20 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

Pogoda: Siedlce

Numer 16
19-25 kwietnia 2018r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze Echa Katolickiego - m.in. relacja z powtórnego pogrzebu pierwszych biskupów naszej diecezji w Janowie Podlaskim. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Opinie

 
 

Świadectwo

6 grudnia 2017 r.

Bez Ciebie nie ma mnie


fot. ARCHIWUM

Jeżeli moja muzyka przyprowadziła kogoś do Jezusa, to dla mnie wielka radość i wyróżnienie. Taka jest intencja mojego serca - mówi Gabriela Gąsior, wokalistka, autorka tekstów i muzyki, instruktorka gospel.

Swoją muzyczną drogę rozpoczęła u boku rodziców jako sześcioletnia solistka folklorystycznego zespołu. Podróże i koncerty po Europie oraz kształcenie się w szkole muzycznej w klasie fortepianu i saksofonu zaszczepiało w niej przekonanie, że swoją przyszłość zwiąże ściśle z muzyką. - Rodzice angażowali mnie w różne projekty muzyczne już od najmłodszych lat. W naszym domu, życiu, zawsze było pełno muzyki, wypełniała nasz plan. Z każdego pokoju wyłaniała się w innej odsłonie i przemieniała kolejno w dźwięk skrzypiec, pianina, saksofonu, aż w końcu w głęboki, altowy śpiew mamy i szalone, nieparzyste rytmy bałkańskich melodii wygrywanych przez tatę na akordeonie…

Można pomyśleć, że trochę nie było wyboru, bo rodzice, rodzeństwo… Ale prawda jest taka, że po prostu nie wyobrażałam sobie życia bez muzyki - przyznaje wokalistka. - Kiedy zaczęłam traktować ją jako sposób na życie? Myślę, że w chwili, gdy zadałam sobie pytania o moje dorosłe życie, o moje powołanie. To było gdzieś w okolicach 16 roku życia - wspomina. Wybór kierunku studiów był już tylko formalnością - w 2005 r. Gabriela została przyjęta do klasy śpiewu jazzowego wydziału jazzu i muzyki rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Wokalistka już w szkole muzycznej odkryła swoją największą pasję - śpiewanie oraz tworzenie własnej muzyki i tekstów. Pasja ta zaczęła rozwijać się na dobre, gdy w 2000 r. artystka rozpoczęła swoją wielką przygodę z muzyką gospel. W jej rodzinnym mieście - Przemyślu częściowo z inicjatywy rodziców powstał chór wykonujący ten rodzaj muzyki. Początkowo jako chórzystka i solistka, później także dyrygentka Przemyskiego Chóru Gospel koncertowała w Polsce, Niemczech i Danii u boku takich artystów, jak Ewa Uryga, Marek Bałata, Grażyna Łobaszewska, Ruth Waldron, David Daniel i wielu innych. - Gospel to połączenie słowa Bożego i muzyki - moich dwóch pasji życiowych. W momencie gdy po raz pierwszy zetknęłam się z tą muzyką, poczułam, że jest ona „moja”, że jest mi bliska, że „znamy się” od dawna. I po wielu latach, pomimo że nie zawężałam swoich działań muzycznych tylko do gatunku gospel, bo po drodze pojawił się także jazz, soul, pop czy muzyka etniczna, wyszło na to, że gospel wypełnia zdecydowanie największą część moich muzycznych działań - przyznaje Gabriela.

 

Utwory inspirowane Ewangelią

Szczególne miejsce w życiu artystki zajmuje zespół Holy Noiz. - Założyliśmy go w 2007 r. wspólnie z moim bratem Rafałem Rudawskim i moim przyszłym mężem Wojciechem. Resztę składu zasilili dwaj bracia Zającowie: perkusista Łukasz i gitarzysta Robert. Wszyscy razem już od paru lat koncertowaliśmy z Przemyskim Chórem Gospel, w którym, nawiasem mówiąc, poznaliśmy się. Po kilku latach wspólnych występów z chórem zrodził się pomysł koncertowania w mniejszym składzie. Ja w tym czasie zaczęłam także komponować swoje utwory i zaczęliśmy je opracowywać na skład Holy Noiz plus trzyosobowy chórek. Krótko po powstaniu zespołu dołączył do nas Olaf Węgier, saksofonista. Dziś skład jest nieco inny, koncertujemy także w większej grupie, niekiedy z rozbudowanym zespołem wokalnym i poszerzonym instrumentarium - opowiada wokalistka.

W 2014 r. artystka wraz z zespołem Holy Noiz nagrała swój debiutancki album „Bez Ciebie nie ma mnie”. Zawiera on w większości kompozycje własne utrzymane w stylistyce gospel. W grudniu 2015 r. nagrała drugi album, tym razem świąteczny - „Narodził się Jedyny Król”, zawierający - obok tradycyjnych kolęd i pastorałek polskich - również kompozycje własne. Na płycie gościnny udział wzięli m.in. Kuba Badach, Edyta i Łukasz Golec oraz Ghostman.

Wspólna twórczość Gabrieli i Holy Noiz to głównie kompozycje artystki, aranżowane przez jej męża. Teksty w języku polskim i angielskim inspirowane są Ewangelią, niektóre z nich to psalmy. Każdy z utworów jest historią związaną z życiem artystki, z jej doświadczeniami, odkrywaniem Boga i życia z Nim.

Obok wyrażania siebie, sprawiania przyjemności i łagodzenia obyczajów muzyka dla Gabrieli - co sama podkreśla - jest także wspaniałym narzędziem do niesienia dobrych wartości, treści budujących, podnoszących na duchu, dających nadzieję, ale też skłaniających do refleksji, do zajrzenia w głąb siebie i ważnych spraw. - Właśnie tak traktuję muzykę innych cennych dla mnie artystów i w taki sposób podchodzę do swojej. Jeżeli udaje mi się uzyskać choćby jeden mały efekt z tych wymienionych powyżej, to zadanie jest spełnione - zdradza.

 

Żyje tym, o czym śpiewa

Jak przyznaje artystka, inspirację czerpie z wielu źródeł: modlitwy, ze słowa Bożego, z sytuacji życiowych, relacji z innymi, własnych doświadczeń, twórczości i dorobku innych artystów, z książek, filmu, muzyki, która ją otacza… - Jednak wierzę w to, że jest jeden duch moich natchnień, oczywiście Duch Święty. Pisanie, komponowanie czy samo czerpanie inspiracji uważam za dar i jeśli udaje mi się przetworzyć go w utwór wartościowy dla innych, dla mnie samej, to ogromnie się z tego cieszę. To duży przywilej - stwierdza Gabriela.

Praca nad tekstem, jak zdradza artystka, wygląda różnie. - Czasami tworzę je bardzo szybko pod wpływem jakiejś mocnej inspiracji; kolejne frazy same zapisują się na kartce i idzie to dość sprawnie. Ale bywają także teksty, nad którymi pochylam się o wiele dłużej, czasem klika dni albo i miesięcy, utwór leży sobie i czeka, aż dojrzeje. Zawsze przed napisaniem tekstu czy muzyki staram się spędzić chwilkę na modlitwie. Czytam psalmy czy fragmenty Ewangelii. Słucham siebie, co chcę powiedzieć w danym utworze. Chcę śpiewać o tym, czym żyję, i żyć tym, o czym śpiewam - podkreśla.

Pomimo że działa w nurcie muzyki chrześcijańskiej, nie bardzo lubi nazywać swoją działalność ewangelizowaniem. - To pewnie dlatego, że uważam, iż sama stale potrzebuję ewangelizacji. Jeśli działamy pod Bożym sztandarem, to wszyscy jesteśmy dla siebie ewangelizatorami i jednocześnie tymi, którzy tej Ewangelii potrzebują. Jeżeli moja muzyka przyprowadziła kogoś do Jezusa, to dla mnie wielka radość i wyróżnienie. Taka jest intencja mojego serca, pomimo że nie wszystkie moje utwory opowiadają wprost o Bogu - zaznacza Gabriela.

Wielką radością napawają ją sygnały od odbiorców o tym, że jej muzyka coś w nich zmieniła. - Gdy otrzymuję taką informację zwrotną od znajomych czy zupełnie przypadkowych słuchaczy, serce we mnie rośnie. To napędza nową motywację do działania i w pewnym sensie daje pokój, że idę we właściwą stronę. Od czasu do czasu odzywają się do mnie słuchacze z różnych zakątków świata z informacją, że w jakiś dziwny sposób moja muzyka dotarła do nich i miała na nich dobry wpływ. Tak było np. w przypadku utworu „Słudzy Pańscy chwalcie Pana”. Cieszą mnie takie wiadomości zarówno od stałych słuchaczy, jak i od tych zupełnie nowych czy w ogóle spoza grupy odbiorców muzyki chrześcijańskiej. Dużo takich wiadomości otrzymałam po wypromowaniu w internecie utworu „Moja Cisza”, który nagraliśmy wraz z mężem. Kiedy słuchacze piszą, że moja muzyka ich zbudowała, to działa w drugą stronę - buduje także i mnie - podkreśla artystka.

 

Zgodnie z intencją serca

Od 2008 r. udziela się jako nauczyciel śpiewu i instruktor wokalny. Prowadzi warsztaty muzyki gospel, jest zapraszana do pracy z chórami gospel w Polsce i Europie. Choć wzięła udział w wielu projektach i występach u boku wspaniałych artystów, w sposób szczególny wspomina koncert uwielbienia „Credo in Misericordiam Dei”, który odbył się podczas Światowych Dni Młodzieży w Brzegach, w obecności papieża Franciszka. - To było wyjątkowe przeżycie i takim już pozostanie. Nieczęsto zdarza się okazja wystąpienia podczas tak historycznego wydarzenia o światowym zasięgu, gdzie na publiczności zasiadają ok. trzy miliony słuchaczy, przed telewizorami prawie cały świat, a na scenie jednocześnie blisko 400 osób. Występowałam wtedy w podwójnej roli - jako wokalistka, wykonując swój autorski utwór „Słudzy Pańscy chwalcie Pana” w orkiestracji i pod batutą Adama Sztaby, oraz jako dyrygentka 300-osobowego Chóru ŚDM. Ten koncert był dla mnie dużym wyróżnieniem i przywilejem - podkreśla artystka.

Gabriela tworzyła aranżacje wokalne m.in. dla Andrzeja Lamperta i Golec uOrkiestry. Teksty jej autorstwa znalazły się na płycie Beaty Bednarz. Była trenerem wokalnym w telewizyjnym show muzycznym TVP „Bitwa na głosy”, a także brała udział w opolskich „Debiutach” poświęconych Czesławowi Niemenowi w 2014 r. Mimo to popularność, która wiązałaby się z wykonywaniem muzyki komercyjnej, jej nie kusi. - Myślę, że to samo w sobie nie jest złe, o ile wciąż pozostajemy spójni i uczciwi względem samych siebie i intencji naszego serca, jeśli potrafimy wciąż stawiać siebie na właściwym miejscu w relacji z Bogiem, rodziną, innymi ludźmi - zauważa Gabriela. I podsumowuje: - Każda pokusa jest niebezpieczna, a zwłaszcza ta, która dotyczyłaby zmiany przekazu czy wizerunku artysty na destrukcyjny, negatywny, niosący złe moralnie efekty. Czyli taki sukces kosztem własnego dobra i dobra moich bliskich, moich odbiorców. W tę stronę nie chcę i nie idę. Za bardzo pociągają mnie Boże wspaniałości...

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

W rocznicę katastrofy smoleńskiej


10 kwietnia minęło osiem lat od katastrofy samolotu Tu-154M, którym w 2010 r. polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele leciała na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Mieszkańcy regionu uczcili pamięć poległych - 96 osób, przedstawicieli najwyższych władz państwowych, parlamentarzystów, dowódców wojskowych, duchownych, kombatantów, ludzi świata kultury. W programie obchodów były apele pamięci, składanie wieńców i przemówienia włodarzy.

FOTOGALERIA

Powtórny pochówek biskupów


14 kwietnia w krypcie janowskiej kolegiaty odbyło się uroczyste złożenie szczątków bp. Piotra Pawła Szymańskiego i ziemi z grobu bp. Marcelego Gutkowskiego. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Turniej tańca towarzyskiego
22 kwietnia w Zespole Oświatowym w Kąkolewnicy odbędzie się VI Otwarty Turniej Tańca Towarzyskiego Powiatu Radzyńskiego Par Początkujących.
więcej »
Podlasze
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zachęca do obejrzenia wystawy zdjęć Konrada Węsaka.
więcej »
Ojcowski Poligon Duchowy
Już po raz drugi Klub Ojca działający przy Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach wraz z Klubem Ojca z Łukowa zapraszają ojców z diecezji siedleckiej na Ojcowski Poligon Duchowy. Odbędzie się on w sobotę 21 kwietnia. Tym razem spotkamy się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Szpakach - szczególnym miejscu kultu św. Józefa.
więcej »
Ten cenny czas
„Ten cenny czas” - to tytuł projektu Fundacji DONUM złożony w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w drugiej edycji Programu Wsparcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
więcej »
Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
 

POLECAMY


Papież o „Ojcze nasz”
Papież Franciszek koryguje modlitwę „Ojcze nasz” - donosiły w grudniu ubiegłego roku media. Czy rzeczywiście? Ukazała się za to książka, która wyjaśnia medialne zamieszanie.
więcej »
Tajemnica ks. Dolindo
Aleksandra Zapotoczny podąża śladami ks. Dolindo Ruotolo. Odwiedza jego ukochane miasto - Neapol. Prowadzi nas do miejsc związanych z życiem i działalnością tego świętego kapłana.
więcej »
Warunkiem jest zaufanie
Od wielu lat otrzymywane przez pielgrzymów łaski skrupulatnie notowane są przez ojców paulinów. Na nowo postanowiła się im przyjrzeć i opisać Anita Czupryn.
więcej »
Tam, gdzie mieszka Bóg
Pierwszy w historii film z udziałem papieża Franciszka - już w kinach!
więcej »
Kolejówka mówi NIE bezrobociu !
25 kwietnia siedlecka „Kolejówki”, tj. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, organizuje Dzień Otwarty dla wszystkich tegorocznych absolwentów gimnazjów.
więcej »
 

SONDA

 

Biblia w moim życiu....

jest najważniejszą książką, po którą często sięgam

stanowi drogowskaz, jak nie zagubić się w labiryncie życia

to księga, w której znajduję odpowiedzi na wszelkie nurtujące mnie pytania

czuję, że nie dorosłem/am do lektury Pisma Świętego

jest żywym słowem BogaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Dz 9, 1-20; Ps 117 (116), 1b-2
Ewangelia:
J 6, 52-59

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR