23 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Wanda, Józef, Albin

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Opinie

 
 

Towarzystwa Biznesowe

13 grudnia 2017 r.

Biznes w dobrym towarzystwie


fot. ARCH. STB

Mając świadomość, ile prawdy kryje powiedzenie, że pieniądz jest dobrym sługą, ale złym panem, założyciele Towarzystw Biznesowych otwierają furtkę przed tymi przedsiębiorcami, którzy zarabiając pieniądze, nie chcą rezygnować z Dekalogu.

Pierwsze Towarzystwo Biznesowe powstało osiem lat temu w Warszawie z inicjatywy Macieja Gnyszki, właściciela firmy zajmującej się pozyskiwaniem funduszy dla organizacji pozarządowych. Zauważył on, że przedsiębiorcy, którzy cenią sobie wartości chrześcijańskie i chcą kierować się nimi także w swojej pracy, mają poczucie, że w świecie biznesu rządzącym się twardymi prawami, ze względu na swoje przekonania są osamotnieni. Stwierdził przy tym, że takich ludzi wcale nie jest mało, trzeba tylko stworzyć im miejsce, gdzie będą mogli się spotkać i wzajemnie się wspierać.

- Generalnie idea jest taka: firmy członkowskie Towarzystw Biznesowych powinny się rozwijać, bogacić, ale po to, żeby pieniądz wykorzystywać do czynienia dobra - mówi Michał Osiej, stojący na czele Towarzystwa Biznesowego Siedleckiego, a zarazem pełniący funkcję koordynatora regionalnego. - Stereotyp przedsiębiorcy wyzyskiwacza stawia w jednym rzędzie cały świat biznesu. Tymczasem tworzą go również ludzie nie tylko zaradni, ale też wspierający potrzebujących, finansujący akcje charytatywne, ceniący sobie takie wartości, jak rodzina. Chcemy, żeby tacy przedsiębiorcy organizowali się, mogąc w gronie podobnych sobie ludzi mieć oparcie - formułuje nadrzędny cel.

 

Śniadanie biznesowe

Podstawą funkcjonowania TB są systematyczne, cotygodniowe spotkania w formie tzw. śniadań biznesowych - trwających od 7.00 do 9.00, przebiegających w ciepłej, przyjaznej atmosferze. Mają one z góry określony scenariusz, chociaż każde jest inne. Rozpoczyna je tzw. lektura duchowa - odczytanie fragmentu wybranej książki oraz rozważanie go. Po posiłku jest czas wypełniony różnorodnymi propozycjami i treściami. Np. każdy z przedsiębiorców ma możliwość zaprezentowania się, przedstawienia oferty swojej firmy i podzielenia się doświadczeniami. Uczestnicy spotkań mają ponadto szansę skorzystania z merytorycznego szkolenia, np. z zakresu marketingu, sprzedaży, negocjacji, zarządzania zespołem itd. Jest też czas na zwyczajne, kuluarowe rozmowy.

 

Wysoko stawiają poprzeczkę

Dariusz Lipiński, właściciel firmy Madar, należy do Towarzystwa Biznesowego w Siedlcach od początku. Do przyłączenia się do grupy zachęcił też swoich znajomych. - W moim odczuciu TB jest swego rodzaju wspólnotą przedsiębiorców, reprezentujących różne branże - mówi. Pytany o konkretne, praktyczne korzyści z przynależności, przyznaje, że w myśl zasady „ręka rękę myje” - zrzeszeni w Towarzystwie nie tylko zaprzyjaźniają się, ale stają się nawzajem klientami przedsiębiorstw czy sklepów, które prowadzą, pomagają zdobyć nabywców usług bądź produktów, służą podpowiedzią, jak pokonać impas itd. Ale to nie wszystko. - Wydawało mi się, że w ciągu wielu lat prowadzenia firmy poukładałem sobie wszystkie sprawy związane z jej funkcjonowaniem. Tymczasem styczność z młodymi, dynamicznymi, wysoko podnoszącymi sobie poprzeczkę ludźmi uświadomiła mi, że nawet przedsiębiorca z bagażem doświadczeń może się czegoś nauczyć w kwestii wprowadzania innowacji czy poszerzania kręgu klientów. Towarzystwo Biznesowe działa w ten sposób, że jeden drugiego ciągnie do góry - stwierdza D. Lipiński. I dodaje: - Wszystko, co dzieje się w jego ramach, nawiązuje do wskazania św. Benedykta: „Módl się i pracuj” i ukierunkowuje na uczciwość w biznesie.

 

Teraz Biała Podlaska

Miesiąc temu odbyło się pierwsze spotkanie inaugurujące działalność Towarzystwa Biznesowego w Białej Podlaskiej - przyszło na nie ok. 50 osób. W opinii Barbary Chwesiuk, właścicielki firmy Bialcon, Pałacu w Cieleśnicy oraz Manufatury Cieleśnica, fakt, że Towarzystwa Biznesowe rozwijają się tak dynamicznie, przyciągając coraz liczniejszą rzeszę przedsiębiorców, dowodzi tego, że wypełniają one lukę w otoczeniu biznesowym. - Osoby myślące podobnie, kierujące się w życiu tymi samymi zasadami, mają potrzebę stowarzyszania się i nawiązywania wzajemnych relacji biznesowych. Towarzystwa idealnie odpowiadają na potrzeby przedsiębiorców, szczególnie młodszej ich generacji - mówi. - Częste spotkania mają znaczenie networkingowe, ale dają również możliwość wzajemnego wspierania się. Członkowie Towarzystw Biznesowych, jak zauważyłam, są nastawieni na pomoc jedni drugim, co czyni tę organizację bardzo atrakcyjną szczególnie dla przedsiębiorców, którzy w swej działalności potrzebują wielu kontaktów. Wsparcie kolegów pozwala im czuć się bezpiecznie i bardziej komfortowo - dzieli się spostrzeżeniem B. Chwesiuk. - Mam nadzieję, że również bialskie Towarzystwo Biznesowe będzie się rozwijało z powodzeniem, przyczyniając się do wzmocnienia i rozwoju lokalnej przedsiębiorczości - podsumowuje.


Towarzystwo Biznesowe to fabryka wiedzy

PYTAMY Michała Osieja, przedsiębiorcę, prezesa Towarzystwa Biznesowego Siedleckiego

 

Pamięta Pan początki działalności TBS?

Wielu się zastanawiało, jak długo pociągnie… A tak na serio: zaczynaliśmy od 12 przedsiębiorców. Szeregi stopniowo zaczęły się powiększać - dzisiaj liczą 30 osób. Dzieło rozwija się - Pan Bóg nam błogosławi. Co miesiąc uczestniczymy w Mszy św. w intencji członków TB i polskich przedsiębiorców za wstawiennictwem św. Maksymiliana Marii Kolbego, którego obraliśmy za patrona.

 

Dlaczego św. Maksymilian?

Był to człowiek bardzo aktywny, mega przedsiębiorczy, a jednocześnie zanurzony w Bogu. O szerzeniu Ewangelii myślał globalnie - założył klasztor w Japonii. Służył ludziom. Czynił dobre dzieła, wykorzystując potencjał, jakim jest pieniądz. Uznaliśmy, że jest to świetny wzór dla przedsiębiorców.

 

Z jaką motywacją przystępują do Towarzystw Biznesowych nowe osoby?

Można mówić o trzech główne powodach. To - po pierwsze - pragnienie poczucia wspólnoty z ludźmi o takim samym światopoglądzie. Po drugie, chęć poszerzenia źródła poleceń dla swojej firmy. Trzeci powód to przeświadczenie, że TB jest prawdziwą fabryką wiedzy, okazją do wymiany doświadczeń, zasięgnięcia porady, zapobiegania problemom.

 

Zastanawiam się, czy obok rekinów biznesu w Towarzystwach jest miejsce dla szaraczków…

Raz w miesiącu w Warszawie spotyka się Klub Towarzystw Biznesowych - zrzeszający ludzi, którzy faktycznie przekroczyli już w biznesie pewien próg, właścicieli dużych firm, zatrudniających rzesze pracowników. W lokalnych Towarzystwach Biznesowych mamy natomiast - oprócz dużych i średnich przedsiębiorców - także osoby prowadzące działalność jednoosobową. Zależy nam przede wszystkim na tym, by TB tworzyli ludzie sprawdzeni, o dobrej reputacji, uczciwi.

 

„Uczciwy biznes” - niejeden powie, że to oksymoron… Jakie pułapki czyhają na ludzi, których życie kręci się wokół pieniędzy?

Przede wszystkim - ryzyko przywiązania do rzeczy materialnych. Przeczytałem kiedyś, że najlepszym sprawdzianem tego, na ile potrafisz być ponad swoje bogactwo, jest zaangażowanie w dzieła dobroczynne; jeśli wsparcie, jakiego udzielasz, zaboli cię, jesteś na dobrej drodze. A św. Łukasz czyniącym dzieła miłosierdzia podpowiada: „Niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa”…

 

Gdzie członkowie TB szukają duchowej inspiracji do dobrego życia?

Taką rolę pełni podczas spotkań „lektura duchowa”. Kanon lektur tworzą teksty bp. Józefa Pelczara, „Droga, Bruzda, Kuźnia” św. Josemaríi Escrivy, „Filotea” św. Franciszka Salezego oraz dzieło „O naśladowaniu Chrystusa”. Wychodzimy z prostego założenia: trzeba mieć odniesienie do wspólnego fundamentu - chrześcijaństwa, żeby wiedzieć, że gramy do jednej bramki.

 

Nie ma Pan obaw, że wyznaczone cele zostaną spłycone, a Towarzystwo Biznesowe przerodzi się w towarzystwo wzajemnej adoracji?

Takie ryzyko zawsze istnieje, dlatego zależy nam na tym, żeby wewnątrz tego grona nie tworzyły się grupki, żeby wszyscy znali się dobrze. Otwieramy się na świat: zapraszamy lokalnych przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces, ale pozostali sobą; o swojej drodze opowiadał Konstanty Strus czy Władysław Grochowski. Maratończyk Tomasz Niedziółka, także przedsiębiorca, mówił nam o swojej pasji. Organizujemy też spotkania otwarte dla wszystkich zainteresowanych, na które ściągamy ludzi, którzy mogą nas duchowo ubogacić, autorytety w swojej dziedzinie, jak o. Leon Knabit czy ks. Piotr Pawlukiewicz.

 

Plany zarządzających Towarzystwami Biznesowymi w Polsce można nazwać dalekosiężnymi?

Chcielibyśmy być obecni w każdym mieście wojewódzkim Polski. Nosimy się także z zamiarem rozpoczęcia działania zagranicą, na początku w Niemczech i USA. Dodam, że rodzi się wiele różnych, ciekawych idei, jak ta, by pomagać wystartować młodym ludziom, którzy mają pomysł na biznes.

 

Jak wyglądała Pana droga do TB?

Styczność z Towarzystwami miałem jeszcze w czasie studiów w Warszawie. Kiedy po założeniu rodziny zamieszkałem w Siedlcach, czułem, że czegoś mi brakuje. W marcu 2016 r. utworzyliśmy tutaj taką grupę. O swojej roli w TBS mogę dzisiaj powiedzieć, że to misja.

 

Dziękuję za rozmowę.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Siedleckie inwestycje


Dobiegają końca prace przy budowie tunelu pod torami i trzeciego etapu obwodnicy śródmiejskiej Siedlce. Obie inwestycje zostaną oficjalnie otwarte 29 czerwca. Trwa także budowa centrum przesiadkowego, które zostanie oddane do użytku we wrześniu. [fot. KO]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Świętujmy z Niepodległą
23 czerwca na pl. Wolności w Rykach odbędzie się cykl imprez z racji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
więcej »
Krew dla miasta i powiatu
W niedzielę 24 czerwca w amfiteatrze siedleckim odbędzie się 15 Festyn ph. Krew dla miasta i powiatu.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
2 Krn 24, 17-25; Ps 89 (88), 4-5. 29-30. 31-32. 33-34
Ewangelia:
Mt 6, 24-34

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR