19 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 37
13-19 września 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego czcimy krzyż? Jak rozumieć jego sens i jakie miejsce powinien zajmować on w życiu każdego chrześcijanina? Odpowiedź w cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Nie święci garnki lepią

17 stycznia 2018 r.

Co z tą młodzieżą?

21 stycznia Kościół obchodzi wspomnienie św. Agnieszki (w tym roku w liturgii będzie ono zastąpione III niedzielą zwykłą). Z kolei w ubiegłą niedzielę słyszeliśmy w świątyniach list biskupów o św. Stanisławie Kostce. Co łączy tych świętych?

Poza miastem, w którym oboje zmarli, jeszcze jedna rzecz: w chwili śmierci byli nastolatkami, tzn. nie doczekali nawet 20 roku życia. Agnieszka miała lat 12, a Stanisław 18. Nie są oni jedynymi nastolatkami w katalogu świętych i błogosławionych - znajdziemy tam i św. Tarsycjusza (męczennika z czasów rzymskich), i św. Dominika Savio (wychowanka św. Jana Bosko). Jest w tym gronie jeszcze jeden polski akcent - postać bł. Karoliny Kózkówny.

Oprócz tego m.in. św. Maria Goretti, męczennik z Meksyku św. Józef Sánchez del Río, bł. Imelda Lambertini (11-letnia patronka dzieci pierwszokomunijnych) i wielu innych (spora liczba to również kandydaci na ołtarze - toczą się ich procesy beatyfikacyjne). Podobnie jak wszyscy święci i błogosławieni Kościoła, żyli w bardzo różnych epokach i pochodzili z różnych krajów i kultur. Połączyła ich miłość do Boga, którą rozpalili w sobie w ciągu krótkiego ziemskiego życia.

Piszę o tym, ponieważ dziś dość często słyszy się narzekanie na młodzież. Statystycy mówią o spadającej liczbie powołań, nauczyciele skarżą się na coraz trudniejsze warunki pracy, agresję w szkołach, brak koncentracji i coraz niższy poziom przyswajania wiedzy. Również moje doświadczenia pracy - najpierw w szkole, a później ze studentami - dają jakąś podstawę (choć wynikającą bardziej z intuicyjnej oceny niż jakichś konkretnych badań), że poziom wiedzy u młodych ludzi spada. W diagnozach stawianych przez rodziców i nauczycieli powtarza się też stwierdzenie o odrealnieniu wizji świata młodych ludzi, o ich nadmiernym zaangażowaniu i zanurzeniu w rzeczywistość cyfrową („oni tylko siedzą w tym internecie i patrzą w te smartfony!”). Wytyka się młodzieży niedojrzałość, postawę roszczeniową, ucieczkę od życia… Wielu dorosłych mówi, że myśl, iż to właśnie dzisiejsi nastolatkowie za jakiś czas będą sprawować ważne funkcje i rządzić naszym światem, przyprawia ich o ciarki.

Jak jest naprawdę? Czy mają rację? Powiem szczerze: nie wiem. I nie podejmuję się dawać w tym tekście jakichś wykładni czy ostatecznych odpowiedzi, bo jest to po prostu niemożliwe. Z tych samych powodów nie zamierzam również dzielić się złotymi receptami na wychowanie. Nie chcę też przykładać miary swojego pokolenia, którego dzieciństwo i młodość przypadały na lata 80 i 90 XX w., do dzisiejszych realiów. Choć, w sumie, pewne rzeczy były podobne - choćby to, że w czasach mojego dzieciństwa i wczesnej młodości dorośli także narzekali na nas i zastanawiali się, co z nas wyrośnie. A kiedy spotykam swoich kolegów i koleżanki ze szkoły, często okazuje się, że z ówczesnych rozrabiaków wyrośli porządni, odpowiedzialni rodzice i pracownicy… którzy czasem narzekają na pokolenie swych dzieci mniej więcej tak samo, jak kiedyś starsi narzekali na nasze.

Może po prostu życie samo uczy niektórych rzeczy, a odpowiedzialność, którą w pewnym momencie trzeba wziąć, zapewnia przyspieszony kurs pt. „Jak dorosnąć?”. A może owo rozprzężenie i pretensjonalność rodzą się tam, gdzie nie ma jasno postawionych granic i określonych wymagań? Może ci młodzi ludzie czekają (mimo zewnętrznych pozorów) na to, by im powiedzieć, że czegoś im nie wolno, coś powinni? Nie wiem, pytam.

Aha. I pamiętajmy, że ani św. Agnieszka, ani św. Stanisław Kostka nie byli grzecznymi dzieciaczkami, którzy nie sprawiali kłopotów wychowawczych swoich rodzicom. Wręcz przeciwnie. Również odpowiedź, jaką 12-letni Jezus dał w świątyni Maryi i Józefowi, dziś przez wielu zostałaby zakwalifikowana do kategorii „pyskowanie”. Świętość nie równa się cukierkowej grzeczności. Nigdy nią nie była.

Ks. Andrzej Adamski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 12, 31 – 13, 13; Ps 33 (32), 2-3. 4-5. 12 i 22 ;
Łk 7, 31-35

Ewangelia:
Łk 7, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR