19 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

2 grudnia 2017 r.

Co to znaczy: czuwać?

Zginęła z naszej codzienności idea czuwania. Nauczyliśmy się spieszyć, a nie czekać. Codzienność kojarzy się z ciągle spieszącymi się, niecierpliwymi ludźmi. Akcja ma natychmiast wywoływać interakcję.

Nawet z wielości różnych chrześcijańskich „wigilii”, jakie praktykowano w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, została tylko jedna - poprzedzająca Boże Narodzenia. A i tak chyba więcej dziś już w niej tradycji, świeckości niż wewnętrznego pragnienia doświadczenia obecności Pana. Nie czekamy na Niego. Nie mamy na to czasu…

Tymczasem gdyby chcieć sięgnąć po grecki oryginał czytanego dziś fragmentu Ewangelii, znaleźlibyśmy aż trzy czasowniki oddające głęboki sens Chrystusowego wołania. Podstawowym znaczeniem pierwszego z nich - „blepete” - jest „patrzeć”, drugiego - „agrypneite” - „nie spać”, „mieć oczy szeroko otwarte” i „gregoreite” - „czuwać”. Można powiedzieć, że wielość użytych określeń sumuje się, a przez to zwielokrotnia sens i intensywność Jezusowego przynaglenia. Potrzeba czuwania jawi się jako jedna z fundamentalnych postaw chrześcijanina. Czuwanie zmusza do aktywności, podwyższonej wrażliwości. Czuwanie nie może być biernością, marazmem. Ma być dynamizmem wypełniającym po brzegi całe życie!

Doskonale rozumiał to św. Jan Paweł II. Podczas pamiętnej katechezy wygłoszonej przed Apelem Jasnogórskim 18 czerwca 1983 r. zastanawiał się wspólnie z młodymi, co znaczy: czuwać? Warto wrócić do tych, po części zapomnianych już dziś, słów. Mówił wtedy: „Czuwam, to znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam i nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję. Wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężając je w sobie. To taka bardzo podstawowa sprawa, której nigdy nie można pomniejszać, zepchnąć na dalszy plan. Nie. Ona jest wszędzie i zawsze pierwszoplanowa. Jest zaś tym ważniejsza, im więcej okoliczności zdaje się sprzyjać temu, abyśmy tolerowali zło, abyśmy się łatwo z niego rozgrzeszali. Zwłaszcza jeżeli tak postępują inni […]. Czuwam - to znaczy dalej: dostrzegam drugiego. Nie zamykam się w sobie, w ciasnym podwórku własnych interesów czy też nawet własnych osądów. Czuwam - to znaczy: miłość bliźniego; to znaczy: podstawowa międzyludzka solidarność […]. Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje”.

Czy wypowiadając powyższe słowa, Papież Polak wiedział, że po 34 latach nie stracą nic ze swojej aktualności? Trudno powiedzieć. W XXI w. okopaliśmy się w naszych domach - twierdzach, oplecionych kablami dostarczającymi prąd, internet, a przez nie tanią rozrywkę i złudne przekonanie o łączności ze światem. Przekonani, że „każdy ma swoją prawdę”, a ocena moralna czynów - jak pokazały badania statystyczne przeprowadzone niedawno w diecezji - dla ogromnej liczby respondentów „zależy od sytuacji”, nie chcemy dostrzec, jak erodują sumienia. Wpatrzeni w migoczące ekrany smartfonów coraz częściej gubimy więź z innymi, stając się zbiorem nieprzekraczalnych samotności... Ile jeszcze tak da się żyć?

Adwentowy komunikat jest bardzo jasny: obudźcie się! Miejcie oczy szeroko otwarte! Rozejrzyjcie się wokół siebie. Obudźcie sumienia! O takie życie wam chodzi? Takiego szczęścia pragniecie? Takiej Polski chcecie?...

Obudźcie się! Dopóki jest czas. Pan jest blisko.

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Iz 26,7-9.12.16-19; Ps 102 (101), 13-14b. 15-16. 17-19. 20-21 ;
Mt 11,28-30

Ewangelia:
Mt 11,28-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR