18 grudnia 2017 r. Imieniny obchodzą: Laura, Bogusław, Gracjan

Pogoda: Siedlce

Numer 50
14-20 grudnia 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Powstanie szkoła WOT

29 listopada 2017 r.

Wojsko wraca do miasta

Nie tylko centrum szkoleniowe dla żołnierzy i instruktorów, ale także szkoła podoficerska powstaną w siedleckiej jednostce wojskowej.

Koncepcję utworzenia takiej placówki zatwierdził już minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

- Jako nowy rodzaj sił zbrojnych potrzebujemy podmiotu, który będzie odpowiadał za przygotowanie żołnierzy zawodowych i terytorialnej służby wojskowej do wykonywania przeznaczonych im zadań. W tej chwili nie posiadamy własnego centrum szkolenia, w którym mogliby się kształcić. Odbywa się to w ramach sformowanych brygad obrony terytorialnej oraz w oparciu o uczelnie wojskowe i centra pozostałych rodzajów sił zbrojnych, co nie zabezpiecza w pełni potrzeb Wojsk Obrony Terytorialnej - mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

 

Inauguracja w przyszłym roku

Zanim jednak ruszy szkoła podoficerska, swoją działalność ma rozpocząć Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, które będzie odpowiadało za przygotowywanie wojskowych specjalistów. Placówka ta będzie też koordynowała działania szkoleniowe ochotników. Chodzi o to, aby ten proces był ujednolicony. Żołnierze będą mogli korzystać m.in. z budynków koszar, strzelnicy Grabianów, placu ćwiczeń. Znajdzie się tam również magazyn broni. - Zaplanowano prace remontowe mające na celu dostosowanie istniejącej infrastruktury do potrzeb wojska, a w przyszłości - inwestycje budowlane - podkreśla M. Pietrzak. - Obecnie czekamy

na decyzję ministra, która formalnie rozpocznie proces tworzenia centrum. Chcemy, by swoją działalność rozpoczęło ono w 2018 r. - dodaje.

 

Dobra lokalizacja

Dlaczego wybrano Siedlce. - Ze względu na dogodne położenie. Poza tym są tu duże możliwości infrastrukturalne do dowolnej modyfikacji i remontu. Nie trzeba zatem budować kompleksu od podstaw - zauważają wojskowi, dodając, iż istnieje także możliwość rozbudowy obiektów, np. w celu prowadzenia kursów specjalistycznych i treningów, w tym miasta kontenerowego umożliwiającego szkolenia taktyczne. - W pobliżu znajdują się również strzelnica garnizonowa, oraz poligon lotniczy Jagodne. Dodatkowo kompleks Siedlce jest usytuowany w pobliżu osiedli mieszkaniowych i infrastruktury miejskiej, co ułatwi zakwaterowanie oraz korzystanie z wygód miasta, m.in. sklepów - wylicza zalety lokalizacji jednostki M. Pietrzak.

 

Będzie praca dla cywilów

Powstanie Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach oznacza nie tylko bezpieczeństwo, ale i rozwój regionu. Zyskają sklepy, piekarnie i inne instytucje, w których będą zaopatrywać się mundurowi. Poza tym wojsko to pewna praca i niezłe zarobki, a w centrum znajdą się etaty nie tylko dla żołnierzy, ale i cywilów. - Obecnie nie chciałbym podawać konkretnej liczby etatów, ale z pewnością mieszkańcy mogą liczyć na zatrudnienie w siedleckim Centrum Szkolenia WOT - potwierdza M. Pietrzak.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pamięci marszałka


W Siedlcach uroczyście odsłonięto płaskorzeźbę upamiętniającą Józefa Piłsudskiego. Tablica pamiątkowa - ufundowana w 150 rocznicę urodzin marszałka - została umieszczona we wnęce zabytkowego budynku znajdującego się obok Galerii Siedlce. Nad całością przedsięwzięcia czuwał powołany przez Wschodnią Izbę Gospodarczą społeczny komitet. Uroczystościom towarzyszyła konferencja poświęcona wodzowi. W programie spotkania była także część artystyczna. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Jarmark bożonarodzeniowy


15 i 16 grudnia na pl. Wolności w Białej Podlaskiej zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy. Wystawcy oferowali ozdoby, tradycyjne pieczywo, sery i wędliny. Impreza była połączona ze spotkaniem opłatkowym dla mieszkańców miasta. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Mojżesz
8 lutego, o 18.00 i 20.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach wystawiony zostanie spektakl „Mojżesz”.
więcej »
Gwiazdkowych pomysłów czar
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza do udziału w konkursie plastycznym.
więcej »
 

POLECAMY


Adwentowe rekolekcje
Zachęcamy do słuchania międzynarodowych rekolekcji internetowych na Adwent ph. „Misericordia et misera - Miłosierdzie i nieszczęśliwa”.
więcej »
Dzieje diecezji w pigułce
Wielkimi krokami zbliża się 200 rocznica powstania diecezji siedleckiej. Na ostatnią prostą wchodzą prace diecezjalnego synodu. Parafie i instytucje diecezjalne proponują szereg inicjatyw, które mogą nam pomóc w głębszym przeżyciu jubileuszu. Albowiem jubileusz - to czas szczególny, to świętowanie i radość, ale też okazja, by lepiej poznać swoją historię i tożsamość.
więcej »
O Maryi nigdy dosyć!
Niedostatecznie dotąd Ją sławiono, za mało wychwalano, czczono, kochano, zbyt mało Jej służono! Należy się Jej więcej chwały, czci, miłości i nabożeństwa! - pisze o Maryi św. Ludwik Maria Grignion de Montfort.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
Lb 24,2-7.15-17a; Ps 25,4-9
Ewangelia:
Mt 21,23-27

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR