25 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Nie święci garnki lepią

17 stycznia 2018 r.

Co z tą młodzieżą?

21 stycznia Kościół obchodzi wspomnienie św. Agnieszki (w tym roku w liturgii będzie ono zastąpione III niedzielą zwykłą). Z kolei w ubiegłą niedzielę słyszeliśmy w świątyniach list biskupów o św. Stanisławie Kostce. Co łączy tych świętych?

Poza miastem, w którym oboje zmarli, jeszcze jedna rzecz: w chwili śmierci byli nastolatkami, tzn. nie doczekali nawet 20 roku życia. Agnieszka miała lat 12, a Stanisław 18. Nie są oni jedynymi nastolatkami w katalogu świętych i błogosławionych - znajdziemy tam i św. Tarsycjusza (męczennika z czasów rzymskich), i św. Dominika Savio (wychowanka św. Jana Bosko). Jest w tym gronie jeszcze jeden polski akcent - postać bł. Karoliny Kózkówny.

Oprócz tego m.in. św. Maria Goretti, męczennik z Meksyku św. Józef Sánchez del Río, bł. Imelda Lambertini (11-letnia patronka dzieci pierwszokomunijnych) i wielu innych (spora liczba to również kandydaci na ołtarze - toczą się ich procesy beatyfikacyjne). Podobnie jak wszyscy święci i błogosławieni Kościoła, żyli w bardzo różnych epokach i pochodzili z różnych krajów i kultur. Połączyła ich miłość do Boga, którą rozpalili w sobie w ciągu krótkiego ziemskiego życia.

Piszę o tym, ponieważ dziś dość często słyszy się narzekanie na młodzież. Statystycy mówią o spadającej liczbie powołań, nauczyciele skarżą się na coraz trudniejsze warunki pracy, agresję w szkołach, brak koncentracji i coraz niższy poziom przyswajania wiedzy. Również moje doświadczenia pracy - najpierw w szkole, a później ze studentami - dają jakąś podstawę (choć wynikającą bardziej z intuicyjnej oceny niż jakichś konkretnych badań), że poziom wiedzy u młodych ludzi spada. W diagnozach stawianych przez rodziców i nauczycieli powtarza się też stwierdzenie o odrealnieniu wizji świata młodych ludzi, o ich nadmiernym zaangażowaniu i zanurzeniu w rzeczywistość cyfrową („oni tylko siedzą w tym internecie i patrzą w te smartfony!”). Wytyka się młodzieży niedojrzałość, postawę roszczeniową, ucieczkę od życia… Wielu dorosłych mówi, że myśl, iż to właśnie dzisiejsi nastolatkowie za jakiś czas będą sprawować ważne funkcje i rządzić naszym światem, przyprawia ich o ciarki.

Jak jest naprawdę? Czy mają rację? Powiem szczerze: nie wiem. I nie podejmuję się dawać w tym tekście jakichś wykładni czy ostatecznych odpowiedzi, bo jest to po prostu niemożliwe. Z tych samych powodów nie zamierzam również dzielić się złotymi receptami na wychowanie. Nie chcę też przykładać miary swojego pokolenia, którego dzieciństwo i młodość przypadały na lata 80 i 90 XX w., do dzisiejszych realiów. Choć, w sumie, pewne rzeczy były podobne - choćby to, że w czasach mojego dzieciństwa i wczesnej młodości dorośli także narzekali na nas i zastanawiali się, co z nas wyrośnie. A kiedy spotykam swoich kolegów i koleżanki ze szkoły, często okazuje się, że z ówczesnych rozrabiaków wyrośli porządni, odpowiedzialni rodzice i pracownicy… którzy czasem narzekają na pokolenie swych dzieci mniej więcej tak samo, jak kiedyś starsi narzekali na nasze.

Może po prostu życie samo uczy niektórych rzeczy, a odpowiedzialność, którą w pewnym momencie trzeba wziąć, zapewnia przyspieszony kurs pt. „Jak dorosnąć?”. A może owo rozprzężenie i pretensjonalność rodzą się tam, gdzie nie ma jasno postawionych granic i określonych wymagań? Może ci młodzi ludzie czekają (mimo zewnętrznych pozorów) na to, by im powiedzieć, że czegoś im nie wolno, coś powinni? Nie wiem, pytam.

Aha. I pamiętajmy, że ani św. Agnieszka, ani św. Stanisław Kostka nie byli grzecznymi dzieciaczkami, którzy nie sprawiali kłopotów wychowawczych swoich rodzicom. Wręcz przeciwnie. Również odpowiedź, jaką 12-letni Jezus dał w świątyni Maryi i Józefowi, dziś przez wielu zostałaby zakwalifikowana do kategorii „pyskowanie”. Świętość nie równa się cukierkowej grzeczności. Nigdy nią nie była.

Ks. Andrzej Adamski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Rdz 22, 1-2. 9-13. 15-18; Ps 116B (115), 10 i 15. 16-17. 18-19 ;
Rz 8, 31b-34

Ewangelia:
Mk 9, 2-10

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR