21 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 7
15-21 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kościół

 
 

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły

13 grudnia 2017 r.

Ucieczko grzesznych…


fot. ARCHIWUM

Znaleźliśmy się w sytuacji „bez wyjścia”? Po ludzku brakuje nam nadziei? Grzech spustoszył w nas Bożą radość? Nie potrafimy przebaczyć? Ratunek w Maryi rozwiązującej węzły! Jedna nowenna na jeden supeł. Efekty przechodzą najśmielsze oczekiwania tych, którzy odważyli się uwierzyć w moc modlitwy różańcowej.

Ciocia Angeliki urodziła synka, który nie mógł samodzielnie oddychać. Dodatkowo chłopczyk dostał ataku padaczki. Rokowania lekarzy nie pozostawiały złudzeń: jest źle! Dziewczyna, której świadectwo - wśród wielu podobnych - zostało zamieszczone na stronie internetowej: rozwiazwezly.pl, donosi, że jak tylko dowiedziała się o sytuacji zdrowotnej dziecka, postanowiła odmówić nowennę. Skutek? „Matka Boża rozwiązała węzeł wszystkich chorób Gabriela. Chłopczyk skończył miesiąc i jest zdrowy. Maryjo, dziękuję!” - pisze wdzięczna.

„I zdarzył się cud” - taki tytuł nosi wyznanie Katarzyny. Opisuje sytuację sprzed dwóch lat, kiedy jej tata dostał udaru. „Tego dnia był sam w domu. Dzwoniłam do niego dziesiątki razy, ale nie odbierał. Trafił na oddział intensywnej opieki medycznej w wyjątkowo ciężkim stanie. Był sparaliżowany. Lekarze nie dawali nadziei… Mówili, że nie przeżyje, a nawet jeśli… to pozostanie «rośliną»” - wspomina z uwagą, iż o Nowennie do Matki Bożej rozwiązującej węzły dowiedziały się z mamą od kapelana. „Modliłyśmy się ze łzami w oczach każdego wieczoru. I zdarzył się cud!” - podkreśla, wyjawiając, iż tata - ku niedowierzaniu personelu - stopniowo zaczął odzyskiwać sprawność ruchową. „Dwa lata po przebytym udarze może chodzić o lasce i samodzielnie je. Mowy wprawdzie jeszcze całkowicie nie odzyskał, ale możemy się z nim porozumieć. Dla nas to największy cud: tata żyje! Nie ma słów, aby wyrazić wdzięczność Maryi za Jej miłosierdzie i pomoc, bo słowa zamieniają się w łzy i milczenie…” - podsumowuje.

Poruszające jest także świadectwo Marka. „Średnio wierzący” - jak sam siebie określa - poprosił o ratunek Maryję rozwiązującą węzły z dwóch powodów: chciał zmienić pracę, a nowenna, po którą sięgnął, miała tę „zaletę”, że jest krótka: trwa zaledwie dziewięć dni, podczas gdy „pompejanka” aż 54. „W trzecim dniu nowenny modliłem się podczas jazdy samochodem. Miałem różaniec na sznurku. W pewnym momencie sznurek pękł i koraliki rozsypały się po całym aucie. Odebrałem to jako zły znak” - wspomina. Obawiając się, by przez nieuwagę nie podeptać różańca, zatrzymał auto na poboczu i zaczął zbierać paciorki. „Dwie minuty później, jakiś kilometr dalej, kierowca tira z Ukrainy zasłabł za kierownicą i zjechał na lewy pas jezdni, taranując trzy samochody. Były dwie ofiary śmiertelne. Kiedy dojechałem na miejsce, widząc tę masakrę, poryczałem się jak dziecko. Zdałem sobie sprawę, że gdyby nie incydent z różańcem, możliwe, że leżałbym już martwy na drodze… To nie był przypadek!” - podkreśla. Matka Boża - w co wierzy - nie tylko ocaliła jego życie, ale też wysłuchała modlitewnej intencji. Dwa miesiące później Marek dostał propozycję wymarzonej pracy.

 

Trzeba tylko uwierzyć!

Uproszenie potomstwa, uwolnienie ojca uzależnionego od marihuany i hazardu, uzdrowienie rany spowodowanej zdradą męża, szczęśliwie zdany egzamin, rozwiązanie problemów mieszkaniowych… - zakres łask, jakich doznają ludzie, którzy ufnie powierzyli Maryi swoje „węzły”, potwierdza prawdę, że dla Boga nie ma nic niemożliwego! Chrystus ma sposób na każde nasze zmartwienie. On powiedział: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28). Zbawiciel pragnie wyzwolić nas z każdego pogmatwania, prostując nawet najbardziej poplątane ścieżki… Trzeba tylko - na wzór Maryi - uwierzyć!

O. Maksymilian Stępień OSPPE, autor rozpowszechnionego w Polsce za pośrednictwem wydawnictwa JUT opracowania „Módlmy się… do Matki Bożej rozwiązującej węzły”, szczegółowo wyjaśnia, jakie supły krępują naszą radość z bycia Bożymi dziećmi. - Są to problemy, które bardzo często nosimy przez lata - tłumaczy, wskazując m.in. na: węzły kłótni rodzinnych, urazy między mężem a żoną, rozpaczy małżonków, którzy się rozeszli, nieporozumień między rodzicami a dziećmi; węzły braku szacunku, pokoju i radości na łonie rodziny; węzły lęku, jak również bólu spowodowanego przez dziecko, które się narkotyzuje albo opuściło dom rodzinny; supły wywołane przez alkohol, hazard; związanie z powodu dokonanej aborcji; węzły zranień fizycznych lub moralnych zadanych przez innych, supły spowodowane depresją, chorobami, samotnością, bezrobociem, pychą… Wszystkie te węzły - jak wyjaśnia paulin - są konsekwencją grzechu. „Ucieczką grzesznych” jest Maryja. „Wychodzi nam na spotkanie, byśmy oddali Jej wszystkie nasze węzły. Ona je rozwiąże; jedne po drugich…” - zachęca do ufnej modlitwy.

Świadectwo wielkiej słabości do nowenny „od supełków” daje też o. Adam Szustak OP. Na prowadzonym przez dominikanina oficjalnym kanale „Langusta na palmie” można obejrzeć filmik, w którym zachęca on słuchaczy do wspólnej dziewięciodniowej modlitwy do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Podkreśla, iż nowenna ta ma szczególną moc w prostowaniu zawiłości krępujących międzyludzkie relacje. - Maryja bierze nasze życie w swoje ręce i oręduje za nami u swojego Syna. Jest genialnym kanałem łaski! - podsumowuje.


Jedna nowenna na jeden węzeł!

Modlitwę do Matki Bożej rozwiązującej węzły praktykujemy przez dziewięć dni. Nowenna polega na odmówieniu jednej, przypadającej na dany dzień, części Różańca. Po uczynieniu znaku krzyża i aktu żalu odmawiamy trzy pierwsze dziesiątki, po czym odczytujemy tekst rozważania przypadającego na dany dzień. Następnie odmawiamy dwie kolejne dziesiątki. Na zakończenie odczytujemy specjalną „Modlitwę do Matki Bożej rozwiązującej węzły”. Uwaga: jedna nowenna na jeden węzeł! [Nowennowe rozważania są do nabycia w sklepach z dewocjonaliami. Można je także odnaleźć w internecie - wraz z pięknym tekstem macierzyńskiego błogosławieństwa Maryi].


„Duch Święty tak bardzo wypełnił Mnie delikatnością i oddał taką drogą Bogu, że przeze Mnie wszyscy ci, którzy proszą Go o łaski, mogą otrzymać je bez żadnego wątpienia” - przywołując słowa Dziewicy Maryi wypowiedziane do św. Matyldy, o. M. Stępień przypomina, iż Maryja została nam dana jako „kanał miłosierdzia”.


Ja was obronię i zakosztujecie zwycięstwa!

„Maryja rozwiązująca węzły zdaje się mówić: «Moje dzieci, kiedy diabeł was atakuje, wzywajcie Mnie na pomoc, patrzcie na Mnie i nie traćcie odwagi!»”.

Inspiracją do powstania nowenny był obraz „Maryja rozwiązująca węzły” czczony pierwotnie w kościele pw. św. Piotra z Perlach w Augsburgu od 1700 r. Tekst rozważań okazuje się stosunkowo młody - pochodzi z 1998 r., a jego autorem jest Argentyńczyk ks. Juan Ramon Celeiro. Nabożeństwo zyskało aprobatę ówczesnego biskupa Buenos Aires, który wcześniej przywiózł z Niemiec kopię wspomnianego wizerunku. Był nim… obecny papież Franciszek! Od tamtej pory nowenna została przetłumaczona na ponad 20 języków świata, w tym arabski i alfabet Braille’a. Maryja w wezwaniu „rozwiązująca węzły” czczona jest w licznych krajach Europy i Ameryki Łacińskiej. Coraz większą popularność nabożeństwo nowennowe zyskuje także w naszym kraju.

 

Maryja chce nam przyjść z pomocą

Analizę obrazu leżącego u podłoża kultu do Matki Bożej rozwiązującej węzły o. M. Stępień OSPPE poprzedza sugestią, iż nieznany z nazwiska autor wizerunku prawdopodobnie zainspirował się medytacją św. Ireneusza z Lyonu († 208), który w świetle dokonanego przez św. Pawła porównania Adama z Chrystusem, analogicznie zestawił Ewę z Maryją. „Ewa przez swe nieposłuszeństwo zawiązała węzły nieszczęścia dla ludzkości, a więc Maryja, przeciwnie, przez swe posłuszeństwo je rozwiązuje” - przypomina. Wskazując na zdanie z Apokalipsy św. Jana: „Potem wielki znak ukazał się na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu” (12,1), paulin podkreśla, iż Dziewica Maryja chce nam przyjść z pomocą. „Jako Matka miłosierdzia wstawia się za swoimi dziećmi otoczonymi przez niebezpieczeństwa i sparaliżowanymi przez węzły zniewolenia demonicznego. Błogosławieni, którzy żyją z Matką tak kochającą i tak wiele mogącą zdziałać u Boga!” - uwrażliwia i apeluje, by się nie lękać, gdyż nasze wołanie zostanie usłyszane! „Maryja rozwiązująca węzły zdaje się mówić: «Moje dzieci, kiedy diabeł was atakuje, wzywajcie Mnie na pomoc, patrzcie na Mnie i nie traćcie odwagi! Ja was obronię i sprawię, że zakosztujecie zwycięstwa»”.

 

Pokora zmusza Boga do działania

Na czczonym wizerunku Maryja obleczona jest w niebieski płaszcz poruszany przez wiatr. O. M. Stępień podpowiada, iż symbolizuje on szatę chwały Królowej Nieba, która na ziemi żyła w miłości jako służebnica pokorna i uboga. Na obrazie jest zawieszona między niebem a ziemią, aby mogła być - jak tłumaczy paulin - tabernakulum Boga. Towarzyszy Jej Duch Święty - Pocieszyciel, który chce, byśmy odrodzili się na nowo do życia i zostali wyzwoleni od goryczy. „Duch Święty zdaje się spowijać Maryję w czasie, gdy Ona rozwiązuje węzły naszego życia, co symbolizuje wiatr, który wydyma Jej płaszcz” - objaśnia. „Kontemplując obraz, zauważamy, iż Najświętszą Dziewicę otacza zastęp aniołów, którzy Jej służą. Oni są też obecni wśród nas, ponieważ otrzymali misję od Boga” - przypomina autor opracowania. Dwaj aniołowie odłączają się od chóru: jeden trzyma wstążkę naszego życia zamotaną w supełki. Maryja bierze ją w swoje współczujące ręce i rozwiązuje kolejne węzły. W głębi - paulin wskazuje na dalszy plan obrazu - dostrzegamy archanioła Rafała towarzyszącego Tobiaszowi w drodze do Sary. „To dowód, w jaki sposób Bóg działa w życiu tych, którzy pozwalają Mu się prowadzić, którzy szukają mądrości” - ocenia. W innym miejscu stwierdza wprost: „Wiara i pokora zmuszają Boga do działania”.

AW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
Jon 3, 1-10; Ps 51 (50), 3-4. 12-13. 18-19
Ewangelia:
Łk 11, 29-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR