20 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Opinie

 
 

Jak nie zmarnować Adwentu?

6 grudnia 2017 r.

Najwspanialszy prezent: przebaczenie


fot. PIXABAY.COM

Święta to taki czas, w którym chcielibyśmy, by wszystko było idealne. Jednak nasze relacje takie nie są. Często siadamy do wigilijnego stół z wzajemnymi urazami, żalem, skłóceni, a nawet nie odzywając się do tych, z którymi dzielimy się opłatkiem. Zdaniem psychologów warto spróbować rozwiązać problemy i odbyć trudne rozmowy jeszcze przed świątecznymi spotkaniami. Adwent to idealny czas na przeproszenie i przebaczenie.

Chcesz być szczęśliwy przez chwilę? Zemścij się. Chcesz być szczęśliwy zawsze? Przebacz - przekonywał francuski dominikanin Henri Lacordaire. Potwierdzają to współcześni psychologowie - wybaczenie to najskuteczniejszy sposób na uwolnienie się od negatywnych uczuć.

Rok temu kolacja wigilijna przypadała w domu Magdy. Sama myśl o uroczystości przyprawiała ją o skurcze żołądka, a wszystkie złe doświadczenia z przeszłości osaczały myśli i emocje. Dwa lata temu święta spędzili w domu brata męża, a rok wcześniej gościli ich jego rodzice. Bez względu na miejsce świętowania wszystkim zarządzała teściowa: pilnowała porządku zasiadania przy stole, kolejności potraw wigilijnych i całego programu kolacji. Był w nim ujęty czas na składanie życzeń, dzielenie się opłatkiem, a potem rozpakowywanie prezentów, wcześniej ułożonych pod pięknie ustrojoną choinką. - Najtrudniejszym momentem było dla mnie zawsze składanie życzeń. Nie potrafiłam spojrzeć głęboko w oczy teściowej czy szwagierki po kolejnym roku nagromadzonych zranień, poczucia krzywdy i niewypowiedzianych pretensji. Żaden konflikt nie kończył się słowami pojednania: „wybacz mi” lub „przepraszam”. Wiedziałam, że nie spełniam oczekiwań rodziny i czułam się wśród niej coraz gorzej - opowiada Magda, dodając, iż zranienia towarzyszyły jej właściwie całe życie. Wkładała je do niewidzialnego plecaka, a ten z każdym rokiem stawał się coraz większy i cięższy. Był tam żal do mamy, która faworyzowała młodszą siostrę, do biernego ojca, a także do teścia oraz męża, że jako mężczyźni nigdy nie stanęli w jej obronie. Ten bagaż zaczął ciążyć Magdzie do tego stopnia, że stała się zgorzkniała, smutna, coraz bardziej oddalała się od rodziny, obwiniając ją o wszystko. - Myślałam nawet o tym, by odejść od męża. Miałam do niego pretensję, iż nigdy nie stanie po mojej stronie, nie przywoła swojej matki do porządku. Każda wizyta w domu teściów kończyła się kłótnią, kiedy tylko zamykaliśmy drzwi ich domu. W pewnym momencie poczułam, że już dłużej nie dam rady. Byłam u kresu wytrzymałości, kiedy klękałam u kratek konfesjonału - przyznaje kobieta.

 

Niebo się otworzyło

Ksiądz, po wysłuchaniu Magdy, poradził, by najpierw poprosiła Boga, by On przebaczył jej własne niewłaściwe reakcje, zagniewanie, użalanie się nad sobą. Zaproponował również modlitwę amerykańskiego zakonnika o. Roberta DeGrandisa. - Obejmuje ona najważniejsze obszary naszego życia. O. DeGrandis poleca odmawiać ją przez 30 kolejnych dni, pozwalając w ten sposób Bogu wydobywać osoby i sytuacje, z którymi związały nas bolesne doświadczenia - wyjaśnia Magda. - Kiedy skończyłam modlitwę, głośno powiedziałam jeszcze: „Wybaczam mojej mamie, ojcu, wybaczam moim przodkom, mojej teściowej, szwagierce. Od tej chwili nie czynię ich już odpowiedzialnymi za moje życie i moje wybory. Są wolni od długu wobec mnie. Błogosławię ich Bożą miłością, której sama doświadczyłam”. Po tych słowach - wypowiedzianych szczerze i z ufnością - poczułam, że jakiś wielki ciężar spadł z moich barków, niebo nade mną się otworzyło - wspomina.

 

Wyjście z więzienia przeszłości jest możliwe

Magda wierzy, że nadchodzące święta będą zupełnie inne. Że będzie mogła szczerze, prosto z serca, wypowiedzieć prawdziwe życzenia i spojrzeć głęboko w oczy każdej osobie w rodzinie. - Czuję, jakby wszystkie zranienia raz na zawsze zostały zabrane przez samego Boga. Wierzę, iż w momencie kolejnej próby

nie będę już sama, bo dzięki Niemu wyjście z więzienia przeszłości jest możliwe. Przebaczenie innym w mocy tego, co uczynił dla nas Jezus, jest najwspanialszym prezentem, jaki możemy sobie sprawić - przekonuje kobieta.


Nie zmarnujmy tego Adwentu

PYTAMY o. prof. Zdzisława J. Kijasa OFMConv, teologa, pracownika watykańskiej kongregacji spraw kanonizacyjnych.

 

Piotr pyta Jezusa: „Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?”…

A Jezus odpowiada: „Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy” (Mt 18,21-22). Jednak do przebaczenia trzeba dojrzeć emocjonalnie. Rana, która została zadana, musi się wpierw zabliźnić, aby umieć wybaczyć. Czy relacje będę na powrót takie, jak dawniej? Pokazać to może jedynie czas. W procesie udzielenia przebaczenia lub prośby o nie bardzo istotna jest modlitwa i to od niej powinniśmy zacząć…

 

Święta to czas pojednania - łatwo powiedzieć, ale zrealizować już trudniej.

Warto przebaczać, czy to ze względu na wiarę, dla spokoju sumienia, z troski o harmonię, tak ważną w relacjach międzyludzkich i środowisku, w jakim się żyje i pracuje itd. Trzeba jednak podkreślić, iż decyzja o przebaczeniu nie powinna być gestem automatycznym, który przychodzi bez wysiłku. Kiedy jest taka, nie czyni dobrze ani temu, kto przebacza, ani też osobie, której udziela się przebaczenia. Mówiąc, że trzeba umieć przebaczyć „aż siedemdziesiąt siedem razy”, Jezus nie sugeruje, by był to odruchowy gest, do którego nie przywiązuje się większej wagi. Nic z tego! Każde przebaczenie jest określonym wewnętrznym i międzyludzkim wydarzeniem i wymaga właściwego przygotowania. Zarówno ze strony tego, kto przebacza, jak i tego, komu udziela się przebaczenia.

Kiedy Jezus mówi o pojednaniu, wzywa zarazem do zadośćuczynienia i do skruchy ze strony tego, kto dopuścił się przewinienia. W przypowieści o synu marnotrawnym młodszy syn postanawia więc powiedzieć ojcu: „Zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mnie choćby jednym z najemników” (Łk 15,18-19). Podobnie jest w przypowieści o nielitościwym dłużniku. Sługa błaga swego pana: „Panie, miej cierpliwość nade mną, a wszystko ci oddam”(Mt 18,26). Przebaczenie, którego się udziela, jeżeli nie pada niczym ziarno na glebę żyzną, jeżeli nie dotyka serca skruszonego, nie przyniesie oczekiwanego owocu. Poprawi sytuację, ale tylko na krótko.

 

Co jest najważniejsze w przebaczeniu?

Odzyskanie utraconej równowagi, która gdzieś się zatraciła. Przywrócimy ją tylko wtedy, kiedy będzie określona współpraca między krzywdzącym i skrzywdzonym. Można, oczywiście, powiedzieć sobie: „nie czuję się zraniony/skrzywdzony; czyjś błąd już mnie nie boli; odpuszczam wszystkie winy bezwarunkowo i jestem pogodzony z osobą, która mnie skrzywdziła”. Pozostaje jednak otwarte pytanie, czy taka decyzja wystarczy, czy działa wychowawczo? Czy nawróci tego, kto dotąd krzywdził, kłamał, donosił? Prośmy Pana, aby zła nie czynić i nie musieć prosić o przebaczenie. Módlmy się również, aby umieć zabiegać o przebaczenie, kiedy zajdzie taka potrzeba, a także byśmy byli hojni w jego udzielaniu, kiedy inni o to proszą.

 

W tym roku Adwent jest wyjątkowo krótki. Jak go nie zmarnować?

Adwent to czas naszego czuwania na przyjście Pana. To czas radości i miłości, żywej modlitwy i większego chyba kontaktu z Bogiem. Zauważmy, że w naszym życiu tak samo zachowujemy się przed narodzeniem oczekiwanego dziecka: jesteśmy dumni, radośni, mili i dobrzy! Adwent to czas na zastanowienie się nad naszym dotychczasowym życiem, to idealny czas przeprosin i przebaczenia bliźniemu. Wszakże w okresie świąt Bożego Narodzenia - tych radosnych świąt, rodziny powinny być razem, pogodzone i szczęśliwe. W Adwencie dążmy więc usilnie do zgody, zaufajmy i polecajmy się w modlitwach Bogu, Chrystusowi! Odpowiadajmy miłością na cierpienie i nienawiść, umacniajmy naszą wiarę w Jezusa Chrystusa. Przestańmy przeklinać, bluźnić, kombinować, prześladować, posądzać i dręczyć najbliższych, kłamać. Bądźmy zawsze przygotowani na to, że Bóg może wszystko niespodziewanie zmienić. Ufajmy Bogu. Bądźmy zawsze gotowi na wszystko, pogodzeni z ludźmi i z Bogiem.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 24, 15-24; Pwt 32, 18-19. 20. 21 ;
Mt 19, 16-22

Ewangelia:
Mt 19, 16-22

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR