19 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Nie święci garnki lepią

17 stycznia 2018 r.

Co z tą młodzieżą?

21 stycznia Kościół obchodzi wspomnienie św. Agnieszki (w tym roku w liturgii będzie ono zastąpione III niedzielą zwykłą). Z kolei w ubiegłą niedzielę słyszeliśmy w świątyniach list biskupów o św. Stanisławie Kostce. Co łączy tych świętych?

Poza miastem, w którym oboje zmarli, jeszcze jedna rzecz: w chwili śmierci byli nastolatkami, tzn. nie doczekali nawet 20 roku życia. Agnieszka miała lat 12, a Stanisław 18. Nie są oni jedynymi nastolatkami w katalogu świętych i błogosławionych - znajdziemy tam i św. Tarsycjusza (męczennika z czasów rzymskich), i św. Dominika Savio (wychowanka św. Jana Bosko). Jest w tym gronie jeszcze jeden polski akcent - postać bł. Karoliny Kózkówny.

Oprócz tego m.in. św. Maria Goretti, męczennik z Meksyku św. Józef Sánchez del Río, bł. Imelda Lambertini (11-letnia patronka dzieci pierwszokomunijnych) i wielu innych (spora liczba to również kandydaci na ołtarze - toczą się ich procesy beatyfikacyjne). Podobnie jak wszyscy święci i błogosławieni Kościoła, żyli w bardzo różnych epokach i pochodzili z różnych krajów i kultur. Połączyła ich miłość do Boga, którą rozpalili w sobie w ciągu krótkiego ziemskiego życia.

Piszę o tym, ponieważ dziś dość często słyszy się narzekanie na młodzież. Statystycy mówią o spadającej liczbie powołań, nauczyciele skarżą się na coraz trudniejsze warunki pracy, agresję w szkołach, brak koncentracji i coraz niższy poziom przyswajania wiedzy. Również moje doświadczenia pracy - najpierw w szkole, a później ze studentami - dają jakąś podstawę (choć wynikającą bardziej z intuicyjnej oceny niż jakichś konkretnych badań), że poziom wiedzy u młodych ludzi spada. W diagnozach stawianych przez rodziców i nauczycieli powtarza się też stwierdzenie o odrealnieniu wizji świata młodych ludzi, o ich nadmiernym zaangażowaniu i zanurzeniu w rzeczywistość cyfrową („oni tylko siedzą w tym internecie i patrzą w te smartfony!”). Wytyka się młodzieży niedojrzałość, postawę roszczeniową, ucieczkę od życia… Wielu dorosłych mówi, że myśl, iż to właśnie dzisiejsi nastolatkowie za jakiś czas będą sprawować ważne funkcje i rządzić naszym światem, przyprawia ich o ciarki.

Jak jest naprawdę? Czy mają rację? Powiem szczerze: nie wiem. I nie podejmuję się dawać w tym tekście jakichś wykładni czy ostatecznych odpowiedzi, bo jest to po prostu niemożliwe. Z tych samych powodów nie zamierzam również dzielić się złotymi receptami na wychowanie. Nie chcę też przykładać miary swojego pokolenia, którego dzieciństwo i młodość przypadały na lata 80 i 90 XX w., do dzisiejszych realiów. Choć, w sumie, pewne rzeczy były podobne - choćby to, że w czasach mojego dzieciństwa i wczesnej młodości dorośli także narzekali na nas i zastanawiali się, co z nas wyrośnie. A kiedy spotykam swoich kolegów i koleżanki ze szkoły, często okazuje się, że z ówczesnych rozrabiaków wyrośli porządni, odpowiedzialni rodzice i pracownicy… którzy czasem narzekają na pokolenie swych dzieci mniej więcej tak samo, jak kiedyś starsi narzekali na nasze.

Może po prostu życie samo uczy niektórych rzeczy, a odpowiedzialność, którą w pewnym momencie trzeba wziąć, zapewnia przyspieszony kurs pt. „Jak dorosnąć?”. A może owo rozprzężenie i pretensjonalność rodzą się tam, gdzie nie ma jasno postawionych granic i określonych wymagań? Może ci młodzi ludzie czekają (mimo zewnętrznych pozorów) na to, by im powiedzieć, że czegoś im nie wolno, coś powinni? Nie wiem, pytam.

Aha. I pamiętajmy, że ani św. Agnieszka, ani św. Stanisław Kostka nie byli grzecznymi dzieciaczkami, którzy nie sprawiali kłopotów wychowawczych swoich rodzicom. Wręcz przeciwnie. Również odpowiedź, jaką 12-letni Jezus dał w świątyni Maryi i Józefowi, dziś przez wielu zostałaby zakwalifikowana do kategorii „pyskowanie”. Świętość nie równa się cukierkowej grzeczności. Nigdy nią nie była.

Ks. Andrzej Adamski

Powrót

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Iz 26,7-9.12.16-19; Ps 102 (101), 13-14b. 15-16. 17-19. 20-21 ;
Mt 11,28-30

Ewangelia:
Mt 11,28-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR