24 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna, Milena

Pogoda: Siedlce

Numer 21
24-30 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Nie święci garnki lepią

17 stycznia 2018 r.

Co z tą młodzieżą?

21 stycznia Kościół obchodzi wspomnienie św. Agnieszki (w tym roku w liturgii będzie ono zastąpione III niedzielą zwykłą). Z kolei w ubiegłą niedzielę słyszeliśmy w świątyniach list biskupów o św. Stanisławie Kostce. Co łączy tych świętych?

Poza miastem, w którym oboje zmarli, jeszcze jedna rzecz: w chwili śmierci byli nastolatkami, tzn. nie doczekali nawet 20 roku życia. Agnieszka miała lat 12, a Stanisław 18. Nie są oni jedynymi nastolatkami w katalogu świętych i błogosławionych - znajdziemy tam i św. Tarsycjusza (męczennika z czasów rzymskich), i św. Dominika Savio (wychowanka św. Jana Bosko). Jest w tym gronie jeszcze jeden polski akcent - postać bł. Karoliny Kózkówny.

Oprócz tego m.in. św. Maria Goretti, męczennik z Meksyku św. Józef Sánchez del Río, bł. Imelda Lambertini (11-letnia patronka dzieci pierwszokomunijnych) i wielu innych (spora liczba to również kandydaci na ołtarze - toczą się ich procesy beatyfikacyjne). Podobnie jak wszyscy święci i błogosławieni Kościoła, żyli w bardzo różnych epokach i pochodzili z różnych krajów i kultur. Połączyła ich miłość do Boga, którą rozpalili w sobie w ciągu krótkiego ziemskiego życia.

Piszę o tym, ponieważ dziś dość często słyszy się narzekanie na młodzież. Statystycy mówią o spadającej liczbie powołań, nauczyciele skarżą się na coraz trudniejsze warunki pracy, agresję w szkołach, brak koncentracji i coraz niższy poziom przyswajania wiedzy. Również moje doświadczenia pracy - najpierw w szkole, a później ze studentami - dają jakąś podstawę (choć wynikającą bardziej z intuicyjnej oceny niż jakichś konkretnych badań), że poziom wiedzy u młodych ludzi spada. W diagnozach stawianych przez rodziców i nauczycieli powtarza się też stwierdzenie o odrealnieniu wizji świata młodych ludzi, o ich nadmiernym zaangażowaniu i zanurzeniu w rzeczywistość cyfrową („oni tylko siedzą w tym internecie i patrzą w te smartfony!”). Wytyka się młodzieży niedojrzałość, postawę roszczeniową, ucieczkę od życia… Wielu dorosłych mówi, że myśl, iż to właśnie dzisiejsi nastolatkowie za jakiś czas będą sprawować ważne funkcje i rządzić naszym światem, przyprawia ich o ciarki.

Jak jest naprawdę? Czy mają rację? Powiem szczerze: nie wiem. I nie podejmuję się dawać w tym tekście jakichś wykładni czy ostatecznych odpowiedzi, bo jest to po prostu niemożliwe. Z tych samych powodów nie zamierzam również dzielić się złotymi receptami na wychowanie. Nie chcę też przykładać miary swojego pokolenia, którego dzieciństwo i młodość przypadały na lata 80 i 90 XX w., do dzisiejszych realiów. Choć, w sumie, pewne rzeczy były podobne - choćby to, że w czasach mojego dzieciństwa i wczesnej młodości dorośli także narzekali na nas i zastanawiali się, co z nas wyrośnie. A kiedy spotykam swoich kolegów i koleżanki ze szkoły, często okazuje się, że z ówczesnych rozrabiaków wyrośli porządni, odpowiedzialni rodzice i pracownicy… którzy czasem narzekają na pokolenie swych dzieci mniej więcej tak samo, jak kiedyś starsi narzekali na nasze.

Może po prostu życie samo uczy niektórych rzeczy, a odpowiedzialność, którą w pewnym momencie trzeba wziąć, zapewnia przyspieszony kurs pt. „Jak dorosnąć?”. A może owo rozprzężenie i pretensjonalność rodzą się tam, gdzie nie ma jasno postawionych granic i określonych wymagań? Może ci młodzi ludzie czekają (mimo zewnętrznych pozorów) na to, by im powiedzieć, że czegoś im nie wolno, coś powinni? Nie wiem, pytam.

Aha. I pamiętajmy, że ani św. Agnieszka, ani św. Stanisław Kostka nie byli grzecznymi dzieciaczkami, którzy nie sprawiali kłopotów wychowawczych swoich rodzicom. Wręcz przeciwnie. Również odpowiedź, jaką 12-letni Jezus dał w świątyni Maryi i Józefowi, dziś przez wielu zostałaby zakwalifikowana do kategorii „pyskowanie”. Świętość nie równa się cukierkowej grzeczności. Nigdy nią nie była.

Ks. Andrzej Adamski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
W jednym miejscu
Jednego dnia w jednym miejscu spotkają się wszyscy, którzy chcą robić coś dla swojego otoczenia. Mowa o II Dniu Siedleckich Organizacji Pozarządowych, który odbędzie się 25 maja na pl. im. gen Sikorskiego.
więcej »
 

POLECAMY


Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Jr 31, 31-34; albo Hbr 10, 11-18
Ewangelia:
(Mk 14, 22-25)

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR