pelagia, Feliks, Zbysław

Pogoda: Siedlce

Numer 12
22-28 marca 2018r.

menu

NEWS

24 marca zostanie rozpoczęty proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny bp. Ignacego Świrskiego. Uroczystość przypada w 50 rocznicę śmierci biskupa siedleckiego.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Powstanie szkoła WOT

29 listopada 2017 r.

Wojsko wraca do miasta

Nie tylko centrum szkoleniowe dla żołnierzy i instruktorów, ale także szkoła podoficerska powstaną w siedleckiej jednostce wojskowej.

Koncepcję utworzenia takiej placówki zatwierdził już minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

- Jako nowy rodzaj sił zbrojnych potrzebujemy podmiotu, który będzie odpowiadał za przygotowanie żołnierzy zawodowych i terytorialnej służby wojskowej do wykonywania przeznaczonych im zadań. W tej chwili nie posiadamy własnego centrum szkolenia, w którym mogliby się kształcić. Odbywa się to w ramach sformowanych brygad obrony terytorialnej oraz w oparciu o uczelnie wojskowe i centra pozostałych rodzajów sił zbrojnych, co nie zabezpiecza w pełni potrzeb Wojsk Obrony Terytorialnej - mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

 

Inauguracja w przyszłym roku

Zanim jednak ruszy szkoła podoficerska, swoją działalność ma rozpocząć Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, które będzie odpowiadało za przygotowywanie wojskowych specjalistów. Placówka ta będzie też koordynowała działania szkoleniowe ochotników. Chodzi o to, aby ten proces był ujednolicony. Żołnierze będą mogli korzystać m.in. z budynków koszar, strzelnicy Grabianów, placu ćwiczeń. Znajdzie się tam również magazyn broni. - Zaplanowano prace remontowe mające na celu dostosowanie istniejącej infrastruktury do potrzeb wojska, a w przyszłości - inwestycje budowlane - podkreśla M. Pietrzak. - Obecnie czekamy

na decyzję ministra, która formalnie rozpocznie proces tworzenia centrum. Chcemy, by swoją działalność rozpoczęło ono w 2018 r. - dodaje.

 

Dobra lokalizacja

Dlaczego wybrano Siedlce. - Ze względu na dogodne położenie. Poza tym są tu duże możliwości infrastrukturalne do dowolnej modyfikacji i remontu. Nie trzeba zatem budować kompleksu od podstaw - zauważają wojskowi, dodając, iż istnieje także możliwość rozbudowy obiektów, np. w celu prowadzenia kursów specjalistycznych i treningów, w tym miasta kontenerowego umożliwiającego szkolenia taktyczne. - W pobliżu znajdują się również strzelnica garnizonowa, oraz poligon lotniczy Jagodne. Dodatkowo kompleks Siedlce jest usytuowany w pobliżu osiedli mieszkaniowych i infrastruktury miejskiej, co ułatwi zakwaterowanie oraz korzystanie z wygód miasta, m.in. sklepów - wylicza zalety lokalizacji jednostki M. Pietrzak.

 

Będzie praca dla cywilów

Powstanie Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach oznacza nie tylko bezpieczeństwo, ale i rozwój regionu. Zyskają sklepy, piekarnie i inne instytucje, w których będą zaopatrywać się mundurowi. Poza tym wojsko to pewna praca i niezłe zarobki, a w centrum znajdą się etaty nie tylko dla żołnierzy, ale i cywilów. - Obecnie nie chciałbym podawać konkretnej liczby etatów, ale z pewnością mieszkańcy mogą liczyć na zatrudnienie w siedleckim Centrum Szkolenia WOT - potwierdza M. Pietrzak.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z miłości do sztuki


Od 16 marca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej można oglądać wystawę „Z miłości do sztuki”. Eksponaty pochodzą z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Oddali hołd niezłomnym


Apele pamięci, marsze, składanie wieńców, wystawy, prelekcje, biegi - tak mieszkańcy regionu obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Kapelan wyklętych
W piątek 2 marca na ekrany kin wszedł film „Gurgacz. Kapelan Niezłomnych”. To filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski.
więcej »
Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego
W sobotę 24 marca, o 19.00, w siedleckiej katedrze odbędzie się koncert Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego.
więcej »
Niedziela Palmowa w Mordach
W niedzielę 25 marca, o 15.00, odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami miasta ze scenami z Misterium Męki Pańskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
Pamięci Martyny
„Kocham cię życie” - to hasło koncertu w wykonaniu poety Krzysztofa Cezarego Buszmana oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. 27 marca, 19.00, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Zapraszamy!
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Jr 20, 10-13; Ps 18 (17), 2-3a. 3b-4. 5-6. 7
Ewangelia:
J 10, 31-42

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR